Trollhättans Bok & media
Göteborgstraktens natur
Boken beskriver Göteborgstraktens natur och innehåller 517 sidor med historiska insikter från 1923.
Boken beskriver Göteborgstraktens natur och innehåller 517 sidor med historiska insikter från 1923.
REA-pris90 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Svensk Botanisk Tidskrift
En tvåvolymers utgivning från Svensk Botaniska Föreningen som omfattar botaniska ämnen och populärkultur.
En tvåvolymers utgivning från Svensk Botaniska Föreningen som omfattar botaniska ämnen och populärkultur.
REA-pris248 kr


Antikvariat Bothnia
A Century of Darwin
En grundlig utforskning av Darwins teorier och deras påverkan på biologin och evolutionsteorin. Boken innehåller illustrationer och fotografier som kompletterar texten. Bunden i limhäftad format.
En grundlig utforskning av Darwins teorier och deras påverkan på biologin och evolutionsteorin. Boken innehåller illustrationer och fotografier som kompletterar texten. Bunden i limhäftad format.
REA-pris125 kr
Mingus bok- och skivbutik
Dykarlycka
Upptäck en fascinerande berättelse om dykning och äventyr i havets djup. Boken bjuder på insikter om biologi och ekologi, med vackra fotoplanscher som illustrerar resan.
Upptäck en fascinerande berättelse om dykning och äventyr i havets djup. Boken bjuder på insikter om biologi och ekologi, med vackra fotoplanscher som illustrerar resan.
REA-pris75 kr

Bokliv
Ringmaskar : havsborstmaskar. Annelida : polychaeta: aciculata
Boken beskriver havsborstmaskar, deras livsmiljöer och biologiska mångfald i svenska vatten.
Boken beskriver havsborstmaskar, deras livsmiljöer och biologiska mångfald i svenska vatten.
REA-pris910 kr

Bokliv
Slicka inte på boken : den är full av baciller
En informativ bok för barn om mikroorganismer som kombinerar naturvetenskap med illustrationer och foton.
En informativ bok för barn om mikroorganismer som kombinerar naturvetenskap med illustrationer och foton.
REA-pris158 kr

Antikvariat Bothnia
Evolution and Ethics 1893-1943
Boken utforskar relationen mellan evolutionsteori och etik, med fokus på Darwinism och dess påverkan på biologi och naturvetenskap.
Boken utforskar relationen mellan evolutionsteori och etik, med fokus på Darwinism och dess påverkan på biologi och naturvetenskap.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Charles Darwin
Utforska evolutionens grunder genom en antologi av Charles Darwins skrifter. Boken erbjuder insikter inom zoologi, biologi och genetik, illustrerad och utgiven i fint skick.
Utforska evolutionens grunder genom en antologi av Charles Darwins skrifter. Boken erbjuder insikter inom zoologi, biologi och genetik, illustrerad och utgiven i fint skick.
REA-pris180 kr

Antikvariat Bothnia
Ottar
Utforska fascinerande fakta om Norges fauna och zoologi i denna informativa skrift. En perfekt resurs för naturvetenskapsentusiaster och studenter. Klammerhäftad och i normalt antikvariskt skick.
Utforska fascinerande fakta om Norges fauna och zoologi i denna informativa skrift. En perfekt resurs för naturvetenskapsentusiaster och studenter. Klammerhäftad och i normalt antikvariskt skick.
REA-pris125 kr

Bokliv
Termiternas liv
En insiktsfull skildring av termitsamhällets liv och moral, med fokus på deras kamp och öde.
En insiktsfull skildring av termitsamhällets liv och moral, med fokus på deras kamp och öde.
REA-pris208 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Qvinnans kropp i bilder - med förklarande text.
En illustrerad bok från 1897 som utforskar kvinnans kropp med förklarande text och uppvikningsbara bilder.
En illustrerad bok från 1897 som utforskar kvinnans kropp med förklarande text och uppvikningsbara bilder.
REA-pris450 kr

Knorrens antikvariat
Nio hektar skog
Boken ger en illustrerad inblick i skogsbruk och natur, med fokus på nio hektar skog.
Boken ger en illustrerad inblick i skogsbruk och natur, med fokus på nio hektar skog.
REA-pris95 kr

Antikvariat Bothnia
Läst och återgivet
Innehåller essäer om zoologi och biologi, inklusive ämnen som gula febern och husdjursförädling. Boken är trådhäftad och i fint skick.
Innehåller essäer om zoologi och biologi, inklusive ämnen som gula febern och husdjursförädling. Boken är trådhäftad och i fint skick.
REA-pris150 kr

Bokliv
Vad är liv? : biologins hemligheter i fem kapitel
Boken utforskar livets mysterier genom fem centrala begrepp inom biologi och presenterar en sammanhängande bild av livets komplexitet.
Boken utforskar livets mysterier genom fem centrala begrepp inom biologi och presenterar en sammanhängande bild av livets komplexitet.
REA-pris218 kr


Antikvariat Bothnia
Zur Entwicklungsgeschichte des Zahnsystems der Säugethiere, zugleich ein Beitrag zur Stammesgeschichte dieser Thiergruppe. Erster Theil
Studien av tandutvecklingen hos däggdjur, med fokus på historiska aspekter av zoologi och fauna. Illustrerad med färgplanscher och textfigurer.
Studien av tandutvecklingen hos däggdjur, med fokus på historiska aspekter av zoologi och fauna. Illustrerad med färgplanscher och textfigurer.
REA-pris300 kr

Pangloss antikvariat & text
Vårt inre Afrika
Rikligt illustrerad bok om Afrika, natur och resor. Förlagets tryckta pappband, mycket fint antikvariskt skick. 196 sidor, 25x19,5 cm.
Rikligt illustrerad bok om Afrika, natur och resor. Förlagets tryckta pappband, mycket fint antikvariskt skick. 196 sidor, 25x19,5 cm.
REA-pris160 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Studies on the phytoplankton of some lakes connected with or recently isolated from the Baltic
Studier av växtplankton i sjöar kopplade till eller nyligen isolerade från Östersjön. Boken utforskar biologiska och ekologiska aspekter av dessa vattenmiljöer. Bunden i trådhäftad stil.
Studier av växtplankton i sjöar kopplade till eller nyligen isolerade från Östersjön. Boken utforskar biologiska och ekologiska aspekter av dessa vattenmiljöer. Bunden i trådhäftad stil.
REA-pris258 kr
Trollhättans Bok & media
Årspraktika natur, seder och bruk månad för månad
Utforska kulturella traditioner och sedvänjor genom året med en djupgående månad-för-månad-guide. Boken erbjuder insikter i folktro och hemmet.
Utforska kulturella traditioner och sedvänjor genom året med en djupgående månad-för-månad-guide. Boken erbjuder insikter i folktro och hemmet.
REA-pris120 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
1926
Denna volym av en botanisk tidskrift erbjuder insikter i svensk flora och vegetation, med studier av specifika växtarter och ekologiska teman. Flera avhandlingar belyser unika ekosystem och biologisk mångfald i Sverige.
Denna volym av en botanisk tidskrift erbjuder insikter i svensk flora och vegetation, med studier av specifika växtarter och ekologiska teman. Flera avhandlingar belyser unika ekosystem och biologisk mångfald i Sverige.
REA-pris100 kr

Antikvariat Bothnia
Ärftlighetsforskning
En översikt av metoder och resultat inom ärftlighetsforskning, med fokus på evolution och genetik. Boken utforskar Darwinism och zoologi, och erbjuder insikter i biologins grundläggande principer.
En översikt av metoder och resultat inom ärftlighetsforskning, med fokus på evolution och genetik. Boken utforskar Darwinism och zoologi, och erbjuder insikter i biologins grundläggande principer.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Fåglar i kikarn
Boken beskriver 42 fåglar med illustrationer, perfekt för fågelintresserade. Utgiven i klotryggband, innehåller den 91 sidor med djupgående information.
Boken beskriver 42 fåglar med illustrationer, perfekt för fågelintresserade. Utgiven i klotryggband, innehåller den 91 sidor med djupgående information.
REA-pris150 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
1919
Denna utgåva av Svensk botanisk tidskrift från 1919 belyser viktiga aspekter av svensk flora och växtanalyser.
Denna utgåva av Svensk botanisk tidskrift från 1919 belyser viktiga aspekter av svensk flora och växtanalyser.
REA-pris100 kr

Bokliv
Flugfiskeliv i strömmande vatten
Boken utforskar flugfiskets konst i strömmande vatten med fokus på teknik och upplevelser.
Boken utforskar flugfiskets konst i strömmande vatten med fokus på teknik och upplevelser.
REA-pris228 kr

Antikvariat Bothnia
Age-studies on blue whales
Studie av åldersbestämning på blåvalar, med fokus på biologiska och ekologiska aspekter av valar i polarområden.
Studie av åldersbestämning på blåvalar, med fokus på biologiska och ekologiska aspekter av valar i polarområden.
REA-pris180 kr
