
Bokliv
Legionärer, partisaner och andra danskar
Boken utforskar danska individers liv under och efter andra världskriget och deras reflektioner kring valen de gjorde.
Boken utforskar danska individers liv under och efter andra världskriget och deras reflektioner kring valen de gjorde.
REA-pris320 kr

Bokliv
Häxor, krig och vetenskap
Boken utforskar stormaktstiden och dess konsekvenser för Sverige, med fokus på krig, vetenskap och folkliga föreställningar.
Boken utforskar stormaktstiden och dess konsekvenser för Sverige, med fokus på krig, vetenskap och folkliga föreställningar.
REA-pris208 kr

Bokliv
Äldre tiden
Historia och arkeologi i Sveriges forntid. Häftad utgåva från Runströms förlag, 158 sidor, på svenska.
Historia och arkeologi i Sveriges forntid. Häftad utgåva från Runströms förlag, 158 sidor, på svenska.
REA-pris188 kr
Pangloss antikvariat & text
Vi åker till Sverige
Fakta om Sveriges röda korset under andra världskriget. Förlagsband med skyddsomslag, gott skick, 544 sidor. Fischer & Co, utan årtal.
Fakta om Sveriges röda korset under andra världskriget. Förlagsband med skyddsomslag, gott skick, 544 sidor. Fischer & Co, utan årtal.
REA-pris115 kr

Bokliv
Revolusi : Indonesiens frigörelse och den moderna världens ursprung
Boken skildrar den indonesiska frigörelseprocessen och dess globala betydelse efter andra världskriget.
Boken skildrar den indonesiska frigörelseprocessen och dess globala betydelse efter andra världskriget.
REA-pris302 kr

Bokliv
Endast den som är turk är lycklig : Erdogan, kurderna och Sverige
Boken utforskar Turkiets komplexa samhällssituation och människorättsfrågor under Erdogans styre.
Boken utforskar Turkiets komplexa samhällssituation och människorättsfrågor under Erdogans styre.
REA-pris208 kr

Bokliv
Röster från Bredfjället
Boken skildrar livet i Gammalsverige genom starka män och kvinnor i en vardag präglad av möda och knapphet.
Boken skildrar livet i Gammalsverige genom starka män och kvinnor i en vardag präglad av möda och knapphet.
REA-pris208 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Karl Knutssons politiska verksamhet 1434-1448
Utforska den politiska verksamheten under Karl Knutsson mellan 1434 och 1448. Boken erbjuder en djupgående analys av hans inflytande på svensk historia. Häftad, 315 sidor, i gott skick.
Utforska den politiska verksamheten under Karl Knutsson mellan 1434 och 1448. Boken erbjuder en djupgående analys av hans inflytande på svensk historia. Häftad, 315 sidor, i gott skick.
REA-pris120 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Sista striden
Boken utforskar svensk militärhistoria och är utgiven i pappband med 204 sidor.
Boken utforskar svensk militärhistoria och är utgiven i pappband med 204 sidor.
REA-pris60 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Gustaf III
Boken utforskar livet och gärningarna hos en historisk kung, med fokus på hans tid och påverkan.
Boken utforskar livet och gärningarna hos en historisk kung, med fokus på hans tid och påverkan.
REA-pris90 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Träffningen vid Weissenburg d. 4 aug. 1870.
Detaljerad redogörelse för slaget vid Weissenburg under det fransk-tyska kriget 1870-71. Innehåller kartor och analyser av strategiska aspekter.
Detaljerad redogörelse för slaget vid Weissenburg under det fransk-tyska kriget 1870-71. Innehåller kartor och analyser av strategiska aspekter.
REA-pris140 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
1986 / 3
Tidskriften utforskar Västerbottens kulturhistoria med artiklar om natur, arbete och lokal gemenskap.
Tidskriften utforskar Västerbottens kulturhistoria med artiklar om natur, arbete och lokal gemenskap.
REA-pris60 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
1981 / 4
Tidskriften utforskar kulturminnesvård och lokalhistoria i Västerbotten genom artiklar av flera medverkande.
Tidskriften utforskar kulturminnesvård och lokalhistoria i Västerbotten genom artiklar av flera medverkande.
REA-pris70 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Västerbotten nr 1 1979
Resor och lokalhistoria i Västerbotten, med fokus på lektraditioner. Tidskrift från 1979 i limhäftad utgåva.
Resor och lokalhistoria i Västerbotten, med fokus på lektraditioner. Tidskrift från 1979 i limhäftad utgåva.
REA-pris70 kr

Antikvariat Bothnia
Leva på Grönland
Grönlands samhällsutveckling och påverkan från Danmark belyses, med fokus på grönländarnas möjligheter. Temat utforskar sociala problem och polarområdenas utmaningar.
Grönlands samhällsutveckling och påverkan från Danmark belyses, med fokus på grönländarnas möjligheter. Temat utforskar sociala problem och polarområdenas utmaningar.
REA-pris100 kr


Antikvariat Bothnia
A circumpolar reappraisal
En samling av forskningsbidrag som hyllar en norsk arkeolog och utforskar ämnen som arkeologi och etnologi i det cirkumpolära området.
En samling av forskningsbidrag som hyllar en norsk arkeolog och utforskar ämnen som arkeologi och etnologi i det cirkumpolära området.
REA-pris600 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Västerbotten nr 4 1979
Tidskrift om västerbottensförfattare med fokus på lokalhistoria och geografi. Innehåller illustrationer och sträcker sig över sidorna 219-303. Bunden i limhäftad utförande.
Tidskrift om västerbottensförfattare med fokus på lokalhistoria och geografi. Innehåller illustrationer och sträcker sig över sidorna 219-303. Bunden i limhäftad utförande.
REA-pris70 kr

Mingus bok- och skivbutik
Resa ifrån Gräddö till Ratan eller Berättelse om kust-arméens expedition till Vesterbotten i aug. månad 1809
En facsimileupplaga som dokumenterar kust-arméens expedition till Vesterbotten 1809, med detaljerade kartor över striderna vid Säfvar och Ratan. Bunden i häftad/trådbunden form, 73 sidor.
En facsimileupplaga som dokumenterar kust-arméens expedition till Vesterbotten 1809, med detaljerade kartor över striderna vid Säfvar och Ratan. Bunden i häftad/trådbunden form, 73 sidor.
REA-pris140 kr

Mingus bok- och skivbutik
Tisdagsklubben
Boken utforskar glömda antinazistiska sanningssägare i Sverige under 30- och 40-talet, med fokus på historiska händelser och perspektiv. Illustrerad med svartvita teckningar.
Boken utforskar glömda antinazistiska sanningssägare i Sverige under 30- och 40-talet, med fokus på historiska händelser och perspektiv. Illustrerad med svartvita teckningar.
REA-pris200 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Västerbotten nr 1 1979
En limhäftad tidskrift från 1979 som utforskar resor och lokalhistoria i Västerbotten.
En limhäftad tidskrift från 1979 som utforskar resor och lokalhistoria i Västerbotten.
REA-pris70 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
1959 / Årsbok
Tidskriften utforskar Västerbottens kulturhistoria och lokala identiteter genom artiklar om natur, arbete och traditioner.
Tidskriften utforskar Västerbottens kulturhistoria och lokala identiteter genom artiklar om natur, arbete och traditioner.
REA-pris120 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
1993 / 4
Tidskriften utforskar Västerbottens kulturhistoria med fokus på trätradition och lokal identitet.
Tidskriften utforskar Västerbottens kulturhistoria med fokus på trätradition och lokal identitet.
REA-pris60 kr


