
Antikvariat Bothnia
Blommor i kruka och vas
Lär dig om trädgårdsskötsel och prydnadsväxter genom en illustrerad kursbok med 79 fotografier.
Lär dig om trädgårdsskötsel och prydnadsväxter genom en illustrerad kursbok med 79 fotografier.
REA-pris115 kr


Antikvariat Bothnia
Gotlands kvarlevande myrar och träsk
Boken utforskar Gotlands myrar och träsk, med fokus på växtgeografi och klimatets förändringar efter istiden.
Boken utforskar Gotlands myrar och träsk, med fokus på växtgeografi och klimatets förändringar efter istiden.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
De svenska växtnamnen i Peter Artedis Nordmalingsflora från 1729
Utforska svenska växtnamn i en djupgående studie av botanik och språkvetenskap. Boken ger insikter om flora och kulturhistoria i Ångermanland och Västerbotten. Klammerhäftad i fint skick.
Utforska svenska växtnamn i en djupgående studie av botanik och språkvetenskap. Boken ger insikter om flora och kulturhistoria i Ångermanland och Västerbotten. Klammerhäftad i fint skick.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Arvet från Newton och Linné. Vetenskapliga förbindelser mellan Sverige och England i gångna tider
Vetenskaplig utställningskatalog som utforskar förbindelser mellan Sverige och England, med fokus på Carl von Linné och Isaac Newton. Innehåller 224 utställda föremål och omfattande kommentarer.
Vetenskaplig utställningskatalog som utforskar förbindelser mellan Sverige och England, med fokus på Carl von Linné och Isaac Newton. Innehåller 224 utställda föremål och omfattande kommentarer.
REA-pris250 kr
Antikvariat Bothnia
Västgöta och Bohuslänska resa 1742 Med anmärkningar uti historia naturali, fysik, medicin, ekonomi, antikviteter etc. Jämte nödiga figurer
Beskrivning av en forskningsresa i Sverige med fokus på botanik och naturhistoria.
Beskrivning av en forskningsresa i Sverige med fokus på botanik och naturhistoria.
REA-pris200 kr


Antikvariat Bothnia
Konsten att odla frukt och bär
En illustrerad guide om frukt- och bärodling, anpassad till svenska förhållanden med fokus på botaniska aspekter.
En illustrerad guide om frukt- och bärodling, anpassad till svenska förhållanden med fokus på botaniska aspekter.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Linnés Råshult. En liten skrift om blomsterkungen och hans hembygd
En illustrerad skrift om Carl von Linné och hans hembygd, med fokus på botanik och historiska aspekter av Råshult. Innehåller färgteckningar och en karta från 1700-talet.
En illustrerad skrift om Carl von Linné och hans hembygd, med fokus på botanik och historiska aspekter av Råshult. Innehåller färgteckningar och en karta från 1700-talet.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Carl Linnaeus
En utforskning av Carl von Linnés liv och hans banbrytande bidrag till botaniken. Boken erbjuder insikter om hans vetenskapliga metoder och inflytande inom området.
En utforskning av Carl von Linnés liv och hans banbrytande bidrag till botaniken. Boken erbjuder insikter om hans vetenskapliga metoder och inflytande inom området.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Västgöta och Bohuslänska resa 1742. Med anmärkningar uti historia naturali, fysik, medicin, ekonomi, antikviteter etc. Jämte nödiga figurer
En forskningsresa genom Västergötland och Bohuslän, med fokus på botanik och naturhistoria, illustrerad med figurer.
En forskningsresa genom Västergötland och Bohuslän, med fokus på botanik och naturhistoria, illustrerad med figurer.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Västgöta och Bohuslänska resa 1742. Med anmärkningar uti historia naturali, fysik, medicin, ekonomi, antikviteter etc. Jämte nödiga figurer
Följ med på en fascinerande resa genom Västergötland och Bohuslän under 1742, där botaniska observationer och historiska insikter vävs samman. Upptäck Carl von Linnés arv och naturens mångfald i denna illustrerade utgåva.
Följ med på en fascinerande resa genom Västergötland och Bohuslän under 1742, där botaniska observationer och historiska insikter vävs samman. Upptäck Carl von Linnés arv och naturens mångfald i denna illustrerade utgåva.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Carl von Linné 1778-1978. Utställning i Uppsala universitetsbibliotek. Exhibition catalogue with summaries in English
Utställningskatalog med fokus på Carl von Linné och hans betydelse inom botaniken. Innehåller sammanfattningar på engelska och presenterar 118 föremål. Katalogen är klammerhäftad och i fint skick.
Utställningskatalog med fokus på Carl von Linné och hans betydelse inom botaniken. Innehåller sammanfattningar på engelska och presenterar 118 föremål. Katalogen är klammerhäftad och i fint skick.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Blomsteruret (Horologium plantarum)
Samlingen innehåller valda avhandlingar av en framstående botaniker, med fokus på blommor och växter. Denna utgåva erbjuder insikter i botaniska exkursioner och är ett fint exemplar av antikvarisk litteratur.
Samlingen innehåller valda avhandlingar av en framstående botaniker, med fokus på blommor och växter. Denna utgåva erbjuder insikter i botaniska exkursioner och är ett fint exemplar av antikvarisk litteratur.
REA-pris125 kr
Antikvariat Bothnia
Stora boken om hobbyodling
Upptäck köksträdgårdens värld med läckra recept och smart förvaring. En inspirerande bok för trädgårdsentusiaster.
Upptäck köksträdgårdens värld med läckra recept och smart förvaring. En inspirerande bok för trädgårdsentusiaster.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Carl Linnaeus
Upptäck en fascinerande biografi om en av vetenskapens största pionjärer inom botanik. Boken utforskar Carl von Linnés liv och hans banbrytande arbete som formade modern botanik. Illustrerad och i mycket fint skick.
Upptäck en fascinerande biografi om en av vetenskapens största pionjärer inom botanik. Boken utforskar Carl von Linnés liv och hans banbrytande arbete som formade modern botanik. Illustrerad och i mycket fint skick.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Linnaeus's Conception of Nature
Utforska Carl von Linnés syn på naturen genom en vetenskaplig biografi som belyser hans betydelse inom botaniken. Boken är utgiven i fint skick och innehåller originalomslag.
Utforska Carl von Linnés syn på naturen genom en vetenskaplig biografi som belyser hans betydelse inom botaniken. Boken är utgiven i fint skick och innehåller originalomslag.
REA-pris150 kr
Antikvariat Bothnia
Stockholmstraktens bladmossor
Upptäck bladmossornas värld i Stockholmstrakten med en detaljerad förteckning över fyndorter och frekvensuppgifter. Boken är illustrerad med kartor och erbjuder en djupgående insikt i regionens flora. Bunden i förlagsband, i mycket fint skick.
Upptäck bladmossornas värld i Stockholmstrakten med en detaljerad förteckning över fyndorter och frekvensuppgifter. Boken är illustrerad med kartor och erbjuder en djupgående insikt i regionens flora. Bunden i förlagsband, i mycket fint skick.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Linneansk linje
Utforska den svenska konsthistorikern och riksantikvarien Knut Hagbergs insatser inom kulturmiljövård och byggnadshistoria. En viktig röst för bevarandet av kulturarvet.
Utforska den svenska konsthistorikern och riksantikvarien Knut Hagbergs insatser inom kulturmiljövård och byggnadshistoria. En viktig röst för bevarandet av kulturarvet.
REA-pris80 kr
Antikvariat Bothnia
Svenskt Naturlexikon
Ett rikt illustrerat lexikon om Sveriges natur, med fokus på fauna och flora. Innehåller fotografier, kartor och teckningar, perfekt för naturintresserade.
Ett rikt illustrerat lexikon om Sveriges natur, med fokus på fauna och flora. Innehåller fotografier, kartor och teckningar, perfekt för naturintresserade.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Some Alaskan and Yukon Bryophytes
Utforska bryofyternas fascinerande värld med fokus på Alaska och Yukon. Denna klammerhäftade publikation från 1946 ger insikter om mossor, levermossar och hornörter i polarområdena.
Utforska bryofyternas fascinerande värld med fokus på Alaska och Yukon. Denna klammerhäftade publikation från 1946 ger insikter om mossor, levermossar och hornörter i polarområdena.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Carl von Linné 1778-1978. Utställning i Uppsala universitetsbibliotek. Exhibition catalogue with summaries in English
Utställningskatalog som presenterar 118 föremål relaterade till Carl von Linné och botaniken. Katalogen är klammerhäftad och i fint skick.
Utställningskatalog som presenterar 118 föremål relaterade till Carl von Linné och botaniken. Katalogen är klammerhäftad och i fint skick.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Dalarnes flora
Utforska den svenska floran i Dalarna genom en detaljerad förteckning över kärlväxterna, baserad på samlade material och växtgeografiska synpunkter. En viktig resurs för botaniker och växtintresserade.
Utforska den svenska floran i Dalarna genom en detaljerad förteckning över kärlväxterna, baserad på samlade material och växtgeografiska synpunkter. En viktig resurs för botaniker och växtintresserade.
REA-pris180 kr
Antikvariat Bothnia
Hortus regius
Verket utforskar den kungliga trädgården med politiska och genealogiska inslag, samt dess konstnärliga och dekorativa utformning. Det är en betydelsefull del av svensk emblematik.
Verket utforskar den kungliga trädgården med politiska och genealogiska inslag, samt dess konstnärliga och dekorativa utformning. Det är en betydelsefull del av svensk emblematik.
REA-pris700 kr


Antikvariat Bothnia
Claes Grundsten, Fotografier. Blommor och berg
Boken utforskar kontraster mellan fjällens storslagna landskap och blommornas skönhet. Genom fotografier skapas en dialog mellan liv och död, enkelhet och komplexitet.
Boken utforskar kontraster mellan fjällens storslagna landskap och blommornas skönhet. Genom fotografier skapas en dialog mellan liv och död, enkelhet och komplexitet.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Linnéminnen i Upsala botaniska trädgård. Antikritik
Boken utforskar Carl von Linnés arv och betydelse inom botaniken, med fokus på hans minnen i Upsala botaniska trädgård. Den ger insikter om vetenskapliga biografier och trädgårdsvetenskap.
Boken utforskar Carl von Linnés arv och betydelse inom botaniken, med fokus på hans minnen i Upsala botaniska trädgård. Den ger insikter om vetenskapliga biografier och trädgårdsvetenskap.
REA-pris115 kr
