
Antikvariat Bothnia
Gud skapade, Linné ordnade
Boken utforskar medicinalväxter och deras betydelse inom botanik och trädgårdsskötsel. Den innehåller färgillustrationer och ger insikter om örter och kryddor.
Boken utforskar medicinalväxter och deras betydelse inom botanik och trädgårdsskötsel. Den innehåller färgillustrationer och ger insikter om örter och kryddor.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
Örtabok
Rikt illustrerad bok om blommor och örter, med glädjefyllda möten i naturen. Färgfotografier av blommor vid färdvägar och odlingsmarker.
Rikt illustrerad bok om blommor och örter, med glädjefyllda möten i naturen. Färgfotografier av blommor vid färdvägar och odlingsmarker.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
I Linnés tjänst
Upptäck en färgstark och informativ resa genom medicinalväxternas värld. Boken bjuder på insikter om örtagårdar och kryddväxter, perfekt för trädgårdsentusiaster och botaniker.
Upptäck en färgstark och informativ resa genom medicinalväxternas värld. Boken bjuder på insikter om örtagårdar och kryddväxter, perfekt för trädgårdsentusiaster och botaniker.
REA-pris115 kr


Antikvariat Bothnia
Linnut luonnossa. Mätsä, puisto ja puutarha (Fåglar i naturen. Skog, park, trädgård)
Upptäck fåglarnas värld i naturen med fokus på skog, park och trädgård. Illustrerad med akvareller och utbredningskartor, denna bok ger en inblick i ornitologins fascinerande ämnen.
Upptäck fåglarnas värld i naturen med fokus på skog, park och trädgård. Illustrerad med akvareller och utbredningskartor, denna bok ger en inblick i ornitologins fascinerande ämnen.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Fjällflora
Färgteckningar av fjällväxter för enkel identifiering. Innehåller experttexter anpassade för svenska förhållanden. Boken är i fint skick.
Färgteckningar av fjällväxter för enkel identifiering. Innehåller experttexter anpassade för svenska förhållanden. Boken är i fint skick.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Flora oeconomica eller Hushållsnyttan af de i Sverige wildt wäxande örter
Beskriver svenska växter ur nyttosynpunkt med register över artnamn. Faksimilutgåvan återger den svenska upplagan från 1749.
Beskriver svenska växter ur nyttosynpunkt med register över artnamn. Faksimilutgåvan återger den svenska upplagan från 1749.
REA-pris115 kr
Antikvariat Bothnia
Tvenne sannolikt förlorade Linnéska manuskript ur Kilian Stobaei bibliotek
Utforska de förlorade manuskripten från Linnéska biblioteket, som belyser betydelsefulla insikter om Carl von Linné och botaniken. Boken är i fint antikvariskt skick och erbjuder en unik inblick i svensk naturforskning.
Utforska de förlorade manuskripten från Linnéska biblioteket, som belyser betydelsefulla insikter om Carl von Linné och botaniken. Boken är i fint antikvariskt skick och erbjuder en unik inblick i svensk naturforskning.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Flora Wiksbergensis. Bearbetad och kommenterad av Carl-Johan Clemedson
En grundlig bearbetning av en av Sveriges äldsta lokalfloror, med fokus på växtligheten kring Wiksbergs källa. Innehåller biografier av citerade författare och jämförelse med dagens flora.
En grundlig bearbetning av en av Sveriges äldsta lokalfloror, med fokus på växtligheten kring Wiksbergs källa. Innehåller biografier av citerade författare och jämförelse med dagens flora.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Carl von Linné
Utforska en utställningskatalog som belyser Carl von Linnés liv och verk. Denna klammerhäftade publikationen innehåller 31 sidor med insikter om botanik och vetenskapliga biografier.
Utforska en utställningskatalog som belyser Carl von Linnés liv och verk. Denna klammerhäftade publikationen innehåller 31 sidor med insikter om botanik och vetenskapliga biografier.
REA-pris125 kr
Antikvariat Bothnia
Det blommande hemmet. En presentbok från Husmodern
Upptäck trädgårdens skönhet med en fotoillustrerad guide som fokuserar på prydnadsväxter och botanik. En inspirerande bok för alla trädgårdsälskare.
Upptäck trädgårdens skönhet med en fotoillustrerad guide som fokuserar på prydnadsväxter och botanik. En inspirerande bok för alla trädgårdsälskare.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Kärlväxternas höjdgränser i Lule Lappmark och i Graubünden, en jämförelse
Boken utforskar kärlväxternas höjdgränser i Lappland och Graubünden, med fokus på botaniska aspekter.
Boken utforskar kärlväxternas höjdgränser i Lappland och Graubünden, med fokus på botaniska aspekter.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Om algevegetationen ved Grønlands kyster (dedikation)
Boken utforskar algevegetationen vid Grönlands kuster, med fokus på botaniska observationer och forskningsresor.
Boken utforskar algevegetationen vid Grönlands kuster, med fokus på botaniska observationer och forskningsresor.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Den synekologiska linjetaxeringsmetoden
Boken behandlar den synekologiska linjetaxeringsmetoden inom botanik, med fokus på Lappland och Kiruna.
Boken behandlar den synekologiska linjetaxeringsmetoden inom botanik, med fokus på Lappland och Kiruna.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
Blombok
En utforskning av växternas värld med fokus på medicinalväxter och örter. Boken bjuder på färgfotografier och insikter om växters användning och betydelse i trädgårdar och natur.
En utforskning av växternas värld med fokus på medicinalväxter och örter. Boken bjuder på färgfotografier och insikter om växters användning och betydelse i trädgårdar och natur.
REA-pris125 kr
Antikvariat Bothnia
Cacti for Everyone
Utforska den fascinerande världen av kaktusväxter med en grundlig översikt av deras biologiska egenskaper och odling. Boken ger insikter om över 1 500 arter och innehåller praktiska råd för både nybörjare och entusiaster.
Utforska den fascinerande världen av kaktusväxter med en grundlig översikt av deras biologiska egenskaper och odling. Boken ger insikter om över 1 500 arter och innehåller praktiska råd för både nybörjare och entusiaster.
REA-pris150 kr


Antikvariat Bothnia
Läkande trädgård
Boken utforskar trädgårdens terapeutiska effekter och dess kopplingar till psykologi och botanik.
Boken utforskar trädgårdens terapeutiska effekter och dess kopplingar till psykologi och botanik.
REA-pris180 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
1940
Den aktuella utgåvan av tidskriften från 1940 innehåller avhandlingar om växtsystematik och ekologiska interaktioner, vilket bidrar till förståelsen av växters livscykler.
Den aktuella utgåvan av tidskriften från 1940 innehåller avhandlingar om växtsystematik och ekologiska interaktioner, vilket bidrar till förståelsen av växters livscykler.
REA-pris100 kr
Antikvariat Bothnia
Faraos blomster. En kulturhistorisk-botanisk skildring av livet i gamla Egypten byggd på verklighetens grundval och med bilder från de senaste årens grävningar
En kulturhistorisk-botanisk skildring av livet i Gamla Egypten, baserad på verkliga grävningar och med många fotografier.
En kulturhistorisk-botanisk skildring av livet i Gamla Egypten, baserad på verkliga grävningar och med många fotografier.
REA-pris250 kr


Antikvariat Bothnia
Natur i Norr. Årgång 1-25, 1982-2006 (totalt 39 häften/nummer) komplett fram till häfte 1 1999 (se lista nedan)
Samling av tidskrifter om botanik och entomologi, med fokus på Västerbotten. Innehåller illustrationer och spännande artiklar från 1982 till 2006.
Samling av tidskrifter om botanik och entomologi, med fokus på Västerbotten. Innehåller illustrationer och spännande artiklar från 1982 till 2006.
REA-pris800 kr

Antikvariat Bothnia
The flora of Troms fylke
En omfattande översikt av växtlivet i Troms fylke, med detaljer om kärlväxter och deras geografiska spridning. Innehåller kartor och fotografier som illustrerar den unika floran i Nordnorge. Boken är limhäftad och i fint skick.
En omfattande översikt av växtlivet i Troms fylke, med detaljer om kärlväxter och deras geografiska spridning. Innehåller kartor och fotografier som illustrerar den unika floran i Nordnorge. Boken är limhäftad och i fint skick.
REA-pris500 kr

Antikvariat Bothnia
The Royal Horticultural Society Gardeners' Encyclopedia of Plants and Flowers
En omfattande guide till över 8000 växter, illustrerad med 4000 färgfotografier. Perfekt för trädgårdsentusiaster och botaniker. Bunden i grönt klotband med skyddsomslag.
En omfattande guide till över 8000 växter, illustrerad med 4000 färgfotografier. Perfekt för trädgårdsentusiaster och botaniker. Bunden i grönt klotband med skyddsomslag.
REA-pris300 kr
Antikvariat Bothnia
Natur i Lappland. Del I-II
Innehållsrikt verk om Lapplands flora och fauna med riklig illustration. Boken erbjuder en djupgående insikt i Sveriges naturskatter. Bunden i halvklotband, mycket fint skick.
Innehållsrikt verk om Lapplands flora och fauna med riklig illustration. Boken erbjuder en djupgående insikt i Sveriges naturskatter. Bunden i halvklotband, mycket fint skick.
REA-pris750 kr

Antikvariat Bothnia
Blommor i kruka och vas
Lär dig om trädgårdsskötsel och prydnadsväxter genom en illustrerad kursbok med 79 fotografier.
Lär dig om trädgårdsskötsel och prydnadsväxter genom en illustrerad kursbok med 79 fotografier.
REA-pris115 kr

Pangloss antikvariat & text
Träd och buskar i norr
Boken ger en översikt över träd och buskar i Norrbotten, med illustrationer och faktainformation.
Boken ger en översikt över träd och buskar i Norrbotten, med illustrationer och faktainformation.
REA-pris150 kr
