
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
1918
Denna utgåva från 1918 innehåller avhandlingar om botanisk forskning och växtgeografi i Sverige, med fokus på bryologi och ekologiska studier.
Denna utgåva från 1918 innehåller avhandlingar om botanisk forskning och växtgeografi i Sverige, med fokus på bryologi och ekologiska studier.
REA-pris100 kr

Antikvariat Bothnia
Bidrag till kännedomen om Ronnebytraktens fauna och flora
Utforska Ronnebytraktens fauna och flora genom en detaljerad översikt av ryggradsdjur och växtliv. Denna illustrerade bok ger en inblick i regionens biologiska mångfald.
Utforska Ronnebytraktens fauna och flora genom en detaljerad översikt av ryggradsdjur och växtliv. Denna illustrerade bok ger en inblick i regionens biologiska mångfald.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Linnéminnen i Upsala botaniska trädgård. Antikritik
Utforska en insiktsfull kritisk granskning av Carl von Linnés liv och verk, med fokus på hans arv inom botaniken. Boken erbjuder en djupdykning i historiska perspektiv och vetenskapliga biografier. Bunden i trådhäftad form, perfekt för den botaniskt intresserade.
Utforska en insiktsfull kritisk granskning av Carl von Linnés liv och verk, med fokus på hans arv inom botaniken. Boken erbjuder en djupdykning i historiska perspektiv och vetenskapliga biografier. Bunden i trådhäftad form, perfekt för den botaniskt intresserade.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Linnaeus as a Phytogeographer
Utforska Carl von Linnés betydelse inom växtgeografi genom en illustrerad vetenskaplig biografi. Boken erbjuder insikter i botanik och Linnés liv, i ett normalt antikvariskt skick.
Utforska Carl von Linnés betydelse inom växtgeografi genom en illustrerad vetenskaplig biografi. Boken erbjuder insikter i botanik och Linnés liv, i ett normalt antikvariskt skick.
REA-pris150 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
1937
Den svenska botaniska tidskriften från 1937 erbjuder insikter i växtbiologi och ekologi genom forskning och studier av flora.
Den svenska botaniska tidskriften från 1937 erbjuder insikter i växtbiologi och ekologi genom forskning och studier av flora.
REA-pris100 kr

Antikvariat Bothnia
Carl von Linnés religiösa åskådning
Boken utforskar Carl von Linnés religiösa perspektiv och hans betydelse inom botaniken. Den presenterar en akademisk avhandling med fokus på hans liv och gärningar. Exemplaret är i trådhäftad form.
Boken utforskar Carl von Linnés religiösa perspektiv och hans betydelse inom botaniken. Den presenterar en akademisk avhandling med fokus på hans liv och gärningar. Exemplaret är i trådhäftad form.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Lectures on Homoeopathic Philosophy
En klassisk bok om homeopatisk filosofi med fokus på medicinalväxter och deras användning inom botanik och trädgårdsskötsel. Boken utforskar örter och kryddor, och erbjuder insikter i alternativa terapiformer. Limhäftad utgåva i fint skick.
En klassisk bok om homeopatisk filosofi med fokus på medicinalväxter och deras användning inom botanik och trädgårdsskötsel. Boken utforskar örter och kryddor, och erbjuder insikter i alternativa terapiformer. Limhäftad utgåva i fint skick.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Linnéminnen i Upsala botaniska trädgård. Antikritik
Utforska en djupgående analys av Carl von Linnés liv och verk, med fokus på hans betydelse inom botaniken. Boken ger insikter om Linnés arv och hans påverkan på trädgårdskonst och vetenskap. Trådhäftad utgåva från 1905.
Utforska en djupgående analys av Carl von Linnés liv och verk, med fokus på hans betydelse inom botaniken. Boken ger insikter om Linnés arv och hans påverkan på trädgårdskonst och vetenskap. Trådhäftad utgåva från 1905.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Orkidéer
Lär dig odla orkidéer hemma och upptäck en spännande hobby med exotisk blomprakt. Boken erbjuder insikter om botanik och prydnadsväxter.
Lär dig odla orkidéer hemma och upptäck en spännande hobby med exotisk blomprakt. Boken erbjuder insikter om botanik och prydnadsväxter.
REA-pris115 kr


Antikvariat Bothnia
Claes Grundsten, Fotografier. Blommor och berg
Kontrast mellan fjällens storslagenhet och blommors skönhet utforskas genom fotografier. Boken bjuder på en visuell resa som fångar livets ytterligheter och naturens mångfald.
Kontrast mellan fjällens storslagenhet och blommors skönhet utforskas genom fotografier. Boken bjuder på en visuell resa som fångar livets ytterligheter och naturens mångfald.
REA-pris125 kr
![Theodor Magnus Fries : Bref och skrifvelser af och till Carl von Linné. Första afdelningen. Del I-VI [av VIII]](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-theodor-magnus-fries-bref-och-skrifvelser-af-och-till-carl-von-linne-forsta-afdelningen-del-i-vi-av-viii-boia21718.jpg?v=1780278207&width=563)
Antikvariat Bothnia
Bref och skrifvelser af och till Carl von Linné. Första afdelningen. Del I-VI [av VIII]
Samling av skrifter och brev relaterade till Carl von Linné, med fokus på botaniska ämnen. Innehåller viktiga dokument och korrespondens från en framstående botaniker. Trådhäftad i fint skick.
Samling av skrifter och brev relaterade till Carl von Linné, med fokus på botaniska ämnen. Innehåller viktiga dokument och korrespondens från en framstående botaniker. Trådhäftad i fint skick.
REA-pris600 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Växter och växtnamn - ett möte mellan botanik och språkvetenskap
Boken utforskar sambandet mellan botanik och språkvetenskap genom att analysera växtnamn och deras betydelse.
Boken utforskar sambandet mellan botanik och språkvetenskap genom att analysera växtnamn och deras betydelse.
REA-pris120 kr


Antikvariat Bothnia
Carl von Linnés Öländska resa 1741
En fascinerande skildring av Carl von Linnés resa till Öland 1741, med insikter om botanik och natur. Boken innehåller illustrationer och en utvikbar karta som kompletterar texten.
En fascinerande skildring av Carl von Linnés resa till Öland 1741, med insikter om botanik och natur. Boken innehåller illustrationer och en utvikbar karta som kompletterar texten.
REA-pris115 kr


Antikvariat Bothnia
Kryddor och Kryddodling
Boken utforskar kryddor och deras odling, med fokus på medicinalväxter och örter. Den innehåller praktiska råd för trädgårdsskötsel och botanik.
Boken utforskar kryddor och deras odling, med fokus på medicinalväxter och örter. Den innehåller praktiska råd för trädgårdsskötsel och botanik.
REA-pris200 kr


Antikvariat Bothnia
Inbjudningsskrift till afhörande af den offentliga föreläsning, med hvilken professoren i anatomi, medicine doktorn Johan August Harald Hammar tillträder sitt embete
Offentlig föreläsning om anatomi och medicin, med fokus på utbildning och botanik. Boken innehåller historiska insikter och reflektioner kring Carl von Linné. Trådhäftad utgåva i antikvariskt skick.
Offentlig föreläsning om anatomi och medicin, med fokus på utbildning och botanik. Boken innehåller historiska insikter och reflektioner kring Carl von Linné. Trådhäftad utgåva i antikvariskt skick.
REA-pris80 kr

Antikvariat Bothnia
Über die regionale Gliederung der alpinen Vegetation der fennoskandischen Hochgebirgen
Studie av den alpina vegetationens regionala klassificering i fennoskandiska högland, med fokus på Lappland och Norrbotten. Illustrerad med fotografier och tabeller.
Studie av den alpina vegetationens regionala klassificering i fennoskandiska högland, med fokus på Lappland och Norrbotten. Illustrerad med fotografier och tabeller.
REA-pris200 kr
![Olav Gjærevoll : Botanical investigations in Central Alaska, especially in the White Mountains. Part I. Pteridophytes and monocotyledones + Part II. Dicotyledones, Salicacea - Umbelliferae [av III]](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-olav-gjaerevoll-botanical-investigations-in-central-alaska-especially-in-the-white-mountains-part-i-pteridophytes-and-monocotyledones-part-ii-dicotyledones-salicacea-umbelliferae_9e44b985-fb0e-409d-a27a-1bbbb97b4b1b.jpg?v=1780522745&width=623)
Antikvariat Bothnia
Botanical investigations in Central Alaska, especially in the White Mountains. Part I. Pteridophytes and monocotyledones + Part II. Dicotyledones, Salicacea - Umbelliferae [av III]
Botaniska undersökningar i Alaska med fokus på växtliv och flora i polarområden. Innehåller foton och kartor.
Botaniska undersökningar i Alaska med fokus på växtliv och flora i polarområden. Innehåller foton och kartor.
REA-pris180 kr

Antikvariat Bothnia
Linnés hälsoörter. En sammanställning i text och bild av Åke Ohlmarks (1911-1984)
En illustrerad sammanställning av medicinalväxter och örter, med fokus på botanik och trädgårdsskötsel. Innehåller register och färgbilder.
En illustrerad sammanställning av medicinalväxter och örter, med fokus på botanik och trädgårdsskötsel. Innehåller register och färgbilder.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Blekinges flora
Utforska den rika floran i Blekinge genom en detaljerad och illustrerad bok som erbjuder omfattande utbredningskartor. En värdefull resurs för botanikentusiaster och studenter av växtanatomi.
Utforska den rika floran i Blekinge genom en detaljerad och illustrerad bok som erbjuder omfattande utbredningskartor. En värdefull resurs för botanikentusiaster och studenter av växtanatomi.
REA-pris200 kr

Antikvariat Bothnia
Trees and woodland in the British landscape
Boken utforskar skogar och trädarter i det brittiska landskapet, med fokus på historisk skogshantering och bevarande.
Boken utforskar skogar och trädarter i det brittiska landskapet, med fokus på historisk skogshantering och bevarande.
REA-pris200 kr

Antikvariat Bothnia
Sydfrukter i Nordens trädgårdar
Boken utforskar odling av sydfrukter i nordiska trädgårdar och innehåller illustrationer och tabeller.
Boken utforskar odling av sydfrukter i nordiska trädgårdar och innehåller illustrationer och tabeller.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
Minnesord öfver Carl von Linné. Tal hållet den 16 November 1872 vid en minnesfest öfver Linné, given af Jönköpings högre Elementarläroverkets studerande unfdom. ...
En minnesfest för Carl von Linné, där botaniska insikter och historiska reflektioner presenteras av studerande.
En minnesfest för Carl von Linné, där botaniska insikter och historiska reflektioner presenteras av studerande.
REA-pris450 kr

Antikvariat Bothnia
Ur Lapplandsresan
Utforska den svenska naturens skönhet och mångfald genom en klassisk text som erbjuder insikter om botanik och flora. En lättillgänglig upplaga med översatta latinska uttryck för en modern läsare. Boken är i bra skick och bunden i förlagsband.
Utforska den svenska naturens skönhet och mångfald genom en klassisk text som erbjuder insikter om botanik och flora. En lättillgänglig upplaga med översatta latinska uttryck för en modern läsare. Boken är i bra skick och bunden i förlagsband.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Carl von Linné. 23de mai 1707 - 10de Januar 1778
Biografi om Carl von Linné, med fokus på hans liv och betydelse inom botaniken. Illustrerad med en bild av Linné.
Biografi om Carl von Linné, med fokus på hans liv och betydelse inom botaniken. Illustrerad med en bild av Linné.
REA-pris200 kr
