
Knorrens antikvariat
Lippels dröm
En fängslande berättelse som väcker drömmar och fantasi, perfekt för unga läsare. Boken är illustrerad och har ett mycket fint antikvariskt skick.
En fängslande berättelse som väcker drömmar och fantasi, perfekt för unga läsare. Boken är illustrerad och har ett mycket fint antikvariskt skick.
REA-pris140 kr

Knorrens antikvariat
Lilla isbjörn
En rikt illustrerad bok från 1995 som skildrar äventyr med en isbjörn.
En rikt illustrerad bok från 1995 som skildrar äventyr med en isbjörn.
REA-pris75 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Michael Kohlhaas
En hämndhistoria om en hästhandlare som tar lagen i egna händer efter att ha blivit bedragen av en furste.
En hämndhistoria om en hästhandlare som tar lagen i egna händer efter att ha blivit bedragen av en furste.
REA-pris178 kr

Mingus bok- och skivbutik
Goethe erzählt sein Leben
En djupgående biografi som utforskar livet och verken av en av Tysklands mest betydande författare, med insikter från dagböcker och brev.
En djupgående biografi som utforskar livet och verken av en av Tysklands mest betydande författare, med insikter från dagböcker och brev.
REA-pris90 kr

Mingus bok- och skivbutik
So zärtlich war Suleyken
Skildrar livet och relationer i en tysk by, med fokus på mänskliga känslor och relationer. En tankeväckande och gripande berättelse.
Skildrar livet och relationer i en tysk by, med fokus på mänskliga känslor och relationer. En tankeväckande och gripande berättelse.
REA-pris60 kr
Pangloss antikvariat & text
Måla fan på väggen
Roman om miljöfrågor. Rabén & Sjögren, 1992. Förlagets dekorerade och laminerade pappband. Mycket svag recensionsex.-stämpel, i övrigt gott skick.
Roman om miljöfrågor. Rabén & Sjögren, 1992. Förlagets dekorerade och laminerade pappband. Mycket svag recensionsex.-stämpel, i övrigt gott skick.
REA-pris65 kr

Bokliv
Februari 33: litteraturens vinter
Boken utforskar hur Tysklands litterära liv förändrades dramatiskt under februari 1933, med fokus på kända författare och deras reaktioner.
Boken utforskar hur Tysklands litterära liv förändrades dramatiskt under februari 1933, med fokus på kända författare och deras reaktioner.
REA-pris68 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Landet som icke är
Fiktivt möte mellan två tyska diktare, där livets insatser och litteraturens kraft utforskas.
Fiktivt möte mellan två tyska diktare, där livets insatser och litteraturens kraft utforskas.
REA-pris248 kr
Bokliv
Brevet till fadern
En personlig och reflekterande text som utforskar relationen mellan författaren och hans far, med fokus på teman som skuld och identitet.
En personlig och reflekterande text som utforskar relationen mellan författaren och hans far, med fokus på teman som skuld och identitet.
REA-pris168 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Michael Kohlhaas
En berättelse om en hästhandlare som kämpar för rättvisa i en värld präglad av våld och moralisk konflikt.
En berättelse om en hästhandlare som kämpar för rättvisa i en värld präglad av våld och moralisk konflikt.
REA-pris148 kr

Knorrens antikvariat
Benjamin
En rikt illustrerad publikation från 2006 som utforskar ämnet Benjamin.
En rikt illustrerad publikation från 2006 som utforskar ämnet Benjamin.
REA-pris160 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Michael Kohlhaas
En hämndhistoria om en hästhandlare som tar lagen i egna händer efter att ha blivit bedragen av en furste.
En hämndhistoria om en hästhandlare som tar lagen i egna händer efter att ha blivit bedragen av en furste.
REA-pris148 kr

Knorrens antikvariat
Han hette Jan
En berättelse från 1991 som utforskar livets komplexitet och mänskliga relationer.
En berättelse från 1991 som utforskar livets komplexitet och mänskliga relationer.
REA-pris85 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
När jag var en liten pojke
Boken erbjuder en insiktsfull skildring av en pojkes uppväxt och samhälleliga observationer, präglad av humor och moral.
Boken erbjuder en insiktsfull skildring av en pojkes uppväxt och samhälleliga observationer, präglad av humor och moral.
REA-pris288 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Goethes Werke
Skönlitterär samling i fyra volymer med romaner och noveller på tyska. Inbunden i gulddekorerade klotband, med blekta ryggar och namnteckningar.
Skönlitterär samling i fyra volymer med romaner och noveller på tyska. Inbunden i gulddekorerade klotband, med blekta ryggar och namnteckningar.
REA-pris588 kr

Knorrens antikvariat
Krokodilen Konstantin
En rikt illustrerad bok från 1989 som erbjuder en fantasifull berättelse för barn.
En rikt illustrerad bok från 1989 som erbjuder en fantasifull berättelse för barn.
REA-pris180 kr
Pangloss antikvariat & text
Tyska minnesgemenskaper
Tysk litteraturhistoria och minnesgemenskaper. Förlagsband med skyddsomslag. Normalt antikvariskt skick. Carlssons, 2010. 327 s. ISBN 978-91-7331-318-6.
Tysk litteraturhistoria och minnesgemenskaper. Förlagsband med skyddsomslag. Normalt antikvariskt skick. Carlssons, 2010. 327 s. ISBN 978-91-7331-318-6.
REA-pris115 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Flyktigt
Utforska den tyska litteraturens djup och språkets nyanser genom insiktsfulla essäer som bjuder in till reflektion och analys. Boken är utgiven med ett skyddsomslag i mycket fint skick.
Utforska den tyska litteraturens djup och språkets nyanser genom insiktsfulla essäer som bjuder in till reflektion och analys. Boken är utgiven med ett skyddsomslag i mycket fint skick.
REA-pris398 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Den osynliga domstolen - En bok om Franz Kafka
Boken utforskar Franz Kafkas liv och verk, med fokus på hans litterära betydelse och teman.
Boken utforskar Franz Kafkas liv och verk, med fokus på hans litterära betydelse och teman.
REA-pris80 kr

Knorrens antikvariat
Sara på cirkus
En rikt illustrerad bok från 1993 som skildrar en cirkusupplevelse.
En rikt illustrerad bok från 1993 som skildrar en cirkusupplevelse.
REA-pris160 kr

Knorrens antikvariat
Fredsduvan
En rikt illustrerad bok från 1988 som fångar essensen av sagostunden.
En rikt illustrerad bok från 1988 som fångar essensen av sagostunden.
REA-pris160 kr

Knorrens antikvariat
Till flaskpostens mottagare
En kort text på svenska som utforskar temat flaskpost och dess betydelse.
En kort text på svenska som utforskar temat flaskpost och dess betydelse.
REA-pris95 kr
Mingus bok- och skivbutik
Briefe
Boken innehåller brev som ger en inblick i författarens tankar och känslor, med fokus på tysk litteratur och skönlitterära teman. Klotband, 96 sidor.
Boken innehåller brev som ger en inblick i författarens tankar och känslor, med fokus på tysk litteratur och skönlitterära teman. Klotband, 96 sidor.
REA-pris65 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lili Körber
En fängslande biografi som utforskar den tyska litteraturen genom Lili Körbers liv, med fokus på hennes resa från Moskva till Wien. Boken är i mycket fint antikvariskt skick.
En fängslande biografi som utforskar den tyska litteraturen genom Lili Körbers liv, med fokus på hennes resa från Moskva till Wien. Boken är i mycket fint antikvariskt skick.
REA-pris150 kr
