
Antikvariat Bothnia
Fåglar
En rikt fotoillustrerad bok om fåglar och ornitologi, som utforskar deras liv och beteenden. Boken är i fint skick och erbjuder en djupgående insikt i fåglarnas värld.
En rikt fotoillustrerad bok om fåglar och ornitologi, som utforskar deras liv och beteenden. Boken är i fint skick och erbjuder en djupgående insikt i fåglarnas värld.
REA-pris80 kr

Antikvariat Bothnia
Birds & Wild Africa
Upptäck fåglarnas värld och Afrikas vilda fauna genom en fotoillustrerad resa med en dubbelsidig karta. En informativ bok om ornitologi och zoologi för naturälskare.
Upptäck fåglarnas värld och Afrikas vilda fauna genom en fotoillustrerad resa med en dubbelsidig karta. En informativ bok om ornitologi och zoologi för naturälskare.
REA-pris100 kr

Antikvariat Bothnia
Field Guide To The Birds Of North America
En omfattande och rikt illustrerad guide till fåglar i Nordamerika. Innehåller detaljerade kartor och index för fältanvändning.
En omfattande och rikt illustrerad guide till fåglar i Nordamerika. Innehåller detaljerade kartor och index för fältanvändning.
REA-pris125 kr
![Nils Gyldenstolpe : Birds collected by the Swedish zoological expeditions to Siam 1911-1912. [Birds I]](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-nils-gyldenstolpe-birds-collected-by-the-swedish-zoological-expeditions-to-siam-1911-1912-birds-i-boia32125.jpg?v=1779233518&width=291)
![Nils Gyldenstolpe : Birds collected by the Swedish zoological expeditions to Siam 1911-1912. [Birds I]](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-nils-gyldenstolpe-birds-collected-by-the-swedish-zoological-expeditions-to-siam-1911-1912-birds-i-boia32125-2.jpg?v=1779233520&width=291)
Antikvariat Bothnia
Birds collected by the Swedish zoological expeditions to Siam 1911-1912. [Birds I]
Studie av fåglar insamlade under svenska zoologiska expeditionen till Siam 1911-1912, med fokus på ornitologi och fauna. Boken innehåller illustrationer och är i fint antikvariskt skick, limhäftad med originalomslag.
Studie av fåglar insamlade under svenska zoologiska expeditionen till Siam 1911-1912, med fokus på ornitologi och fauna. Boken innehåller illustrationer och är i fint antikvariskt skick, limhäftad med originalomslag.
REA-pris400 kr

Antikvariat Bothnia
Förteckning över Sveriges fåglar
En informativ bok om Sveriges fåglar med en engelsk nyckel. Innehåller 141 sidor och illustreras av en karta. Boken är limhäftad och i normalt antikvariskt skick.
En informativ bok om Sveriges fåglar med en engelsk nyckel. Innehåller 141 sidor och illustreras av en karta. Boken är limhäftad och i normalt antikvariskt skick.
REA-pris100 kr
Antikvariat Bothnia
Träskets aristokrater
Rikt illustrerad bok om fåglar och ornitologi, med fokus på fauna och zoologi. Innehåller svart-vita fotografier och är i normalt antikvariskt skick.
Rikt illustrerad bok om fåglar och ornitologi, med fokus på fauna och zoologi. Innehåller svart-vita fotografier och är i normalt antikvariskt skick.
REA-pris200 kr


Antikvariat Bothnia
Fågeltider
Upptäck fåglarnas fascinerande liv och deras plats i folktron. Boken utforskar flyttning, biotopvård och holkbyggnad, med rika illustrationer.
Upptäck fåglarnas fascinerande liv och deras plats i folktron. Boken utforskar flyttning, biotopvård och holkbyggnad, med rika illustrationer.
REA-pris150 kr


Antikvariat Bothnia
The New Guide to the Birds of New Zealand and Outlying Islands
Boken utforskar fåglarna i Nya Zeeland med detaljerade illustrationer och kartor. Innehållet omfattar ornitologiska insikter och zoologiska perspektiv.
Boken utforskar fåglarna i Nya Zeeland med detaljerade illustrationer och kartor. Innehållet omfattar ornitologiska insikter och zoologiska perspektiv.
REA-pris100 kr

Antikvariat Bothnia
Fåglarna och människan
Boken utforskar relationen mellan fåglar och människor, med fokus på ornitologi och fauna. Illustrerad med teckningar, ger den insikter inom zoologi.
Boken utforskar relationen mellan fåglar och människor, med fokus på ornitologi och fauna. Illustrerad med teckningar, ger den insikter inom zoologi.
REA-pris100 kr
Antikvariat Bothnia
Våra fåglar i Norden. I-IV
En omfattande och illustrerad samling om fåglar i Norden, med detaljerade fakta och kartor. Boken erbjuder insikter i ornitologi och zoologi, perfekt för fågelentusiaster och forskare.
En omfattande och illustrerad samling om fåglar i Norden, med detaljerade fakta och kartor. Boken erbjuder insikter i ornitologi och zoologi, perfekt för fågelentusiaster och forskare.
REA-pris500 kr

Antikvariat Bothnia
Fåglar vid min stuga. Med 115 bilder efter fotografier av författaren
Upptäck fåglarnas värld genom fotoillustrerade skildringar av deras liv och beteenden. Boken erbjuder insikter i ornitologi och zoologi, perfekt för naturälskare.
Upptäck fåglarnas värld genom fotoillustrerade skildringar av deras liv och beteenden. Boken erbjuder insikter i ornitologi och zoologi, perfekt för naturälskare.
REA-pris80 kr

Antikvariat Bothnia
The Atlas of British Birdlife
En grundlig och illustrerad översikt av brittisk fågelliv med kartor och diagram. Utforska ornitologi och fauna genom färgfotografier och insikter.
En grundlig och illustrerad översikt av brittisk fågelliv med kartor och diagram. Utforska ornitologi och fauna genom färgfotografier och insikter.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Fåglar i kikarn
Boken beskriver 42 fåglar med illustrationer, perfekt för fågelintresserade. Utgiven i klotryggband, innehåller den 91 sidor med djupgående information.
Boken beskriver 42 fåglar med illustrationer, perfekt för fågelintresserade. Utgiven i klotryggband, innehåller den 91 sidor med djupgående information.
REA-pris150 kr


Antikvariat Bothnia
Three studies in bird character
Utforska fåglarnas karaktär genom tre djupgående studier av skäggdoppingar, hägrar och rörhöns. Boken bjuder på insikter inom ornitologi och zoologi, illustrerad med fotografier av hög kvalitet.
Utforska fåglarnas karaktär genom tre djupgående studier av skäggdoppingar, hägrar och rörhöns. Boken bjuder på insikter inom ornitologi och zoologi, illustrerad med fotografier av hög kvalitet.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Fågelvårar
Utforska det öländska fågellivet med fokus på brushanar. En fotoillustrerad bok som ger en djup insikt i ornitologi och fauna. Trådhäftad och i bra skick.
Utforska det öländska fågellivet med fokus på brushanar. En fotoillustrerad bok som ger en djup insikt i ornitologi och fauna. Trådhäftad och i bra skick.
REA-pris100 kr


Antikvariat Bothnia
Färgfotoguiden över alla Europas fåglar
Detaljerad vägledning till Europas fågelarter med 1300 färgfotografier och 465 kartor. Innehåller aktuella artbeskrivningar för ornitologientusiaster.
Detaljerad vägledning till Europas fågelarter med 1300 färgfotografier och 465 kartor. Innehåller aktuella artbeskrivningar för ornitologientusiaster.
REA-pris150 kr


Antikvariat Bothnia
De tusen par vingar
Upptäck den fascinerande världen av fåglar i Nordnorge genom en grundlig och visuellt tilltalande presentation. Boken utforskar ornitologins underverk och den rika faunan, komplett med fotografier som illustrerar ämnet.
Upptäck den fascinerande världen av fåglar i Nordnorge genom en grundlig och visuellt tilltalande presentation. Boken utforskar ornitologins underverk och den rika faunan, komplett med fotografier som illustrerar ämnet.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Äventyr med örn och björn och andra djur
Upptäck en fascinerande värld av fåglar och rovdjur genom djupgående naturskildringar. Boken erbjuder rikt illustrerade äventyr och insikter om djurlivet i svenska marker.
Upptäck en fascinerande värld av fåglar och rovdjur genom djupgående naturskildringar. Boken erbjuder rikt illustrerade äventyr och insikter om djurlivet i svenska marker.
REA-pris100 kr

Antikvariat Bothnia
Fågelperspektiv
Upptäck Västergötlands fågelmarker genom en illustrerad rundtur som beskriver cirka 75 fågelarter. Boken erbjuder en djupdykning i ornitologi och fauna.
Upptäck Västergötlands fågelmarker genom en illustrerad rundtur som beskriver cirka 75 fågelarter. Boken erbjuder en djupdykning i ornitologi och fauna.
REA-pris100 kr

Bokliv
Identification guide to European passerines
En omfattande guide för identifiering av europeiska sångfåglar med uppdaterad taxonomi och nästan 500 illustrationer.
En omfattande guide för identifiering av europeiska sångfåglar med uppdaterad taxonomi och nästan 500 illustrationer.
REA-pris259 kr
Antikvariat Bothnia
Barrskogsfåglar
Boken utforskar barrskogsfåglars liv och beteenden, med illustrerade teckningar och kartor.
Boken utforskar barrskogsfåglars liv och beteenden, med illustrerade teckningar och kartor.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Havsfåglar
Beskriver 285 havsfågelarter med informativa teckningar och kartor. Innehåller fakta om fåglarnas livsmiljöer och beteenden.
Beskriver 285 havsfågelarter med informativa teckningar och kartor. Innehåller fakta om fåglarnas livsmiljöer och beteenden.
REA-pris80 kr

Antikvariat Bothnia
Ottar
Utforska fåglarnas värld genom en samling av populära skrifter som belyser ornitologiska ämnen och norsk fauna. Klammerhäftad, i fint skick.
Utforska fåglarnas värld genom en samling av populära skrifter som belyser ornitologiska ämnen och norsk fauna. Klammerhäftad, i fint skick.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
De tusen par vingar
Boken utforskar fågellivet i Nordnorge med vackra fotografier och insikter om ornitologi och fauna. En fascinerande resurs för naturintresserade.
Boken utforskar fågellivet i Nordnorge med vackra fotografier och insikter om ornitologi och fauna. En fascinerande resurs för naturintresserade.
REA-pris150 kr
