
Antikvariat Bothnia
Tjenstgöringsreglemente för arméen. 1898 års upplaga. Del II. Bilagor till tjenstgöringsreglemente för arméen
Boken utforskar militärreglementen och krigshistoria med fokus på tjänstgöringsregler för armén. Innehåller bilagor och är i normalt antikvariskt skick.
Boken utforskar militärreglementen och krigshistoria med fokus på tjänstgöringsregler för armén. Innehåller bilagor och är i normalt antikvariskt skick.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Trafalgar
En djupgående analys av det avgörande sjöslaget vid Trafalgar 1805, där brittiska flottan under Lord Nelson besegrade den fransk-spanska alliansen.
En djupgående analys av det avgörande sjöslaget vid Trafalgar 1805, där brittiska flottan under Lord Nelson besegrade den fransk-spanska alliansen.
REA-pris110 kr
![Eide, Elisabeth ; Orgeret, Kristin Skare ; Mutluer, Nil [red.] : Transnational othering - global diversities](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-eide-elisabeth-orgeret-kristin-skare-mutluer-nil-red-transnational-othering-global-diversities-9789188855183_1cc5f0e8-0ff5-410e-a171-1563346dd198.jpg?v=1779925553&width=240)
Bokliv
Transnational othering - global diversities
Antologin utforskar extremism, terrorism och yttrandefrihet i länder med muslimsk majoritet, med fokus på journalisters utmaningar.
Antologin utforskar extremism, terrorism och yttrandefrihet i länder med muslimsk majoritet, med fokus på journalisters utmaningar.
REA-pris660 kr

Bokliv
Approaches to the Arabic Novelistic Text (arabiska)
Häftad bok om litteraturvetenskap och analys av arabiska romaner. Utgiven av Sameh Publishing, 174 sidor, på arabiska.
Häftad bok om litteraturvetenskap och analys av arabiska romaner. Utgiven av Sameh Publishing, 174 sidor, på arabiska.
REA-pris198 kr

Bokliv
Royal physician Axel Munthe : the art of life
Boken utforskar Axel Munthes livsfilosofi, hans insikter om hälsa och relationer, samt hans skapelser som Villa San Michele.
Boken utforskar Axel Munthes livsfilosofi, hans insikter om hälsa och relationer, samt hans skapelser som Villa San Michele.
REA-pris307 kr

Bokliv
Vad är vetenskap egentligen?
Boken utforskar nyare teorier inom vetenskapsfilosofin och utmanar traditionella uppfattningar om vetenskaplig rättfärdigande.
Boken utforskar nyare teorier inom vetenskapsfilosofin och utmanar traditionella uppfattningar om vetenskaplig rättfärdigande.
REA-pris242 kr

Bokliv
Yoga and Psychology
Boken utforskar hur yogafilosofins psykologiska aspekter har påverkat intellektuella utvecklingar både i öst och väst.
Boken utforskar hur yogafilosofins psykologiska aspekter har påverkat intellektuella utvecklingar både i öst och väst.
REA-pris384 kr

Bokliv
Naturfilosofi
Boken utforskar relationen mellan metafysik, fysik och matematik, med fokus på naturfilosofins betydelse för naturvetenskapen.
Boken utforskar relationen mellan metafysik, fysik och matematik, med fokus på naturfilosofins betydelse för naturvetenskapen.
REA-pris218 kr

Bokliv
Mother Hubble's cupboard and other Ppems about inner and outer space
Boken utforskar relationen mellan mänsklig erfarenhet och universum genom poesi och reflektioner om fysik och ekologi.
Boken utforskar relationen mellan mänsklig erfarenhet och universum genom poesi och reflektioner om fysik och ekologi.
REA-pris178 kr


Antikvariat Bothnia
Soldatinstruktion för armén (alla truppslag) (SoldI A). 1944 års upplaga
Boken erbjuder en djupgående insikt i krigshistoria med fokus på andra världskriget. Den innehåller fotografier, kartor och skisser som illustrerar militär taktik och strategi. Limhäftad och i fint skick, är detta en värdefull resurs för den som är intresserad av militärhistoria.
Boken erbjuder en djupgående insikt i krigshistoria med fokus på andra världskriget. Den innehåller fotografier, kartor och skisser som illustrerar militär taktik och strategi. Limhäftad och i fint skick, är detta en värdefull resurs för den som är intresserad av militärhistoria.
REA-pris150 kr
![Warpman, Ulf ; Barke, Stig [red.] : Arméns kompaniofficersskola 1926-1983. En minnesskrift](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-warpman-ulf-barke-stig-red-armens-kompaniofficersskola-1926-1983-en-minnesskrift-boia45616.jpg?v=1780526416&width=307)
Antikvariat Bothnia
Arméns kompaniofficersskola 1926-1983. En minnesskrift
Fotoillustrerad minnesskrift om svensk militärhistoria, med fokus på Arméns kompaniofficersskola. Innehåller insikter om krigshistoria och militär utbildning.
Fotoillustrerad minnesskrift om svensk militärhistoria, med fokus på Arméns kompaniofficersskola. Innehåller insikter om krigshistoria och militär utbildning.
REA-pris110 kr

Antikvariat Bothnia
Inskrivningsbok 1927 års upplaga
Dokumentation av militär inskrivning från 1927 med anteckningar och stämplar. Innehåller historiska perspektiv på krig och militär.
Dokumentation av militär inskrivning från 1927 med anteckningar och stämplar. Innehåller historiska perspektiv på krig och militär.
REA-pris200 kr

Antikvariat Bothnia
Rustningsindustriens blodiga international
Boken utforskar krigshistoria och rustningsindustrins påverkan på konflikter, med fokus på Första världskriget. Den belyser pacifism och kritiska perspektiv på militarism.
Boken utforskar krigshistoria och rustningsindustrins påverkan på konflikter, med fokus på Första världskriget. Den belyser pacifism och kritiska perspektiv på militarism.
REA-pris180 kr

Antikvariat Bothnia
Battles of the English Civil War. Marston Moor, Naseby, Preston
Utforska de avgörande slagen under det engelska inbördeskriget, med fokus på Marston Moor, Naseby och Preston. Boken innehåller 43 illustrerade kartor och dokumentära bilder, vilket ger en djupare förståelse för denna viktiga period i krigshistorien. Bunden i förlagets blå klotband.
Utforska de avgörande slagen under det engelska inbördeskriget, med fokus på Marston Moor, Naseby och Preston. Boken innehåller 43 illustrerade kartor och dokumentära bilder, vilket ger en djupare förståelse för denna viktiga period i krigshistorien. Bunden i förlagets blå klotband.
REA-pris150 kr


Antikvariat Bothnia
Försvar för frihet och fred
Rikt fotoillustrerad bok om militärhistoria och försvar, med fokus på frihet och fred. Utgiven i konstläderband och i mycket fint skick.
Rikt fotoillustrerad bok om militärhistoria och försvar, med fokus på frihet och fred. Utgiven i konstläderband och i mycket fint skick.
REA-pris110 kr
![J. P. Lefrén : Föreläsningar i krigsvetenskapen vid Kongl. Ingeniör-Corpsen. Andra delen [av III]. Om Positioner, Läger, Qvarter och Marcher](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-j-p-forelasningar-i-krigsvetenskapen-BOIA30160_8a697a01-3815-4bf2-8ba4-a22b0102bd5a.jpg?v=1779187054&width=699)
![J. P. Lefrén : Föreläsningar i krigsvetenskapen vid Kongl. Ingeniör-Corpsen. Andra delen [av III]. Om Positioner, Läger, Qvarter och Marcher](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-j-p-forelasningar-i-krigsvetenskapen-BOIA30160-2_6c69c8c7-2862-44ae-9164-33e660b929f4.jpg?v=1779187054&width=641)
Antikvariat Bothnia
Föreläsningar i krigsvetenskapen vid Kongl. Ingeniör-Corpsen. Andra delen [av III]. Om Positioner, Läger, Qvarter och Marcher
Boken utforskar krigsvetenskapens grunder med fokus på positioner, läger, kvarter och marscher. Innehåller detaljerade analyser och historiska perspektiv inom militärstrategi. Bunden i halvfranskt band.
Boken utforskar krigsvetenskapens grunder med fokus på positioner, läger, kvarter och marscher. Innehåller detaljerade analyser och historiska perspektiv inom militärstrategi. Bunden i halvfranskt band.
REA-pris300 kr

Bokliv
Babylons gator: ett Londonmysterium
En historisk roman som kombinerar kriminalmysterium med litteraturhistoriska inslag i en 1800-talsmiljö.
En historisk roman som kombinerar kriminalmysterium med litteraturhistoriska inslag i en 1800-talsmiljö.
REA-pris376 kr

Bokliv
Den offentliga makten -
Boken utforskar offentlig makt i Sverige och dess organisering, styrning och granskning i ett historiskt och jämförande perspektiv.
Boken utforskar offentlig makt i Sverige och dess organisering, styrning och granskning i ett historiskt och jämförande perspektiv.
REA-pris419 kr

Bokliv
Statsbyggnad : den offentliga maktens organisation
Boken utforskar relationen mellan demokrati och byråkrati samt hur den offentliga makten är organiserad på olika nivåer.
Boken utforskar relationen mellan demokrati och byråkrati samt hur den offentliga makten är organiserad på olika nivåer.
REA-pris366 kr

Antikvariat Bothnia
The Memoirs of the Field-Marshal The Viscount Montgomery of Alamein, K.G
Detaljerad skildring av Andra Världskriget, med fokus på militärstrategier och historiska händelser. Rikt illustrerad med kartor och fotografier. Bunden i vinrött klotband.
Detaljerad skildring av Andra Världskriget, med fokus på militärstrategier och historiska händelser. Rikt illustrerad med kartor och fotografier. Bunden i vinrött klotband.
REA-pris180 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Vid vetandets gräns
Boken analyserar debatten om naturvetenskapens gränser i svensk kultur från 1870-talet till 1920, med fokus på restrictionism och expansionism.
Boken analyserar debatten om naturvetenskapens gränser i svensk kultur från 1870-talet till 1920, med fokus på restrictionism och expansionism.
REA-pris148 kr
Bokliv
Hall Of Femmes
Boken utforskar livet och verken av en framstående konstnär inom ramen för en serie som fokuserar på inflytelserika kvinnor.
Boken utforskar livet och verken av en framstående konstnär inom ramen för en serie som fokuserar på inflytelserika kvinnor.
REA-pris188 kr
Bokliv
Rättsvetenskapliga studier till minnet av Tore Almén
Boken innehåller nitton uppsatser som hedrar minnet av en central gestalt inom svensk obligationsrätt.
Boken innehåller nitton uppsatser som hedrar minnet av en central gestalt inom svensk obligationsrätt.
REA-pris540 kr

Bokliv
Doxologi : en essä om kunskap
Boken utforskar kunskapens natur genom en doxologisk syn, som förenar relativism och absolut sanning.
Boken utforskar kunskapens natur genom en doxologisk syn, som förenar relativism och absolut sanning.
REA-pris188 kr
