
Antikvariat Werner Stensgård
Fortegnelse over en Møntsamling tilhørende fhv. Hvidgarver L. Chr. Petersen, Odense.
En detaljerad katalog över en myntsamling från medeltiden, med fokus på danska mynt och deras historiska kontext.
En detaljerad katalog över en myntsamling från medeltiden, med fokus på danska mynt och deras historiska kontext.
REA-pris1 450 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Minnespenningar öfver enskilda svenska män och kvinnor, Besrivna och med personhistoriska notiser
Boken innehåller personhistoriska notiser och minnespenningar över enskilda svenska män och kvinnor.
Boken innehåller personhistoriska notiser och minnespenningar över enskilda svenska män och kvinnor.
REA-pris250 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Numismatiska meddelanden II
Verket utgör en fortsättning på tidigare studier av myntorter och myntmäster i Stockholm från 1875.
Verket utgör en fortsättning på tidigare studier av myntorter och myntmäster i Stockholm från 1875.
REA-pris350 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Svenska guldmynt.
Katalog från 1935 som presenterar svenska guldmynt och inkluderar en artikel om numismatisk sakkunskap.
Katalog från 1935 som presenterar svenska guldmynt och inkluderar en artikel om numismatisk sakkunskap.
REA-pris100 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Matrikel öfver styrelseledamöter, styrelsesuppleanter, tjänstemän och vaktbetjänte vid Sveriges Riksbank, dess afdelningskontor, sedeltryckeri och pappersbruk vid Tumba
En matrikel från 1907 som listar Riksbankens ledning och personal, inklusive tjänstemän och vaktpersonal.
En matrikel från 1907 som listar Riksbankens ledning och personal, inklusive tjänstemän och vaktpersonal.
REA-pris450 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Några anteckningar om Örebro banco-contoir 1694-1698
Boken innehåller anteckningar om ett bankkontor i Örebro under åren 1694-1698.
Boken innehåller anteckningar om ett bankkontor i Örebro under åren 1694-1698.
REA-pris120 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Texterna om myntning i Hans Brasks kopiebok A 6
Kortfattad historisk analys av myntning och medaljers betydelse i politisk och ekonomisk kontext. Häftad utgåva i gott skick.
Kortfattad historisk analys av myntning och medaljers betydelse i politisk och ekonomisk kontext. Häftad utgåva i gott skick.
REA-pris40 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Katalog nr 7. Mynt och Sedlar m.m
En katalog över mynt och sedlar från 1600-talet och antika mynt, utgiven 1949.
En katalog över mynt och sedlar från 1600-talet och antika mynt, utgiven 1949.
REA-pris90 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Betänkande, som wisar det wara den lämpeligaste utwäg, at hjelpa så wäl stats, som finance-wärket; at nämligen, kronans inkomster, hädanefter måtte utgöras i samma slag och lika wärde penningar och i sådane persedlar, som de af ålder
Boken diskuterar mynt, penningbrist och växelkurs i ekonomiska sammanhang från 1772.
Boken diskuterar mynt, penningbrist och växelkurs i ekonomiska sammanhang från 1772.
REA-pris700 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Numismatiska meddelanden V
Verket utforskar myntorter, myntmäster och myntordningar i Sveriges historiska Östersjöprovinser.
Verket utforskar myntorter, myntmäster och myntordningar i Sveriges historiska Östersjöprovinser.
REA-pris300 kr
![[Österrike ; inflationssedlar] : Erinnerung an die Notgeldzeit Österreichs](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-osterrike-inflationssedlar-erinnerung-an-die-notgeldzeit-osterreichs-boia47782.jpg?v=1780686567&width=739)
![[Österrike ; inflationssedlar] : Erinnerung an die Notgeldzeit Österreichs](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-osterrike-inflationssedlar-erinnerung-an-die-notgeldzeit-osterreichs-boia47782-2.jpg?v=1780686566&width=596)
Antikvariat Bothnia
Erinnerung an die Notgeldzeit Österreichs
Leporelloalbum med 59 färgbilder av österrikiska inflationssedlar från 1920-talet, som skildrar en tid av hyperinflation. Historiska insikter och numismatiska detaljer presenteras i ett fint skick.
Leporelloalbum med 59 färgbilder av österrikiska inflationssedlar från 1920-talet, som skildrar en tid av hyperinflation. Historiska insikter och numismatiska detaljer presenteras i ett fint skick.
REA-pris450 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Die Schausammlung des Münzkabinetts im Kaiser-Friedrich-Museum. Eine Münzgeschichte der europäischen Staaten.
En detaljerad redogörelse för myntsamlingen vid ett museum, med fokus på europeisk mynthistoria.
En detaljerad redogörelse för myntsamlingen vid ett museum, med fokus på europeisk mynthistoria.
REA-pris150 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Nordisk numismatisk årsskrift, 1937. (Andra årgången)
En årsskrift från 1937 som utforskar nordisk numismatik med fokus på mynt och medaljer.
En årsskrift från 1937 som utforskar nordisk numismatik med fokus på mynt och medaljer.
REA-pris250 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Förteckning Nr 29 (Holmbergs lagerlista)
Utforska mynt, polletter och medaljer i denna intressanta samling från 1897. En unik inblick i numismatik och politisk historia. Klammerhäftad, 72 sidor.
Utforska mynt, polletter och medaljer i denna intressanta samling från 1897. En unik inblick i numismatik och politisk historia. Klammerhäftad, 72 sidor.
REA-pris100 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Numismatiska Meddelanden XXV-XXVIII.
En samling av numismatiska meddelanden i fyra delar, utgiven mellan 1930 och 1935, i gott skick.
En samling av numismatiska meddelanden i fyra delar, utgiven mellan 1930 och 1935, i gott skick.
REA-pris450 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Münzen- und Medaillensammlung des Herrn Geheimen Kommerzienrat August Pelzer zu Grevesmühlen - Versteigerung am Dienstag, den 21. April 1908 und folgende Tage
En auktionskatalog från 1908 med detaljer om mynt och medaljer från en privat samling.
En auktionskatalog från 1908 med detaljer om mynt och medaljer från en privat samling.
REA-pris80 kr

Antikvariat Werner Stensgård
The Silver Coinage of Imperial Russia 1682 to 1917
Boken utforskar den silvermynt som präglades i det imperialistiska Ryssland mellan 1682 och 1917, med 48 illustrationer.
Boken utforskar den silvermynt som präglades i det imperialistiska Ryssland mellan 1682 och 1917, med 48 illustrationer.
REA-pris200 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Identification des monnaies par la nouvelle méthode des lettres jalons et des légendes fragmentéees
Boken utforskar en metod för att identifiera mynt genom specifika bokstäver och fragmenterade inskriptioner.
Boken utforskar en metod för att identifiera mynt genom specifika bokstäver och fragmenterade inskriptioner.
REA-pris150 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Högbergs Antikvariat & Mynthandel - Lagerlista 3.
En lagerlista med antikvariska böcker och mynt, presenterad i klammerhäftad form med nött omslag.
En lagerlista med antikvariska böcker och mynt, presenterad i klammerhäftad form med nött omslag.
REA-pris120 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Monnaies antiques et modernes - Médailles et jetons - pierres gravées - art antique.
Boken utforskar antika och moderna mynt, medaljer, jetonger samt gravyrer inom antik konst.
Boken utforskar antika och moderna mynt, medaljer, jetonger samt gravyrer inom antik konst.
REA-pris300 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Numismatiska meddelanden XXXIII
Boken utforskar numismatik med fokus på Wermlandsbankens sedlar och innehåller relevant historisk information.
Boken utforskar numismatik med fokus på Wermlandsbankens sedlar och innehåller relevant historisk information.
REA-pris90 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Einar Forssbers bibliotek
En klammerhäftad publikation från 1974 med anteckningar, som ger en inblick i ett bibliotek.
En klammerhäftad publikation från 1974 med anteckningar, som ger en inblick i ett bibliotek.
REA-pris120 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Numismatischer Verkehr. Nr 2. April 1913.
Utforska numismatikens värld genom en djupgående analys av mynt och deras historia. Boken erbjuder insikter om myntens betydelse och utveckling.
Utforska numismatikens värld genom en djupgående analys av mynt och deras historia. Boken erbjuder insikter om myntens betydelse och utveckling.
REA-pris80 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Pottery in Archeology
Boken utforskar keramikens roll inom arkeologin och dess betydelse för förståelsen av historiska kulturer.
Boken utforskar keramikens roll inom arkeologin och dess betydelse för förståelsen av historiska kulturer.
REA-pris140 kr
