
Trollhättans Bok & media
The History of Modern Israel's Money
Boken ger en översikt av den moderna ekonomiska utvecklingen i Israel och dess monetära system.
Boken ger en översikt av den moderna ekonomiska utvecklingen i Israel och dess monetära system.
REA-pris180 kr

Trollhättans Bok & media
Sveriges besittningsmynt 1561-1878
Boken utforskar mynt från svenska besittningar mellan 1561 och 1878, med fokus på historiska och numismatiska aspekter.
Boken utforskar mynt från svenska besittningar mellan 1561 och 1878, med fokus på historiska och numismatiska aspekter.
REA-pris360 kr

Antikvariat Werner Stensgård
”Angående den af Göteborgs stad slagne medaille öfver des räddning från fientligt anfall år 1788”.
Artikel om medaljen från 1788, med fokus på dess historiska och numismatiska betydelse i Göteborgs historia. Illustrerad med 8 sidor i häftad form.
Artikel om medaljen från 1788, med fokus på dess historiska och numismatiska betydelse i Göteborgs historia. Illustrerad med 8 sidor i häftad form.
REA-pris140 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Förteckning öfver en samling svenska mynt, guld, silfver och koppar samt medaljer och plåtmynt m.m.
En förteckning över en samling av svenska mynt och medaljer, inklusive detaljer om priser och tidigare ägare.
En förteckning över en samling av svenska mynt och medaljer, inklusive detaljer om priser och tidigare ägare.
REA-pris600 kr

Antikvariat Werner Stensgård
The coins and banknotes of Finland.
En illustrerad översikt över mynt och sedlar från Finland, publicerad 1987.
En illustrerad översikt över mynt och sedlar från Finland, publicerad 1987.
REA-pris200 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Växjömedaljen 1838 - vår första kommunala belöningsmedalj
Boken handlar om Växjömedaljen, den första kommunala belöningsmedaljen i Sverige, och dess historiska betydelse.
Boken handlar om Växjömedaljen, den första kommunala belöningsmedaljen i Sverige, och dess historiska betydelse.
REA-pris120 kr
Trollhättans Bok & media
Kyrkans märken vapen, stämplar, sigill, emblem
Boken utforskar kyrkans symboler, inklusive vapen och sigill, med fokus på deras historiska betydelse.
Boken utforskar kyrkans symboler, inklusive vapen och sigill, med fokus på deras historiska betydelse.
REA-pris65 kr
Bokliv
Pengene som forandret verden : en historie om gullmynter
Boken utforskar historien om gullmyntens utveckling från antiken till modern tid och dess påverkan på ekonomiska och politiska system.
Boken utforskar historien om gullmyntens utveckling från antiken till modern tid och dess påverkan på ekonomiska och politiska system.
REA-pris547 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Mynt från tiden ca 1400-1650 - Anteckningar ur skilda källor
Boken innehåller anteckningar om mynt från perioden 1400-1650, baserade på olika källor.
Boken innehåller anteckningar om mynt från perioden 1400-1650, baserade på olika källor.
REA-pris40 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Förteckning öfver en dyrbar samling oljemålningar pastell- och aqvarellmålningar, antika möbler och andra konstföremål samt en större myntplåtsamling
Katalog över en samling oljemålningar, pasteller, akvareller, antika möbler och mynt. Häftad utgåva i gott skick.
Katalog över en samling oljemålningar, pasteller, akvareller, antika möbler och mynt. Häftad utgåva i gott skick.
REA-pris600 kr
![Holmberg, Kjell ; Nilsson, Harald [red] : Samlad glädje.](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-holmberg-kjell-nilsson-harald-red-samlad-gladje-werg47.jpg?v=1773736513&width=510)
Antikvariat Werner Stensgård
Samlad glädje.
En jubileumsskrift som innehåller artiklar om mynt och medaljer, utgiven av Numismatiska klubben i Uppsala.
En jubileumsskrift som innehåller artiklar om mynt och medaljer, utgiven av Numismatiska klubben i Uppsala.
REA-pris90 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Sveriges guldmynt. 1512-2020.
Boken utforskar Sveriges guldmynt från 1512 till 2020 och ger en historisk översikt över myntens utveckling.
Boken utforskar Sveriges guldmynt från 1512 till 2020 och ger en historisk översikt över myntens utveckling.
REA-pris300 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Studier öfver Uppsala universitets anglosaxiska myntsamling
En studie av personnamn på mynten i Uppsala universitets anglosaxiska myntsamling.
En studie av personnamn på mynten i Uppsala universitets anglosaxiska myntsamling.
REA-pris160 kr

Trollhättans Bok & media
Mynten med Älvsborg
Utforska numismatikens värld med fokus på mynten från Erik XIV:s tid. Boken erbjuder insikter om historia och arkeologi kopplat till dessa unika mynt.
Utforska numismatikens värld med fokus på mynten från Erik XIV:s tid. Boken erbjuder insikter om historia och arkeologi kopplat till dessa unika mynt.
REA-pris135 kr

Bokliv
Musikaliska akademimedaljer : Kungl. Musikaliska Akademiens medaljer och jetonger samt övriga kungliga akademiers minnespenningar och medaljer med musikalisk anknytning
En grundlig analys av Kungl. Musikaliska Akademiens medaljutgivning och dess historiska betydelse för svensk musik.
En grundlig analys av Kungl. Musikaliska Akademiens medaljutgivning och dess historiska betydelse för svensk musik.
REA-pris218 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Moderna lokalmynt. Del 1-2.
Utforska lokalmyntens historia och betydelse inom arkeologi och numismatik. Boken ger en djupgående insikt i myntens roll i samhällen. Häftad utgåva från Rosersberg, i gott skick.
Utforska lokalmyntens historia och betydelse inom arkeologi och numismatik. Boken ger en djupgående insikt i myntens roll i samhällen. Häftad utgåva från Rosersberg, i gott skick.
REA-pris70 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Åthskilligt gammalt gullmynt i Swerige fordom brukeligt; item paymynt fordom förbudit
Boken utforskar historiskt bruk av gammalt gullmynt och dess betydelse i Sverige.
Boken utforskar historiskt bruk av gammalt gullmynt och dess betydelse i Sverige.
REA-pris200 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Myntfynd från Östergötland
Boken presenterar numismatiska fynd från Östergötland och innehåller 34 illustrationer som belyser historiska aspekter.
Boken presenterar numismatiska fynd från Östergötland och innehåller 34 illustrationer som belyser historiska aspekter.
REA-pris148 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Förteckning öfver en gammalsamling konstindustriföremål af guld, silfver och bijouteri, allmogesmyckenfrån Skåne, konsmobilier,keramik och curiosa, fornsaker, oljemålningar, miniatyrer, gravyrer, kongl. medaljer och mynt
Boken innehåller en förteckning över numismatiska samlingar och konstindustriföremål från Skåne.
Boken innehåller en förteckning över numismatiska samlingar och konstindustriföremål från Skåne.
REA-pris500 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Förteckning öfver en större samling medaljer samt mynt och myntplåtar af guld, silfver och koppar
Boken innehåller en förteckning över en stor samling medaljer och mynt från olika epoker, med fokus på svenska historiska mynt.
Boken innehåller en förteckning över en stor samling medaljer och mynt från olika epoker, med fokus på svenska historiska mynt.
REA-pris500 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Medeltida småkonst - Sigill i Riksarkivet
Utforska medeltida småkonst och sigill från Riksarkivet. Boken ger en inblick i historiska artefakter och deras betydelse. Bunden i förlagets pappband.
Utforska medeltida småkonst och sigill från Riksarkivet. Boken ger en inblick i historiska artefakter och deras betydelse. Bunden i förlagets pappband.
REA-pris90 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Danske billetter
Boken ger en översikt över danska sedlar och deras historia, utgiven av Dansk numismatisk forening.
Boken ger en översikt över danska sedlar och deras historia, utgiven av Dansk numismatisk forening.
REA-pris250 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Sankt Helena-medaljer till Sverige
Boken handlar om Sankt Helena-medaljer och deras historia i Sverige, med fotoillustrationer och dokumentation från 1958.
Boken handlar om Sankt Helena-medaljer och deras historia i Sverige, med fotoillustrationer och dokumentation från 1958.
REA-pris100 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Konung Gustaf I:s mynt
Boken ger en insikt i myntens historia under Gustaf I:s tid, med fokus på numismatik och arkeologiska aspekter. Innehållet är informativt och speglar dåtidens språkbruk.
Boken ger en insikt i myntens historia under Gustaf I:s tid, med fokus på numismatik och arkeologiska aspekter. Innehållet är informativt och speglar dåtidens språkbruk.
REA-pris298 kr
