![Sorbring, Emma ; Andersson, Åsa ; Molin, Martin [red.] : Att förstå ungdomars identitetsskapande](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-sorbring-emma-andersson-asa-molin-martin-red-att-forsta-ungdomars-identitetsskapande-9789147098330.jpg?v=1774381339&width=249)
Bokliv
Att förstå ungdomars identitetsskapande
Boken utforskar ungdomars identitetsskapande och de faktorer som påverkar deras självbild.
Boken utforskar ungdomars identitetsskapande och de faktorer som påverkar deras självbild.
REA-pris275 kr

Bokliv
'We don't use the word race' : boundaries of in-group membership in Sweden
Denna avhandling undersöker konstruktionen av svensk identitet och dess kopplingar till vithet och tillhörighet genom socialpsykologiska perspektiv.
Denna avhandling undersöker konstruktionen av svensk identitet och dess kopplingar till vithet och tillhörighet genom socialpsykologiska perspektiv.
REA-pris248 kr

Bokliv
Halima om de sina
En berättelse om en somalisk familjs resa från Somalia till Sverige, utforskande identitet och gemensamma erfarenheter genom text och bild.
En berättelse om en somalisk familjs resa från Somalia till Sverige, utforskande identitet och gemensamma erfarenheter genom text och bild.
REA-pris248 kr

Bokliv
Hissen i Saigon
En vietnamesisk kvinna utforskar familjehemligheter efter sin mors död, med kopplingar till landets historia och kolonialism.
En vietnamesisk kvinna utforskar familjehemligheter efter sin mors död, med kopplingar till landets historia och kolonialism.
REA-pris228 kr

Bokliv
Kollektiv identitetsformering i sociala medier : interaktion i tre facebookgrupper
Avhandlingen utforskar kollektiva identiteter och interaktioner i sociala medier, särskilt inom Facebookgrupper, med fokus på lärande och identitetsformering.
Avhandlingen utforskar kollektiva identiteter och interaktioner i sociala medier, särskilt inom Facebookgrupper, med fokus på lärande och identitetsformering.
REA-pris275 kr

Bokliv
Skriftbruk i vardagsliv och i sfi-utbildning
Avhandlingen undersöker sambanden mellan sfi-studerandes identiteter och deras läsande och skrivande i vardagen och utbildningen.
Avhandlingen undersöker sambanden mellan sfi-studerandes identiteter och deras läsande och skrivande i vardagen och utbildningen.
REA-pris280 kr

Bokliv
Kändisfabriken : identitet, makover och kroppens tid
Boken utforskar psykologins roll i det moderna samhället och kritiserar individkulturen och konsumtionssamhället.
Boken utforskar psykologins roll i det moderna samhället och kritiserar individkulturen och konsumtionssamhället.
REA-pris248 kr

Bokliv
Hissen i Saigon
Boken utforskar teman relaterade till livet i Saigon och dess komplexa samhälle.
Boken utforskar teman relaterade till livet i Saigon och dess komplexa samhälle.
REA-pris118 kr

Bokliv
Stiga sol, smälta is
En roman om språk, identitet och individuellt uttryck i samtidens Sverige och Mellanöstern.
En roman om språk, identitet och individuellt uttryck i samtidens Sverige och Mellanöstern.
REA-pris238 kr

Mingus Bok- och skivbutik
Vågorna
Roman om livets cykler. Häftad, danskt band, 325 sidor. Nyöversättning 2024, förlag: h:ström - Text & Kultur. Mycket fint antikvariskt skick.
Roman om livets cykler. Häftad, danskt band, 325 sidor. Nyöversättning 2024, förlag: h:ström - Text & Kultur. Mycket fint antikvariskt skick.
REA-pris270 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Kändisfabriken
En psykolog analyserar konsumtions- och individkult genom samtidsfenomen som ledarskap och kändiskultur.
En psykolog analyserar konsumtions- och individkult genom samtidsfenomen som ledarskap och kändiskultur.
REA-pris198 kr

Mingus bok- och skivbutik
Kvinnoidentitet. Dynamisk kvinnopsykologi i ett livsloppsperspektiv
Utforska dynamiska aspekter av kvinnopsykologi i ett livsloppsperspektiv. Boken erbjuder insikter om identitet och psykologiska processer kopplade till kvinnors liv. Bunden i dekorerat pappband, 164 sidor.
Utforska dynamiska aspekter av kvinnopsykologi i ett livsloppsperspektiv. Boken erbjuder insikter om identitet och psykologiska processer kopplade till kvinnors liv. Bunden i dekorerat pappband, 164 sidor.
REA-pris125 kr

Mingus bok- och skivbutik
Bi kheresko bi limoresko = Utan hus utan grav
Dubbelspråkig volym med romska sånger och dikter, illustrerad med över 120 fotografier av kända och okända fotografer. Innehåller noter och en inledning av medredaktörerna. Boken är i mycket fint skick och utgiven i kartonnage.
Dubbelspråkig volym med romska sånger och dikter, illustrerad med över 120 fotografier av kända och okända fotografer. Innehåller noter och en inledning av medredaktörerna. Boken är i mycket fint skick och utgiven i kartonnage.
REA-pris150 kr

Mingus bok- och skivbutik
Utan hus utan grav. Bi kheresko bi limoresko. Romska sånger och dikter
En dubbelspråkig volym med romska sånger och dikter, illustrerad med över 120 bilder av kända fotografer. Innehåller noter och bidrag från upphovsmän över hela Europa.
En dubbelspråkig volym med romska sånger och dikter, illustrerad med över 120 bilder av kända fotografer. Innehåller noter och bidrag från upphovsmän över hela Europa.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Begrav mig stående
Zigenarnas kultur och historia i fokus. Första upplagan från Ordfront, 1998. Fotoillustrerad, svart pappband med skyddsomslag. Mycket fint antikvariskt skick.
Zigenarnas kultur och historia i fokus. Första upplagan från Ordfront, 1998. Fotoillustrerad, svart pappband med skyddsomslag. Mycket fint antikvariskt skick.
REA-pris150 kr

Bokliv
Den andra sommaren
En personlig berättelse om identitet och ursprung, som utforskar livet efter att ha fått veta att man är adopterad.
En personlig berättelse om identitet och ursprung, som utforskar livet efter att ha fått veta att man är adopterad.
REA-pris253 kr

Bokliv
Att vara och inte vara : elevpositioner(ingar) i spänningsfältet mellan svenska och svenska som andraspråk
Studien utforskar hur elever kategoriseras som svenska som andraspråk och hur detta påverkar deras identitet och positionering i skolan.
Studien utforskar hur elever kategoriseras som svenska som andraspråk och hur detta påverkar deras identitet och positionering i skolan.
REA-pris260 kr
Pangloss antikvariat & text
Kamikazekvinnor och pappas prinsessor
Kvinnliga toppchefer berättar om ledarskap. Inbunden förlagsband med skyddsomslag, mycket gott skick. Prisma, 2004, 256 sidor, illustrerad. ISBN 91-518-4340-4.
Kvinnliga toppchefer berättar om ledarskap. Inbunden förlagsband med skyddsomslag, mycket gott skick. Prisma, 2004, 256 sidor, illustrerad. ISBN 91-518-4340-4.
REA-pris80 kr

Bokliv
Psykologi & psykoterapi i termer av gränser
Boken utforskar psykologi och psykoterapi med fokus på gränser och deras betydelse i terapiprocessen.
Boken utforskar psykologi och psykoterapi med fokus på gränser och deras betydelse i terapiprocessen.
REA-pris218 kr

Bokliv
Bosnians in Sweden : music and Identity
Boken utforskar musikaliska aktiviteter bland bosniska föreningar i Sverige och deras betydelse för identitet och gemenskap.
Boken utforskar musikaliska aktiviteter bland bosniska föreningar i Sverige och deras betydelse för identitet och gemenskap.
REA-pris218 kr

Bokliv
Halva själen
En berättelse om identitet och tillhörighet, där en man lämnar kärleksbrev som väcker frågor om det förflutna.
En berättelse om identitet och tillhörighet, där en man lämnar kärleksbrev som väcker frågor om det förflutna.
REA-pris238 kr

Mingus Bok- och skivbutik
Långsam hemkomst
En roman om en mans sökande efter identitet under en resa genom amerikanska städer, avskuren från sitt förflutna.
En roman om en mans sökande efter identitet under en resa genom amerikanska städer, avskuren från sitt förflutna.
REA-pris130 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Personnamn och social identitet
Boken utforskar sambandet mellan personnamn och social identitet inom språkvetenskap och antropologi.
Boken utforskar sambandet mellan personnamn och social identitet inom språkvetenskap och antropologi.
REA-pris90 kr

