
Bokliv
Solitary Road
Boken utforskar teman kring ensamhet och reflektion längs en väg, med fokus på fotografi och visuell berättande.
Boken utforskar teman kring ensamhet och reflektion längs en väg, med fokus på fotografi och visuell berättande.
REA-pris218 kr
Pangloss antikvariat & text
Mina fjäll
Fängslande berättelse om fjällens magi och naturens skönhet. Pappband, gott skick, 1964. Illustrerad med 159 sidor. Skyddsomslag något skavt.
Fängslande berättelse om fjällens magi och naturens skönhet. Pappband, gott skick, 1964. Illustrerad med 159 sidor. Skyddsomslag något skavt.
REA-pris70 kr

Antikvariat Bothnia
Skogsträdens höjdgränser i trakten af Stora Sjöfallet
Studera skogsträdens höjdgränser i Stora Sjöfallets nationalpark med fokus på trädarter och skogsbruk. Illustrerad med tabeller.
Studera skogsträdens höjdgränser i Stora Sjöfallets nationalpark med fokus på trädarter och skogsbruk. Illustrerad med tabeller.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Glaciological Investigations in Jotunheimen and Sarek in the Years 1955 to 1957
Studie av glaciologiska fenomen i Sarek och Jotunheimen, med fokus på fjällens klimat och hydrologi. Illustrerad och limhäftad.
Studie av glaciologiska fenomen i Sarek och Jotunheimen, med fokus på fjällens klimat och hydrologi. Illustrerad och limhäftad.
REA-pris100 kr

Antikvariat Bothnia
Djuren i vår fjällvärld
Upptäck fjällvärldens fascinerande djurliv med en illustrerad ungdomsbok som utforskar fauna och rovdjur. En informativ och visuell resa genom naturen.
Upptäck fjällvärldens fascinerande djurliv med en illustrerad ungdomsbok som utforskar fauna och rovdjur. En informativ och visuell resa genom naturen.
REA-pris100 kr

Antikvariat Bothnia
Mätt på rätt sätt på fjällvandring!
Boken utforskar fjällvandring och friluftsliv med fokus på hälsa och välbefinnande. Illustrerad med färgglada omslag och klammerhäftad.
Boken utforskar fjällvandring och friluftsliv med fokus på hälsa och välbefinnande. Illustrerad med färgglada omslag och klammerhäftad.
REA-pris100 kr

Antikvariat Bothnia
Turisten. Illustrerad tidning för rese-, vandrings- och kurortslif. N:r 1 Lördagen den 16 maj 1896. 1:sta årg.
Illustrerad tidning om resor och friluftsliv i Sverige och Europa, med artiklar om turistmål och fjällvandring. Häftad och i normalt antikvariskt skick.
Illustrerad tidning om resor och friluftsliv i Sverige och Europa, med artiklar om turistmål och fjällvandring. Häftad och i normalt antikvariskt skick.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Grunddragen av fjällkedjerandens bergbyggnad inom Västerbottens län
Boken utforskar geologin i Västerbottens län, med fokus på fjällkedjerandens bergbyggnad. Innehåller illustrationer och kartor som belyser ämnen som bergshantering och regional geologi.
Boken utforskar geologin i Västerbottens län, med fokus på fjällkedjerandens bergbyggnad. Innehåller illustrationer och kartor som belyser ämnen som bergshantering och regional geologi.
REA-pris100 kr


Antikvariat Bothnia
Vier Nationalsparks in Schwedish-Lappland (Schweden)
Boken utforskar fyra nationalparker i Lappland och deras unika ekosystem och natur.
Boken utforskar fyra nationalparker i Lappland och deras unika ekosystem och natur.
REA-pris180 kr

Bokliv
Sol eller snöstorm på fjället : väderbok för fjällfolk
Boken ger en helhetsbild av fjällvädrets komplexitet, vilket är viktigt för fjällfarare.
Boken ger en helhetsbild av fjällvädrets komplexitet, vilket är viktigt för fjällfarare.
REA-pris238 kr
![Frohm, Gösta (1908-1999) ; Rosén, Bo (1920-2007) [red.] : Vita friluftsboken](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-frohm-gosta-198-1999-rosen-bo-192-27-red-vita-friluftsboken-boia1706_10ed3c59-3419-4a2d-81f9-0b4ff5346abe.jpg?v=1780523111&width=78)
Antikvariat Bothnia
Vita friluftsboken
En rikligt illustrerad bok om friluftsliv och skidåkning, som utforskar fjällens skönhet och aktiviteter. Perfekt för den som älskar naturen och vill lära sig mer om utomhuslivets glädjeämnen.
En rikligt illustrerad bok om friluftsliv och skidåkning, som utforskar fjällens skönhet och aktiviteter. Perfekt för den som älskar naturen och vill lära sig mer om utomhuslivets glädjeämnen.
REA-pris100 kr

Antikvariat Bothnia
I snigelns spår
En fotografisk utforskning av Sveriges unika natur och dess utmaningar, med fokus på fjällen och Lappland.
En fotografisk utforskning av Sveriges unika natur och dess utmaningar, med fokus på fjällen och Lappland.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Friluftsliv på Svalbard
Upptäck det storslagna friluftslivet på Svalbard genom en samling av 100 färgfotografier och kartor. En visuell resa genom Arktis och polarområdenas skönhet.
Upptäck det storslagna friluftslivet på Svalbard genom en samling av 100 färgfotografier och kartor. En visuell resa genom Arktis och polarområdenas skönhet.
REA-pris250 kr

Knorrens antikvariat
Fjällbastu
Upptäck en inspirerande guide till fjällbastur och naturupplevelser i avlägsna områden. Boken erbjuder insikter om bastukultur och hur man skapar avkopplande stunder i vacker natur.
Upptäck en inspirerande guide till fjällbastur och naturupplevelser i avlägsna områden. Boken erbjuder insikter om bastukultur och hur man skapar avkopplande stunder i vacker natur.
REA-pris400 kr

Antikvariat Bothnia
Till fjälls
Upptäck fjällen och Lapplands skönhet genom en fängslande årsbok som utforskar friluftsliv och alpinism. En inspirerande läsning för naturälskare.
Upptäck fjällen och Lapplands skönhet genom en fängslande årsbok som utforskar friluftsliv och alpinism. En inspirerande läsning för naturälskare.
REA-pris100 kr


Antikvariat Bothnia
Förslag till skidturer i Lapplands, Jämtlands, Härjedalens och Dalarnas fjälltrakter
Boken erbjuder 17 turförslag för skidturer i fjälltrakterna i Lappland och Jämtland.
Boken erbjuder 17 turförslag för skidturer i fjälltrakterna i Lappland och Jämtland.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Lappland Panorama. Vy över Torneträsk, Lapporten och Njulla
Ett vykort med fotografier av fjällvärlden i Lappland, som fångar naturens skönhet och storslagenhet.
Ett vykort med fotografier av fjällvärlden i Lappland, som fångar naturens skönhet och storslagenhet.
REA-pris100 kr

Antikvariat Bothnia
Torneträskområdets höjdgränser för Salix herbacea och Salix polaris
Studera växternas utbredning i Torneträskområdet med fokus på Salix herbacea och Salix polaris. En grundlig analys av flora och biologi i fjällmiljöer.
Studera växternas utbredning i Torneträskområdet med fokus på Salix herbacea och Salix polaris. En grundlig analys av flora och biologi i fjällmiljöer.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Turistföreningens i Finland. Turiststationer, anläggningar och trafikleder 1933
En informativ presentation av turiststationer och trafikleder i Finland, med fokus på Lappland och fjällen. Innehåller också en nostalgisk bild av Liinahamari turiststation.
En informativ presentation av turiststationer och trafikleder i Finland, med fokus på Lappland och fjällen. Innehåller också en nostalgisk bild av Liinahamari turiststation.
REA-pris150 kr

Bokliv
Rädda mig! / Gájuoh muv!
Syskonen Almmie och Enok upplever äventyr i fjällen under renkalvning, skrivet på umesamiska med svensk parallelltext.
Syskonen Almmie och Enok upplever äventyr i fjällen under renkalvning, skrivet på umesamiska med svensk parallelltext.
REA-pris244 kr
Trollhättans Bok & media
Norrlands jordbruk
Boken utforskar jordbrukets förhållanden i Norrland, med fokus på husdjur och marklära. Innehållet ger insikter i naturbrukets utmaningar och möjligheter.
Boken utforskar jordbrukets förhållanden i Norrland, med fokus på husdjur och marklära. Innehållet ger insikter i naturbrukets utmaningar och möjligheter.
REA-pris285 kr

Antikvariat Bothnia
Ungdomsresor. Förra delen
Upplev den unge Linnés iakttagelser från resor i Lappland och Dalarna. En fascinerande skildring av botanik och naturupplevelser i Sverige. Boken är i fint antikvariskt skick.
Upplev den unge Linnés iakttagelser från resor i Lappland och Dalarna. En fascinerande skildring av botanik och naturupplevelser i Sverige. Boken är i fint antikvariskt skick.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Skid- och friluftsfrämjandet. Landskapsförbundet i Västerbotten. Turistupplysningar, kåserier, statistik
Boken innehåller kåserier och turistupplysningar om skidåkning och friluftsliv i fjällen, med bidrag från flera författare. Klammerhäftad och illustrerad, i fint skick.
Boken innehåller kåserier och turistupplysningar om skidåkning och friluftsliv i fjällen, med bidrag från flera författare. Klammerhäftad och illustrerad, i fint skick.
REA-pris100 kr

Antikvariat Bothnia
Översiktlig studie av leder och stugor inom Vindelfjällens naturreservat
En översiktlig studie av leder och stugor inom Vindelfjällens naturreservat, rikt illustrerad med fotografier och kartor.
En översiktlig studie av leder och stugor inom Vindelfjällens naturreservat, rikt illustrerad med fotografier och kartor.
REA-pris200 kr
