Trollhättans Bok & media
Vem äger ansvaret? [om att stärka sig själv och sina relationer till andra människor
Boken utforskar ansvar och relationer mellan människor, med fokus på personlig utveckling.
Boken utforskar ansvar och relationer mellan människor, med fokus på personlig utveckling.
REA-pris160 kr

Bokliv
Relationships
Boken utforskar hur man kan förbättra och förstå sina intima relationer genom tydlighet och kommunikation.
Boken utforskar hur man kan förbättra och förstå sina intima relationer genom tydlighet och kommunikation.
REA-pris208 kr

Bokliv
Tillsammans : om medkänsla och bekräftelse
Boken utforskar medkänsla och bekräftelse som centrala aspekter för att bygga goda relationer och personlig utveckling.
Boken utforskar medkänsla och bekräftelse som centrala aspekter för att bygga goda relationer och personlig utveckling.
REA-pris247 kr

Bokliv
Ett band för livet : Bowlbys anknytningsteori och psykoterapi
Boken presenterar John Bowlbys anknytningsteori och dess betydelse för barnets utveckling och psykoterapi.
Boken presenterar John Bowlbys anknytningsteori och dess betydelse för barnets utveckling och psykoterapi.
REA-pris493 kr

Bokliv
Snabbnudlar i Bollebygd
En berättelse om vänskap, motgång och hur kärlek och ansträngning kan förändra liv.
En berättelse om vänskap, motgång och hur kärlek och ansträngning kan förändra liv.
REA-pris108 kr

Knorrens antikvariat
Det mellanmänskliga
Filosofisk och psykologisk insikt. Dualis, 2011. Hårdband i mycket fint antikvariskt skick, med skyddsomslag i mycket fint skick.
Filosofisk och psykologisk insikt. Dualis, 2011. Hårdband i mycket fint antikvariskt skick, med skyddsomslag i mycket fint skick.
REA-pris125 kr

Bokliv
Casanovasyndromet
Självbiografi i häftad utgåva som belyser dysfunktionella familjerelationer och kampen mot sexmissbruk. En insiktsfull skildring av mänskliga relationer.
Självbiografi i häftad utgåva som belyser dysfunktionella familjerelationer och kampen mot sexmissbruk. En insiktsfull skildring av mänskliga relationer.
REA-pris252 kr

Bokliv
Snövit och teamet : hur utveckla arbetslaget
Häftad utgåva med 252 sidor som erbjuder konkreta verktyg för arbetslagsutveckling och ledarskapsdiskussioner inom företag. Språk: Svenska. Förlag: Stormdals.
Häftad utgåva med 252 sidor som erbjuder konkreta verktyg för arbetslagsutveckling och ledarskapsdiskussioner inom företag. Språk: Svenska. Förlag: Stormdals.
REA-pris259 kr

Bokliv
Handbok i psykiskt självförsvar
Boken behandlar konceptet psykiskt självförsvar och ger insikter i hur man kan skydda sig mentalt.
Boken behandlar konceptet psykiskt självförsvar och ger insikter i hur man kan skydda sig mentalt.
REA-pris218 kr
Pangloss antikvariat & text
Människan är en berättelse
Ny reviderad utgåva om samtalskonst. Natur och Kultur, 1994. Inbunden i förlagets dekorerade pappband. Mycket gott skick, utan anteckningar.
Ny reviderad utgåva om samtalskonst. Natur och Kultur, 1994. Inbunden i förlagets dekorerade pappband. Mycket gott skick, utan anteckningar.
REA-pris85 kr

Mingus bok- och skivbutik
Passion simple
En självbiografisk text som utforskar teman som begär och ensamhet genom avskalad prosa.
En självbiografisk text som utforskar teman som begär och ensamhet genom avskalad prosa.
REA-pris90 kr
Trollhättans Bok & media
Mänsklig kvalitetsutveckling
Boken utforskar sambanden mellan kvalitetsutveckling och mänskliga aspekter som hälsa och relationer inom organisationer.
Boken utforskar sambanden mellan kvalitetsutveckling och mänskliga aspekter som hälsa och relationer inom organisationer.
REA-pris120 kr

Trollhättans Bok & media
Relationer som hjälper
Boken utforskar individers erfarenheter av psykiska problem och vikten av relationer i återhämtningsprocessen.
Boken utforskar individers erfarenheter av psykiska problem och vikten av relationer i återhämtningsprocessen.
REA-pris180 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Alla är vi nollor
Boken utforskar vikten av gemenskap och hur vårt värde definieras av relationer med andra.
Boken utforskar vikten av gemenskap och hur vårt värde definieras av relationer med andra.
REA-pris278 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Kärlek, gränser och andra möjligheter
Boken utforskar relationer och mänskliga känslor genom insikter från en frågespalt. Den ger en djup förståelse för både ytliga och komplexa frågor som berör kärlek och gränser.
Boken utforskar relationer och mänskliga känslor genom insikter från en frågespalt. Den ger en djup förståelse för både ytliga och komplexa frågor som berör kärlek och gränser.
REA-pris180 kr

Bokliv
Konsten att mötas : från mingelångest till allvarliga samtal
Boken utforskar betydelsen av mänskliga möten och hur vi kan förbättra våra interaktioner för att minska ensamhet och ohälsa.
Boken utforskar betydelsen av mänskliga möten och hur vi kan förbättra våra interaktioner för att minska ensamhet och ohälsa.
REA-pris168 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Alla är vi nollor
Boken utforskar hur vårt värde är kopplat till andra människors uppfattningar och vikten av att bidra till andras liv.
Boken utforskar hur vårt värde är kopplat till andra människors uppfattningar och vikten av att bidra till andras liv.
REA-pris168 kr

Knorrens antikvariat
Hämnd
Boken utforskar psykologiska teman som hämnd, relationer och identitet genom en klinisk och litterär lins.
Boken utforskar psykologiska teman som hämnd, relationer och identitet genom en klinisk och litterär lins.
REA-pris60 kr

Bokliv
Mönster : spåren vi följer
Boken utforskar hur generationella mönster påverkar livsval och relationer genom en personlig berättelse om sorg och frigörelse.
Boken utforskar hur generationella mönster påverkar livsval och relationer genom en personlig berättelse om sorg och frigörelse.
REA-pris218 kr

Bokliv
Får man en riktigt bra kompis kan det hålla tills man dör : ett metodmaterial
Ett metodmaterial med övningar för att arbeta med relationer i skolan eller på fritidshemmet.
Ett metodmaterial med övningar för att arbeta med relationer i skolan eller på fritidshemmet.
REA-pris158 kr

Bokliv
Den svarta änkan
En utredning av mystiska dödsfall leder till en romantisk återförening med en kvinna med ett dunkelt förflutet.
En utredning av mystiska dödsfall leder till en romantisk återförening med en kvinna med ett dunkelt förflutet.
REA-pris128 kr

Bokliv
Störst, bäst och skörast : en bok om narcissism
Boken ger en djupgående förståelse för narcissism och dess påverkan på relationer, med exempel och insikter från psykologisk behandling.
Boken ger en djupgående förståelse för narcissism och dess påverkan på relationer, med exempel och insikter från psykologisk behandling.
REA-pris250 kr

Bokliv
Tyst : de introvertas betydelse i ett samhälle där alla hörs och syns
Boken utforskar introverta personers betydelse i samhället och hur deras styrkor ofta underskattas.
Boken utforskar introverta personers betydelse i samhället och hur deras styrkor ofta underskattas.
REA-pris168 kr

