h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Framtiden
En historisk facktext som utforskar ämnen inom humaniora, historia och arkeologi.
En historisk facktext som utforskar ämnen inom humaniora, historia och arkeologi.
REA-pris148 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Furstinnan av Närke som blev Heliga Birgitta
Boken ger en djupgående och nyanserad bild av Heliga Birgitta och hennes betydelse i kyrkohistorien.
Boken ger en djupgående och nyanserad bild av Heliga Birgitta och hennes betydelse i kyrkohistorien.
REA-pris148 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Mellersta Norrland och Mellanöstern
Boken utforskar sambanden mellan Mellersta Norrland och Mellanöstern, med fokus på kyrkohistoria och religiösa perspektiv. Illustrerat pappband i mycket fint skick.
Boken utforskar sambanden mellan Mellersta Norrland och Mellanöstern, med fokus på kyrkohistoria och religiösa perspektiv. Illustrerat pappband i mycket fint skick.
REA-pris148 kr

Bokliv
Den svenska psalmboken (bänkpsalmbok - röd)
En praktisk bänkpsalmbok med melodipsalmer och tydlig layout. Innehåller även ackordanalys för piano och gitarr samt samlade register. Slitstarkt klotband och lättläst papper.
En praktisk bänkpsalmbok med melodipsalmer och tydlig layout. Innehåller även ackordanalys för piano och gitarr samt samlade register. Slitstarkt klotband och lättläst papper.
REA-pris269 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Jag valde klostret
Boken utforskar temat klosterliv inom ramen för kristna samfund och erbjuder insikter i religiös praktik.
Boken utforskar temat klosterliv inom ramen för kristna samfund och erbjuder insikter i religiös praktik.
REA-pris178 kr

Bokliv
Allt och intet : Johannes av Korsets liv
Boken utforskar livet och tankarna hos en framstående mystiker och teolog från medeltiden.
Boken utforskar livet och tankarna hos en framstående mystiker och teolog från medeltiden.
REA-pris168 kr

Bokliv
Den svenska psalmboken med tillägg. Storstil (bänkpsalmbok, grön)
En textpsalmbok med stor och lättläst stil, framtagen för synskadade, med tillägg och register.
En textpsalmbok med stor och lättläst stil, framtagen för synskadade, med tillägg och register.
REA-pris430 kr

Bokliv
Den svenska psalmboken med tillägg (ljusgrön)
En konfirmandpsalmbok med psalmer och ackordanalys, innehållande utdrag ur Kyrkohandbok och Luthers katekes.
En konfirmandpsalmbok med psalmer och ackordanalys, innehållande utdrag ur Kyrkohandbok och Luthers katekes.
REA-pris290 kr
Bokliv
Who Opens The Door? (Turkiska)
En äventyrlig berättelse om vänskap och nyfikenhet när en grupp vänner utforskar en mystisk karta och ett okänt barnhem.
En äventyrlig berättelse om vänskap och nyfikenhet när en grupp vänner utforskar en mystisk karta och ett okänt barnhem.
REA-pris198 kr

Bokliv
Angel Cards For Children (Set Of 33 Cards)
Barnböcker om änglar och andliga budbärare. Häftad utgåva från Findhorn Press Ltd, 33 sidor.
Barnböcker om änglar och andliga budbärare. Häftad utgåva från Findhorn Press Ltd, 33 sidor.
REA-pris138 kr

Bokliv
Conversations with History
Boken utforskar historiska samtal och reflektioner, vilket ger insikter om mänsklig erfarenhet och samhälle.
Boken utforskar historiska samtal och reflektioner, vilket ger insikter om mänsklig erfarenhet och samhälle.
REA-pris158 kr

Bokliv
Divine Masters, Ancient Wisdom
Andlig vägledning och alternativ medicin. Utgiven av Hay House UK Ltd. Förlagsband i gott skick, 288 sidor.
Andlig vägledning och alternativ medicin. Utgiven av Hay House UK Ltd. Förlagsband i gott skick, 288 sidor.
REA-pris178 kr
Bokliv
Den gamla psalmboken : - ett urval ur 1695, 1819 och 1937 års psalmböcker
Boken innehåller ett urval av psalmer från 1695, 1819 och 1937 års psalmböcker.
Boken innehåller ett urval av psalmer från 1695, 1819 och 1937 års psalmböcker.
REA-pris168 kr
Bokliv
Franciskus och djuren
Boken utforskar Franciskus av Assisis unika relation till djur och natur, med fokus på hans kommunikation och vänskap med dem.
Boken utforskar Franciskus av Assisis unika relation till djur och natur, med fokus på hans kommunikation och vänskap med dem.
REA-pris148 kr

Bokliv
Den idealiska födan
Boken utforskar kostens betydelse för hälsa och förespråkar vegetariska livsformer som mer gynnsamma för människan.
Boken utforskar kostens betydelse för hälsa och förespråkar vegetariska livsformer som mer gynnsamma för människan.
REA-pris168 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Biskop ovan polcirkeln
Eivind Berggrav redogör för sina erfarenheter som biskop i Tromsö stift och ger en inblick i kyrkohistorien i Nord-Norge. Boken är utgiven 1938 och presenterar en historisk kontext kring religion och teologi.
Eivind Berggrav redogör för sina erfarenheter som biskop i Tromsö stift och ger en inblick i kyrkohistorien i Nord-Norge. Boken är utgiven 1938 och presenterar en historisk kontext kring religion och teologi.
REA-pris148 kr

Bokliv
Power of meow
Husdjur och andlighet i harmoni. Häftad utgåva från Hay House UK Ltd, 216 sidor. En resa mot medvetenhet och inre frid.
Husdjur och andlighet i harmoni. Häftad utgåva från Hay House UK Ltd, 216 sidor. En resa mot medvetenhet och inre frid.
REA-pris158 kr

Bokliv
Den röda tråden
Detta sånghäfte innehåller låtar som utforskar teman som sammanhållning, kärlek och försoning i en polariserad tid.
Detta sånghäfte innehåller låtar som utforskar teman som sammanhållning, kärlek och försoning i en polariserad tid.
REA-pris280 kr
Bokliv
Ur Vidars verksamhet
Boken utforskar Vidars betydelse för framtidskultur och andlig gemenskap i Nord- och Mellaneuropa.
Boken utforskar Vidars betydelse för framtidskultur och andlig gemenskap i Nord- och Mellaneuropa.
REA-pris198 kr

Knorrens antikvariat
I Luthers fotspår
Boken utforskar Luthers liv och tankar, med fokus på hans teologiska och historiska betydelse.
Boken utforskar Luthers liv och tankar, med fokus på hans teologiska och historiska betydelse.
REA-pris130 kr

Knorrens antikvariat
Hielp Maria
En illustrerad historisk redogörelse från Skara stiftshistoriska sällskap som utforskar lokala ämnen.
En illustrerad historisk redogörelse från Skara stiftshistoriska sällskap som utforskar lokala ämnen.
REA-pris90 kr

Knorrens antikvariat
'Kristi ämbete' Gunnar Rosendal och diskussionen om biskopsämbetet i Svenska kyrkan = 'The Ministry of Christ'
Boken utforskar diskussionen om biskopsämbetet inom Svenska kyrkan och dess teologiska aspekter.
Boken utforskar diskussionen om biskopsämbetet inom Svenska kyrkan och dess teologiska aspekter.
REA-pris140 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Den svenska psalmboken
Boken innehåller psalmer och andliga sånger, godkänd av Konungen 1937. Den är utgiven i konstskinnband och i normalt antikvariskt skick.
Boken innehåller psalmer och andliga sånger, godkänd av Konungen 1937. Den är utgiven i konstskinnband och i normalt antikvariskt skick.
REA-pris248 kr
Pangloss antikvariat & text
Lina Sandell
Religion och uppbyggelselitteratur. Förlagets dekorerade och laminerade pappband. Främre, nedre pärmhörnet något litet tilltryckt. 192 sidor.
Religion och uppbyggelselitteratur. Förlagets dekorerade och laminerade pappband. Främre, nedre pärmhörnet något litet tilltryckt. 192 sidor.
REA-pris80 kr
