

Antikvariat Bothnia
Blad ur Bjurholms församlings historia
Boken utforskar Bjurholms historia och firandet av församlingens 100-årsjubileum, med fokus på lokal identitet och kulturarv.
Boken utforskar Bjurholms historia och firandet av församlingens 100-årsjubileum, med fokus på lokal identitet och kulturarv.
REA-pris350 kr
Antikvariat Bothnia
Medan vi ännu minns. Västerbotttens regemente 375 år. Jubileumsskrift
Boken utforskar Västerbottens regementes historia från 1624 till 2000, med fokus på dess militära betydelse och kulturarv. Rikt illustrerad med foton och innehållsförteckning.
Boken utforskar Västerbottens regementes historia från 1624 till 2000, med fokus på dess militära betydelse och kulturarv. Rikt illustrerad med foton och innehållsförteckning.
REA-pris200 kr
Antikvariat Bothnia
Glaciation och morfologi
En akademisk avhandling som utforskar glacialgeografiska fenomen och morfologi i Skanderna, med fokus på kartor och illustrationer av glaciära processer.
En akademisk avhandling som utforskar glacialgeografiska fenomen och morfologi i Skanderna, med fokus på kartor och illustrationer av glaciära processer.
REA-pris1 000 kr

Antikvariat Bothnia
Umeåtraktens natur (dedikation)
Umeåtraktens natur utforskar den rika floran och faunan i Västerbotten. Boken innehåller fotografier och dokumentation av djur- och växtliv, samt insikter om regionens ekologiska mångfald. Klammerhäftad och i fint skick.
Umeåtraktens natur utforskar den rika floran och faunan i Västerbotten. Boken innehåller fotografier och dokumentation av djur- och växtliv, samt insikter om regionens ekologiska mångfald. Klammerhäftad och i fint skick.
REA-pris150 kr
![[Västerbottens Regemente ; I 20/Fo 61] : Vildmannen 1979](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-vasterbottens-regemente-i-2fo-61-vildmannen-1979-boia42386_4d8e5765-8f41-4c52-8c78-5845984ba87e.jpg?v=1780526096&width=281)
Antikvariat Bothnia
Vildmannen 1979
Informativt verk om Västerbottens regemente och dess historia, med fokus på viktiga händelser och personligheter. Boken innehåller fotoillustrationer och spännande berättelser från regementets förflutna. Klammerhäftad i fint skick.
Informativt verk om Västerbottens regemente och dess historia, med fokus på viktiga händelser och personligheter. Boken innehåller fotoillustrationer och spännande berättelser från regementets förflutna. Klammerhäftad i fint skick.
REA-pris115 kr
![[Västerbottens Regemente ; I 20/Fo 61]. Hanell, Catarina [red.] : Medan vi ännu minns. Västerbotttens regemente 375 år. Jubileumsskrift](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-vasterbottens-regemente-i-2fo-61-hanell-catarina-red-medan-vi-annu-minns-vasterbotttens-regemente-375-ar-jubileumsskrift-boia22966.jpg?v=1780519106&width=569)
Antikvariat Bothnia
Medan vi ännu minns. Västerbotttens regemente 375 år. Jubileumsskrift
En omfattande jubileumsskrift som utforskar Västerbottens regementes rika historia, från dess ursprung på 1500-talet till nutid. Boken är rikt fotoillustrerad och ger en djupgående inblick i svensk militärhistoria och regementets betydelse.
En omfattande jubileumsskrift som utforskar Västerbottens regementes rika historia, från dess ursprung på 1500-talet till nutid. Boken är rikt fotoillustrerad och ger en djupgående inblick i svensk militärhistoria och regementets betydelse.
REA-pris200 kr

Antikvariat Bothnia
Sågarnas sång
Umeå och Holmsund utforskas genom arbetarnas musikliv och traditioner i sågverkssamhället. En akademisk avhandling som belyser folkmusikens betydelse och påverkan.
Umeå och Holmsund utforskas genom arbetarnas musikliv och traditioner i sågverkssamhället. En akademisk avhandling som belyser folkmusikens betydelse och påverkan.
REA-pris200 kr


Antikvariat Bothnia
Elementarflora öfver Vesterbottens och Lapplands fanerogamer och bräkenartade växter
En grundläggande beskrivning av växtlivet i Lappland och Västerbotten, med fokus på fanerogamer och bräken. Innehåller illustrationer och insikter om växternas geografiska spridning.
En grundläggande beskrivning av växtlivet i Lappland och Västerbotten, med fokus på fanerogamer och bräken. Innehåller illustrationer och insikter om växternas geografiska spridning.
REA-pris350 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Umeå sockens historia
En omfattande historisk redogörelse för Umeå socken, med fokus på resor och lokalhistoria.
En omfattande historisk redogörelse för Umeå socken, med fokus på resor och lokalhistoria.
REA-pris248 kr
![[Kungliga Tekniska högskolan ; KTH] : Jo men visst ...](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-kungliga-tekniska-hogskolan-kth-jo-men-visst--boia44846_234a58cb-7249-4052-9ea1-b3f6adeb8c2a.jpg?v=1780263110&width=1095)
![[Kungliga Tekniska högskolan ; KTH] : Jo men visst ...](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-kungliga-tekniska-hogskolan-kth-jo-men-visst--boia44846-2_8134a4e4-f1dc-4ca0-9c57-8c61b6bb8856.jpg?v=1780263107&width=596)
Antikvariat Bothnia
Jo men visst ...
Boken dokumenterar en studieresa från Stockholm till Kiruna, med fokus på Lappland och dess geografi.
Boken dokumenterar en studieresa från Stockholm till Kiruna, med fokus på Lappland och dess geografi.
REA-pris250 kr
![Börje Wiss, Börje ; Ulf, Örnkloo (1934-2016) [red.] : Festskrift i anledning av ettårsminnet av Birkarlarnas 30-årsjubileum](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-borje-wiss-borje-ulf-ornkloo-1934-216-red-festskrift-i-anledning-av-ettarsminnet-av-birkarlarnas-3-arsjubileum-boia50585.jpg?v=1780913601&width=908)
Antikvariat Bothnia
Festskrift i anledning av ettårsminnet av Birkarlarnas 30-årsjubileum
En festskrift som sammanfattar bidrag och minnen från Birkarlarnas hembygdsförening, med fokus på Norrlands kultur.
En festskrift som sammanfattar bidrag och minnen från Birkarlarnas hembygdsförening, med fokus på Norrlands kultur.
REA-pris180 kr
![Kontrabok för E.O.L. Malm, Hjuken med Umeå Tjärexport Aktie-Bolag [=pärmtitel]](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-kontrabok-for-eol-malm-hjuken-med-umea-tjarexport-aktie-bolag-parmtitel-boia45892.jpg?v=1780569927&width=295)
![Kontrabok för E.O.L. Malm, Hjuken med Umeå Tjärexport Aktie-Bolag [=pärmtitel]](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-kontrabok-for-eol-malm-hjuken-med-umea-tjarexport-aktie-bolag-parmtitel-boia45892-2.jpg?v=1780569927&width=509)
Antikvariat Bothnia
Kontrabok för E.O.L. Malm, Hjuken med Umeå Tjärexport Aktie-Bolag [=pärmtitel]
Dokumentation av ekonomiska transaktioner från tidigt 1900-tal, med inslag av lokal historia och handel i Västerbotten. Klammerhäftad med vacker pärmpapper.
Dokumentation av ekonomiska transaktioner från tidigt 1900-tal, med inslag av lokal historia och handel i Västerbotten. Klammerhäftad med vacker pärmpapper.
REA-pris250 kr
Antikvariat Bothnia
Bertil Ekholtz (utställningskatalog)
Utforska en utställningskatalog som hyllar en framstående svensk fotograf, känd för sina dokumentära och porträttbilder från Umeå. Katalogen innehåller 35 sv/v fotografier och ger en inblick i fotografens liv och arbete. Limhäftad och i fint skick.
Utforska en utställningskatalog som hyllar en framstående svensk fotograf, känd för sina dokumentära och porträttbilder från Umeå. Katalogen innehåller 35 sv/v fotografier och ger en inblick i fotografens liv och arbete. Limhäftad och i fint skick.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Kungl. Automobilklubbens Turistkarta över Sverige. Blad 10, södra & norra hälften (Västerbotten, Norrbotten, Lappland)
Detaljerad turistkarta över Västerbotten och Norrbotten, tryckt 1925. Kolorerad och vikt i originalomslag, perfekt för bilresor.
Detaljerad turistkarta över Västerbotten och Norrbotten, tryckt 1925. Kolorerad och vikt i originalomslag, perfekt för bilresor.
REA-pris150 kr
![Västerbottens Befälsutbildningsförbund 1912-1962 [=omslagstitel]](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-vasterbottens-befalsutbildningsforbund-1912-1962-omslagstitel-boia48103.jpg?v=1780576515&width=1146)
![Västerbottens Befälsutbildningsförbund 1912-1962 [=omslagstitel]](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-vasterbottens-befalsutbildningsforbund-1912-1962-omslagstitel-boia48103-2.jpg?v=1780576514&width=290)
Antikvariat Bothnia
Västerbottens Befälsutbildningsförbund 1912-1962 [=omslagstitel]
Boken utforskar Västerbottens Befälsutbildningsförbunds historia och betydelse, med fokus på utbildning och försvarsvilja. Innehåller bidrag från flera författare och är rikt illustrerad.
Boken utforskar Västerbottens Befälsutbildningsförbunds historia och betydelse, med fokus på utbildning och försvarsvilja. Innehåller bidrag från flera författare och är rikt illustrerad.
REA-pris140 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Västerbotten
Boken utforskar Västerbottens historia och arkeologi genom en samling artiklar publicerade av hembygdsföreningen.
Boken utforskar Västerbottens historia och arkeologi genom en samling artiklar publicerade av hembygdsföreningen.
REA-pris148 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Västerbotten
Boken utforskar Västerbottens läns historia och kultur genom en samling av artiklar och forskning.
Boken utforskar Västerbottens läns historia och kultur genom en samling av artiklar och forskning.
REA-pris148 kr


Antikvariat Bothnia
Elementarflora öfver Vesterbottens och Lapplands fanerogamer och bräkenartade växter
Utforska den botaniska mångfalden i Västerbotten och Lappland med en grundläggande flora som belyser växternas geografiska utbredning. En unik resurs för botaniker och naturintresserade.
Utforska den botaniska mångfalden i Västerbotten och Lappland med en grundläggande flora som belyser växternas geografiska utbredning. En unik resurs för botaniker och naturintresserade.
REA-pris300 kr
Antikvariat Bothnia
Ånäset genom tiderna
Utforska Ånäsets historia och utveckling genom tidernas gång. Boken erbjuder en riklig illustration av den vackra orten i Västerbotten, inklusive kartor och fotografier. Idealisk för den som vill fördjupa sig i lokalhistoria.
Utforska Ånäsets historia och utveckling genom tidernas gång. Boken erbjuder en riklig illustration av den vackra orten i Västerbotten, inklusive kartor och fotografier. Idealisk för den som vill fördjupa sig i lokalhistoria.
REA-pris400 kr

Antikvariat Bothnia
Tre ortnamn på spöl- (Spöland, Spölträsk och Spölbäcken)
Spöland, en by i Vännäs kommun, utforskar ortnamn och deras språkliga betydelse. En insikt i Västerbottens språkliga kultur och historia.
Spöland, en by i Vännäs kommun, utforskar ortnamn och deras språkliga betydelse. En insikt i Västerbottens språkliga kultur och historia.
REA-pris100 kr

Bokliv
Kvinnor i Holmsund & Obbola : en historisk översikt
Boken erbjuder en lokalhistorisk skildring av kvinnors avgörande roll i Holmsund och Obbola genom tiderna.
Boken erbjuder en lokalhistorisk skildring av kvinnors avgörande roll i Holmsund och Obbola genom tiderna.
REA-pris198 kr
![[Västerbottens Regemente ; I 20/Fo 61]. Svanborg, Bill ; Hanell, Catarina ; Persson, Nils [red.] : De sista åren. Västerbottens regemente](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-vasterbottens-regemente-i-2fo-61-svanborg-bill-hanell-catarina-persson-nils-red-de-sista-aren-vasterbottens-regemente-boia49134_622fa75a-b07f-452d-b8b1-8b9006e7e525.jpg?v=1780736801&width=580)
![[Västerbottens Regemente ; I 20/Fo 61]. Svanborg, Bill ; Hanell, Catarina ; Persson, Nils [red.] : De sista åren. Västerbottens regemente](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-vasterbottens-regemente-i-2fo-61-svanborg-bill-hanell-catarina-persson-nils-red-de-sista-aren-vasterbottens-regemente-boia49134-2.jpg?v=1780736804&width=588)
Antikvariat Bothnia
De sista åren. Västerbottens regemente
En grundlig genomgång av Västerbottens regementes historia, från dess ursprung i 1500-talet till nedläggningen år 2000. Boken är rikt illustrerad med färgfoton och ger en inblick i svensk militärhistoria och regementets betydelse för Umeå och Västerbotten.
En grundlig genomgång av Västerbottens regementes historia, från dess ursprung i 1500-talet till nedläggningen år 2000. Boken är rikt illustrerad med färgfoton och ger en inblick i svensk militärhistoria och regementets betydelse för Umeå och Västerbotten.
REA-pris180 kr

Antikvariat Bothnia
Johan Edvin Johansson (1887-1932) Lycksele (fotograf)
Ateljéfotografi från 1860-talet, med fokus på dokumentär tradition och gestaltande konst. Utforska fotokonst och originalfotografi från Västerbotten.
Ateljéfotografi från 1860-talet, med fokus på dokumentär tradition och gestaltande konst. Utforska fotokonst och originalfotografi från Västerbotten.
REA-pris125 kr
![Umekamraten December 1964 [=omslagstitel]](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-umekamraten-december-1964-omslagstitel-boia48718_59b7689e-825b-4040-90de-ef5701292bc1.jpg?v=1780497575&width=573)
![Umekamraten December 1964 [=omslagstitel]](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-umekamraten-december-1964-omslagstitel-boia48718-2_59b5ce59-ad0b-4482-835a-06bede7c91f2.jpg?v=1780497575&width=565)
Antikvariat Bothnia
Umekamraten December 1964 [=omslagstitel]
Tidskriften från 1964 utforskar skidåkningens historia i Umeå och belyser legendariska idrottare, med fokus på Vasaloppet och olympiska prestationer.
Tidskriften från 1964 utforskar skidåkningens historia i Umeå och belyser legendariska idrottare, med fokus på Vasaloppet och olympiska prestationer.
REA-pris125 kr
