![[Linné, Carl von (1707-1778)]. Högberg, Staffan ; Stern, Torkel ; Uhlin, Lennart [red.] : Linnaeus in medal art](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-linne-carl-von-177-1778-hogberg-staffan-stern-torkel-uhlin-lennart-red-linnaeus-in-medal-art-boia47274_58a84117-668b-420a-b0e5-9ef182f62487.jpg?v=1781149322&width=769)
![[Linné, Carl von (1707-1778)]. Högberg, Staffan ; Stern, Torkel ; Uhlin, Lennart [red.] : Linnaeus in medal art](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-linne-carl-von-177-1778-hogberg-staffan-stern-torkel-uhlin-lennart-red-linnaeus-in-medal-art-boia47274-2.jpg?v=1781149324&width=771)
Antikvariat Bothnia
Linnaeus in medal art
En illustrerad katalog med 64 medaljer som hyllar Carl von Linné och hans bidrag till botaniken. Utgiven av Samfundet Kungl. Myntkabinettets vänner, innehåller verket både historiska och numismatiska perspektiv.
En illustrerad katalog med 64 medaljer som hyllar Carl von Linné och hans bidrag till botaniken. Utgiven av Samfundet Kungl. Myntkabinettets vänner, innehåller verket både historiska och numismatiska perspektiv.
REA-pris80 kr


Antikvariat Bothnia
Svensk fanerogamflora
Botanikens värld utforskas genom en grundlig presentation av fröväxter, kompletterad med 329 illustrationer. Boken erbjuder en djupgående insikt i svensk flora och är en värdefull resurs för botaniker och växtintresserade.
Botanikens värld utforskas genom en grundlig presentation av fröväxter, kompletterad med 329 illustrationer. Boken erbjuder en djupgående insikt i svensk flora och är en värdefull resurs för botaniker och växtintresserade.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
Om växternas blomning + Om växternas spridning
Utforska växternas blomning och spridning i denna illustrerade antikvariska bok. Innehåller träsnittsillustrationer och djupgående insikter inom botanik. Bunden i halvklotband, i fint skick.
Utforska växternas blomning och spridning i denna illustrerade antikvariska bok. Innehåller träsnittsillustrationer och djupgående insikter inom botanik. Bunden i halvklotband, i fint skick.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Svensk fanerogamflora
Utforska den svenska fanerogamfloran med en djupgående och illustrerad guide som omfattar både botaniska detaljer och historiska perspektiv. Boken erbjuder en omfattande översikt av fröväxter och deras klassifikation.
Utforska den svenska fanerogamfloran med en djupgående och illustrerad guide som omfattar både botaniska detaljer och historiska perspektiv. Boken erbjuder en omfattande översikt av fröväxter och deras klassifikation.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
Studier öfver cephalodierna
Studier av cephalodiernas anatomi och utvecklingshistoria inom botanik. Innehåller färgplanscher och akademiska insikter om lavar. Trådhäftad utgåva i normalt antikvariskt skick.
Studier av cephalodiernas anatomi och utvecklingshistoria inom botanik. Innehåller färgplanscher och akademiska insikter om lavar. Trådhäftad utgåva i normalt antikvariskt skick.
REA-pris200 kr
![[Linné, Carl von (1707-1778)]. Broberg, Gunnar (1942-2022) ; Lindell, Gunilla [red.]. : Till livs med Linné](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-linne-carl-von-177-1778-broberg-gunnar-1942-222-lindell-gunilla-red-till-livs-med-linne-boia47172_b81b8c9f-52f6-442a-ae0e-163da8e048b7.jpg?v=1781149165&width=1177)
Antikvariat Bothnia
Till livs med Linné
Utforska mat, hälsa och levnadskonst genom Carl von Linnés perspektiv. Boken bjuder på en färgstark insikt i botaniken och gastronomin, med fokus på hur dessa ämnen samverkar.
Utforska mat, hälsa och levnadskonst genom Carl von Linnés perspektiv. Boken bjuder på en färgstark insikt i botaniken och gastronomin, med fokus på hur dessa ämnen samverkar.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Orkidéer
Sinnligt vackra orkidéer med lättskötta tips och fotoillustrationer i färg. Perfekt för inomhusplantering och trädgårdsentusiaster.
Sinnligt vackra orkidéer med lättskötta tips och fotoillustrationer i färg. Perfekt för inomhusplantering och trädgårdsentusiaster.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Örter och kryddor
En praktisk guide till odling och användning av örter och kryddor, med fokus på medicinalväxter och botanik. Rikt illustrerad och informativ, perfekt för trädgårdsentusiaster.
En praktisk guide till odling och användning av örter och kryddor, med fokus på medicinalväxter och botanik. Rikt illustrerad och informativ, perfekt för trädgårdsentusiaster.
REA-pris125 kr
Antikvariat Bothnia
Trädgård i norr. Det hårda klimatets trädgård [zonerna IV-VIII]
Upptäck trädgårdsskötsel i Norrland med fokus på träd, buskar och växter anpassade för det hårda klimatet. Illustrerad med färgfotografier, ger boken praktiska insikter för odling och skogsbruk.
Upptäck trädgårdsskötsel i Norrland med fokus på träd, buskar och växter anpassade för det hårda klimatet. Illustrerad med färgfotografier, ger boken praktiska insikter för odling och skogsbruk.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Italienska trädgårdar
Boken utforskar livet i italienska trädgårdar och parker, med en detaljerad förteckning över växter och prydnader. Illustrerad med fotografier och kartor, ger den en djup insikt i trädgårdskonst och botanik.
Boken utforskar livet i italienska trädgårdar och parker, med en detaljerad förteckning över växter och prydnader. Illustrerad med fotografier och kartor, ger den en djup insikt i trädgårdskonst och botanik.
REA-pris500 kr

Antikvariat Bothnia
En allmän svensk naturstudie- och planteringsdag. På Blomsterkonungens födelsedag. Av E. J. Lindberg, trädgårdsmästare
Utforska en fascinerande naturstudie som hyllar Blomsterkonungens födelsedag. Boken erbjuder insikter om Carl von Linnés liv och verk inom botanik och trädgård. Bunden i trådhäftad stil, är den ett värdefullt tillskott för botaniska entusiaster.
Utforska en fascinerande naturstudie som hyllar Blomsterkonungens födelsedag. Boken erbjuder insikter om Carl von Linnés liv och verk inom botanik och trädgård. Bunden i trådhäftad stil, är den ett värdefullt tillskott för botaniska entusiaster.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Beiträge zur Flora der Bären-Insel. 2. Vegetabilisches Süsswasser-Plankton aus der Bären-Insel. (Beeren Eiland)
Studie av vegetabiliskt sötvatten-plankton från Bären-Insel, med fokus på botaniska aspekter och polarområden. Illustrerad med karta och figurer.
Studie av vegetabiliskt sötvatten-plankton från Bären-Insel, med fokus på botaniska aspekter och polarområden. Illustrerad med karta och figurer.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Blomma
Upplev en färgsprakande värld av blommor med denna rikt fotoillustrerade bok. Den erbjuder insikter om prydnadsväxter och trädgårdsskötsel, perfekt för både nybörjare och entusiaster.
Upplev en färgsprakande värld av blommor med denna rikt fotoillustrerade bok. Den erbjuder insikter om prydnadsväxter och trädgårdsskötsel, perfekt för både nybörjare och entusiaster.
REA-pris180 kr

Antikvariat Bothnia
Entomostraceen Während der Schwedischen wissenschaftlichen Expeditionen der Jahre 1868, 1898 und 1899 auf der Bäreninsel eingesammelt (Beiträge zur Fauna der Bären-Insel 3)
Studie av entomostraceer från svenska expeditioner till Björnöya. Fokuserar på botanik och polarområden. Fint skick, trådhäftad.
Studie av entomostraceer från svenska expeditioner till Björnöya. Fokuserar på botanik och polarområden. Fint skick, trådhäftad.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Ombärgstraktens flora och geologi, till ledning för den Ombärgsbesökande allmänheten framstälda af P. Dusén. Med en karta öfver Ombärg
Upptäck Ombärgstraktens flora och geologi, en informativ bok som guidar läsaren genom det mytomspunna området vid Vätterns östra strand. Utforska den rika botaniska mångfalden och geologiska förhållanden i Östergötland.
Upptäck Ombärgstraktens flora och geologi, en informativ bok som guidar läsaren genom det mytomspunna området vid Vätterns östra strand. Utforska den rika botaniska mångfalden och geologiska förhållanden i Östergötland.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Linné i Uppsala. Botaniska fakta Bengt Jonsell
Upptäck Carl von Linnés liv och verk i Uppsala. Denna fotoillustrerade bok ger en inblick i botaniken och Linnés betydelse för vetenskapen. Bunden i förlagsband.
Upptäck Carl von Linnés liv och verk i Uppsala. Denna fotoillustrerade bok ger en inblick i botaniken och Linnés betydelse för vetenskapen. Bunden i förlagsband.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Läkeväxter i färg
Upptäck medicinalväxternas värld med en färgillustrerad guide som utforskar deras utbredning, läkande egenskaper och användning. Perfekt för trädgårdsentusiaster och botaniker.
Upptäck medicinalväxternas värld med en färgillustrerad guide som utforskar deras utbredning, läkande egenskaper och användning. Perfekt för trädgårdsentusiaster och botaniker.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Vegetationen och floran i en del af Kemi lappmark och norra Österbotten
En botanisk studie av vegetationen i Kemi lappmark och norra Österbotten från 1885.
En botanisk studie av vegetationen i Kemi lappmark och norra Österbotten från 1885.
REA-pris250 kr


Antikvariat Bothnia
Guide to Medicinal Plants
En auktoritativ guide till över 400 medicinalväxter som använts av läkare och örtläkare genom historien.
En auktoritativ guide till över 400 medicinalväxter som använts av läkare och örtläkare genom historien.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Diététique Énergétique Et Médecine Chinoise. Tome II. Aspects Thérapeutiques
Boken utforskar terapeutiska aspekter av energidietetik och kinesisk medicin med fokus på medicinalväxter.
Boken utforskar terapeutiska aspekter av energidietetik och kinesisk medicin med fokus på medicinalväxter.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
The Vegetation at the Margin of the Receding Glacier Skaftafellsjökull, Southeastern Iceland
Studien av vegetationen vid den vikande glaciären Skaftafellsjökull i sydöstra Island belyser arktiska botanik.
Studien av vegetationen vid den vikande glaciären Skaftafellsjökull i sydöstra Island belyser arktiska botanik.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Die Vegetation von Nord- und Mittelamerika und der Hawaii-Inseln. Mit 169 Abbildungen, 335 Tabellen und Pflanzenarten-Listen
Rikt fotoillustrerad monografi om växtlivet i Nord- och Centralamerika samt Hawaii. Innehåller omfattande tabeller och arterlistor.
Rikt fotoillustrerad monografi om växtlivet i Nord- och Centralamerika samt Hawaii. Innehåller omfattande tabeller och arterlistor.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Monographie und Ikonographie der Orchidaceen-Gattungen Serapias, Aceras, Loroglossum, Barlia. Folge zu 'Gestaltwandel und Artbildung erörtert am Beispiel der Orchidaceen Europas und der Mittelmeerländer, insbesondere der Gattung Ophrys'. Textband
Detaljerad text om orkidéernas släkten, med fokus på Serapias, Aceras, Loroglossum och Barlia. Innehåller vetenskapliga illustrationer och insikter om deras biologi. Bunden i dekorativt linneklotband.
Detaljerad text om orkidéernas släkten, med fokus på Serapias, Aceras, Loroglossum och Barlia. Innehåller vetenskapliga illustrationer och insikter om deras biologi. Bunden i dekorativt linneklotband.
REA-pris250 kr


Antikvariat Bothnia
Skånes flora
Boken utforskar Skånes flora med fokus på botaniska aspekter och växtanatomi. Illustrerad med kartor, ger den en djupgående insikt i regionens växtliv. Bunden i grönt klotband, utgiven i fint antikvariskt skick.
Boken utforskar Skånes flora med fokus på botaniska aspekter och växtanatomi. Illustrerad med kartor, ger den en djupgående insikt i regionens växtliv. Bunden i grönt klotband, utgiven i fint antikvariskt skick.
REA-pris200 kr
