
Bokliv
Förberedd : en introduktion till skandinavisk krisberedskap och prepping
Introduktion till krisberedskap och prepping. Häftad utgåva från BoD, 144 sidor, på svenska. Praktiska råd för att vara förberedd vid krissituationer.
Introduktion till krisberedskap och prepping. Häftad utgåva från BoD, 144 sidor, på svenska. Praktiska råd för att vara förberedd vid krissituationer.
REA-pris158 kr

Bokliv
Montesorri miljøbehandling
Boken behandlar miljöåtgärder och verktyg för att skapa mening och glädje för personer med demens.
Boken behandlar miljöåtgärder och verktyg för att skapa mening och glädje för personer med demens.
REA-pris564 kr

Bokliv
Innan bubblan brister ... : en bok om våra myndigheters ovilja att fastställa orsaken till den snabbt vittrande folkhälsan i Sverige och i de andra nordiska länderna sedan hösten 1997
Boken undersöker folkhälsans försämring i Sverige och andra nordiska länder sedan 1997, med fokus på ökande hudcancer.
Boken undersöker folkhälsans försämring i Sverige och andra nordiska länder sedan 1997, med fokus på ökande hudcancer.
REA-pris138 kr

Bokliv
The poetry of touch : alchemy, transformation & oriental medicine
Boken utforskar östasiatisk medicin och dess kopplingar till modern vetenskap genom personliga berättelser och insikter.
Boken utforskar östasiatisk medicin och dess kopplingar till modern vetenskap genom personliga berättelser och insikter.
REA-pris549 kr

Bokliv
Styrketräningens fysiologi
Boken ger en djupgående insikt i styrketräningens fysiologi och dess effekter, riktad till studenter och yrkesverksamma inom hälsa och träning.
Boken ger en djupgående insikt i styrketräningens fysiologi och dess effekter, riktad till studenter och yrkesverksamma inom hälsa och träning.
REA-pris276 kr
![Strang, Peter ; Beck-Friis, Barbro [red.] : Palliativ medicin och vård](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-strang-peter-beck-friis-barbro-red-palliativ-medicin-och-vard-9789147105380.jpg?v=1775705867&width=249)
Bokliv
Palliativ medicin och vård
Boken behandlar palliativ medicin och vård, med fokus på vård i livets slutskede.
Boken behandlar palliativ medicin och vård, med fokus på vård i livets slutskede.
REA-pris683 kr

Bokliv
De döda skriver inga böcker
Boken skildrar utanförskap och förtvivlan inom psykvården, och belyser behovet av korrekt stöd och lyssnande.
Boken skildrar utanförskap och förtvivlan inom psykvården, och belyser behovet av korrekt stöd och lyssnande.
REA-pris198 kr
Pangloss antikvariat & text
Pojkarna
Berättelse om föräldrar till två bröder med Angelmans syndrom. Häftad utgåva från Instant Book, 2011. Fint antikvariskt skick, 206 sidor, illustrerad i färg.
Berättelse om föräldrar till två bröder med Angelmans syndrom. Häftad utgåva från Instant Book, 2011. Fint antikvariskt skick, 206 sidor, illustrerad i färg.
REA-pris90 kr
Pangloss antikvariat & text
Erotiska drömmar
Samhällsmedicin och sexologi. ICA, 1995. Dekorerat pappband. Övre snittet något gulnat, i övrigt gott skick. 276 s. ISBN 91-534-1655-4.
Samhällsmedicin och sexologi. ICA, 1995. Dekorerat pappband. Övre snittet något gulnat, i övrigt gott skick. 276 s. ISBN 91-534-1655-4.
REA-pris75 kr

Pangloss antikvariat & text
Depression och skapande
Psykiatri och psykiska sjukdomar. Tryckt pappband från Natur och Kultur, 1999. Fint antikvariskt skick, ryggfoten lätt tilltryckt. 355 sidor.
Psykiatri och psykiska sjukdomar. Tryckt pappband från Natur och Kultur, 1999. Fint antikvariskt skick, ryggfoten lätt tilltryckt. 355 sidor.
REA-pris65 kr
Pangloss antikvariat & text
Ljus mot själens mörker
Psykiatri och terapimetoder. Förlagsband, 1991. Mycket gott skick. Skyddsomslag i gott skick. 284 sidor. ISBN 91-34-51170-9.
Psykiatri och terapimetoder. Förlagsband, 1991. Mycket gott skick. Skyddsomslag i gott skick. 284 sidor. ISBN 91-34-51170-9.
REA-pris65 kr
Pangloss antikvariat & text
Leva livet ut
Hälsovård och palliativ vård. Häftad utgåva från Tiden, 1987. Ryggfoten aningen tilltryckt, övrigt mycket gott skick. 218 s. ISBN 91-550-3251-6.
Hälsovård och palliativ vård. Häftad utgåva från Tiden, 1987. Ryggfoten aningen tilltryckt, övrigt mycket gott skick. 218 s. ISBN 91-550-3251-6.
REA-pris65 kr

Bokliv
Vansinnets historia under den klassiska epoken
Boken utforskar historiska uppfattningar om vansinne och normalitet, samt hur dessa formar samhällets hantering av psykisk hälsa.
Boken utforskar historiska uppfattningar om vansinne och normalitet, samt hur dessa formar samhällets hantering av psykisk hälsa.
REA-pris228 kr

Bokliv
Barnen på Hidden Valley Road
En skildring av en familjs kamp mot schizofreni och dess påverkan på deras liv och forskning.
En skildring av en familjs kamp mot schizofreni och dess påverkan på deras liv och forskning.
REA-pris253 kr
Bokliv
Samuel och Linnea går till BVC
Boken handlar om Samuel och Linnea och deras besök på BVC.
Boken handlar om Samuel och Linnea och deras besök på BVC.
REA-pris118 kr

Bokliv
Jag behövde henne så som natten behöver dagen
En personlig och känslosam skildring av att bära ett barn med en dödlig diagnos, präglad av sorg och kamp.
En personlig och känslosam skildring av att bära ett barn med en dödlig diagnos, präglad av sorg och kamp.
REA-pris168 kr

Bokliv
Ingen panik : fri från panik- och ångestattacker i 10 steg med kognitiv beteendeterapi
Boken erbjuder en självhjälpsmetod för att hantera panik- och ångestattacker med kognitiv beteendeterapi.
Boken erbjuder en självhjälpsmetod för att hantera panik- och ångestattacker med kognitiv beteendeterapi.
REA-pris290 kr

Bokliv
Barnortopedi
Boken behandlar moderna diagnostiska och terapeutiska metoder inom barnortopedi, med fokus på frakturer och ortopediska tillstånd.
Boken behandlar moderna diagnostiska och terapeutiska metoder inom barnortopedi, med fokus på frakturer och ortopediska tillstånd.
REA-pris443 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Svenska läkare i ord och bild
Omfattande porträttgalleri av svenska läkare med biografiska uppgifter. Innehåller 4,370 biografier och reproduktioner av fotografier. Viktig källa för medicinsk och akademisk forskning.
Omfattande porträttgalleri av svenska läkare med biografiska uppgifter. Innehåller 4,370 biografier och reproduktioner av fotografier. Viktig källa för medicinsk och akademisk forskning.
REA-pris398 kr

Bokliv
Berusningens politiska aritmetik : utredning, kvantifiering och avpolitisering inom den svenska berusningspolitiken under rekordåren
Boken analyserar relationen mellan vetenskap och politik i den svenska berusningspolitiken under 1960- och 1970-talen.
Boken analyserar relationen mellan vetenskap och politik i den svenska berusningspolitiken under 1960- och 1970-talen.
REA-pris88 kr

Bokliv
Träningshacks
Boken utforskar vetenskapligt grundade träningsmetoder och ger insikter om effektiv träning och hälsa.
Boken utforskar vetenskapligt grundade träningsmetoder och ger insikter om effektiv träning och hälsa.
REA-pris238 kr

Bokliv
Från Hamlet till pandemier : genom antropologens blick
Boken utforskar olika kulturers perspektiv på liv, hälsa och sjukdom genom antropologins lins.
Boken utforskar olika kulturers perspektiv på liv, hälsa och sjukdom genom antropologins lins.
REA-pris238 kr

Bokliv
The Top Ten Things Dead People Want to Tell YOU
Bok om livet efter detta och reinkarnation. Häftad utgåva från Hay House UK Ltd, 240 sidor.
Bok om livet efter detta och reinkarnation. Häftad utgåva från Hay House UK Ltd, 240 sidor.
REA-pris178 kr

Bokliv
Den lilla boken om skam
Boken utforskar skam som en grundkänsla, dess påverkan och hur vi kan lära oss att hantera den.
Boken utforskar skam som en grundkänsla, dess påverkan och hur vi kan lära oss att hantera den.
REA-pris198 kr
