
Mingus bok- och skivbutik
Västerbotten 1/82. Kvinnliga fotografer i Västerbotten
Boken utforskar kvinnliga fotografer i Västerbotten med rikt illustrerade svartvita fotografier. Den ger en inblick i konst och fotografi från regionen. Häftad utgåva i fint antikvariskt skick.
Boken utforskar kvinnliga fotografer i Västerbotten med rikt illustrerade svartvita fotografier. Den ger en inblick i konst och fotografi från regionen. Häftad utgåva i fint antikvariskt skick.
REA-pris75 kr

Bokliv
Till en författare
Boken utforskar arbetarlitteraturens betydelse och skildrar sociala villkor genom journalistiska och litterära perspektiv.
Boken utforskar arbetarlitteraturens betydelse och skildrar sociala villkor genom journalistiska och litterära perspektiv.
REA-pris218 kr

Bokliv
Bakom Artisterna : Sture Borgedahl - en ikon i musikvärlden
Denna biografi skildrar musikförläggaren Sture Borgedahls betydelsefulla resa och hans inflytande inom musikbranschen.
Denna biografi skildrar musikförläggaren Sture Borgedahls betydelsefulla resa och hans inflytande inom musikbranschen.
REA-pris310 kr

Mingus bok- och skivbutik
En himmel av sten
En djupgående analys av Willy Kyrklunds verk och dess kopplingar till den grekiska litteraturen. Boken utforskar teman och influenser inom klassisk filologi. Illustrerad och utgiven med skyddsomslag.
En djupgående analys av Willy Kyrklunds verk och dess kopplingar till den grekiska litteraturen. Boken utforskar teman och influenser inom klassisk filologi. Illustrerad och utgiven med skyddsomslag.
REA-pris150 kr

Trollhättans Bok & Media
Wellpappen
Boken ger en översikt av wellpappens egenskaper och användningsområden, med fokus på materialets historia och tillverkning.
Boken ger en översikt av wellpappens egenskaper och användningsområden, med fokus på materialets historia och tillverkning.
REA-pris200 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Håga, kung Björn och Svearikets vagga
Boken utforskar Hågahögen och dess betydelse för tidig svensk historia genom arkeologiska fynd och mytiska berättelser.
Boken utforskar Hågahögen och dess betydelse för tidig svensk historia genom arkeologiska fynd och mytiska berättelser.
REA-pris288 kr

Antikvariat Bothnia
Bronsålder på Österlen
Boken utforskar bronsåldern i Skåne genom arkeologiska fynd och illustrationer.
Boken utforskar bronsåldern i Skåne genom arkeologiska fynd och illustrationer.
REA-pris150 kr

Trollhättans Bok & Media
Fyndrapporter 1975
En sammanställning av fyndrapporter från Göteborgs arkeologiska museum, publicerad 1975, med fokus på arkeologiska upptäckter.
En sammanställning av fyndrapporter från Göteborgs arkeologiska museum, publicerad 1975, med fokus på arkeologiska upptäckter.
REA-pris200 kr
Pangloss antikvariat & text
Modernismen i barnkammaren
Litteraturvetenskap och barnlitteratur. Rabén & Sjögren, 1999. Inbunden i förlagets dekorerade kartonnageband. Fint antikvariskt skick.
Litteraturvetenskap och barnlitteratur. Rabén & Sjögren, 1999. Inbunden i förlagets dekorerade kartonnageband. Fint antikvariskt skick.
REA-pris95 kr
Pangloss antikvariat & text
Folk jag aldrig mött
Essäer om litteraturvetenskap. Utgiven av Atlantis 2011. Inbunden förlagsband i mycket gott skick, med skyddsomslag. 226 sidor.
Essäer om litteraturvetenskap. Utgiven av Atlantis 2011. Inbunden förlagsband i mycket gott skick, med skyddsomslag. 226 sidor.
REA-pris95 kr

Bokliv
Själen i bild : en huvudlinje i modern svensk poesi
Verket utforskar den svenskspråkiga traditionen inom modern poesi och dess förmåga att gestalta känsla och tanke.
Verket utforskar den svenskspråkiga traditionen inom modern poesi och dess förmåga att gestalta känsla och tanke.
REA-pris342 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Västernorrlands förhistoria
Boken ger en grundlig insikt i Västernorrlands förhistoriska och järnålderskulturer genom arkeologiska analyser och kulturella utvecklingar.
Boken ger en grundlig insikt i Västernorrlands förhistoriska och järnålderskulturer genom arkeologiska analyser och kulturella utvecklingar.
REA-pris248 kr

Antikvariat Bothnia
Friherrinnan Staëls tioåriga landsflykt. Af henne sjelf författad. Öfversättning
En skildring av en fransk författares liv under landsflykt, med fokus på svensk historia och biografiska insikter.
En skildring av en fransk författares liv under landsflykt, med fokus på svensk historia och biografiska insikter.
REA-pris1 800 kr

Trollhättans Bok & media
Bonde hemma och i världen
Boken utforskar livet som bonde, både i det lokala och globala perspektivet.
Boken utforskar livet som bonde, både i det lokala och globala perspektivet.
REA-pris135 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Arkeologiska undersökningar på Lovö
Boken redogör för arkeologiska undersökningar på Lovö och presenterar resultat och fynd från dessa.
Boken redogör för arkeologiska undersökningar på Lovö och presenterar resultat och fynd från dessa.
REA-pris50 kr

Trollhättans Bok & media
Ackordsliv
En skildring av livets villkor och utmaningar i en specifik samhällskontext.
En skildring av livets villkor och utmaningar i en specifik samhällskontext.
REA-pris315 kr

Knorrens antikvariat
Fristadbor berättar
En illustrerad samling berättelser från Fristads hembygdsförening, som fångar lokala minnen och traditioner.
En illustrerad samling berättelser från Fristads hembygdsförening, som fångar lokala minnen och traditioner.
REA-pris120 kr

Mingus bok- och skivbutik
Västerbotten 1 1975. Tema segelfartyg och skeppsbyggnad
Boken ger en inblick i segelfartyg och skeppsbyggnad, illustrerad med svartvita foton och teckningar.
Boken ger en inblick i segelfartyg och skeppsbyggnad, illustrerad med svartvita foton och teckningar.
REA-pris75 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Postillor och plagiat
Boken utforskar litteraturens och språkets komplexitet genom begrepp som postilla och plagiat, vilket belyser idéers och tankars historiska vandring.
Boken utforskar litteraturens och språkets komplexitet genom begrepp som postilla och plagiat, vilket belyser idéers och tankars historiska vandring.
REA-pris148 kr

Antikvariat Bothnia
Medlemsblad för Kungl. Hallands regementes kamratförening Nr 43, 1990. Hemvärnet
Medlemsbladet från 1990 ger en inblick i Hallands regemente och dess historia, med fokus på militär tradition och kamratföreningens verksamhet. Illustrerat och klammerhäftat, i fint antikvariskt skick.
Medlemsbladet från 1990 ger en inblick i Hallands regemente och dess historia, med fokus på militär tradition och kamratföreningens verksamhet. Illustrerat och klammerhäftat, i fint antikvariskt skick.
REA-pris110 kr

Antikvariat Bothnia
Medlemsblad för Kungl. Hallands regementes kamratförening Nr 44, 1991
Medlemsbladet dokumenterar Hallands regementes historia och verksamhet, med fokus på militärhistoria och krigshistoria. Utgiven i Halmstad 1991, i fint antikvariskt skick.
Medlemsbladet dokumenterar Hallands regementes historia och verksamhet, med fokus på militärhistoria och krigshistoria. Utgiven i Halmstad 1991, i fint antikvariskt skick.
REA-pris110 kr

Antikvariat Bothnia
Medlemsblad för Kungl. Hallands regementes kamratförening Nr 44, 1991
Historisk redogörelse för Hallands regemente och dess kamratförening, med fokus på regementets historia och militära betydelse.
Historisk redogörelse för Hallands regemente och dess kamratförening, med fokus på regementets historia och militära betydelse.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Medlemsblad för Kungl. Hallands regementes kamratförening Nr 47, 1994
Utforska Hallands regemente och dess historia genom ett medlemsblad från 1994. En illustrerad skrift om ett infanteriförband som verkade i Sverige mellan 1902 och 2000. Klammerhäftad och i fint skick.
Utforska Hallands regemente och dess historia genom ett medlemsblad från 1994. En illustrerad skrift om ett infanteriförband som verkade i Sverige mellan 1902 och 2000. Klammerhäftad och i fint skick.
REA-pris115 kr

