Trollhättans Bok & media
Paradiset - underbart, enkelt och lite lagom slarvigt i trädgården
Boken handlar om trädgårdsskötsel med fokus på enkelhet och kreativitet i odlingen.
Boken handlar om trädgårdsskötsel med fokus på enkelhet och kreativitet i odlingen.
REA-pris405 kr
Trollhättans Bok & media
Frilandsblomster
Boken från 1949 innehåller dansk text och behandlar frilandsblommor med gott skick på inlagan.
Boken från 1949 innehåller dansk text och behandlar frilandsblommor med gott skick på inlagan.
REA-pris160 kr

Antikvariat Bothnia
Prydnadsväxter för hem och trädgård
En illustrerad guide med 522 färgfotografier av prydnadsväxter och odlingsråd för hem och trädgård.
En illustrerad guide med 522 färgfotografier av prydnadsväxter och odlingsråd för hem och trädgård.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Blommor i soliga länder
Utforska den färgstarka världen av botanik med en fotoillustrerad bok som tar dig till soliga länder. Upptäck blommor och växter som pryder vår planet. Boken är i mycket fint skick och erbjuder en visuell resa genom flora och blomväxter.
Utforska den färgstarka världen av botanik med en fotoillustrerad bok som tar dig till soliga länder. Upptäck blommor och växter som pryder vår planet. Boken är i mycket fint skick och erbjuder en visuell resa genom flora och blomväxter.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Blommorna i hemmet
En rikligt fotoillustrerad bok om trädgårdsskötsel och växtvård, fokuserad på prydnadsväxter och botanik. Boken erbjuder insikter i svensk trädgårdskultur.
En rikligt fotoillustrerad bok om trädgårdsskötsel och växtvård, fokuserad på prydnadsväxter och botanik. Boken erbjuder insikter i svensk trädgårdskultur.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Snittblommor i färg
En praktisk guide till snittblommor med färgfoton och register. Utforska prydnadsväxter och botanik i trädgården. Bunden i förlagets pappband.
En praktisk guide till snittblommor med färgfoton och register. Utforska prydnadsväxter och botanik i trädgården. Bunden i förlagets pappband.
REA-pris115 kr

Bokliv
Dahlior : en odlingsguide för blomälskande nybörjare
En praktisk guide för nybörjare som vill odla dahlior, med steg-för-steg-instruktioner och plats för egna anteckningar.
En praktisk guide för nybörjare som vill odla dahlior, med steg-för-steg-instruktioner och plats för egna anteckningar.
REA-pris256 kr
Pangloss antikvariat & text
Rimfrost och trädgårdsdrömmar
Rikligt illustrerad bok om trädgårdsskötsel. Prisma, 2004. Häftad, fint antikvariskt skick. 155 sidor. ISBN 91-518-4176-2.
Rikligt illustrerad bok om trädgårdsskötsel. Prisma, 2004. Häftad, fint antikvariskt skick. 155 sidor. ISBN 91-518-4176-2.
REA-pris75 kr

Trollhättans Bok & Media
Stora tulpanboken
En omfattande bok om tulpaner, med fokus på deras historia och odling.
En omfattande bok om tulpaner, med fokus på deras historia och odling.
REA-pris270 kr

Trollhättans Bok & media
Den goda jorden
Boken utforskar temat om jorden och dess betydelse för människan, med fokus på relationer och livsvillkor.
Boken utforskar temat om jorden och dess betydelse för människan, med fokus på relationer och livsvillkor.
REA-pris115 kr

Trollhättans Bok & media
Blommor året om
Boken erbjuder insikter om blommor och deras skötsel under hela året.
Boken erbjuder insikter om blommor och deras skötsel under hela året.
REA-pris45 kr
![Christel Kvant : Krukboken [inspiration för balkong och uteplatser]](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-christel-kvant-krukboken-inspiration-for-balkong-och-uteplatser-triaa19606_d8b10d87-9d4b-4158-9e75-de3c801b11aa.jpg?v=1775039688&width=900)
Trollhättans Bok & media
Krukboken [inspiration för balkong och uteplatser]
Boken erbjuder inspiration för att inreda balkonger och uteplatser med krukor.
Boken erbjuder inspiration för att inreda balkonger och uteplatser med krukor.
REA-pris115 kr

Trollhättans Bok & media
Sätt kärnor, frön och knölar
Boken ger en översikt över hur man sätter kärnor, frön och knölar i trädgården.
Boken ger en översikt över hur man sätter kärnor, frön och knölar i trädgården.
REA-pris90 kr


Antikvariat Bothnia
Unsere Freiland-Stauden. Anzucht, Pflege und Verwendung aller bekannten, in Mitteleuropa im freien kulturfähigen ausdauernden krautigen Gewächse
En tysk handbok om odling och skötsel av örter i Centraleuropa, med 417 fotografier och 13 färgfotografier. Boken utforskar medicinalväxter och kryddväxter, samt trädgårdsskötsel. Bunden i klotband.
En tysk handbok om odling och skötsel av örter i Centraleuropa, med 417 fotografier och 13 färgfotografier. Boken utforskar medicinalväxter och kryddväxter, samt trädgårdsskötsel. Bunden i klotband.
REA-pris150 kr
Pangloss antikvariat & text
Beskärning av prydnadsväxter
Trädgård: växter och odling. Utgiven av Natur och Kultur 1996. Illustrerad med teckningar. Förlagets dekorerade och laminerade pappband. 120 sidor + 8 färgfotosidor.
Trädgård: växter och odling. Utgiven av Natur och Kultur 1996. Illustrerad med teckningar. Förlagets dekorerade och laminerade pappband. 120 sidor + 8 färgfotosidor.
REA-pris100 kr

Trollhättans Bok & media
Att planera och anlägga trädgård en praktisk handbok
En praktisk handbok för planering och anläggning av trädgårdar, med fokus på användbara metoder och tekniker.
En praktisk handbok för planering och anläggning av trädgårdar, med fokus på användbara metoder och tekniker.
REA-pris565 kr

Knorrens antikvariat
En blommas anatomi
Boken utforskar blommors anatomi och deras biologiska strukturer.
Boken utforskar blommors anatomi och deras biologiska strukturer.
REA-pris120 kr

Knorrens antikvariat
Måla blommor i akvarell
En illustrerad guide som visar tekniker för att måla blommor i akvarell.
En illustrerad guide som visar tekniker för att måla blommor i akvarell.
REA-pris90 kr

Trollhättans Bok & media
Skuggväxter
Boken utforskar skuggväxters roll och betydelse i naturen, med fokus på deras livsmiljöer och anpassningar.
Boken utforskar skuggväxters roll och betydelse i naturen, med fokus på deras livsmiljöer och anpassningar.
REA-pris325 kr

Bokliv
Min första köksträdgård
Boken ger en grundläggande introduktion till att odla grönsaker och skapa en köksträdgård med tydliga instruktioner och illustrationer.
Boken ger en grundläggande introduktion till att odla grönsaker och skapa en köksträdgård med tydliga instruktioner och illustrationer.
REA-pris148 kr

Trollhättans Bok & Media
Trädgårdens golv
Boken utforskar olika aspekter av trädgårdens golv och dess betydelse i design och estetik.
Boken utforskar olika aspekter av trädgårdens golv och dess betydelse i design och estetik.
REA-pris250 kr

Trollhättans Bok & Media
Blommor och buskar
Boken ger en översikt av olika blommor och buskar, med fokus på deras egenskaper och skötsel.
Boken ger en översikt av olika blommor och buskar, med fokus på deras egenskaper och skötsel.
REA-pris275 kr

Bokliv
Rosor i kallt klimat
Boken ger praktiska råd för att odla rosor i kalla klimat, vilket gör det möjligt för fler att njuta av dessa blommor.
Boken ger praktiska råd för att odla rosor i kalla klimat, vilket gör det möjligt för fler att njuta av dessa blommor.
REA-pris287 kr

Bokliv
Magisk vattenmålning. Blomstermagi
En vattenmålarbok där du kan skapa och återmåla magiska blomsterbilder med hjälp av vatten.
En vattenmålarbok där du kan skapa och återmåla magiska blomsterbilder med hjälp av vatten.
REA-pris148 kr
