
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Operation Pax
En komplex berättelse om girighet och makt där en småskojare konfronterar den brutala verkligheten av den kriminella världen.
En komplex berättelse om girighet och makt där en småskojare konfronterar den brutala verkligheten av den kriminella världen.
REA-pris60 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
K
En spännande berättelse om makt, politik och identitet, där en president kämpar mot en terrororganisation för att rädda sin dotter.
En spännande berättelse om makt, politik och identitet, där en president kämpar mot en terrororganisation för att rädda sin dotter.
REA-pris60 kr

Mingus Bok- och skivbutik
Älskaren
Passionerad kärleksaffär i kolonialt Vietnam. Pocketutgåva i mycket fint antikvariskt skick, 122 sidor. Utgiven 2011 av Bonnier.
Passionerad kärleksaffär i kolonialt Vietnam. Pocketutgåva i mycket fint antikvariskt skick, 122 sidor. Utgiven 2011 av Bonnier.
REA-pris110 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Mörkrets hjärta
En kortroman som utforskar kolonialismens brutalitet och människans mörka sida genom en sjömans resa i Kongo.
En kortroman som utforskar kolonialismens brutalitet och människans mörka sida genom en sjömans resa i Kongo.
REA-pris138 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Djävulen i kroppen
Fint antikvariskt skick. Pappband med skyddsomslag. Utgiven av Bra böcker 1978. 175 sidor. Skönlitteratur, romaner och noveller.
Fint antikvariskt skick. Pappband med skyddsomslag. Utgiven av Bra böcker 1978. 175 sidor. Skönlitteratur, romaner och noveller.
REA-pris148 kr

Bokliv
Samlade noveller 2
Denna volym samlar en rad fantasifulla och absurda noveller som utforskar människans handlingsutrymme genom ett unikt språk.
Denna volym samlar en rad fantasifulla och absurda noveller som utforskar människans handlingsutrymme genom ett unikt språk.
REA-pris218 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Tjuvens dagbok
En djupgående och poetisk skildring av brottets skönhet genom en tjuvs ögon. Genet utforskar Europas mörka hörn och utmanar normer i en självbiografisk berättelse.
En djupgående och poetisk skildring av brottets skönhet genom en tjuvs ögon. Genet utforskar Europas mörka hörn och utmanar normer i en självbiografisk berättelse.
REA-pris150 kr
Pangloss antikvariat & text
Drömfångare
Roman om drömmar och verklighet. Förlag: Bra Böcker. Utgåva: 2003. Pappband med dekorationer. 618 sidor. Gott skick. ISBN: 91-7133-988-4.
Roman om drömmar och verklighet. Förlag: Bra Böcker. Utgåva: 2003. Pappband med dekorationer. 618 sidor. Gott skick. ISBN: 91-7133-988-4.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text
Ormkrigskrönikan. 4, Kampen om livsstenen
Fantasyroman i normalt antikvariskt skick. Utgiven av B. Wahlström 2000, i förlagets dekorerade kartonnageband. Något gulnade snitt.
Fantasyroman i normalt antikvariskt skick. Utgiven av B. Wahlström 2000, i förlagets dekorerade kartonnageband. Något gulnade snitt.
REA-pris65 kr
Pangloss antikvariat & text
Dödens kemi
Roman med inslag av noveller. Förlagsband med skyddsomslag. Utgiven av Minotaur 2006. Mycket gott skick. 347 sidor.
Roman med inslag av noveller. Förlagsband med skyddsomslag. Utgiven av Minotaur 2006. Mycket gott skick. 347 sidor.
REA-pris60 kr
Pangloss antikvariat & text
Hollywood station
Amerikansk skönlitteratur. Förlagsband med skyddsomslag, mycket gott skick. Utgiven av Ordupplaget 2009, 381 sidor. ISBN 978-91-85785-40-7.
Amerikansk skönlitteratur. Förlagsband med skyddsomslag, mycket gott skick. Utgiven av Ordupplaget 2009, 381 sidor. ISBN 978-91-85785-40-7.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text
Kärlekens språk
Roman i 100 kapitel. Förlagsband med skyddsomslag. Utgiven av Rabén Prisma/Arleskär, 1996. Gott skick. 351 sidor. ISBN 91-518-2957-6.
Roman i 100 kapitel. Förlagsband med skyddsomslag. Utgiven av Rabén Prisma/Arleskär, 1996. Gott skick. 351 sidor. ISBN 91-518-2957-6.
REA-pris65 kr
Pangloss antikvariat & text
Shannaras druid
Del 2 i serien Arvet från Shannara. Kartonnageband, 1995. Normalt antikvariskt skick, med ytliga skador. 370 sidor.
Del 2 i serien Arvet från Shannara. Kartonnageband, 1995. Normalt antikvariskt skick, med ytliga skador. 370 sidor.
REA-pris50 kr
Pangloss antikvariat & text
Besvärjerskan och svanen
Fantasyroman i mycket gott skick. Utgiven av Wahlströms 1997 i dekorerat och laminerat pappband. 271 sidor, något gulnade snitt.
Fantasyroman i mycket gott skick. Utgiven av Wahlströms 1997 i dekorerat och laminerat pappband. 271 sidor, något gulnade snitt.
REA-pris50 kr
Pangloss antikvariat & text
Besvärjerskan och svanen
Fantasyberättelse i fint antikvariskt skick. Utgiven av B. Wahlströms 1997 i tryckt kartonnageband. Snitten lätt gulnade, övrigt mycket gott skick.
Fantasyberättelse i fint antikvariskt skick. Utgiven av B. Wahlströms 1997 i tryckt kartonnageband. Snitten lätt gulnade, övrigt mycket gott skick.
REA-pris50 kr
Pangloss antikvariat & text
En annan värld
Roman med insikter i engelsk skönlitteratur. Wahlström & Widstrand, 2000. Förlagsband med skyddsomslag. Fint antikvariskt skick.
Roman med insikter i engelsk skönlitteratur. Wahlström & Widstrand, 2000. Förlagsband med skyddsomslag. Fint antikvariskt skick.
REA-pris50 kr
Pangloss antikvariat & text
Högsommar
Roman om mänskliga relationer. Förlagsband med skyddsomslag. Utgiven av Brombergs 1988. Gott skick. 287 sidor. ISBN 91-7608-408-6.
Roman om mänskliga relationer. Förlagsband med skyddsomslag. Utgiven av Brombergs 1988. Gott skick. 287 sidor. ISBN 91-7608-408-6.
REA-pris45 kr
Pangloss antikvariat & text
Den rätta blandningen
Noveller från världslitteraturen. Inbunden i förlagets dekorerade pappband, gott antikvariskt skick. Atlantis, 1979. 114 s. ISBN 91-7486-026-7.
Noveller från världslitteraturen. Inbunden i förlagets dekorerade pappband, gott antikvariskt skick. Atlantis, 1979. 114 s. ISBN 91-7486-026-7.
REA-pris60 kr
Pangloss antikvariat & text
Framgångens pris ; Dolda rikedomar
Två romaner i en volym, översättning av Gunilla Holm. Förlagets dekorerade kartonnageband. Normalt antikvariskt skick. 511 sidor. ISBN 91-0-010756-5.
Två romaner i en volym, översättning av Gunilla Holm. Förlagets dekorerade kartonnageband. Normalt antikvariskt skick. 511 sidor. ISBN 91-0-010756-5.
REA-pris65 kr

Bokliv
Rememberings
Pocketutgåvan av en stark och personlig berättelse om livet, musiken och kampen för sanning. En insiktsfull skildring av en ikonisk artist.
Pocketutgåvan av en stark och personlig berättelse om livet, musiken och kampen för sanning. En insiktsfull skildring av en ikonisk artist.
REA-pris208 kr

Trollhättans Bok & Media
Resan till Ixtlan
Boken utforskar teman kring personlig utveckling och inre resa genom en fiktiv berättelse.
Boken utforskar teman kring personlig utveckling och inre resa genom en fiktiv berättelse.
REA-pris275 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Anthem
Verket utforskar teman kring individens frihet och kampen mot totalitarism genom en stark berättelse.
Verket utforskar teman kring individens frihet och kampen mot totalitarism genom en stark berättelse.
REA-pris118 kr

Bokliv
Sonny Boy
En insiktsfull memoar som utforskar livet och karriären hos en av filmhistoriens mest ikoniska skådespelare. Boken erbjuder en djupgående reflektion över kreativitet, kärlek och de utmaningar som följer med berömmelse. En berättelse om passion och hängivenhet till konsten.
En insiktsfull memoar som utforskar livet och karriären hos en av filmhistoriens mest ikoniska skådespelare. Boken erbjuder en djupgående reflektion över kreativitet, kärlek och de utmaningar som följer med berömmelse. En berättelse om passion och hängivenhet till konsten.
REA-pris189 kr

