
Antikvariat Bothnia
Ett tvåhundraårsminne
Ett tal som hyllar Carl von Linnés betydelse för botaniken, med fokus på hans liv och verk. Boken är i fint antikvariskt skick och bunden i häftad form.
Ett tal som hyllar Carl von Linnés betydelse för botaniken, med fokus på hans liv och verk. Boken är i fint antikvariskt skick och bunden i häftad form.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Floran i nordöstra delen av Sjuhäradsbygden
Utforska floran i nordöstra Sjuhäradsbygden med en illustrerad guide som fokuserar på växter och deras anatomi. Boken är limhäftad och i gott skick.
Utforska floran i nordöstra Sjuhäradsbygden med en illustrerad guide som fokuserar på växter och deras anatomi. Boken är limhäftad och i gott skick.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
Svenska Linnésällskapets Årsskrift. Yearbook of The Swedish Linnaeus Society. Årg. XXVIII 1978. Commemorative Volume (Jubileumsvolym)
En värdefull årsskrift som utforskar 1700-talets lärdomshistoria med fokus på Carl von Linné och botaniken. Innehåller porträtt och djupgående analyser.
En värdefull årsskrift som utforskar 1700-talets lärdomshistoria med fokus på Carl von Linné och botaniken. Innehåller porträtt och djupgående analyser.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Linnés lag för organismernas konstans
Utforska pionjärarbetet inom hygien och mikrobiologi av en framstående svensk läkare och upptäcktsresande. Boken belyser viktiga insikter om bakteriers mångfald och deras klassificering.
Utforska pionjärarbetet inom hygien och mikrobiologi av en framstående svensk läkare och upptäcktsresande. Boken belyser viktiga insikter om bakteriers mångfald och deras klassificering.
REA-pris150 kr


Antikvariat Bothnia
Das Pflanzenleben der Alpen
En grundlig beskrivning av Alpernas växtliv och högfjällsfloran, med fokus på botaniska observationer och utforskningar av olika regioner. Rikt illustrerad med kartor och teckningar.
En grundlig beskrivning av Alpernas växtliv och högfjällsfloran, med fokus på botaniska observationer och utforskningar av olika regioner. Rikt illustrerad med kartor och teckningar.
REA-pris500 kr
![[Linné, Carl von (1707-1778)]. Berg, Åke ; Uggla, Arvid Hjalmar (1883-1964) [red.] : Herbationes upsalienses. Protokoll över Linnés exkursioner i Uppsalatrakten. I. Herbationerna 1747 (allt som utkom)](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-linne-carl-von-177-1778-berg-ake-uggla-arvid-hjalmar-1883-1964-red-herbationes-upsalienses-protokoll-over-linnes-exkursioner-i-uppsalatrakten-i-herbationerna-1747-allt-som-utkom-b_0e62447c-3c1d-4bbe-b6a6-32645219114d.jpg?v=1781149248&width=596)
![[Linné, Carl von (1707-1778)]. Berg, Åke ; Uggla, Arvid Hjalmar (1883-1964) [red.] : Herbationes upsalienses. Protokoll över Linnés exkursioner i Uppsalatrakten. I. Herbationerna 1747 (allt som utkom)](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-linne-carl-von-177-1778-berg-ake-uggla-arvid-hjalmar-1883-1964-red-herbationes-upsalienses-protokoll-over-linnes-exkursioner-i-uppsalatrakten-i-herbationerna-1747-allt-som-utkom-b.jpg?v=1781149250&width=588)
Antikvariat Bothnia
Herbationes upsalienses. Protokoll över Linnés exkursioner i Uppsalatrakten. I. Herbationerna 1747 (allt som utkom)
En detaljerad redogörelse för Linnés exkursioner i Uppsala, med fokus på herbationerna från 1747. Innehåller en karta och är illustrerad. Boken är i mycket fint skick.
En detaljerad redogörelse för Linnés exkursioner i Uppsala, med fokus på herbationerna från 1747. Innehåller en karta och är illustrerad. Boken är i mycket fint skick.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Carl von Linné. Lappländische Reise. Carl von Linné. Mit Zeichnungen des Autors
Utforska Carl von Linnés resor i Lappland och hans bidrag till botaniken. Boken erbjuder insikter i växtbiologi och Linnés unika perspektiv på naturen. Limhäftad utgåva i fint skick.
Utforska Carl von Linnés resor i Lappland och hans bidrag till botaniken. Boken erbjuder insikter i växtbiologi och Linnés unika perspektiv på naturen. Limhäftad utgåva i fint skick.
REA-pris80 kr
![[Linné, Carl von (1707-1778)]. Borg, Inga (1925-2017) ; Hald, Fibben : I naturens riken. Del I [av II]. Linnés barndom och ungdom](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-linne-carl-von-177-1778-borg-inga-1925-217-hald-fibben-i-naturens-riken-del-i-av-ii-linnes-barndom-och-ungdom-boia47026_e1c09828-3646-4166-bfec-e1e1518f2907.jpg?v=1781148970&width=634)
Antikvariat Bothnia
I naturens riken. Del I [av II]. Linnés barndom och ungdom
Boken utforskar Carl von Linnés tidiga liv och ungdom, med fokus på hans bidrag till botaniken. Illustrerad med färgplanscher och i fint antikvariskt skick.
Boken utforskar Carl von Linnés tidiga liv och ungdom, med fokus på hans bidrag till botaniken. Illustrerad med färgplanscher och i fint antikvariskt skick.
REA-pris80 kr

Antikvariat Bothnia
Om de Skandinaviska Lycopodiaceerna. Akademisk afhandling
Studera de skandinaviska Lycopodiaceerna i denna akademiska avhandling. Innehåller detaljerad information om botanik och kryptogamer. Boken är trådhäftad och i fint antikvariskt skick.
Studera de skandinaviska Lycopodiaceerna i denna akademiska avhandling. Innehåller detaljerad information om botanik och kryptogamer. Boken är trådhäftad och i fint antikvariskt skick.
REA-pris300 kr

Antikvariat Bothnia
Studier i den Linnéanska nomenclaturen och synonymiken
Studie av Linnés nomenklatur och synonymik inom botanik. Trådhäftad med ren inlaga.
Studie av Linnés nomenklatur och synonymik inom botanik. Trådhäftad med ren inlaga.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Hallands växter. Förteckning över fanerogamer och kärlkryptogamer
En detaljerad förteckning över Hallands växter, inklusive fanerogamer och kärlkryptogamer. Innehåller även litteraturförteckningar och en färgglad karta över regionen.
En detaljerad förteckning över Hallands växter, inklusive fanerogamer och kärlkryptogamer. Innehåller även litteraturförteckningar och en färgglad karta över regionen.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Studien über die Vegetation der Hochgebirgsgegenden von Dalarne. Mit 8 Tafeln (dedikation)
Utforska den botaniska floran i Dalarna med fokus på höglandsregionerna. Boken innehåller fotografier och kartor, vilket ger en djupare förståelse för vegetationens mångfald. Perfekt för botaniker och naturintresserade.
Utforska den botaniska floran i Dalarna med fokus på höglandsregionerna. Boken innehåller fotografier och kartor, vilket ger en djupare förståelse för vegetationens mångfald. Perfekt för botaniker och naturintresserade.
REA-pris300 kr

Antikvariat Bothnia
Svamparnas dubbelgångare
Upptäck svamparnas fascinerande värld genom en informativ och lättillgänglig bok som utforskar deras egenskaper och betydelse inom botaniken.
Upptäck svamparnas fascinerande värld genom en informativ och lättillgänglig bok som utforskar deras egenskaper och betydelse inom botaniken.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
Blekings fanerogamer och kärlkryptogamer
Upptäck den rika floran av fanerogamer och kärlkryptogamer i Blekinge. Boken erbjuder en djupgående insikt i regionens växtliv, med detaljerade beskrivningar och en utvecklad karta. En värdefull resurs för botaniska entusiaster.
Upptäck den rika floran av fanerogamer och kärlkryptogamer i Blekinge. Boken erbjuder en djupgående insikt i regionens växtliv, med detaljerade beskrivningar och en utvecklad karta. En värdefull resurs för botaniska entusiaster.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Otto Nordstedt.
Minnestal om en svensk botaniker med fokus på hans liv och arbete. Illustrerad med fotoporträtt. Häftad i fint antikvariskt skick.
Minnestal om en svensk botaniker med fokus på hans liv och arbete. Illustrerad med fotoporträtt. Häftad i fint antikvariskt skick.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
Principles of Fungicidal Action
Boken utforskar principerna bakom svampdödande åtgärder och behandlar ämnen som svampar och botanik. Den är sparsamt illustrerad och utgiven i fint antikvariskt skick.
Boken utforskar principerna bakom svampdödande åtgärder och behandlar ämnen som svampar och botanik. Den är sparsamt illustrerad och utgiven i fint antikvariskt skick.
REA-pris165 kr

Antikvariat Bothnia
Västmanlands flora
En akademisk avhandling om Västmanlands flora, med färgfotografier, tabeller och utbredningskartor. Boken erbjuder en djupgående insikt i botanik och växtanatomi. Bunden i förlagsband och i bra skick.
En akademisk avhandling om Västmanlands flora, med färgfotografier, tabeller och utbredningskartor. Boken erbjuder en djupgående insikt i botanik och växtanatomi. Bunden i förlagsband och i bra skick.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Lömskt och läckert
Färgfoton av svampar i deras naturliga miljö, illustrerad och informativ. Boken erbjuder en visuell upplevelse av svampar och deras ekosystem.
Färgfoton av svampar i deras naturliga miljö, illustrerad och informativ. Boken erbjuder en visuell upplevelse av svampar och deras ekosystem.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Handbok i vextrikets naturliga familjer, deras förvandtskaper, geographiska utbredning, egenskaper och vigtigaste användande i medicinskt, economiskt och techninskt afseende, af M
Boken ger en grundlig översikt av vextrikets naturliga familjer och deras användning inom olika områden. Innehållet omfattar botanikens grunder och växters geografiska spridning.
Boken ger en grundlig översikt av vextrikets naturliga familjer och deras användning inom olika områden. Innehållet omfattar botanikens grunder och växters geografiska spridning.
REA-pris180 kr

Antikvariat Bothnia
Flora Anglica. Quam sub praesidio Caroli Linnæi publicae ventilationi offert Isaacus Olai Grufberg. Uppsala 1754
Utforska den svenska botaniken med en faksimilupplaga som hyllar Carl von Linné. Klammerhäftad och i fint antikvariskt skick, denna bok erbjuder insikter om flora och växter.
Utforska den svenska botaniken med en faksimilupplaga som hyllar Carl von Linné. Klammerhäftad och i fint antikvariskt skick, denna bok erbjuder insikter om flora och växter.
REA-pris115 kr


Antikvariat Bothnia
Några ord om Myxomycetfloran i Torne lappmark
Boken behandlar Myxomycetfloran i Torne lappmark och relaterar till botanik och växtekologi.
Boken behandlar Myxomycetfloran i Torne lappmark och relaterar till botanik och växtekologi.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Dansk flora
En informativ handbok om botaniska arter och floran i Danmark, med illustrationer som fördjupar förståelsen av växtlivet.
En informativ handbok om botaniska arter och floran i Danmark, med illustrationer som fördjupar förståelsen av växtlivet.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
The English-Chinese Encyclopedia of Practical Traditional Chinese Medicine
En informativ resurs om medicinalväxter och örter, med fokus på botanik och trädgårdsskötsel. Boken erbjuder insikter i alternativ medicin och örtmedicin.
En informativ resurs om medicinalväxter och örter, med fokus på botanik och trädgårdsskötsel. Boken erbjuder insikter i alternativ medicin och örtmedicin.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Studies on the plant-geography of the North-Atlantic heath formation. I (av II). The heaths of the Faroes
Studier av växtgeografi i den nordatlantiska hedformationen med fokus på Färöarna. Innehåller fotografier och illustrationer.
Studier av växtgeografi i den nordatlantiska hedformationen med fokus på Färöarna. Innehåller fotografier och illustrationer.
REA-pris250 kr
