
Antikvariat Bothnia
Samspelet i naturen
En grundläggande introduktion till ekologi som utforskar samspelet i naturen. Boken belyser viktiga begrepp inom miljöbiologi och zoologi. Utgiven i limhäftad form, i fint skick.
En grundläggande introduktion till ekologi som utforskar samspelet i naturen. Boken belyser viktiga begrepp inom miljöbiologi och zoologi. Utgiven i limhäftad form, i fint skick.
REA-pris80 kr
Trollhättans Bok & media
Om spel och parningslekar bland djuren
Boken utforskar spel och parningslekar bland djuren, med fokus på deras beteenden och interaktioner.
Boken utforskar spel och parningslekar bland djuren, med fokus på deras beteenden och interaktioner.
REA-pris50 kr
![C. G. Thomson : Skandinaviens insecter. En handbok i entomologi. Första häftet [allt som utkom] Coleoptera (med 5 planscher, I-IV saknas)](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-c-g-thomson-skandinaviens-insecter-en-handbok-i-entomologi-forsta-haftet-allt-som-utkom-coleoptera-med-5-planscher-i-iv-saknas-boia41757_52a3f6ab-ab7d-4c47-9f6b-ebfcede926d8.jpg?v=1780526767&width=551)
Antikvariat Bothnia
Skandinaviens insecter. En handbok i entomologi. Första häftet [allt som utkom] Coleoptera (med 5 planscher, I-IV saknas)
Denna bok erbjuder en grundlig genomgång av insekter i Skandinavien, med fokus på arter från hela landet. Innehållet är rikt på entomologisk information och är en resurs för studier av fauna och zoologi.
Denna bok erbjuder en grundlig genomgång av insekter i Skandinavien, med fokus på arter från hela landet. Innehållet är rikt på entomologisk information och är en resurs för studier av fauna och zoologi.
REA-pris200 kr
Pangloss antikvariat & text
Fågelåret 2009
Rikligt illustrerad färgtidskrift om fågelåret 2009. Utgiven av Sveriges Ornitologiska förening 2010. Häftad, fint antikvariskt skick.
Rikligt illustrerad färgtidskrift om fågelåret 2009. Utgiven av Sveriges Ornitologiska förening 2010. Häftad, fint antikvariskt skick.
REA-pris50 kr

Antikvariat Bothnia
Det arktiska hafsområdets djurgeografiska begränsning med ledning af skalkräftornas (Crustacea malacostraca) utbredning
Akademisk avhandling som utforskar kräftdjurs utbredning i arktiska havsområden. Innehåller en färgkarta över ström och djupförhållanden.
Akademisk avhandling som utforskar kräftdjurs utbredning i arktiska havsområden. Innehåller en färgkarta över ström och djupförhållanden.
REA-pris180 kr

Knorrens antikvariat
Fåglar från fönstret. Känn igen våra vanligaste fåglar.
Boken erbjuder en illustrerad guide för att känna igen vanliga fåglar i Sverige.
Boken erbjuder en illustrerad guide för att känna igen vanliga fåglar i Sverige.
REA-pris90 kr

Knorrens antikvariat
Spana på fåglar
Boken ger en introduktion till fågelskådning och omfattar 91 sidor med praktiska insikter.
Boken ger en introduktion till fågelskådning och omfattar 91 sidor med praktiska insikter.
REA-pris80 kr

Bokliv
Den stora humleresan
Boken utforskar sällsynta bin och deras betydelse för ekosystemet.
Boken utforskar sällsynta bin och deras betydelse för ekosystemet.
REA-pris218 kr

Trollhättans Bok & Media
Nationalnyckeln - Fjärilar
En grundlig och faktaspäckad översikt över fjärilar, utgiven av Artdatabanken.
En grundlig och faktaspäckad översikt över fjärilar, utgiven av Artdatabanken.
REA-pris125 kr

Knorrens antikvariat
Storälgar
Boken erbjuder en rikt illustrerad inblick i storälgar, med fokus på deras livsmiljö och beteende.
Boken erbjuder en rikt illustrerad inblick i storälgar, med fokus på deras livsmiljö och beteende.
REA-pris170 kr
Pangloss antikvariat & text
Svansjön
Rikligt illustrerad bok om zoologi och fåglar. Utgiven av Gullers 1996, i fint antikvariskt skick, tryckt/dekorerat pappband.
Rikligt illustrerad bok om zoologi och fåglar. Utgiven av Gullers 1996, i fint antikvariskt skick, tryckt/dekorerat pappband.
REA-pris70 kr

Antikvariat Bothnia
Med tranorna till Afrika
Upptäck fåglarnas värld genom en rikligt illustrerad resa till Afrika. En djupdykning i ornitologi och fauna, som bjuder på insikter om fåglar och deras livsmiljöer.
Upptäck fåglarnas värld genom en rikligt illustrerad resa till Afrika. En djupdykning i ornitologi och fauna, som bjuder på insikter om fåglar och deras livsmiljöer.
REA-pris80 kr

Bokliv
Min öländska fågelbok på fåglarnas sida
Boken utforskar fåglarna på Öland och ornitologernas engagemang för att skydda dem.
Boken utforskar fåglarna på Öland och ornitologernas engagemang för att skydda dem.
REA-pris391 kr

Bokliv
Nötskrikan : tusenårsträdet och fågeln
Boken utforskar nötskrikans biologi och beteende, samt dess kulturella betydelse och unika egenskaper.
Boken utforskar nötskrikans biologi och beteende, samt dess kulturella betydelse och unika egenskaper.
REA-pris248 kr

Bokliv
Thailands kobror
Boken syftar till att öka kunskapen om Thailands ormar för att minska rädsla och förebygga ormbett.
Boken syftar till att öka kunskapen om Thailands ormar för att minska rädsla och förebygga ormbett.
REA-pris178 kr

Knorrens antikvariat
Lilla boken om fåglar
En rikt illustrerad bok som utforskar fåglars liv och egenskaper.
En rikt illustrerad bok som utforskar fåglars liv och egenskaper.
REA-pris120 kr

Antikvariat Bothnia
Djur och natur kring Medelhavet
Boken utforskar Medelhavets rika djurliv och ekosystem, med fokus på däggdjur och deras livsmiljöer. Innehåller färgplanscher och bilder.
Boken utforskar Medelhavets rika djurliv och ekosystem, med fokus på däggdjur och deras livsmiljöer. Innehåller färgplanscher och bilder.
REA-pris80 kr

Knorrens antikvariat
Sveriges fåglar
Rikt illustrerad fälthandbok om fåglar i Sverige. Innehåller detaljerad information om olika arter och deras livsmiljöer.
Rikt illustrerad fälthandbok om fåglar i Sverige. Innehåller detaljerad information om olika arter och deras livsmiljöer.
REA-pris110 kr
![Storer, Tracy I. [Irwin] ; Usinger, Robert L. [Leslie] : General Zoology](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-storer-tracy-i-irwin-usinger-robert-l-leslie-general-zoology-boia4654_e6df6efd-fa3c-4343-9848-38afaad42d97.jpg?v=1780559164&width=289)
Antikvariat Bothnia
General Zoology
Rikt illustrerad bok om zoologi med fokus på fauna, innehållande färgglada kartor och noteringar. Boken är i fint skick och utgiven i grönt klotband.
Rikt illustrerad bok om zoologi med fokus på fauna, innehållande färgglada kartor och noteringar. Boken är i fint skick och utgiven i grönt klotband.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Nattens värld
Fascinerande insikter om nattens liv i svensk natur, med fokus på polardjurens nattliga aktiviteter. Illustrerad med träsnitt och i trådhäftad form.
Fascinerande insikter om nattens liv i svensk natur, med fokus på polardjurens nattliga aktiviteter. Illustrerad med träsnitt och i trådhäftad form.
REA-pris180 kr
Antikvariat Bothnia
Ur djurens lif
Djuplodande skildringar av djurens liv med fokus på fauna och zoologi, illustrerat med vackra helsidesplanscher.
Djuplodande skildringar av djurens liv med fokus på fauna och zoologi, illustrerat med vackra helsidesplanscher.
REA-pris250 kr

Bokliv
Nattens tysta jägare
Boken utforskar nattens mystik och de varelser som rör sig i skuggan.
Boken utforskar nattens mystik och de varelser som rör sig i skuggan.
REA-pris350 kr

Antikvariat Bothnia
Samspelet i naturen
Boken utforskar samspelet i naturen och grundläggande principer inom ekologi och zoologi.
Boken utforskar samspelet i naturen och grundläggande principer inom ekologi och zoologi.
REA-pris100 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
2006 / 2
Tidskriften utforskar västerbottnisk kulturhistoria och identitet genom artiklar om geografi och lokalhistoria.
Tidskriften utforskar västerbottnisk kulturhistoria och identitet genom artiklar om geografi och lokalhistoria.
REA-pris80 kr
