
Antikvariat Bothnia
München. Vom Wesen einer deutschen Stadt
Illustrerad bok från 1939 som dokumenterar livet i München under nazistisk tid. Innehåller texter av flera författare och rikligt med fotografier. Boken är ett exempel på propaganda och behandlar ämnen som Andra världskriget och militarism.
Illustrerad bok från 1939 som dokumenterar livet i München under nazistisk tid. Innehåller texter av flera författare och rikligt med fotografier. Boken är ett exempel på propaganda och behandlar ämnen som Andra världskriget och militarism.
REA-pris250 kr
Antikvariat Werner Stensgård
After victory
Boken analyserar konsekvenserna av seger i konflikter och dess påverkan på internationella relationer.
Boken analyserar konsekvenserna av seger i konflikter och dess påverkan på internationella relationer.
REA-pris120 kr


Antikvariat Bothnia
Världskriget. Kortfattad översikt med porträtt, kartor m. m.
En kortfattad översikt av Första Världskriget med fotoporträtt och tabeller. Illustrerad och trådhäftad, i bra skick.
En kortfattad översikt av Första Världskriget med fotoporträtt och tabeller. Illustrerad och trådhäftad, i bra skick.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Top Secret
Boken utforskar händelser och strategier under andra världskriget, med fokus på militär historia och krigets påverkan.
Boken utforskar händelser och strategier under andra världskriget, med fokus på militär historia och krigets påverkan.
REA-pris125 kr

Bokliv
Öppen/Sluten : hur människan skapar och förstör framsteg
Boken utforskar människans historia av öppenhet och slutenhet, och hur dessa krafter påverkar framsteg och samarbete.
Boken utforskar människans historia av öppenhet och slutenhet, och hur dessa krafter påverkar framsteg och samarbete.
REA-pris238 kr

Antikvariat Bothnia
World War l. Introduction by A. J. P. Taylor
Rikt illustrerad bok om Första Världskriget med kartor och färgfoton. Utforska krigets historia och militärens roll.
Rikt illustrerad bok om Första Världskriget med kartor och färgfoton. Utforska krigets historia och militärens roll.
REA-pris150 kr
Antikvariat Bothnia
The Illustrated War News. Part 37 April 21, 1915
Illustrerad veckotidning från första världskriget, med fokus på Storbritanniens militära insatser. Rikt illustrerad med fotografier och kartor.
Illustrerad veckotidning från första världskriget, med fokus på Storbritanniens militära insatser. Rikt illustrerad med fotografier och kartor.
REA-pris150 kr


Antikvariat Bothnia
La gloire de la France (Frankrikes ära). No 4. Nos marsouins
Illustrerad bok som skildrar franska soldaters liv under första världskriget, med bildtexter på flera språk. Innehåller fotografier och historiska insikter. Klammerhäftad med nötta omslag.
Illustrerad bok som skildrar franska soldaters liv under första världskriget, med bildtexter på flera språk. Innehåller fotografier och historiska insikter. Klammerhäftad med nötta omslag.
REA-pris150 kr


Antikvariat Bothnia
The Illustrated War News. Part 32 March 17, 1915
Rikt illustrerad veckotidning om Första världskriget, med fokus på Storbritanniens militära insatser och nationella försvar. Innehåller fotografier, ritningar och kartor.
Rikt illustrerad veckotidning om Första världskriget, med fokus på Storbritanniens militära insatser och nationella försvar. Innehåller fotografier, ritningar och kartor.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Ironclads of Cambrai. The First Great Tank Battle
En grundlig analys av slaget vid Cambrai 1917, med fokus på tidens stridsvagnar och deras betydelse i krigshistorien. Boken erbjuder en insikt i militära strategier och händelser under Första världskriget.
En grundlig analys av slaget vid Cambrai 1917, med fokus på tidens stridsvagnar och deras betydelse i krigshistorien. Boken erbjuder en insikt i militära strategier och händelser under Första världskriget.
REA-pris110 kr

Antikvariat Bothnia
It was like this! (Zo was het!). A Short Factual Account of the Battle of Arnhem and Oosterbeek
En faktabaserad redogörelse för slaget vid Arnhem och Oosterbeek under andra världskriget, rikt illustrerad och tillgänglig på engelska och holländska.
En faktabaserad redogörelse för slaget vid Arnhem och Oosterbeek under andra världskriget, rikt illustrerad och tillgänglig på engelska och holländska.
REA-pris110 kr

Antikvariat Bothnia
World War II (Defining Moments)
En informativ och illustrerad bok om Andra världskriget med över 200 fotografier. Utforska krigets avgörande ögonblick och militärhistoria.
En informativ och illustrerad bok om Andra världskriget med över 200 fotografier. Utforska krigets avgörande ögonblick och militärhistoria.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
The Apostles of Mobility. Theory and Practice of Armoured Warfare
Boken utforskar avgörande slag och konflikter som format världens historia och vår civilisation.
Boken utforskar avgörande slag och konflikter som format världens historia och vår civilisation.
REA-pris125 kr

Knorrens antikvariat
Hardcore history
Historia och arkeologi. Utgåva från HarperLife, 2020. Hårdband. Mycket fint antikvariskt skick med skyddsomslag i mycket fint antikvariskt skick.
Historia och arkeologi. Utgåva från HarperLife, 2020. Hårdband. Mycket fint antikvariskt skick med skyddsomslag i mycket fint antikvariskt skick.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
History of the Holocaust
En grundlig handbok som utforskar Förintelsen med fokus på historiska fakta och nyckelbegrepp. Innehåller detaljerad information om nazism och dess påverkan under Andra världskriget.
En grundlig handbok som utforskar Förintelsen med fokus på historiska fakta och nyckelbegrepp. Innehåller detaljerad information om nazism och dess påverkan under Andra världskriget.
REA-pris400 kr

Antikvariat Bothnia
Hitlers krigare. Del 1-10 (komplett)
En omfattande samling som belyser Waffen-SS och dess historia under andra världskriget. Innehåller detaljerade verk om divisioner, taktik och Hitlers hemliga polis, med rikligt med illustrationer.
En omfattande samling som belyser Waffen-SS och dess historia under andra världskriget. Innehåller detaljerade verk om divisioner, taktik och Hitlers hemliga polis, med rikligt med illustrationer.
REA-pris950 kr

Antikvariat Bothnia
Rommel. In His Own Words
Boken ger en djup inblick i andra världskriget genom unika perspektiv och insikter. Den är rikt illustrerad med foton och kartor, vilket fördjupar förståelsen för krigets komplexitet.
Boken ger en djup inblick i andra världskriget genom unika perspektiv och insikter. Den är rikt illustrerad med foton och kartor, vilket fördjupar förståelsen för krigets komplexitet.
REA-pris200 kr

Antikvariat Bothnia
Les sept premières divisions anglaises. Récit détaillé de leurs combats autour de Mons et d'Ypres
Detaljerad skildring av de första engelska divisionernas strider vid Mons och Ypres under första världskriget. Boken innehåller kartor och är i normalt antikvariskt skick.
Detaljerad skildring av de första engelska divisionernas strider vid Mons och Ypres under första världskriget. Boken innehåller kartor och är i normalt antikvariskt skick.
REA-pris200 kr

Antikvariat Bothnia
Der Afrika-Feldzug 1941-1943
Detaljerad redogörelse för den afrikanska kampanjen under andra världskriget, med riklig fotoillustration. Boken utforskar krigets militära aspekter och historiska kontext.
Detaljerad redogörelse för den afrikanska kampanjen under andra världskriget, med riklig fotoillustration. Boken utforskar krigets militära aspekter och historiska kontext.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Evakkotaival
Bilder och minnen från evakueringen i Lappland under andra världskriget. Rikligt illustrerad med historiska fotografier.
Bilder och minnen från evakueringen i Lappland under andra världskriget. Rikligt illustrerad med historiska fotografier.
REA-pris200 kr

Antikvariat Bothnia
Tulessa ja pakkasessa Laatokan koilliskulmalla 1939-1940
Boken ger en detaljerad inblick i trakterna kring Ladoga under finska vinterkriget 1939-40. Innehåller 14 kartor och är illustrerad. Bunden i blått klotband.
Boken ger en detaljerad inblick i trakterna kring Ladoga under finska vinterkriget 1939-40. Innehåller 14 kartor och är illustrerad. Bunden i blått klotband.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Arvet efter veteranerna. Ett självständigt fosterland (Finland)
En fotoillustrerad bok som utforskar veteranernas arv och deras betydelse för Finlands självständighet under Andra Världskriget. Klammerhäftad och i gott skick.
En fotoillustrerad bok som utforskar veteranernas arv och deras betydelse för Finlands självständighet under Andra Världskriget. Klammerhäftad och i gott skick.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
1918
Detaljerad redogörelse för Första världskrigets avslutning med fokus på strategiska och militära aspekter. Innehåller fotografier och kartor som illustrerar händelserna.
Detaljerad redogörelse för Första världskrigets avslutning med fokus på strategiska och militära aspekter. Innehåller fotografier och kartor som illustrerar händelserna.
REA-pris125 kr

Mingus bok- och skivbutik
Nature writing
En antologi med ett rikt urval av källor från medeltida bestiarier till nutida naturforskare.
En antologi med ett rikt urval av källor från medeltida bestiarier till nutida naturforskare.
REA-pris80 kr
