
Bokliv
Exhibit #02. Malmö Gatufotogrupp
Boken utforskar gatufotografi i Malmö och presenterar en samling av bilder och perspektiv från en fotogrupp.
Boken utforskar gatufotografi i Malmö och presenterar en samling av bilder och perspektiv från en fotogrupp.
REA-pris238 kr

Bokliv
Fotografi i Sverige 1970-2014. Del 1 (Box)
Boxen utforskar svensk fotografi mellan 1970 och 2014 och ingår i en omfattande doktorsavhandling om ämnet.
Boxen utforskar svensk fotografi mellan 1970 och 2014 och ingår i en omfattande doktorsavhandling om ämnet.
REA-pris582 kr

Antikvariat Bothnia
Ansel Adams Calendar 1990
Kalender med svartvita fotografier av landskap, särskilt från nationalparker. Spiralhäftad och i fint skick. Passar för konst- och fotointresserade.
Kalender med svartvita fotografier av landskap, särskilt från nationalparker. Spiralhäftad och i fint skick. Passar för konst- och fotointresserade.
REA-pris250 kr


Antikvariat Bothnia
Hur den andra hälften levde. En samhällskritisk bilddokumentation av invandrarnas New York, Washingtons slum och de minderåriga industriarbetarnas tillvaro i USA under några decennier kring sekelskiftet ...
En samhällskritisk bilddokumentation av invandrarnas liv i New York och Washingtons slum under tidigt 1900-tal. Innehåller fotoillustrationer som belyser industriarbetarnas svåra villkor.
En samhällskritisk bilddokumentation av invandrarnas liv i New York och Washingtons slum under tidigt 1900-tal. Innehåller fotoillustrationer som belyser industriarbetarnas svåra villkor.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Utmark. Dikter
Diktsamling med fotoillustrationer som utforskar natur och känslor genom lyrik. Innehåller verk av en välkänd poet och bilder av en framstående fotograf. Bunden i pappband.
Diktsamling med fotoillustrationer som utforskar natur och känslor genom lyrik. Innehåller verk av en välkänd poet och bilder av en framstående fotograf. Bunden i pappband.
REA-pris150 kr


Antikvariat Bothnia
Gunnar Forsell. Fotografiska bilder 1949-1979
Fotografiska bilder från 1949 till 1979, med fokus på konst och arkitektur. Innehåller svartvita fotografier och utforskningar av fotokonst.
Fotografiska bilder från 1949 till 1979, med fokus på konst och arkitektur. Innehåller svartvita fotografier och utforskningar av fotokonst.
REA-pris80 kr

Antikvariat Bothnia
Tio manuskript för smalfilm. Resultatet av Dagens Nyheters och Fotografiska föreningens tävling 1941
Dokumentation av svensk fotografi genom tidiga verk. Innehåller insikter om porträtt och landskapsfotografi, samt betydelsefulla uppdrag inom skogsindustrin. Boken är i normalt antikvariskt skick.
Dokumentation av svensk fotografi genom tidiga verk. Innehåller insikter om porträtt och landskapsfotografi, samt betydelsefulla uppdrag inom skogsindustrin. Boken är i normalt antikvariskt skick.
REA-pris150 kr
Antikvariat Bothnia
Fotografi apparater, tillbehör, förbrukningsartiklar 1939-1940 (katalog)
Slösande rikt illustrerad fotokatalog med produkter och priser från 1939-1940. Innehåller en unik samling av fotografier och konstverk.
Slösande rikt illustrerad fotokatalog med produkter och priser från 1939-1940. Innehåller en unik samling av fotografier och konstverk.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
The Story of Photography. An Illustrated History
En illustrerad historia av fotografi med 143 färgbilder och 127 svartvita fotografier, som utforskar konstens utveckling. Boken erbjuder insikter i fotografins betydelse och teknik.
En illustrerad historia av fotografi med 143 färgbilder och 127 svartvita fotografier, som utforskar konstens utveckling. Boken erbjuder insikter i fotografins betydelse och teknik.
REA-pris150 kr
![[Fotokatalog ; Priskurant] : Gevaert Produktlista](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-fotokatalog-priskurant-gevaert-produktlista-boia13538_bb6142d7-d5a6-4777-9a6c-149d4a6559b0.jpg?v=1779201671&width=833)
![[Fotokatalog ; Priskurant] : Gevaert Produktlista](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-fotokatalog-priskurant-gevaert-produktlista-boia13538-2.jpg?v=1779201671&width=606)
Antikvariat Bothnia
Gevaert Produktlista
Rikt illustrerad produktlista med fotografier och fotoprodukter. Innehåller tillägg och rättelseblad. Limhäftad i gott skick.
Rikt illustrerad produktlista med fotografier och fotoprodukter. Innehåller tillägg och rättelseblad. Limhäftad i gott skick.
REA-pris150 kr
![[Hasselblad ; Reklambroschyr] : Hasselblad](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-hasselblad-reklambroschyr-hasselblad-boia46717.jpg?v=1780530067&width=739)
Antikvariat Bothnia
Hasselblad
Reklambroschyr om ett svenskt företag känt för sin kameratillverkning. Innehåller färgfotografier och en kort historik om företagets ursprung och utveckling.
Reklambroschyr om ett svenskt företag känt för sin kameratillverkning. Innehåller färgfotografier och en kort historik om företagets ursprung och utveckling.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Fotobilaga. Medföljer nr 3-4/ 1981 © rspektive fotograf
En samling av fotografier från flera medverkande fotografer, fokuserad på fotokonst och fotografi. Klammerhäftad och i normalt antikvariskt skick.
En samling av fotografier från flera medverkande fotografer, fokuserad på fotokonst och fotografi. Klammerhäftad och i normalt antikvariskt skick.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Närbild. Utgiven av Victor Hasselblad AB, Göteborg
Boken utforskar fotografins historia och konst, med fokus på Victor Hasselblad AB:s betydelse inom branschen. Innehåller fotoillustrationer och tabeller. Klammerhäftad i fint skick.
Boken utforskar fotografins historia och konst, med fokus på Victor Hasselblad AB:s betydelse inom branschen. Innehåller fotoillustrationer och tabeller. Klammerhäftad i fint skick.
REA-pris150 kr
Antikvariat Bothnia
The Photo Illustration. The Private Experience. Personal Insights of a Professional Photographer
Boken utforskar fotokonst genom en personlig och teknisk lins, med insikter från en professionell fotograf. Innehåller svartvita illustrationer och en komplett teknisk sektion.
Boken utforskar fotokonst genom en personlig och teknisk lins, med insikter från en professionell fotograf. Innehåller svartvita illustrationer och en komplett teknisk sektion.
REA-pris150 kr

Bokliv
Ghost hunting
Boken utforskar samtida fotografi genom Jenny Källmans verk och dess relation till det analoga mediets egenskaper och begränsningar.
Boken utforskar samtida fotografi genom Jenny Källmans verk och dess relation till det analoga mediets egenskaper och begränsningar.
REA-pris363 kr

Bokliv
Becoming Somebody
Boken utforskar skådespelares transformationer och processer genom fotografier och dokumentation av deras arbete.
Boken utforskar skådespelares transformationer och processer genom fotografier och dokumentation av deras arbete.
REA-pris238 kr

Bokliv
MAXBILD.COM
En fotobok med bilder från covid-19-pandemin som fångar unika ögonblick under en historisk tid.
En fotobok med bilder från covid-19-pandemin som fångar unika ögonblick under en historisk tid.
REA-pris364 kr

Bokliv
Miljö konst : tryck här på denna knapp för att stoppa
Boken utforskar frågor om nakenhet, demokrati och mänskliga rättigheter genom historiska och kulturella perspektiv.
Boken utforskar frågor om nakenhet, demokrati och mänskliga rättigheter genom historiska och kulturella perspektiv.
REA-pris445 kr

Bokliv
Sextiotalet
Boken utforskar fotografens tidiga karriär på sextiotalet genom bilder av vardagslivet i Stockholm.
Boken utforskar fotografens tidiga karriär på sextiotalet genom bilder av vardagslivet i Stockholm.
REA-pris128 kr
Antikvariat Bothnia
A Sense of Common Ground by Fazal Sheikh
En samling fotografier som belyser flyktingars liv i Kenya, utmanar traditionella bilder och visar dem som människor snarare än offer. Rikt illustrerad och i mycket fint skick.
En samling fotografier som belyser flyktingars liv i Kenya, utmanar traditionella bilder och visar dem som människor snarare än offer. Rikt illustrerad och i mycket fint skick.
REA-pris300 kr




