
Bokliv
Franz Liszt och 1800-talets konstmusik
Boken utforskar Franz Liszts liv och verk, samt hans inflytande på 1800-talets musikkultur.
Boken utforskar Franz Liszts liv och verk, samt hans inflytande på 1800-talets musikkultur.
REA-pris198 kr

Mingus bok- och skivbutik
Schubert och värdshuset
Utforska musiken och kulturen under Metternichs tid i denna djupgående analys av konst och historia. En insiktsfull skildring av musikens betydelse och dess inverkan på samhället.
Utforska musiken och kulturen under Metternichs tid i denna djupgående analys av konst och historia. En insiktsfull skildring av musikens betydelse och dess inverkan på samhället.
REA-pris150 kr

Mingus bok- och skivbutik
Inte ens natten är tillräckligt mycket natt
Boken erbjuder en unik inblick i en författares känslor och tankar under en intensiv livsperiod. Genom kärleksbrev framträder en balans mellan glädje och existentiella frågor, vilket skapar en rik och komplex läsupplevelse.
Boken erbjuder en unik inblick i en författares känslor och tankar under en intensiv livsperiod. Genom kärleksbrev framträder en balans mellan glädje och existentiella frågor, vilket skapar en rik och komplex läsupplevelse.
REA-pris205 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Franz Grillparzer
En litteraturhistorisk översikt över tysk litteratur, utgiven 1902, med fokus på humaniora.
En litteraturhistorisk översikt över tysk litteratur, utgiven 1902, med fokus på humaniora.
REA-pris148 kr
Pangloss antikvariat & text
Kafka
Litteraturvetenskap om tysk litteratur. Utgåva från 2005, pappersband, 440 sidor, i fint skick. ISBN: 0-349-11593-1.
Litteraturvetenskap om tysk litteratur. Utgåva från 2005, pappersband, 440 sidor, i fint skick. ISBN: 0-349-11593-1.
REA-pris85 kr

Bokliv
Franz Liszt : kontrasternas man
En biografi om en av 1800-talets mest beundrade och kritiserade kompositörer, känd för sitt virtuosa pianospel och dramatiska liv.
En biografi om en av 1800-talets mest beundrade och kritiserade kompositörer, känd för sitt virtuosa pianospel och dramatiska liv.
REA-pris198 kr

Mingus bok- och skivbutik
Jag har inga litterära intressen utan består helt av litteratur
Brev som utforskar Kafkas inre konflikt mellan äktenskap och författarskap, skrivna under en intensiv period av hans liv.
Brev som utforskar Kafkas inre konflikt mellan äktenskap och författarskap, skrivna under en intensiv period av hans liv.
REA-pris210 kr

Mingus bok- och skivbutik
Dagböcker 1914-1923. Samlade skrifter
Kafkas dagböcker bjuder på en unik inblick i hans kreativa process, med reflektioner, drömmar och litterära utkast från 1914-1923. En fascinerande samling av tankar och idéer.
Kafkas dagböcker bjuder på en unik inblick i hans kreativa process, med reflektioner, drömmar och litterära utkast från 1914-1923. En fascinerande samling av tankar och idéer.
REA-pris200 kr

Bokliv
En bok måste vara som en yxa för det frusna havet inom oss : brev 1900 - oktober 1912
Boken utforskar teman kring mänsklig existens och känslor genom brev från tidigt 1900-tal.
Boken utforskar teman kring mänsklig existens och känslor genom brev från tidigt 1900-tal.
REA-pris188 kr

Bokliv
Förvandlingen (lättläst)
Lättläst bearbetning av en klassisk roman om Gregor Samsas förvandling. Häftad utgåva från LL-förlaget, 56 sidor.
Lättläst bearbetning av en klassisk roman om Gregor Samsas förvandling. Häftad utgåva från LL-förlaget, 56 sidor.
REA-pris128 kr

Mingus bok- och skivbutik
Gemenskapen har sina demoner och ensamheten sina
Utforska nya perspektiv på en av litteraturens mest gåtfulla författare genom tio insiktsfulla essäer. Denna bok erbjuder djupgående analyser av teman som gemenskap och ensamhet i Kafkas verk. Häftad utgåva med 222 sidor.
Utforska nya perspektiv på en av litteraturens mest gåtfulla författare genom tio insiktsfulla essäer. Denna bok erbjuder djupgående analyser av teman som gemenskap och ensamhet i Kafkas verk. Häftad utgåva med 222 sidor.
REA-pris160 kr
Bokliv
Gemenskapen har sina demoner och ensamheten sina
Boken utforskar teman kring gemenskap och ensamhet, och de psykologiska aspekterna av dessa tillstånd.
Boken utforskar teman kring gemenskap och ensamhet, och de psykologiska aspekterna av dessa tillstånd.
REA-pris158 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Inte ens natten är tillräckligt mycket natt
Boken erbjuder en inblick i författarens känslor och tankar under en intensiv period av kärlek och osäkerhet.
Boken erbjuder en inblick i författarens känslor och tankar under en intensiv period av kärlek och osäkerhet.
REA-pris458 kr

Mingus bok- och skivbutik
Dagböcker december 1911 - 1913
Nyöversatt dagboksvolym med insikter om författarens liv och tankar under 1911-1913. Inbunden utgåva med 239 sidor.
Nyöversatt dagboksvolym med insikter om författarens liv och tankar under 1911-1913. Inbunden utgåva med 239 sidor.
REA-pris205 kr
Trollhättans Bok & media
Valda konstvetenskapliga problem del II (2) - Kompendium för kv 202
Ett kompendium som behandlar centrala problem inom konstvetenskap, med anteckningar och understrykningar.
Ett kompendium som behandlar centrala problem inom konstvetenskap, med anteckningar och understrykningar.
REA-pris120 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Milstolpar inom psykiatrin
Boken utforskar viktiga framsteg inom psykiatrin och dess utveckling under 1900-talet.
Boken utforskar viktiga framsteg inom psykiatrin och dess utveckling under 1900-talet.
REA-pris148 kr

Bokliv
Historiens ängel
Boken utforskar en ny historiesyn i tjugotalets Tyskland, med fokus på diskontinuitet och betydelsen av historiska kriser.
Boken utforskar en ny historiesyn i tjugotalets Tyskland, med fokus på diskontinuitet och betydelsen av historiska kriser.
REA-pris228 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Premiärer
Boken utforskar teman inom skönlitteratur och erbjuder en insiktsfull berättelse med fokus på relationer och livets händelser.
Boken utforskar teman inom skönlitteratur och erbjuder en insiktsfull berättelse med fokus på relationer och livets händelser.
REA-pris148 kr

Mingus bok- och skivbutik
Franz Kafka
Utforska den fascinerande biografin om en av litteraturens mest gåtfulla figurer. Boken ger en djupgående inblick i livet och verken av en betydande författare, med fotografiska planscher och en karta över Gamla stan i Prag. Inbunden med skyddsomslag.
Utforska den fascinerande biografin om en av litteraturens mest gåtfulla figurer. Boken ger en djupgående inblick i livet och verken av en betydande författare, med fotografiska planscher och en karta över Gamla stan i Prag. Inbunden med skyddsomslag.
REA-pris160 kr

Mingus bok- och skivbutik
Nu återstår bara att spetsas på pålar
Inbunden volym med Kafkas brev från 1914 till 1916. Utforskar teman inom litteraturvetenskap och tysk skönlitteratur. Mycket fint antikvariskt skick.
Inbunden volym med Kafkas brev från 1914 till 1916. Utforskar teman inom litteraturvetenskap och tysk skönlitteratur. Mycket fint antikvariskt skick.
REA-pris230 kr
Pangloss antikvariat & text
Premiärer
Konsthistoria och teaterkritik. Förlagsband med skyddsomslag, 352 sidor, gott skick. Utgiven av Fischer & Co. ISBN: 91-7054-942-7.
Konsthistoria och teaterkritik. Förlagsband med skyddsomslag, 352 sidor, gott skick. Utgiven av Fischer & Co. ISBN: 91-7054-942-7.
REA-pris90 kr

Mingus bok- och skivbutik
Gemenskapen har sina demoner och ensamheten sina
Tio insiktsfulla essäer som utforskar nya aspekter av Kafkas verk och liv.
Tio insiktsfulla essäer som utforskar nya aspekter av Kafkas verk och liv.
REA-pris160 kr

Bokliv
Språkets åtbörder : litterär gestik hos Michaux, Kafka, Sarraute och Norén
Studien undersöker gester i litteraturen och deras funktion, med fokus på modernismens påverkan och litterär gestik.
Studien undersöker gester i litteraturen och deras funktion, med fokus på modernismens påverkan och litterär gestik.
REA-pris228 kr

Bokliv
Svindel. Känslor
En essäroman som utforskar melankoli och minne genom resor i Österrike och Italien, inspirerad av klassiska författare.
En essäroman som utforskar melankoli och minne genom resor i Österrike och Italien, inspirerad av klassiska författare.
REA-pris280 kr
