Pangloss antikvariat & text
Massornas tid
Filosofi och idéhistoria i Europa under 100 år. Häftad utgåva från LiberLäromedel, 1981. Ryggen något gulnad, övrigt i gott skick. 244 s.
Filosofi och idéhistoria i Europa under 100 år. Häftad utgåva från LiberLäromedel, 1981. Ryggen något gulnad, övrigt i gott skick. 244 s.
REA-pris65 kr

Bokliv
Englandsboken med Wales. Resetips, fakta och kåserier
Boken ger en personlig och initierad inblick i sevärdheter och resmål i England och Wales.
Boken ger en personlig och initierad inblick i sevärdheter och resmål i England och Wales.
REA-pris158 kr

Bokliv
Pocket Berlin
Pocketguide till Berlin med 192 sidor. Förlag: Lonely Planet. Bindning: Pocket. Innehåller kartor och tips för att upptäcka staden.
Pocketguide till Berlin med 192 sidor. Förlag: Lonely Planet. Bindning: Pocket. Innehåller kartor och tips för att upptäcka staden.
REA-pris148 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Historien om Europa
Verket erbjuder en djupdykning i Europas historia mellan 1300 och 1600, med fokus på stora händelser och personliga berättelser.
Verket erbjuder en djupdykning i Europas historia mellan 1300 och 1600, med fokus på stora händelser och personliga berättelser.
REA-pris258 kr
Trollhättans Bok & media
Historien om Europa - Besatthetens tid 1600-1800
Boken utforskar Europas historia under perioden 1600-1800, med fokus på besatthetens påverkan.
Boken utforskar Europas historia under perioden 1600-1800, med fokus på besatthetens påverkan.
REA-pris105 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Historien om Europa
Verket erbjuder en djupdykning i Europas historia mellan 1300 och 1600, med fokus på både kulturell utveckling och mänskligt lidande.
Verket erbjuder en djupdykning i Europas historia mellan 1300 och 1600, med fokus på både kulturell utveckling och mänskligt lidande.
REA-pris458 kr
Pangloss antikvariat & text
Fältherrar, krutrök och slagfält
Historia om europeiska krig 1650-1813. Förlagsband med skyddsomslag i fint antikvariskt skick. 334 sidor, glest illustrerad. Fischer & Co., 2015.
Historia om europeiska krig 1650-1813. Förlagsband med skyddsomslag i fint antikvariskt skick. 334 sidor, glest illustrerad. Fischer & Co., 2015.
REA-pris75 kr

Mingus Bok- och skivbutik
Född fördömd
Boken utforskar teman kring identitet och samhälle, med inslag av personliga reflektioner och understrykningar av viktiga passager.
Boken utforskar teman kring identitet och samhälle, med inslag av personliga reflektioner och understrykningar av viktiga passager.
REA-pris150 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Mastering Modern European History
Boken ger en översikt av modern europeisk historia med illustrationer och analyser av centrala händelser.
Boken ger en översikt av modern europeisk historia med illustrationer och analyser av centrala händelser.
REA-pris178 kr

Mingus bok- och skivbutik
Massornas tid. Idéer och samhälle i Europa genom 100 år
Boken utforskar idéer och samhällsutveckling i Europa under ett sekels tid, med fokus på historiska och filosofiska perspektiv.
Boken utforskar idéer och samhällsutveckling i Europa under ett sekels tid, med fokus på historiska och filosofiska perspektiv.
REA-pris90 kr

Bokliv
Skottland bästa rundturerna
Boken erbjuder en samling av bilturer och promenader i Skottland, baserad på trettio års resor.
Boken erbjuder en samling av bilturer och promenader i Skottland, baserad på trettio års resor.
REA-pris238 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Utsikt mot Europa
Boken utforskar resor, lokalhistoria och geografi med fokus på Höganäs och dess omgivningar.
Boken utforskar resor, lokalhistoria och geografi med fokus på Höganäs och dess omgivningar.
REA-pris248 kr

Bokliv
Zink : traces of places
En fragmentarisk och lekfull resedagbok som skildrar ett pars upplevelser genom Central- och Östeuropa under pandemin.
En fragmentarisk och lekfull resedagbok som skildrar ett pars upplevelser genom Central- och Östeuropa under pandemin.
REA-pris248 kr

Bokliv
Upptäck Budapest
En reseguide som utforskar Budapest med fokus på historia, kultur och nöjen, inklusive klassiska sevärdheter och personliga tips.
En reseguide som utforskar Budapest med fokus på historia, kultur och nöjen, inklusive klassiska sevärdheter och personliga tips.
REA-pris245 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Berlin
En omarbetad upplaga som utforskar resor och lokalhistoria i Berlin, med fokus på Mellaneuropa.
En omarbetad upplaga som utforskar resor och lokalhistoria i Berlin, med fokus på Mellaneuropa.
REA-pris148 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Resa omkring en mycket liten bit av jorden
Boken utforskar resor och lokalhistoria i Mellaneuropa med fokus på geografi.
Boken utforskar resor och lokalhistoria i Mellaneuropa med fokus på geografi.
REA-pris148 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Strandhugg & strövtåg i Cornwall med omnejd
En romantisk resa genom Cornwall som utforskar resandets tjusning, lokala delikatesser och historiska händelser.
En romantisk resa genom Cornwall som utforskar resandets tjusning, lokala delikatesser och historiska händelser.
REA-pris328 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Diderot
Boken erbjuder en djupgående biografi om en framstående person och utforskar deras liv och verk.
Boken erbjuder en djupgående biografi om en framstående person och utforskar deras liv och verk.
REA-pris178 kr

Knorrens antikvariat
Peters London
En rikt illustrerad bok från 2005 som utforskar London med fokus på stadens kultur och historia.
En rikt illustrerad bok från 2005 som utforskar London med fokus på stadens kultur och historia.
REA-pris450 kr
Pangloss antikvariat & text
Sovjet - kontinent i förvandling
Europa och Ryssland i förändring. Inbunden, förlagets helklotband. Mycket gott skick, bakre hörnet lätt tilltryckt. 218 sidor.
Europa och Ryssland i förändring. Inbunden, förlagets helklotband. Mycket gott skick, bakre hörnet lätt tilltryckt. 218 sidor.
REA-pris65 kr

Bokliv
I gott sällskap : om irländsk whisky och trivsamma bekantskaper
En resa genom Irlands landskap med fokus på whisky, historia och kulturella möten, illustrerad med akvareller.
En resa genom Irlands landskap med fokus på whisky, historia och kulturella möten, illustrerad med akvareller.
REA-pris285 kr

Mingus bok- och skivbutik
Östersjöländernas historia
Fördjupa dig i Östersjöländernas historia genom en grundlig översättning som utforskar regionens rika förflutna. Boken erbjuder insikter inom historia och arkeologi, med avslutande noter för fördjupning. Inbunden med skyddsomslag.
Fördjupa dig i Östersjöländernas historia genom en grundlig översättning som utforskar regionens rika förflutna. Boken erbjuder insikter inom historia och arkeologi, med avslutande noter för fördjupning. Inbunden med skyddsomslag.
REA-pris225 kr


