

Antikvariat Bothnia
Båtfyndet från Avafjärden (Lövånger socken)
En arkeologisk uppsats om ett 1400-tals skeppsvrak funnet i Avafjärden, Västerbotten, med fokus på nautiska aspekter.
En arkeologisk uppsats om ett 1400-tals skeppsvrak funnet i Avafjärden, Västerbotten, med fokus på nautiska aspekter.
REA-pris200 kr

Antikvariat Bothnia
Bertil Ekholtz (utställningskatalog)
Katalog med 35 s/v fotografier av Umeåfotografen Bertil Ekholtz, dokumenterande skogsindustri och landskap. Limhäftad, fint skick.
Katalog med 35 s/v fotografier av Umeåfotografen Bertil Ekholtz, dokumenterande skogsindustri och landskap. Limhäftad, fint skick.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Grunddragen av fjällkedjerandens bergbyggnad inom Västerbottens län
Utforska geologin i Västerbottens län med insikter om fjällkedjerandens bergbyggnad. Innehåller en karta och illustrationer som belyser Lapplands natur. Häftad utgåva i bra skick.
Utforska geologin i Västerbottens län med insikter om fjällkedjerandens bergbyggnad. Innehåller en karta och illustrationer som belyser Lapplands natur. Häftad utgåva i bra skick.
REA-pris125 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Umaniora
Boken utforskar humaniora genom en samling texter med fokus på olika aspekter av ämnet.
Boken utforskar humaniora genom en samling texter med fokus på olika aspekter av ämnet.
REA-pris178 kr
![[Bergsbyn ; Skellefteå] : Bärgsbyn 1543-1975](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-bergsbyn-skelleftea-bargsbyn-1543-1975-boia50089_81103ba2-9ac9-4cef-9853-067ae70e2817.jpg?v=1780527220&width=873)
Antikvariat Bothnia
Bärgsbyn 1543-1975
En dokumentation av bygdens utveckling i Bergsbyn, Skellefteå, från 1543 till 1975, med historiska insikter och illustrationer.
En dokumentation av bygdens utveckling i Bergsbyn, Skellefteå, från 1543 till 1975, med historiska insikter och illustrationer.
REA-pris350 kr

Antikvariat Bothnia
Karta öfver staden Skellefteå med dertill lydande egor. Nº 54 i Atlas öfver Sveriges städer
Utskuren handkolorerad litografi av Skellefteå, del av en historisk atlas. Visar centrala delar av staden med noggrant utformade detaljer.
Utskuren handkolorerad litografi av Skellefteå, del av en historisk atlas. Visar centrala delar av staden med noggrant utformade detaljer.
REA-pris350 kr
Antikvariat Bothnia
'Holmön - i våra hjärtan. Om liv, historia och traditioner på Holmön. Nr 1.' [=omslagets titel]
Upptäck Holmöns historia, liv och traditioner genom en fotoillustrerad publikation som utforskar byns unika kultur och bebyggelse.
Upptäck Holmöns historia, liv och traditioner genom en fotoillustrerad publikation som utforskar byns unika kultur och bebyggelse.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Storsele by:s historia (Vilhelmina)
Boken beskriver Storsele by:s historia och dess utveckling i Lappland från nybyggartiden till nutid.
Boken beskriver Storsele by:s historia och dess utveckling i Lappland från nybyggartiden till nutid.
REA-pris250 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
1960
Denna utgåva från 1960 erbjuder en djupgående insikt i Västerbottens kulturhistoria genom artiklar om traditioner och lokala händelser.
Denna utgåva från 1960 erbjuder en djupgående insikt i Västerbottens kulturhistoria genom artiklar om traditioner och lokala händelser.
REA-pris120 kr

Mingus bok- och skivbutik
Resa ifrån Gräddö till Ratan eller Berättelse om kust-arméens expedition till Vesterbotten i aug. månad 1809
En facsimileupplaga som dokumenterar kust-arméens expedition till Vesterbotten 1809, med detaljerade kartor över striderna vid Säfvar och Ratan. Bunden i häftad/trådbunden form, 73 sidor.
En facsimileupplaga som dokumenterar kust-arméens expedition till Vesterbotten 1809, med detaljerade kartor över striderna vid Säfvar och Ratan. Bunden i häftad/trådbunden form, 73 sidor.
REA-pris140 kr

Mingus bok- och skivbutik
Resa ifrån Gräddö till Ratan eller Berättelse om kust-arméens expedition till Vesterbotten i aug. månad 1809
Utforska en fascinerande berättelse om en kustarmés expedition till Vesterbotten 1809. Boken innehåller även detaljerade kartor över arméernas positioner under striderna. Häftad och i mycket fint antikvariskt skick.
Utforska en fascinerande berättelse om en kustarmés expedition till Vesterbotten 1809. Boken innehåller även detaljerade kartor över arméernas positioner under striderna. Häftad och i mycket fint antikvariskt skick.
REA-pris140 kr


Antikvariat Bothnia
Böle och Teg. Inventering och bevarandeförslag 1983
En kulturhistorisk beskrivning av bebyggelsen i Umeå kommun med fokus på husbyggnad och bevarandeförslag.
En kulturhistorisk beskrivning av bebyggelsen i Umeå kommun med fokus på husbyggnad och bevarandeförslag.
REA-pris180 kr
Antikvariat Bothnia
Historik över Sandviks sågverk. Med glimtar ur bygdens liv och utveckling 1860-1950
En grundlig genomgång av Sandviks sågverks historia och dess påverkan på Holmsund och Umeå. Innehåller illustrerade fotografier, kartor och tabeller som belyser industriell och social utveckling.
En grundlig genomgång av Sandviks sågverks historia och dess påverkan på Holmsund och Umeå. Innehåller illustrerade fotografier, kartor och tabeller som belyser industriell och social utveckling.
REA-pris125 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Västerbotten
Boken handlar om resor och lokalhistoria i Västerbotten, med fokus på geografi och kulturella aspekter.
Boken handlar om resor och lokalhistoria i Västerbotten, med fokus på geografi och kulturella aspekter.
REA-pris148 kr

Antikvariat Bothnia
Soppar i Västerbottens län
En informativ guide till soppar, med bestämningsnycklar och artbeskrivningar. Utforska ekologi, utbredning och matvärde av svampar i Västerbotten.
En informativ guide till soppar, med bestämningsnycklar och artbeskrivningar. Utforska ekologi, utbredning och matvärde av svampar i Västerbotten.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Lappen. Tidskrift för Västerbottens FBU-förbund 1985, årgång 1985
En illustrerad tidskrift från Västerbottens Befälsutbildningsförbund, som utforskar svensk militärhistoria och krigshistoria. Boken är klammerhäftad och i fint skick.
En illustrerad tidskrift från Västerbottens Befälsutbildningsförbund, som utforskar svensk militärhistoria och krigshistoria. Boken är klammerhäftad och i fint skick.
REA-pris100 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Västerbotten
Boken utforskar Västerbottens historia och arkeologi genom en samling av artiklar och forskning.
Boken utforskar Västerbottens historia och arkeologi genom en samling av artiklar och forskning.
REA-pris148 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Västerbotten
Boken behandlar Västerbottens historia och kultur, publicerad av länets hembygdsförening 1962.
Boken behandlar Västerbottens historia och kultur, publicerad av länets hembygdsförening 1962.
REA-pris148 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Västerbotten
Boken utforskar Västerbottens historia och arkeologi, och ges ut av länets hembygdsförening.
Boken utforskar Västerbottens historia och arkeologi, och ges ut av länets hembygdsförening.
REA-pris148 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Västerbotten
En årsbok från Västerbottens läns hembygdsförening som utforskar historia och arkeologi i regionen.
En årsbok från Västerbottens läns hembygdsförening som utforskar historia och arkeologi i regionen.
REA-pris148 kr

Mingus bok- och skivbutik
Umaniora
Innehåller essäer om Umeå med kulturhistorisk kuriosa och illustrationer.
Innehåller essäer om Umeå med kulturhistorisk kuriosa och illustrationer.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
Blad ur Bjurholms församlings historia
Boken utforskar Bjurholms historia och firandet av församlingens 100-årsjubileum, med fokus på lokal identitet och kulturarv.
Boken utforskar Bjurholms historia och firandet av församlingens 100-årsjubileum, med fokus på lokal identitet och kulturarv.
REA-pris350 kr

Antikvariat Bothnia
Några anmärkningsvärda mossamhällen och mossarter från Västerbotten
Boken innehåller växtgeografiska studier om mossamhällen och mossarter från Västerbotten.
Boken innehåller växtgeografiska studier om mossamhällen och mossarter från Västerbotten.
REA-pris150 kr
!['Anmärknings-och Betygsbok för Karl Birger Nordestedt Kvarnbyn 1905' [=pärmtitel] (Kvarnbyn, Burträsk)](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-anmarknings-och-betygsbok-for-karl-birger-nordestedt-kvarnbyn-195-parmtitel-kvarnbyn-burtrask-boia45891.jpg?v=1780713473&width=548)
!['Anmärknings-och Betygsbok för Karl Birger Nordestedt Kvarnbyn 1905' [=pärmtitel] (Kvarnbyn, Burträsk)](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-anmarknings-och-betygsbok-for-karl-birger-nordestedt-kvarnbyn-195-parmtitel-kvarnbyn-burtrask-boia45891-2.jpg?v=1780713476&width=282)
Antikvariat Bothnia
'Anmärknings-och Betygsbok för Karl Birger Nordestedt Kvarnbyn 1905' [=pärmtitel] (Kvarnbyn, Burträsk)
Dokumentation av en elevs betyg och närvaro under tidigt 1900-tal, med insikter om skolgång i Kvarnbyn. Innehåller personliga anteckningar och historiska referenser. Klammerhäftad med marmorerat pärmpapper.
Dokumentation av en elevs betyg och närvaro under tidigt 1900-tal, med insikter om skolgång i Kvarnbyn. Innehåller personliga anteckningar och historiska referenser. Klammerhäftad med marmorerat pärmpapper.
REA-pris200 kr
