
Antikvariat Bothnia
The naturalists
Utforska naturens värld genom en hyllning till naturalister, djurparker och nationalparker. Boken bjuder på insikter om deras betydelse och konstformer inspirerade av naturen. Rikt illustrerad och i mycket fint skick.
Utforska naturens värld genom en hyllning till naturalister, djurparker och nationalparker. Boken bjuder på insikter om deras betydelse och konstformer inspirerade av naturen. Rikt illustrerad och i mycket fint skick.
REA-pris150 kr


Antikvariat Bothnia
Om en anmärkningsvärd klass af infinita serier. Till Akademien inlemnad den 13 Maj 1846 + Om betydelsen af tecknen Arcsin x och Arccos x. Till Akademien inlemnad den 10 Febr. 1847 + Om betydelsen af tecknen, Secx och Cosec x, Tang x och Cot x, Arcsec x och Arccosec x, Arctg x och Arccot x i Analytisk Mathematik. Till Akademien inlemnad den 10 Mars 1847
Utforska en djupgående analys av infinita serier och deras betydelse inom analytisk matematik. Denna text bjuder på insikter i matematiska tecken och deras tillämpningar. Boken är trådhäftad och i normalt antikvariskt skick.
Utforska en djupgående analys av infinita serier och deras betydelse inom analytisk matematik. Denna text bjuder på insikter i matematiska tecken och deras tillämpningar. Boken är trådhäftad och i normalt antikvariskt skick.
REA-pris200 kr

Antikvariat Bothnia
Kristallografiska bidrag
Utforska kemins värld med en fascinerande samling av kristallografiska bidrag från Stockholm 1872. Oskuren och ouppskuren, denna trådhäftade publikation erbjuder en inblick i naturvetenskapens tidiga studier.
Utforska kemins värld med en fascinerande samling av kristallografiska bidrag från Stockholm 1872. Oskuren och ouppskuren, denna trådhäftade publikation erbjuder en inblick i naturvetenskapens tidiga studier.
REA-pris150 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Allt du behöver veta om vetenskap
En färgglad och pedagogisk introduktion till vetenskap för barn, med grundläggande kunskaper och experiment inom naturvetenskap.
En färgglad och pedagogisk introduktion till vetenskap för barn, med grundläggande kunskaper och experiment inom naturvetenskap.
REA-pris198 kr

Bokliv
Klassrumsinteraktion i högstadiets matematikundervisning : analyser av epistemiskt och deontiskt drivna interaktioner i olika undervisningsaktiviteter
Avhandlingen utforskar klassrumsinteraktioner i matematikundervisning i årskurs nio, med fokus på hur olika aktiviteter formar lärande.
Avhandlingen utforskar klassrumsinteraktioner i matematikundervisning i årskurs nio, med fokus på hur olika aktiviteter formar lärande.
REA-pris228 kr

Bokliv
Astrofysik i ljusets hastighet
Boken ger en översikt av astrofysikens grundläggande koncept på ett lättillgängligt sätt.
Boken ger en översikt av astrofysikens grundläggande koncept på ett lättillgängligt sätt.
REA-pris98 kr

Bokliv
The desertification of cultures and the dereliction of the individual : a comparative intercultural study in Turkey, China, Algeria and France av Roger B. Sages
Boken undersöker hur urbanisering påverkar kulturer och individers liv i fyra länder.
Boken undersöker hur urbanisering påverkar kulturer och individers liv i fyra länder.
REA-pris245 kr

Bokliv
PULS Faktakort djur
Ett faktakort med information om olika djur, inklusive deras utseende och livsmiljöer, för elever att använda vid skrivande.
Ett faktakort med information om olika djur, inklusive deras utseende och livsmiljöer, för elever att använda vid skrivande.
REA-pris690 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Geomorphological studies in Fennoscandia
Boken utforskar geomorfologiska aspekter av Fennoskandia, inklusive klimat och materialrelationer.
Boken utforskar geomorfologiska aspekter av Fennoskandia, inklusive klimat och materialrelationer.
REA-pris248 kr

Bokliv
Elektronism : en flerårig resa genom tolv månader
Boken utforskar naturvetenskapliga och filosofiska frågor kopplade till tidens gång genom årets månader.
Boken utforskar naturvetenskapliga och filosofiska frågor kopplade till tidens gång genom årets månader.
REA-pris253 kr

Antikvariat Bothnia
Om definita integraler mellan imaginära gränsor
Utforska definita integraler och deras tillämpningar inom matematik och naturvetenskap. En grundläggande text från 1866, trådhäftad och i normalt antikvariskt skick.
Utforska definita integraler och deras tillämpningar inom matematik och naturvetenskap. En grundläggande text från 1866, trådhäftad och i normalt antikvariskt skick.
REA-pris150 kr
Antikvariat Bothnia
Verldarnes uppkomst och undergång. Öfversättning från franskan af F. J. Fahlman
Utforska universums mysterier genom en djupgående analys av astronomi och kosmologi. Denna bok erbjuder insikter i naturvetenskapens värld och dess förhållande till universums uppkomst och öde.
Utforska universums mysterier genom en djupgående analys av astronomi och kosmologi. Denna bok erbjuder insikter i naturvetenskapens värld och dess förhållande till universums uppkomst och öde.
REA-pris180 kr

Bokliv
Herredjuret
En berättelse om en konservators liv och död kopplad till en elefantjakt i Afrika och en ung mans sökande efter sanningen.
En berättelse om en konservators liv och död kopplad till en elefantjakt i Afrika och en ung mans sökande efter sanningen.
REA-pris237 kr


Antikvariat Bothnia
Mittaus-opin alkeet ynnä lyhykäinen Maan-mittauksen johdanto. Seminarien ja kansakoulujen tarpeeksi. Kirjoittanut E. Bonsdorff
En grundläggande introduktion till lantmäteri, anpassad för seminarier och offentliga skolor. Innehåller illustrationer och fokus på matematik och geometri. Boken är i normalt antikvariskt skick.
En grundläggande introduktion till lantmäteri, anpassad för seminarier och offentliga skolor. Innehåller illustrationer och fokus på matematik och geometri. Boken är i normalt antikvariskt skick.
REA-pris300 kr

Antikvariat Bothnia
Kristallografiska bidrag
Utforska kemins värld genom en samling kristallografiska bidrag. Denna trådhäftade publikation från 1872 erbjuder insikter inom fysik och naturvetenskap.
Utforska kemins värld genom en samling kristallografiska bidrag. Denna trådhäftade publikation från 1872 erbjuder insikter inom fysik och naturvetenskap.
REA-pris150 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Carl von Linné
Boken utforskar Carl von Linnés liv och hans betydelse inom vetenskap och kultur, med fokus på hans naturuppfattning.
Boken utforskar Carl von Linnés liv och hans betydelse inom vetenskap och kultur, med fokus på hans naturuppfattning.
REA-pris138 kr

Antikvariat Bothnia
Carl von Linné
Utforska livet och verken av en av Sveriges mest inflytelserika botanister. Boken ger en djupgående inblick i Carl von Linnés bidrag till vetenskapen, med vackra illustrationer och intressant fakta. Klammerhäftad i fint skick.
Utforska livet och verken av en av Sveriges mest inflytelserika botanister. Boken ger en djupgående inblick i Carl von Linnés bidrag till vetenskapen, med vackra illustrationer och intressant fakta. Klammerhäftad i fint skick.
REA-pris125 kr

Bokliv
Var så god och skölj !
Boken skildrar möten och erfarenheter som tandläkare mellan 1970 och 2018, med fokus på tandvårdens utveckling.
Boken skildrar möten och erfarenheter som tandläkare mellan 1970 och 2018, med fokus på tandvårdens utveckling.
REA-pris228 kr

Bokliv
Universum i din hand : en resa genom rymden, tiden och oändligheten
En fascinerande resa genom fysikens värld, som utforskar universums mysterier utan ekvationer.
En fascinerande resa genom fysikens värld, som utforskar universums mysterier utan ekvationer.
REA-pris228 kr

Bokliv
Utveckla matematiskt tänkande : - i förskoleklass
Boken erbjuder undervisningsaktiviteter och uppdrag för att utveckla matematiskt tänkande hos elever i förskoleklass. Fokus ligger på taluppfattning och problemlösning, med stöd för olika inlärningsbehov. Innehållet inkluderar progression inom matematik och praktiska övningar för att främja förståelse.
Boken erbjuder undervisningsaktiviteter och uppdrag för att utveckla matematiskt tänkande hos elever i förskoleklass. Fokus ligger på taluppfattning och problemlösning, med stöd för olika inlärningsbehov. Innehållet inkluderar progression inom matematik och praktiska övningar för att främja förståelse.
REA-pris720 kr

Antikvariat Bothnia
Naturalhistorien i Sverige intill medlet af 1600-talet. Inbjudningsskrift till den fest hvarmed trehundraårsminnet af Gustaf II Adolfs födelse kommer att firas i Upsala universitets aula den 9 december 1894
Denna bok utforskar den tidiga naturalhistorien i Sverige och fokuserar på botanik och zoologi fram till 1600-talet. Den är en inbjudan till en festlighet vid Uppsala universitet och belyser vetenskapshistoriska aspekter.
Denna bok utforskar den tidiga naturalhistorien i Sverige och fokuserar på botanik och zoologi fram till 1600-talet. Den är en inbjudan till en festlighet vid Uppsala universitet och belyser vetenskapshistoriska aspekter.
REA-pris200 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Allt du behöver veta om vetenskap
En färgglad och pedagogisk introduktion till naturvetenskap för barn, med grundläggande kunskaper och experiment.
En färgglad och pedagogisk introduktion till naturvetenskap för barn, med grundläggande kunskaper och experiment.
REA-pris218 kr

Bokliv
Barnens uppslagsbok om Vår planet
Boken utforskar vår planet, dess krafter, klimat och befolkning, med fascinerande fakta och bilder.
Boken utforskar vår planet, dess krafter, klimat och befolkning, med fascinerande fakta och bilder.
REA-pris218 kr

Bokliv
Potęga liczb.
Boken utforskar hur siffror påverkar och formar vår värld, med fokus på deras betydelse i olika sammanhang.
Boken utforskar hur siffror påverkar och formar vår värld, med fokus på deras betydelse i olika sammanhang.
REA-pris288 kr
