
Knorrens antikvariat
Stora Nalleboken
En illustrerad bok från 2020 med små bruksspår, fokuserad på teman relaterade till nallar.
En illustrerad bok från 2020 med små bruksspår, fokuserad på teman relaterade till nallar.
REA-pris200 kr

Bokliv
Dogs That Know When Their Owners Are Coming Home
Boken utforskar djurens beteende och den osynliga kopplingen mellan människor och djur genom omfattande forskning.
Boken utforskar djurens beteende och den osynliga kopplingen mellan människor och djur genom omfattande forskning.
REA-pris148 kr

Mingus bok- och skivbutik
Den fulländade fiskaren
En klassisk skildring av fiske med insikter om fauna och zoologi. Boken erbjuder en djupgående och underhållande läsning för både entusiaster och nyfikna.
En klassisk skildring av fiske med insikter om fauna och zoologi. Boken erbjuder en djupgående och underhållande läsning för både entusiaster och nyfikna.
REA-pris65 kr

Antikvariat Bothnia
En Bemærkning om Tertiæret ved Kap Dalton i Øst-Grønland
Undersökning av insekter och fauna i de arktiska områdena, med fokus på Grönland och dess unika ekosystem.
Undersökning av insekter och fauna i de arktiska områdena, med fokus på Grönland och dess unika ekosystem.
REA-pris180 kr

Antikvariat Bothnia
Fågelstråk
Upptäck Hallands rika fågelliv genom en visuell och textuell resa. Boken erbjuder insikter om fåglar och deras miljöer, med vackra illustrationer och informativa beskrivningar.
Upptäck Hallands rika fågelliv genom en visuell och textuell resa. Boken erbjuder insikter om fåglar och deras miljöer, med vackra illustrationer och informativa beskrivningar.
REA-pris100 kr


Antikvariat Bothnia
Studies on fruit leaf tortricids (Lepidoptera)
Studie av fruktbladstortrikider med fokus på vuxna fjärilars periodicitet. Illustrerad med fotografier, diagram och kartor.
Studie av fruktbladstortrikider med fokus på vuxna fjärilars periodicitet. Illustrerad med fotografier, diagram och kartor.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Recherches sur le Phascolion Strombi (Mont.)
Vetenskaplig studie av fauna i polarområdena, med fokus på Grönland och Arktis. Innehåller insikter från expeditioner och zoologiska observationer.
Vetenskaplig studie av fauna i polarområdena, med fokus på Grönland och Arktis. Innehåller insikter från expeditioner och zoologiska observationer.
REA-pris250 kr


Antikvariat Bothnia
Zur Kenntniss der nordischen Nemertinen (Mit einer Tafel.)
Studie av nordiska slemmaskar med fokus på deras livsmiljöer och biologiska egenskaper. Innehåller detaljerad information om dessa arter i polarområdena.
Studie av nordiska slemmaskar med fokus på deras livsmiljöer och biologiska egenskaper. Innehåller detaljerad information om dessa arter i polarområdena.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Myror och människor
En grundlig utforskning av myrornas liv och deras relation till människor, med fokus på entomologi och zoologi. Boken innehåller även fotografier och är utgiven i trådhäftad form.
En grundlig utforskning av myrornas liv och deras relation till människor, med fokus på entomologi och zoologi. Boken innehåller även fotografier och är utgiven i trådhäftad form.
REA-pris80 kr
Bokliv
Ord&Bild 4(2012) Djur
Tidskriften utforskar djurens roll och närvaro i samhället genom olika perspektiv och illustrationer.
Tidskriften utforskar djurens roll och närvaro i samhället genom olika perspektiv och illustrationer.
REA-pris148 kr
Pangloss antikvariat & text
Sjöodjur och lantliga delikatesser
Zoologisk bok om havsdjur. Rabén & Sjögren, 2009. Dekorerat och laminerat pappband med hologram. Mycket gott skick, övre pärmhörnen obetydligt stötta.
Zoologisk bok om havsdjur. Rabén & Sjögren, 2009. Dekorerat och laminerat pappband med hologram. Mycket gott skick, övre pärmhörnen obetydligt stötta.
REA-pris65 kr

Pangloss antikvariat & text
Fågelåret runt
Fåglar i närbild. Alfabeta, 2000. Förlagets tryckta pappband med trådbunden inlaga. Mycket fint antikvariskt skick, stor reaprislapp på frampärmen.
Fåglar i närbild. Alfabeta, 2000. Förlagets tryckta pappband med trådbunden inlaga. Mycket fint antikvariskt skick, stor reaprislapp på frampärmen.
REA-pris95 kr

Bokliv
Röda katternas hemliga liv
Bok om röda katters hemliga liv. Utgiven av BoD, förlagsband, 176 sidor, på svenska.
Bok om röda katters hemliga liv. Utgiven av BoD, förlagsband, 176 sidor, på svenska.
REA-pris218 kr

Bokliv
National Geographic Kids Cutest Animals Sticker Activity Book
Roligt och interaktivt pyssel med över 1 000 klistermärken av söta djur. Fyll sidorna med aktiviteter och lär dig mer om djurens värld. Perfekt för underhållning och lärande!
Roligt och interaktivt pyssel med över 1 000 klistermärken av söta djur. Fyll sidorna med aktiviteter och lär dig mer om djurens värld. Perfekt för underhållning och lärande!
REA-pris128 kr
Bokliv
Hunden i kult och religion
Boken utforskar hundens roll i olika kulturer och religioner genom historien.
Boken utforskar hundens roll i olika kulturer och religioner genom historien.
REA-pris218 kr


Antikvariat Bothnia
Notes of the littoral Fauna of Bear Island
En redogörelse för kustfaunan på Björnön, med fokus på arktiska områden och zoologi.
En redogörelse för kustfaunan på Björnön, med fokus på arktiska områden och zoologi.
REA-pris150 kr


Antikvariat Bothnia
Myror och människor
Boken utforskar insekternas värld och deras relation till människan, med fokus på entomologi och zoologi. Innehåller fotografier och är i fint antikvariskt skick.
Boken utforskar insekternas värld och deras relation till människan, med fokus på entomologi och zoologi. Innehåller fotografier och är i fint antikvariskt skick.
REA-pris150 kr


Antikvariat Bothnia
Zur Verbreitung des Moschusochsen und anderer. Tiere in Nordost-Grönland
Myskoxens livsmiljö och framtid i Grönland utforskas, med fokus på dess spridning och jakt. Illustrerad med karta. Häftad.
Myskoxens livsmiljö och framtid i Grönland utforskas, med fokus på dess spridning och jakt. Illustrerad med karta. Häftad.
REA-pris150 kr


Antikvariat Bothnia
Biologie der Süsswasserinsekten
Utforska biologin hos sötvatteninsekter med en djupgående och illustrerad studie. En viktig resurs för entomologer och zoologer.
Utforska biologin hos sötvatteninsekter med en djupgående och illustrerad studie. En viktig resurs för entomologer och zoologer.
REA-pris400 kr

Antikvariat Bothnia
Spår och kännetecken hos Europas djur
Rikt illustrerad fälthandbok om djurens spår och kännetecken i Europa. Utforska zoologi och fauna med fokus på däggdjur. Boken är i fint skick och i trådhäftat mjukband.
Rikt illustrerad fälthandbok om djurens spår och kännetecken i Europa. Utforska zoologi och fauna med fokus på däggdjur. Boken är i fint skick och i trådhäftat mjukband.
REA-pris200 kr


Antikvariat Bothnia
Myror och människor
Utforska insekternas fascinerande värld genom en djupgående studie av myror och deras relation till människor. Boken erbjuder insikter inom zoologi och entomologi, illustrerad med fotografier.
Utforska insekternas fascinerande värld genom en djupgående studie av myror och deras relation till människor. Boken erbjuder insikter inom zoologi och entomologi, illustrerad med fotografier.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
Fåglar i Nordmaling och Bjurholm. En bok om fågellivet i Ångermanlandsdelen av Västerbottens län
Upptäck fågellivet i Ångermanlandsdelen av Västerbottens län med en fotoillustrerad guide som inkluderar kartor och teckningar. Denna bok är en värdefull resurs för ornitologer och fågelentusiaster.
Upptäck fågellivet i Ångermanlandsdelen av Västerbottens län med en fotoillustrerad guide som inkluderar kartor och teckningar. Denna bok är en värdefull resurs för ornitologer och fågelentusiaster.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Ottar
Boken utforskar fåglar och arkeologi i Norge med fokus på ornitologi och fauna. Innehåller flera artiklar om nord-norska arter och historiska fynd.
Boken utforskar fåglar och arkeologi i Norge med fokus på ornitologi och fauna. Innehåller flera artiklar om nord-norska arter och historiska fynd.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Elefantens vita betar
Rapporterar om Afrikas hotade savanner och dess djurliv, inklusive rovdjur och däggdjur. Boken ger en djupgående inblick i fauna och zoologi.
Rapporterar om Afrikas hotade savanner och dess djurliv, inklusive rovdjur och däggdjur. Boken ger en djupgående inblick i fauna och zoologi.
REA-pris100 kr
