
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Herr Puntila und sein Knecht Matti
Dåtidens språkbruk: En dramatisk berättelse om relationer och klasskonflikter, med inslag av humor och allvar. Boken utforskar mänskliga beteenden genom en fängslande dialog. Bunden i trådhäftad stil.
Dåtidens språkbruk: En dramatisk berättelse om relationer och klasskonflikter, med inslag av humor och allvar. Boken utforskar mänskliga beteenden genom en fängslande dialog. Bunden i trådhäftad stil.
REA-pris178 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 2 2010. Tema
Samling av modern lyrik från 00-talet, med flera bidrag från olika författare. Boken utforskar samtida teman och uttryck i skönlitteraturen. Limhäftad, 103 sidor.
Samling av modern lyrik från 00-talet, med flera bidrag från olika författare. Boken utforskar samtida teman och uttryck i skönlitteraturen. Limhäftad, 103 sidor.
REA-pris50 kr

Mingus bok- och skivbutik
När det händer har det redan skett
En samling modern lyrik som utforskar känslor och händelser i nuet. Boken är i häftad form och utgiven av Venaröd Förlag.
En samling modern lyrik som utforskar känslor och händelser i nuet. Boken är i häftad form och utgiven av Venaröd Förlag.
REA-pris75 kr

Mingus bok- och skivbutik
Yin
Nya dikter som utforskar moderna teman och känslor, presenterade i en lättillgänglig och poetisk stil.
Nya dikter som utforskar moderna teman och känslor, presenterade i en lättillgänglig och poetisk stil.
REA-pris90 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 1 1999. Tema
Utforska en samling av modern lyrik och konst med bidrag från flera framstående poeter och illustratörer. Tidskriften erbjuder en djupdykning i temat Europa, med insikter och perspektiv från olika röster. Häftad och i mycket fint antikvariskt skick.
Utforska en samling av modern lyrik och konst med bidrag från flera framstående poeter och illustratörer. Tidskriften erbjuder en djupdykning i temat Europa, med insikter och perspektiv från olika röster. Häftad och i mycket fint antikvariskt skick.
REA-pris60 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Shakespeares Julius Cæsar
Skildring av maktens spel och förräderi i en dramatisk klassiker. En tidlös pjäs som utforskar teman av lojalitet och ambition. Bunden i häftad form.
Skildring av maktens spel och förräderi i en dramatisk klassiker. En tidlös pjäs som utforskar teman av lojalitet och ambition. Bunden i häftad form.
REA-pris80 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 6 1982. Tema
Samling av modern lyrik med fokus på Octavio Paz och Jorge Luis Borges, inklusive nya dikter och verk av debutanter. Häftad utgåva i fint skick.
Samling av modern lyrik med fokus på Octavio Paz och Jorge Luis Borges, inklusive nya dikter och verk av debutanter. Häftad utgåva i fint skick.
REA-pris55 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 3 2000. Tema
Utforska ny finsk poesi genom bidrag från framstående poeter och författare. Tidskriften erbjuder insikter och perspektiv på litteraturens utveckling. Häftad utgåva, 61 sidor.
Utforska ny finsk poesi genom bidrag från framstående poeter och författare. Tidskriften erbjuder insikter och perspektiv på litteraturens utveckling. Häftad utgåva, 61 sidor.
REA-pris50 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen
Samling av modern lyrik med texter och recensioner av flera samtida poeter. Utforska berättelser och genregränser i denna antologi. Häftad utgåva.
Samling av modern lyrik med texter och recensioner av flera samtida poeter. Utforska berättelser och genregränser i denna antologi. Häftad utgåva.
REA-pris100 kr

Mingus Bok- och skivbutik
Sången från Ogura
En samling av hundra klassiska waka-dikter från 1240, med tolkningar och biografiska notiser.
En samling av hundra klassiska waka-dikter från 1240, med tolkningar och biografiska notiser.
REA-pris140 kr

Mingus Bok- och skivbutik
Åslappe
Boken utforskar teman relaterade till livets olika aspekter och innehåller 110 sidor med insikter.
Boken utforskar teman relaterade till livets olika aspekter och innehåller 110 sidor med insikter.
REA-pris130 kr

Mingus Bok- och skivbutik
Kvinna. Ett urval kärkeksdikter sammanställt av Erik Asklund med illustrationer av Claes Bäckström
En samling av dikter från 49 olika poeter som utforskar teman kring kvinnlighet och identitet.
En samling av dikter från 49 olika poeter som utforskar teman kring kvinnlighet och identitet.
REA-pris130 kr

Mingus Bok- och skivbutik
Utmark
Dikterna i boken kompletteras av fotografier av Sune Jonsson, vilket skapar en visuell och litterär helhet.
Dikterna i boken kompletteras av fotografier av Sune Jonsson, vilket skapar en visuell och litterär helhet.
REA-pris175 kr

Trollhättans Bok & Media
Djäfvulen och andra berättelser och dramer (efterlämnade skrifter I)
En samling av efterlämnade skrifter som utforskar teman av det övernaturliga och dramatiska.
En samling av efterlämnade skrifter som utforskar teman av det övernaturliga och dramatiska.
REA-pris220 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Hebréerna
Boken utforskar ämnen relaterade till hebreisk kultur och historia, publicerad 1907.
Boken utforskar ämnen relaterade till hebreisk kultur och historia, publicerad 1907.
REA-pris70 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Strandäventyret
En modern komisk operett som utforskar livet på ett badhotell med humor och romantik.
En modern komisk operett som utforskar livet på ett badhotell med humor och romantik.
REA-pris148 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 6 1985. Tema
Tidskriften utforskar lyrik med fokus på Ragnar Thoursie och Lasse Söderberg, inklusive artiklar och dikter av kända poeter. Rikt illustrerad och limhäftad.
Tidskriften utforskar lyrik med fokus på Ragnar Thoursie och Lasse Söderberg, inklusive artiklar och dikter av kända poeter. Rikt illustrerad och limhäftad.
REA-pris60 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen
Antiken som inspirationskälla för modern poesi utforskas genom olika verk och essäer. Tidskriften bjuder på en mångfald av röster och perspektiv inom lyriken. Häftad, 127 sidor.
Antiken som inspirationskälla för modern poesi utforskas genom olika verk och essäer. Tidskriften bjuder på en mångfald av röster och perspektiv inom lyriken. Häftad, 127 sidor.
REA-pris100 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Den misstänka sanningen ; Djävulen frestar de blyga
En samling dramatik och pjäser med inslag av spansk skönlitteratur, utgiven 1979.
En samling dramatik och pjäser med inslag av spansk skönlitteratur, utgiven 1979.
REA-pris178 kr
Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 2-3 2018. Tyskspråkig poesi
Utforska den senaste lyriken med insikter om poesi och dess relationer till landskap och kropp. Innehåller verk av framstående poeter och essäer om skrivande. Häftad, 126 sidor.
Utforska den senaste lyriken med insikter om poesi och dess relationer till landskap och kropp. Innehåller verk av framstående poeter och essäer om skrivande. Häftad, 126 sidor.
REA-pris80 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 2-3 1989. Tema
En samling av lyrik och samtal mellan framstående poeter, med fokus på teman som flamencon och Karl Vennberg. Innehåller dikter och reflektioner om poesi och dess uttryck. Häftad, 78 sidor.
En samling av lyrik och samtal mellan framstående poeter, med fokus på teman som flamencon och Karl Vennberg. Innehåller dikter och reflektioner om poesi och dess uttryck. Häftad, 78 sidor.
REA-pris55 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 2 1988. Tema
Utforska en samling av lyrik och insikter från flera författare, inklusive en stor intervju med René Char och åtta av hans dikter. Tidningen innehåller även artiklar om kulturtidskrifter från 30-talet. Limhäftad och i fint antikvariskt skick.
Utforska en samling av lyrik och insikter från flera författare, inklusive en stor intervju med René Char och åtta av hans dikter. Tidningen innehåller även artiklar om kulturtidskrifter från 30-talet. Limhäftad och i fint antikvariskt skick.
REA-pris60 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 6 1998. Tema
Samling av moderna dikter från tio svenska poeter, kompletterad med bilder. En unik inblick i samtida lyrik. Häftad utgåva i mycket fint skick.
Samling av moderna dikter från tio svenska poeter, kompletterad med bilder. En unik inblick i samtida lyrik. Häftad utgåva i mycket fint skick.
REA-pris50 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 5 2013. Tema
Utforska Bukovina genom en samling av texter och poesi från flera författare. Tidskriften erbjuder en djupdykning i regionens kultur och historia, med fokus på dess huvudstad Czernowitz. Illustrerad och i fint antikvariskt skick.
Utforska Bukovina genom en samling av texter och poesi från flera författare. Tidskriften erbjuder en djupdykning i regionens kultur och historia, med fokus på dess huvudstad Czernowitz. Illustrerad och i fint antikvariskt skick.
REA-pris65 kr
