
Antikvariat Bothnia
8:de arméns ökensånger
Krigshistoria och militärperspektiv från andra världskriget utforskas genom poetiska texter, med svensk tolkning och förord av en framstående militär ledare.
Krigshistoria och militärperspektiv från andra världskriget utforskas genom poetiska texter, med svensk tolkning och förord av en framstående militär ledare.
REA-pris100 kr

Antikvariat Bothnia
Great Commanders and Their Battles
Boken utforskar segrarna av tjugo framstående militära ledare genom historien, med fokus på deras strategier och betydelse i krig. Rikt illustrerad med dokumentära fotografier, kartor och bilder, ger den en lättförståelig presentation av viktiga slag och händelser.
Boken utforskar segrarna av tjugo framstående militära ledare genom historien, med fokus på deras strategier och betydelse i krig. Rikt illustrerad med dokumentära fotografier, kartor och bilder, ger den en lättförståelig presentation av viktiga slag och händelser.
REA-pris200 kr

Antikvariat Bothnia
Armémuseum. Från Kungl. Armémuseum. Meddelande XXVII - XXXXI-XXXXII. 1966, 1967, 1969, 1970, 1971, 1972, 1973-74, 1974-75, 1975-76, 1976-77, 1977-78, 1978-79, 1980-82
Samling av militärhistoriska meddelanden från 1966 till 1984, illustrerade och limhäftade. Utforska krigets historia och militärens utveckling.
Samling av militärhistoriska meddelanden från 1966 till 1984, illustrerade och limhäftade. Utforska krigets historia och militärens utveckling.
REA-pris150 kr


Antikvariat Bothnia
Vad Tyskland gjort för landsbygdens folk
Propagandaskrift som utforskar tyska lantbruksföreningars insatser under Andra världskriget, rikt illustrerad med tidstypiska fotografier. Klammerhäftad, i fint skick.
Propagandaskrift som utforskar tyska lantbruksföreningars insatser under Andra världskriget, rikt illustrerad med tidstypiska fotografier. Klammerhäftad, i fint skick.
REA-pris350 kr

Antikvariat Bothnia
The Real War 1914-1918. With Twenty-Five Maps
Boken erbjuder en djupgående analys av krigets dynamik under första världskriget och dess konsekvenser för andra världskriget. Illustrerad med kartor och tabeller, ger den en omfattande översikt av militärstrategier och historiska händelser.
Boken erbjuder en djupgående analys av krigets dynamik under första världskriget och dess konsekvenser för andra världskriget. Illustrerad med kartor och tabeller, ger den en omfattande översikt av militärstrategier och historiska händelser.
REA-pris180 kr

Antikvariat Bothnia
The War against the Jews, 1933-45
Boken utforskar förföljelsen av judar under Andra världskriget, med fokus på nazismens grymheter och Förintelsen.
Boken utforskar förföljelsen av judar under Andra världskriget, med fokus på nazismens grymheter och Förintelsen.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
Jag flög för Hitler
En personlig berättelse om en tysk jaktpilots erfarenheter under andra världskriget, som utforskar kamratskap, lojalitet och ideologiska förändringar. En insiktsfull skildring av livet i Luftwaffe och krigets påverkan på individen.
En personlig berättelse om en tysk jaktpilots erfarenheter under andra världskriget, som utforskar kamratskap, lojalitet och ideologiska förändringar. En insiktsfull skildring av livet i Luftwaffe och krigets påverkan på individen.
REA-pris140 kr

Antikvariat Bothnia
Sjökrig i Medelhavet
En djupgående skildring av sjökrigföring under andra världskriget, med fokus på nautiska strategier och militära operationer. Boken erbjuder en historisk analys av krigets påverkan på flottan.
En djupgående skildring av sjökrigföring under andra världskriget, med fokus på nautiska strategier och militära operationer. Boken erbjuder en historisk analys av krigets påverkan på flottan.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Antecknat 1941-1944
Illustrerad bok som skildrar livet vid fronten under Andra världskriget genom akvareller, teckningar och fotografier. Utdrag ur fältpostbrev ger en personlig inblick i krigets verklighet.
Illustrerad bok som skildrar livet vid fronten under Andra världskriget genom akvareller, teckningar och fotografier. Utdrag ur fältpostbrev ger en personlig inblick i krigets verklighet.
REA-pris250 kr


Antikvariat Bothnia
Graphic Art of World War II. With a Personal Narrative by the James Jones author of 'From Here to Eternity'
En visuell dokumentation av soldatliv under Andra världskriget, med fokus på den mänskliga upplevelsen som inte kan uttryckas fullt ut i fotografier.
En visuell dokumentation av soldatliv under Andra världskriget, med fokus på den mänskliga upplevelsen som inte kan uttryckas fullt ut i fotografier.
REA-pris200 kr

Antikvariat Bothnia
The Memoirs of Captain Liddell Hart
En klassisk självbiografi av en framstående militärstrateg. Boken utforskar krigshistoria och andra världskriget med insikter om militär taktik och nazism. Illustrerad och i fint skick.
En klassisk självbiografi av en framstående militärstrateg. Boken utforskar krigshistoria och andra världskriget med insikter om militär taktik och nazism. Illustrerad och i fint skick.
REA-pris300 kr

Antikvariat Bothnia
Finlands ödesår
En insiktsfull skildring av Finlands ödesår under andra världskriget, med fokus på krigshistoria och militärens roll. Illustrerad med foton och faksimiler.
En insiktsfull skildring av Finlands ödesår under andra världskriget, med fokus på krigshistoria och militärens roll. Illustrerad med foton och faksimiler.
REA-pris200 kr


Antikvariat Bothnia
Där kriget rasar
Skisser från kampen i öster under första världskriget, med fokus på krigshistoria och militär.
Skisser från kampen i öster under första världskriget, med fokus på krigshistoria och militär.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Man of Armour. A study of Lieut-General Vyvyan Pope and the Development of armoured warfare
En grundlig studie av utvecklingen av pansarvagnsstrider och dess betydelse inom krigshistorien, med fokus på en framträdande militär ledare. Boken är fotoillustrerad och utgiven i fint skick.
En grundlig studie av utvecklingen av pansarvagnsstrider och dess betydelse inom krigshistorien, med fokus på en framträdande militär ledare. Boken är fotoillustrerad och utgiven i fint skick.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Allmän värnplikt
En grundlig undersökning av värnpliktens betydelse för det svenska folket, med fokus på militärhistoria och dess påverkan på samhället. Boken ger insikter om militära frågor och livsfrågor kopplade till försvar och nationell identitet.
En grundlig undersökning av värnpliktens betydelse för det svenska folket, med fokus på militärhistoria och dess påverkan på samhället. Boken ger insikter om militära frågor och livsfrågor kopplade till försvar och nationell identitet.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
Inskrivningsbok 1933 års upplaga
Dokumentation av militär inskrivning från 1933 med anteckningar och stämplar. Innehåller historiska insikter om krig och militär.
Dokumentation av militär inskrivning från 1933 med anteckningar och stämplar. Innehåller historiska insikter om krig och militär.
REA-pris200 kr

Antikvariat Bothnia
Tillämpningsföreskrifter för konstituering av personal vid armén vid mobilisering och förstärkt försvarsberedskap m m (Arméns konstitueringsföreskrifter)
Dokumentet beskriver föreskrifter för personalens konstituering inom armén vid mobilisering och förstärkt försvarsberedskap. Innehållet är av intresse för dem som studerar svensk militärhistoria och krigshistoria. Klammerhäftad och i fint antikvariskt skick.
Dokumentet beskriver föreskrifter för personalens konstituering inom armén vid mobilisering och förstärkt försvarsberedskap. Innehållet är av intresse för dem som studerar svensk militärhistoria och krigshistoria. Klammerhäftad och i fint antikvariskt skick.
REA-pris110 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Painful legacy of World War II. Nazi forced enlistment
Denna avhandling utforskar hur små IT-företag i Sverige och Indien lär sig samarbeta internationellt genom social närhet och erfarenheter.
Denna avhandling utforskar hur små IT-företag i Sverige och Indien lär sig samarbeta internationellt genom social närhet och erfarenheter.
REA-pris498 kr

Antikvariat Bothnia
The Memoirs of the Field-Marshal The Viscount Montgomery of Alamein, K.G
Detaljerad skildring av Andra Världskriget, med fokus på militärstrategier och historiska händelser. Rikt illustrerad med kartor och fotografier. Bunden i vinrött klotband.
Detaljerad skildring av Andra Världskriget, med fokus på militärstrategier och historiska händelser. Rikt illustrerad med kartor och fotografier. Bunden i vinrött klotband.
REA-pris180 kr


Antikvariat Bothnia
Det stora nederlaget
En initierad skildring av Finska kriget 1808-1809, där Sverige förlorar Finland efter dramatiska händelser. Boken utforskar krigets orsaker och konsekvenser.
En initierad skildring av Finska kriget 1808-1809, där Sverige förlorar Finland efter dramatiska händelser. Boken utforskar krigets orsaker och konsekvenser.
REA-pris150 kr

Mingus bok- och skivbutik
Krigets första offer är sanningen
Boken utforskar krigets påverkan på sanningen och journalistikens roll genom historien, från Krimkriget till Gulfkrigen. Den ger nya perspektiv på kända konflikter och utmanar västerländska uppfattningar.
Boken utforskar krigets påverkan på sanningen och journalistikens roll genom historien, från Krimkriget till Gulfkrigen. Den ger nya perspektiv på kända konflikter och utmanar västerländska uppfattningar.
REA-pris275 kr

Antikvariat Bothnia
En mot alla
En stark berättelse om motstånd och mänsklig uthållighet under krigets förtryck, som utforskar frågor om solidaritet och individuellt ansvar.
En stark berättelse om motstånd och mänsklig uthållighet under krigets förtryck, som utforskar frågor om solidaritet och individuellt ansvar.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Östfronten under andra världskriget
Detaljerad skildring av östfrontens händelser under andra världskriget, med fokus på krigets strategiska aspekter och militära operationer. Illustrerad med kartor för att förtydliga viktiga moment.
Detaljerad skildring av östfrontens händelser under andra världskriget, med fokus på krigets strategiska aspekter och militära operationer. Illustrerad med kartor för att förtydliga viktiga moment.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Två bröder i Hitlers krig
Boken utforskar bröders upplevelser under Andra världskriget, med fokus på deras liv i en tid präglad av krig och nazism. Den innehåller fotoillustrationer och kartor som ger en djupare förståelse för konflikten.
Boken utforskar bröders upplevelser under Andra världskriget, med fokus på deras liv i en tid präglad av krig och nazism. Den innehåller fotoillustrationer och kartor som ger en djupare förståelse för konflikten.
REA-pris125 kr
