
Trollhättans Bok & media
Mjuka djur av fleece gör gosedjur och snuttevänner till barnen
Boken handlar om att skapa gosedjur och snuttevänner av fleece för barn.
Boken handlar om att skapa gosedjur och snuttevänner av fleece för barn.
REA-pris65 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Spegel mot mitt liv
En personlig och reflekterande skildring av livets kontraster, med insikter om minne och konst.
En personlig och reflekterande skildring av livets kontraster, med insikter om minne och konst.
REA-pris248 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Encyclopedia of rock
En encyklopedi som utforskar rockmusikens historia och betydelse, med illustrationer och djupgående information.
En encyklopedi som utforskar rockmusikens historia och betydelse, med illustrationer och djupgående information.
REA-pris80 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Film
Boken utforskar filmens konst och historia, med fokus på teater och filmens påverkan inom humaniora.
Boken utforskar filmens konst och historia, med fokus på teater och filmens påverkan inom humaniora.
REA-pris178 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Intention
Utforska den sjunde nordiska textiltriennalen genom en utställningskatalog som belyser konstverk och teman inom filosofi och etik. Katalogen är utgiven på svenska, engelska och finska.
Utforska den sjunde nordiska textiltriennalen genom en utställningskatalog som belyser konstverk och teman inom filosofi och etik. Katalogen är utgiven på svenska, engelska och finska.
REA-pris248 kr

Mingus bok- och skivbutik
Rodtšenko
Katalog med fotografier och texter på finska, engelska och svenska, som utforskar modernismens konst och arkitektur. Boken är i fint antikvariskt skick och har 83 sidor.
Katalog med fotografier och texter på finska, engelska och svenska, som utforskar modernismens konst och arkitektur. Boken är i fint antikvariskt skick och har 83 sidor.
REA-pris140 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Edward Munch
Boken utforskar konsthistorien och verk av en framstående konstnär med fokus på färgglada illustrationer.
Boken utforskar konsthistorien och verk av en framstående konstnär med fokus på färgglada illustrationer.
REA-pris148 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
British and Irish Silver Assay Office Marks
Boken ger en översikt av stämplar från brittiska och irländska silverkontrollkontor, illustrerad och informativ.
Boken ger en översikt av stämplar från brittiska och irländska silverkontrollkontor, illustrerad och informativ.
REA-pris148 kr

Bokliv
Tinis konst-iga sagor
En sagosamling som utforskar konceptuell konst genom tolv berättelser om kända konstnärer och deras verk.
En sagosamling som utforskar konceptuell konst genom tolv berättelser om kända konstnärer och deras verk.
REA-pris198 kr

Bokliv
Emil möter teskedsgumman
En utställningskatalog från Nationalmuseum som presenterar verk och teman relaterade till en specifik konstnär.
En utställningskatalog från Nationalmuseum som presenterar verk och teman relaterade till en specifik konstnär.
REA-pris138 kr

Bokliv
Drömmar på månen
Boken utforskar flyktingars liv och drömmar genom personliga berättelser och fotografier, med fokus på deras mänskliga erfarenheter.
Boken utforskar flyktingars liv och drömmar genom personliga berättelser och fotografier, med fokus på deras mänskliga erfarenheter.
REA-pris282 kr
Bokliv
Tessinska palatset : en rundvandring i ord och bild
Boken ger en inblick i Tessinska palatsets historia och arkitektur, samt dess betydelse i Stockholm.
Boken ger en inblick i Tessinska palatsets historia och arkitektur, samt dess betydelse i Stockholm.
REA-pris247 kr

Bokliv
Beställd konst
Boken utforskar beställd konst och dess betydelse inom samtida konstscen.
Boken utforskar beställd konst och dess betydelse inom samtida konstscen.
REA-pris188 kr

Bokliv
Hus i Arvika
Boken utforskar Arvikas hus och deras historia genom illustrationer och texter som väcker känslor och tankar.
Boken utforskar Arvikas hus och deras historia genom illustrationer och texter som väcker känslor och tankar.
REA-pris228 kr

Bokliv
Thea Ekström : dissonans, harmoni, surrealism
En forskningspublikation som utforskar Thea Ekströms konstnärskap och liv, med fokus på hennes surrealistiska och abstrakta verk.
En forskningspublikation som utforskar Thea Ekströms konstnärskap och liv, med fokus på hennes surrealistiska och abstrakta verk.
REA-pris380 kr

Bokliv
Fataburen. Formgivare
Boken utforskar folkkonst och formgivning genom artiklar som behandlar människokroppen, hemmet och offentliga rum.
Boken utforskar folkkonst och formgivning genom artiklar som behandlar människokroppen, hemmet och offentliga rum.
REA-pris178 kr

Mingus Bok- och skivbutik
Första andra tredje ...
Satirteckningar från 1976 som utforskar konst och arkitektur. Häftad utgåva med 48 sidor, i normalt antikvariskt skick.
Satirteckningar från 1976 som utforskar konst och arkitektur. Häftad utgåva med 48 sidor, i normalt antikvariskt skick.
REA-pris100 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Inledning till filmstudier
Boken ger en grundläggande introduktion till filmvetenskap, med fokus på historia, teori och analys. Den täcker centrala ämnen och perspektiv samt erbjuder exempel på filmhistoriska perioder och teoribildningar.
Boken ger en grundläggande introduktion till filmvetenskap, med fokus på historia, teori och analys. Den täcker centrala ämnen och perspektiv samt erbjuder exempel på filmhistoriska perioder och teoribildningar.
REA-pris458 kr
Bokliv
Mitt namn är Simon
Fotobok om kor och natur. Förlagsband, 112 sidor. Utgiven av Melina Reid. En del av serien om jordens arter.
Fotobok om kor och natur. Förlagsband, 112 sidor. Utgiven av Melina Reid. En del av serien om jordens arter.
REA-pris377 kr
Pangloss antikvariat & text
Svensk form, internationell design
Konsthantverk och industriell formgivning. Häftad, normalt antikvariskt skick. Utgiven av Bokförlaget DN, 2007. Rikligt illustrerad.
Konsthantverk och industriell formgivning. Häftad, normalt antikvariskt skick. Utgiven av Bokförlaget DN, 2007. Rikligt illustrerad.
REA-pris140 kr

Pangloss antikvariat & text
Den skandinaviska stilen
Rikligt illustrerad bok om skandinavisk design. Förlagets helklotband i nära nyskick med skyddsomslag i mycket gott skick. 29x24 cm, 223 s.
Rikligt illustrerad bok om skandinavisk design. Förlagets helklotband i nära nyskick med skyddsomslag i mycket gott skick. 29x24 cm, 223 s.
REA-pris100 kr
Pangloss antikvariat & text
Konsten i Sverige. Konsthantverk, konstindustri, design 1895-1975
Konsthistoria och design 1895-1975. AWE/Geber, 1975. Häftad. Rygghuvudet med liten bortskavd flik, annars gott skick. 160 s. Illustrerad.
Konsthistoria och design 1895-1975. AWE/Geber, 1975. Häftad. Rygghuvudet med liten bortskavd flik, annars gott skick. 160 s. Illustrerad.
REA-pris95 kr

Bokliv
Musik, bildning, utbildning : ideal och praktik i folkbildningens pedagogiska utbildningar 1930-1978
Boken utforskar musiklärarutbildningens historiska utveckling och dess betydelse för svensk musikpedagogik mellan 1930 och 1978.
Boken utforskar musiklärarutbildningens historiska utveckling och dess betydelse för svensk musikpedagogik mellan 1930 och 1978.
REA-pris168 kr
Bokliv
Dramagestaltning för konfirmander
Materialet erbjuder lekfulla gestaltningar av Bibelns berättelser för konfirmander, med fokus på kreativt skapande och sinnesintryck.
Materialet erbjuder lekfulla gestaltningar av Bibelns berättelser för konfirmander, med fokus på kreativt skapande och sinnesintryck.
REA-pris374 kr
