
Antikvariat Bothnia
Bevingat
Följ med på en visuell resa genom fågelvärlden med fantastiska fotografier och insikter om fåglars livsmiljöer och hoten de står inför.
Följ med på en visuell resa genom fågelvärlden med fantastiska fotografier och insikter om fåglars livsmiljöer och hoten de står inför.
REA-pris200 kr

Antikvariat Bothnia
Eine zoologische Excursion im nordwestlichen Theile des Weissen Meeres im Sommer 1895
Zoologisk utflykt i Vita havet, med fokus på fauna och fiskar. Innehåller observationer och resultat från 1895. Trådhäftad med originalomslag.
Zoologisk utflykt i Vita havet, med fokus på fauna och fiskar. Innehåller observationer och resultat från 1895. Trådhäftad med originalomslag.
REA-pris250 kr

Antikvariat Bothnia
Evolution and Ethics 1893-1943
Boken utforskar relationen mellan evolutionsteori och etik, med fokus på Darwinism och dess påverkan på biologi och naturvetenskap.
Boken utforskar relationen mellan evolutionsteori och etik, med fokus på Darwinism och dess påverkan på biologi och naturvetenskap.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Charles Darwin
Utforska evolutionens grunder genom en antologi av Charles Darwins skrifter. Boken erbjuder insikter inom zoologi, biologi och genetik, illustrerad och utgiven i fint skick.
Utforska evolutionens grunder genom en antologi av Charles Darwins skrifter. Boken erbjuder insikter inom zoologi, biologi och genetik, illustrerad och utgiven i fint skick.
REA-pris180 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Våra fåglar i Norden
Verket utforskar fåglar i Norden och innehåller fyra volymer med information om natur och vetenskap.
Verket utforskar fåglar i Norden och innehåller fyra volymer med information om natur och vetenskap.
REA-pris1 168 kr

Antikvariat Bothnia
Fåglars land
Upplev Sveriges fågelvärld genom en stämningsfull och insiktsfull resa. Boken skildrar fåglars liv och deras miljöer, med fokus på naturens cykler och landskapens skönhet. En perfekt läsupplevelse för naturälskare.
Upplev Sveriges fågelvärld genom en stämningsfull och insiktsfull resa. Boken skildrar fåglars liv och deras miljöer, med fokus på naturens cykler och landskapens skönhet. En perfekt läsupplevelse för naturälskare.
REA-pris100 kr

Antikvariat Bothnia
Stora Karlsö. En bok om havets fåglar
Boken utforskar fågellivet på Stora Karlsö, en ö utanför Gotland, med fokus på ornitologi och fauna. Illustrerad med fotografier och planscher, ger den en inblick i fåglarnas värld.
Boken utforskar fågellivet på Stora Karlsö, en ö utanför Gotland, med fokus på ornitologi och fauna. Illustrerad med fotografier och planscher, ger den en inblick i fåglarnas värld.
REA-pris100 kr

Antikvariat Bothnia
Ottar
Utforska fascinerande fakta om Norges fauna och zoologi i denna informativa skrift. En perfekt resurs för naturvetenskapsentusiaster och studenter. Klammerhäftad och i normalt antikvariskt skick.
Utforska fascinerande fakta om Norges fauna och zoologi i denna informativa skrift. En perfekt resurs för naturvetenskapsentusiaster och studenter. Klammerhäftad och i normalt antikvariskt skick.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Tiger
Upptäck tigerns fascinerande värld genom en fotoillustrerad resa som utforskar dess livsmiljö och beteende. Boken erbjuder insikter i zoologi och fauna, med fokus på dessa majestätiska rovdjur.
Upptäck tigerns fascinerande värld genom en fotoillustrerad resa som utforskar dess livsmiljö och beteende. Boken erbjuder insikter i zoologi och fauna, med fokus på dessa majestätiska rovdjur.
REA-pris80 kr


Antikvariat Bothnia
Om Tromsøsundets fiske (Med 4 tekstbilleder)
Zoologisk studie av fiske och fauna i Tromsøsundet, med illustrerade fotografier och tabeller.
Zoologisk studie av fiske och fauna i Tromsøsundet, med illustrerade fotografier och tabeller.
REA-pris450 kr


Antikvariat Bothnia
Myskoxar och fågelmyr i Dovrefjäll
Boken utforskar myskoxens liv och fauna i Dovrefjälls unika ekosystem. Rikt illustrerad med fotografier, ger den en inblick i djurlivet och naturen i fjällen.
Boken utforskar myskoxens liv och fauna i Dovrefjälls unika ekosystem. Rikt illustrerad med fotografier, ger den en inblick i djurlivet och naturen i fjällen.
REA-pris100 kr

Antikvariat Bothnia
Fåglar
En grundlig genomgång av fåglars utveckling, beteende och anatomi. Illustrerad med teckningar, boken erbjuder insikter inom zoologi och ornitologi.
En grundlig genomgång av fåglars utveckling, beteende och anatomi. Illustrerad med teckningar, boken erbjuder insikter inom zoologi och ornitologi.
REA-pris80 kr

Antikvariat Bothnia
Der Moschusochs (Ovibos moschatus Zimmermann)
Myskoxens livsmiljö och beteende utforskas i denna fotoillustrerade bok. Den belyser dess betydelse inom zoologin och fjällens fauna. Klammerhäftad utgåva i fint skick.
Myskoxens livsmiljö och beteende utforskas i denna fotoillustrerade bok. Den belyser dess betydelse inom zoologin och fjällens fauna. Klammerhäftad utgåva i fint skick.
REA-pris100 kr

Bokliv
Insekter i Sverige
Boken utforskar insekters mångfald och betydelse i Sverige, med fokus på deras ekologi och livsmiljöer.
Boken utforskar insekters mångfald och betydelse i Sverige, med fokus på deras ekologi och livsmiljöer.
REA-pris218 kr

Bokliv
Djuren på jorden : världens vilda djur och natur från savanner till ishav
En faktabok som utforskar jordens ekosystem och djurens anpassningar till olika livsmiljöer.
En faktabok som utforskar jordens ekosystem och djurens anpassningar till olika livsmiljöer.
REA-pris168 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Djungeldjur
Boken innehåller illustrationer och är en del av en serie med djungeldjur, utgiven 2021.
Boken innehåller illustrationer och är en del av en serie med djungeldjur, utgiven 2021.
REA-pris178 kr

Trollhättans Bok & Media
Björnen i sägen och verklighet
Däggdjur och rovdjur i naturen. Häftat band, Lindblads Förlag, uppl. 1 från 1951. Normalt antikvariskt skick, bruksslitage och skav på pärm.
Däggdjur och rovdjur i naturen. Häftat band, Lindblads Förlag, uppl. 1 från 1951. Normalt antikvariskt skick, bruksslitage och skav på pärm.
REA-pris200 kr

Bokliv
Att överleva dagen
Boken utforskar fåglars anpassningsförmåga och liv i olika miljöer, illustrerad med fantastiska bilder och aktuell forskning.
Boken utforskar fåglars anpassningsförmåga och liv i olika miljöer, illustrerad med fantastiska bilder och aktuell forskning.
REA-pris417 kr

Antikvariat Bothnia
Fjärilar i Sverige
En informativ handbok som presenterar 322 av de vanligaste fjärilsarterna i Sverige, med färgbilder och teckningar som underlättar identifiering.
En informativ handbok som presenterar 322 av de vanligaste fjärilsarterna i Sverige, med färgbilder och teckningar som underlättar identifiering.
REA-pris200 kr

Antikvariat Bothnia
Insekternas liv
Upptäck insekternas fascinerande liv i denna rikt fotoillustrerade bok. Med djupgående insikter inom entomologi och zoologi utforskas insekternas mångfald och betydelse för vår fauna.
Upptäck insekternas fascinerande liv i denna rikt fotoillustrerade bok. Med djupgående insikter inom entomologi och zoologi utforskas insekternas mångfald och betydelse för vår fauna.
REA-pris100 kr

Antikvariat Bothnia
Vän med insekter
Upptäck insekternas fascinerande värld genom en illustrerad guide som erbjuder insikter i studier, uppfödning och fotografering av dessa små varelser. Boken är en värdefull resurs för entomologiintresserade.
Upptäck insekternas fascinerande värld genom en illustrerad guide som erbjuder insikter i studier, uppfödning och fotografering av dessa små varelser. Boken är en värdefull resurs för entomologiintresserade.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Skissbok
Illustrerad skissbok med anteckningar om svensk natur, fåglar och fauna. Utforska konst och zoologi genom färgglada teckningar.
Illustrerad skissbok med anteckningar om svensk natur, fåglar och fauna. Utforska konst och zoologi genom färgglada teckningar.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
Sveriges natur
Utforska Sveriges fauna och miljöfrågor i denna fotoillustrerade årsskrift, som belyser naturskydd och nationalparker genom bidrag av framstående skribenter.
Utforska Sveriges fauna och miljöfrågor i denna fotoillustrerade årsskrift, som belyser naturskydd och nationalparker genom bidrag av framstående skribenter.
REA-pris250 kr


Antikvariat Bothnia
A Century of Darwin
En grundlig utforskning av Darwins teorier och deras påverkan på biologin och evolutionsteorin. Boken innehåller illustrationer och fotografier som kompletterar texten. Bunden i limhäftad format.
En grundlig utforskning av Darwins teorier och deras påverkan på biologin och evolutionsteorin. Boken innehåller illustrationer och fotografier som kompletterar texten. Bunden i limhäftad format.
REA-pris125 kr
