h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Mitt Rom
En utforskning av resor och lokalhistoria i Rom, med illustrationer och personliga anteckningar.
En utforskning av resor och lokalhistoria i Rom, med illustrationer och personliga anteckningar.
REA-pris178 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Sverige från ovan
Boken erbjuder en visuell och informativ resa genom Sveriges varierande landskap, kultur och historia.
Boken erbjuder en visuell och informativ resa genom Sveriges varierande landskap, kultur och historia.
REA-pris148 kr
Pangloss antikvariat & text
Gamla stan
Illustrerad vandringsguide om Stockholm. Norstedt, 1947. Häftad, 14,5x11 cm. Fint antikvariskt skick. 75 s., delvis i färg.
Illustrerad vandringsguide om Stockholm. Norstedt, 1947. Häftad, 14,5x11 cm. Fint antikvariskt skick. 75 s., delvis i färg.
REA-pris60 kr
Pangloss antikvariat & text
Montmartre, Montparnasse
Katalog från vandringsutställning i Europa, Frankrike. Häftad, fint antikvariskt skick, utgiven av Riksförbundet för bildande konst 1965.
Katalog från vandringsutställning i Europa, Frankrike. Häftad, fint antikvariskt skick, utgiven av Riksförbundet för bildande konst 1965.
REA-pris50 kr
Pangloss antikvariat & text
Finlandsresa
Illustrerad bok om Finland. Utgiven av Lts förlag 1971. Trådhäftad, ryggen något solbränd, mycket gott skick. 143 sidor.
Illustrerad bok om Finland. Utgiven av Lts förlag 1971. Trådhäftad, ryggen något solbränd, mycket gott skick. 143 sidor.
REA-pris65 kr

Bokliv
Bergslagshistoria. Årgång/årsbok 28/2016
Boken utforskar historiska livsöden och viktiga händelser i Bergslagens historia, inklusive arbetsmarknadskonflikter och kulturarv.
Boken utforskar historiska livsöden och viktiga händelser i Bergslagens historia, inklusive arbetsmarknadskonflikter och kulturarv.
REA-pris178 kr

Bokliv
Dåheter : om folk och företeelser i Markbygden i Västergötland
Boken presenterar en samling av historiska händelser och personer från Markbygden i Västergötland, som kontrast till dagens nyhetsflöde.
Boken presenterar en samling av historiska händelser och personer från Markbygden i Västergötland, som kontrast till dagens nyhetsflöde.
REA-pris259 kr
Pangloss antikvariat & text
Den sista staden
Rikligt illustrerad bok om Sundsvall. Winbergs Förlag, 1989. Dekorerat och laminerat pappband, gott skick. 128 sidor, stor 4:o.
Rikligt illustrerad bok om Sundsvall. Winbergs Förlag, 1989. Dekorerat och laminerat pappband, gott skick. 128 sidor, stor 4:o.
REA-pris120 kr

Bokliv
Swedish Wilderness (compact edn.) : The Mountain World of Dag Hammarskjöld
Boken utforskar Dag Hammarskjölds kärlek till fjällvärlden genom bilder och texter som fångar den svenska naturens skönhet.
Boken utforskar Dag Hammarskjölds kärlek till fjällvärlden genom bilder och texter som fångar den svenska naturens skönhet.
REA-pris321 kr
Bokliv
De på andra sidan vägen
Boken utforskar teman kring livets utmaningar och relationer i en samtida kontext.
Boken utforskar teman kring livets utmaningar och relationer i en samtida kontext.
REA-pris198 kr

Bokliv
Marstrand!
En bok som utforskar Marstrands rika historia och unika atmosfär genom bilder och berättelser om dess invånare.
En bok som utforskar Marstrands rika historia och unika atmosfär genom bilder och berättelser om dess invånare.
REA-pris330 kr

Bokliv
Magiska Bohuslän : +250 tips om västkustens bästa naturupplevelser, badliv och strandhugg
Boken erbjuder en guide till Bohusläns skärgård med över 250 tips om naturupplevelser, badplatser och transportalternativ.
Boken erbjuder en guide till Bohusläns skärgård med över 250 tips om naturupplevelser, badplatser och transportalternativ.
REA-pris218 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Kola arctic
Boken utforskar resor och lokalhistoria i Kolaområdet, med insikter om geografi i Östeuropa.
Boken utforskar resor och lokalhistoria i Kolaområdet, med insikter om geografi i Östeuropa.
REA-pris248 kr

Bokliv
Linnés Öländska resa : Öland 1741
En moderniserad och förkortad version av en klassisk reseberättelse om en expedition till Öland, med fokus på Linnés upplevelser och observationer.
En moderniserad och förkortad version av en klassisk reseberättelse om en expedition till Öland, med fokus på Linnés upplevelser och observationer.
REA-pris128 kr

Knorrens antikvariat
Madrid
Boken ger en illustrerad inblick i Madrid, med fokus på stadens kultur och historia.
Boken ger en illustrerad inblick i Madrid, med fokus på stadens kultur och historia.
REA-pris140 kr

Mingus Bok- och skivbutik
Sidor av Sovjet
En utforskning av Sovjetunionens samhälle och kultur under 1970-talet.
En utforskning av Sovjetunionens samhälle och kultur under 1970-talet.
REA-pris120 kr

Trollhättans Bok & Media
Håbol en socken på Dal
En historisk redogörelse om Håbols församling, utgiven 1959, med fokus på lokala förhållanden och kultur.
En historisk redogörelse om Håbols församling, utgiven 1959, med fokus på lokala förhållanden och kultur.
REA-pris300 kr

Trollhättans Bok & Media
505 svenska platser du måste se innan du dör
En informativ guide som utforskar svenska platser av betydelse att besöka.
En informativ guide som utforskar svenska platser av betydelse att besöka.
REA-pris160 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
1971 / Blekinge
En samling artiklar som utforskar Blekinges kulturarv och natur, med fokus på historiska och samtida aspekter av regionen.
En samling artiklar som utforskar Blekinges kulturarv och natur, med fokus på historiska och samtida aspekter av regionen.
REA-pris140 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Gotland. Svenska Turistföreningens årsskrift 1966
En årsskrift som utforskar resor och lokalhistoria på Gotland, utgiven av Svenska Turistföreningen.
En årsskrift som utforskar resor och lokalhistoria på Gotland, utgiven av Svenska Turistföreningen.
REA-pris70 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Ryska bilder
Svensk journalistisk skildring av resor i Sovjetunionen under 1960-talet, med insikter om landets historia och kultur. Innehåller även en intervju med en nära anhörig till Josef Stalin.
Svensk journalistisk skildring av resor i Sovjetunionen under 1960-talet, med insikter om landets historia och kultur. Innehåller även en intervju med en nära anhörig till Josef Stalin.
REA-pris148 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Tsarer och samovarer
Boken utforskar Rysslands och Sovjetunionens historia genom kåserier och anekdoter, vilket ger en insiktsfull bild av samhällslivet.
Boken utforskar Rysslands och Sovjetunionens historia genom kåserier och anekdoter, vilket ger en insiktsfull bild av samhällslivet.
REA-pris148 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Så lever man i Sovjet
Boken ger en insikt i sovjetmedborgarnas vardagsliv och censurens påverkan i Sovjetunionen.
Boken ger en insikt i sovjetmedborgarnas vardagsliv och censurens påverkan i Sovjetunionen.
REA-pris80 kr

