Antikvariat Bothnia
Bertil Ekholtz (utställningskatalog)
Utforska en utställningskatalog som hyllar en framstående svensk fotograf, känd för sina dokumentära och porträttbilder från Umeå. Katalogen innehåller 35 sv/v fotografier och ger en inblick i fotografens liv och arbete. Limhäftad och i fint skick.
Utforska en utställningskatalog som hyllar en framstående svensk fotograf, känd för sina dokumentära och porträttbilder från Umeå. Katalogen innehåller 35 sv/v fotografier och ger en inblick i fotografens liv och arbete. Limhäftad och i fint skick.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
De fotografiska kemikalierna
Boken behandlar fotografiska kemikalier och deras användning inom fotokemi, med detaljerade tabeller och omvandlingar.
Boken behandlar fotografiska kemikalier och deras användning inom fotokemi, med detaljerade tabeller och omvandlingar.
REA-pris250 kr

Bokliv
Film of Dream
Boken utforskar analog fotografi genom exempel från en 28-årig karriär, med olika tekniker och kameror.
Boken utforskar analog fotografi genom exempel från en 28-årig karriär, med olika tekniker och kameror.
REA-pris278 kr

Bokliv
True Russia
Boken utforskar livet och invånarna i St Petersburg genom fotografier som fångar stadens mångfacetterade verklighet.
Boken utforskar livet och invånarna i St Petersburg genom fotografier som fångar stadens mångfacetterade verklighet.
REA-pris391 kr
Pangloss antikvariat & text
Återkomster
Konsthistoria och arkitektur. Klammerhäftad utgåva från Kino Koszyk, 1994. Gott skick, med mindre veck på omslaget.
Konsthistoria och arkitektur. Klammerhäftad utgåva från Kino Koszyk, 1994. Gott skick, med mindre veck på omslaget.
REA-pris39 kr

Knorrens antikvariat
Blommor och berg
Boken utforskar kontraster i naturfotografi med fokus på fjäll och blommor, både i färg och svartvitt.
Boken utforskar kontraster i naturfotografi med fokus på fjäll och blommor, både i färg och svartvitt.
REA-pris60 kr

Antikvariat Bothnia
Fyra kapitel. Fotografier 1996-1951
Fotoillustrerad samling av en svensk fotograf som fångar konst och arkitektur genom unika perspektiv. Innehåller verk från 1951 till 1996. Klammerhäftad.
Fotoillustrerad samling av en svensk fotograf som fångar konst och arkitektur genom unika perspektiv. Innehåller verk från 1951 till 1996. Klammerhäftad.
REA-pris80 kr


Antikvariat Bothnia
Lars Hugo Tåhlin (1864-1901) Stockholm (fotograf)
Utforska ateljéfotografiets historia i Sverige från 1860-talet. Boken belyser fotografer och ateljéer samt deras bidrag till fotokonst och dokumentär tradition.
Utforska ateljéfotografiets historia i Sverige från 1860-talet. Boken belyser fotografer och ateljéer samt deras bidrag till fotokonst och dokumentär tradition.
REA-pris80 kr

Mingus bok- och skivbutik
Människobarn - The Family of Children
Djupgående porträtt av barndomen med över 300 000 bilder från hela världen, utvald till 377 svart-vita fotografier. En visuell resa genom uppväxt, skolor och livets olika aspekter.
Djupgående porträtt av barndomen med över 300 000 bilder från hela världen, utvald till 377 svart-vita fotografier. En visuell resa genom uppväxt, skolor och livets olika aspekter.
REA-pris90 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Vi i bild
Boken sammanfattar den svenska fotokonstens historia från 1940-talet, med fokus på tidiga tekniker och reportagebilder.
Boken sammanfattar den svenska fotokonstens historia från 1940-talet, med fokus på tidiga tekniker och reportagebilder.
REA-pris98 kr

Antikvariat Bothnia
Carl Gustaf Schultze (1882-1968) Enskede (fotograf)
Ateljéfotografi från 1860-talet med fokus på dokumentär tradition och gestaltning. Utforska fotokonst och originalfotografi genom historiska verk.
Ateljéfotografi från 1860-talet med fokus på dokumentär tradition och gestaltning. Utforska fotokonst och originalfotografi genom historiska verk.
REA-pris80 kr
Bokliv
Centennium : fotografi i Sverige D. 1: 1895-1974
Boken utforskar fotografikulturen i Sverige mellan 1895 och 1974 genom viktiga händelser och personligheter.
Boken utforskar fotografikulturen i Sverige mellan 1895 och 1974 genom viktiga händelser och personligheter.
REA-pris218 kr

Mingus Bok- och skivbutik
Sjö
Boken erbjuder en rik visuell och textuell skildring av natur och kultur, med fokus på fågelliv och landskap.
Boken erbjuder en rik visuell och textuell skildring av natur och kultur, med fokus på fågelliv och landskap.
REA-pris110 kr

Bokliv
In vino fabulae
En samling bildberättelser som utforskar minnen och gemenskap kring vin och vatten, med fotografier och poetiska texter.
En samling bildberättelser som utforskar minnen och gemenskap kring vin och vatten, med fotografier och poetiska texter.
REA-pris338 kr
Bokliv
Photography Hilding Mickelsson
Boken utforskar fotografi genom verk av en konstnär och ger en insikt i hans skapande.
Boken utforskar fotografi genom verk av en konstnär och ger en insikt i hans skapande.
REA-pris208 kr

Bokliv
Transcendence
En utforskning av en dubbelexponerad filmrulle med mysterier från 90-talet, som väcker frågor om minne och identitet.
En utforskning av en dubbelexponerad filmrulle med mysterier från 90-talet, som väcker frågor om minne och identitet.
REA-pris228 kr

Bokliv
Bildjournalistik : idéer, begrepp och praktiska råd
Boken utforskar bildjournalistikens unika utmaningar och villkor, med fokus på praktiska råd och idéer.
Boken utforskar bildjournalistikens unika utmaningar och villkor, med fokus på praktiska råd och idéer.
REA-pris248 kr

Antikvariat Bothnia
Carl Erik Rosén (1588-1908) Kristinehamn (fotograf)
Utforska ateljéfotografiets utveckling i Sverige från 1860-talet, med fokus på dokumentär tradition och gestaltande foton.
Utforska ateljéfotografiets utveckling i Sverige från 1860-talet, med fokus på dokumentär tradition och gestaltande foton.
REA-pris80 kr
Antikvariat Bothnia
Julie Asker (1846-1927) Seffle (fotograf)
Ateljéfotografiets historia utforskas genom dokumentation av fotografer och deras verk i Sverige. En insiktsfull betraktelse av fotokonst och fotografins utveckling.
Ateljéfotografiets historia utforskas genom dokumentation av fotografer och deras verk i Sverige. En insiktsfull betraktelse av fotokonst och fotografins utveckling.
REA-pris80 kr
Antikvariat Bothnia
Hanna Rutbäck (1848-1891) Luleå (fotograf)
Fotografier från 1860-talet till 1920, med fokus på ateljé- och kabinettfotografi. Utforska den dokumentära traditionen och konstnärliga uttryck inom svensk fotokonst.
Fotografier från 1860-talet till 1920, med fokus på ateljé- och kabinettfotografi. Utforska den dokumentära traditionen och konstnärliga uttryck inom svensk fotokonst.
REA-pris400 kr

Antikvariat Bothnia
Johan Edvin Johansson (1887-1932) Lycksele (fotograf)
Ateljéfotografi från 1860-talet, med fokus på dokumentär tradition och gestaltande konst. Utforska fotokonst och originalfotografi från Västerbotten.
Ateljéfotografi från 1860-talet, med fokus på dokumentär tradition och gestaltande konst. Utforska fotokonst och originalfotografi från Västerbotten.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
In our time
En samling av fotokonst som utforskar Amerika genom objektiv av framstående fotografer. Boken innehåller över 400 bilder, varav många i färg, och ger en unik inblick i amerikansk kultur och historia. Bunden i elegant klotband.
En samling av fotokonst som utforskar Amerika genom objektiv av framstående fotografer. Boken innehåller över 400 bilder, varav många i färg, och ger en unik inblick i amerikansk kultur och historia. Bunden i elegant klotband.
REA-pris400 kr
![[Ateljéfotografi ; Kabinettfotografi ; 6 st] : Nils Gustaf Nilsson (1854-1927) Sollefteå (fotograf)](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-ateljefotografi-kabinettfotografi-6-st-nils-gustaf-nilsson-1854-1927-solleftea-fotograf-boia47740_212aafc9-bf4d-4cea-847b-61205b0b5bff.jpg?v=1780569946&width=729)
![[Ateljéfotografi ; Kabinettfotografi ; 6 st] : Nils Gustaf Nilsson (1854-1927) Sollefteå (fotograf)](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-ateljefotografi-kabinettfotografi-6-st-nils-gustaf-nilsson-1854-1927-solleftea-fotograf-boia47740-2.jpg?v=1780569949&width=482)
Antikvariat Bothnia
Nils Gustaf Nilsson (1854-1927) Sollefteå (fotograf)
Dokumenterar utvecklingen av ateljéfotografi i Sverige mellan 1860 och 1920, med fokus på kabinettfotografi och fotokonst.
Dokumenterar utvecklingen av ateljéfotografi i Sverige mellan 1860 och 1920, med fokus på kabinettfotografi och fotokonst.
REA-pris200 kr
![[Ateljéfotografi ; Kabinettfotografi ; 2 st] : Per August Pehrsson (1859-1925) Torsby (fotograf)](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-ateljefotografi-kabinettfotografi-2-st-per-august-pehrsson-1859-1925-torsby-fotograf-boia47747.jpg?v=1780530151&width=640)
Antikvariat Bothnia
Per August Pehrsson (1859-1925) Torsby (fotograf)
Utforska ateljéfotografiets utveckling i Sverige från 1860-talet, med fokus på dokumentära och gestaltande traditioner. Boken belyser fotokonst och kabinettfotografi, med exempel från Värmland.
Utforska ateljéfotografiets utveckling i Sverige från 1860-talet, med fokus på dokumentära och gestaltande traditioner. Boken belyser fotokonst och kabinettfotografi, med exempel från Värmland.
REA-pris125 kr
