
Pangloss antikvariat & text
Det moderna genombrottet i Nordens litteratur
En analys av det moderna genombrottet i nordisk litteratur, med fokus på idéer och samhällsfrågor.
En analys av det moderna genombrottet i nordisk litteratur, med fokus på idéer och samhällsfrågor.
REA-pris120 kr

Trollhättans Bok & media
På väg med Samuel
Boken utforskar teman kring resor och upplevelser, med fokus på personliga berättelser och insikter.
Boken utforskar teman kring resor och upplevelser, med fokus på personliga berättelser och insikter.
REA-pris120 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Henrik Allert
Boken utforskar Henrik Allerts skulpturer, som förenar primitiv konst med djurformer och mänskliga inslag. Den erbjuder en djupgående insikt i konstverkens mytologiska och sagolika dimensioner.
Boken utforskar Henrik Allerts skulpturer, som förenar primitiv konst med djurformer och mänskliga inslag. Den erbjuder en djupgående insikt i konstverkens mytologiska och sagolika dimensioner.
REA-pris148 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Carl Skånberg
Publikationen från Östgöta konstförening 1928 utforskar konsthistoria och relaterade ämnen inom humaniora.
Publikationen från Östgöta konstförening 1928 utforskar konsthistoria och relaterade ämnen inom humaniora.
REA-pris248 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Fresken i Vuollerims kyrka
Boken utforskar fresker och konstverk i en kyrklig kontext, med fokus på natur och symbolik.
Boken utforskar fresker och konstverk i en kyrklig kontext, med fokus på natur och symbolik.
REA-pris70 kr


Antikvariat Bothnia
Anamorfoser
Rikt illustrerad monografi som utforskar konst och konsthistoria med fokus på en specifik konstnär.
Rikt illustrerad monografi som utforskar konst och konsthistoria med fokus på en specifik konstnär.
REA-pris125 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Arne Olsson
Rikt illustrerad bok om konsthistoria och specifika konstnärer, utgiven 1976. Innehåller även ett utvikbart tryck om konstnären.
Rikt illustrerad bok om konsthistoria och specifika konstnärer, utgiven 1976. Innehåller även ett utvikbart tryck om konstnären.
REA-pris248 kr

Mingus Bok- och skivbutik
Andy Warhol, 1928-1987
Boken innehåller färgbilder med text som komplement, och ger en visuell inblick i en konstnärs liv och verk.
Boken innehåller färgbilder med text som komplement, och ger en visuell inblick i en konstnärs liv och verk.
REA-pris140 kr
Pangloss antikvariat & text
Resa till det förgångna med Johan Kahl
Konsthistoria och arkitektur. Förlagets helklotband med färgillustrerad pärmbild. Ryggen aningen solbränd, i övrigt normalt antikvariskt skick.
Konsthistoria och arkitektur. Förlagets helklotband med färgillustrerad pärmbild. Ryggen aningen solbränd, i övrigt normalt antikvariskt skick.
REA-pris120 kr
Pangloss antikvariat & text
Albert Engström
Biografier om konstnärer. Klammerhäftad katalog från 1942 i normalt antikvariskt skick. Omslag något solbränt, övrigt mycket gott skick. 40 sidor.
Biografier om konstnärer. Klammerhäftad katalog från 1942 i normalt antikvariskt skick. Omslag något solbränt, övrigt mycket gott skick. 40 sidor.
REA-pris100 kr
Pangloss antikvariat & text
Fiskens tecken
Konsthistoria och arkitektur. Förlagsband med skyddsomslag. Fint antikvariskt skick. 270 sidor, illustrerad. Utgiven av Albert Bonniers 1997.
Konsthistoria och arkitektur. Förlagsband med skyddsomslag. Fint antikvariskt skick. 270 sidor, illustrerad. Utgiven av Albert Bonniers 1997.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text
The optimists
Rikligt illustrerad katalog om konst och arkitektur. Häftad utgåva från 2003 i fint antikvariskt skick, utgallrat biblioteksexemplar.
Rikligt illustrerad katalog om konst och arkitektur. Häftad utgåva från 2003 i fint antikvariskt skick, utgallrat biblioteksexemplar.
REA-pris140 kr
Pangloss antikvariat & text
Resa till det förgångna med Johan Kahl
Rikligt illustrerad bok om konsthistoria och arkitektur. Förlagets helklotband från 1969 i fint antikvariskt skick.
Rikligt illustrerad bok om konsthistoria och arkitektur. Förlagets helklotband från 1969 i fint antikvariskt skick.
REA-pris95 kr

Mingus bok- och skivbutik
Pablo Ruiz Picasso - en biografi
En grundlig biografi som utforskar Picassos liv och konst, baserad på intervjuer och djupgående studier av hans verk.
En grundlig biografi som utforskar Picassos liv och konst, baserad på intervjuer och djupgående studier av hans verk.
REA-pris125 kr

Mingus bok- och skivbutik
Anders Krisár
En limiterad utgåva med texter av flera författare och fotografier, i stort format och dekorerat pappband.
En limiterad utgåva med texter av flera författare och fotografier, i stort format och dekorerat pappband.
REA-pris250 kr

Knorrens antikvariat
Så blev det
En bok som utforskar en konstnärs liv och verk, präglad av folktradition och humoristiska berättelser.
En bok som utforskar en konstnärs liv och verk, präglad av folktradition och humoristiska berättelser.
REA-pris125 kr


Antikvariat Bothnia
G Brusewitz Antecknare
Boken utforskar konstnären Gunnar Brusewitz verk och innehåller bildkommentarer samt en biografi. Den är rikt illustrerad och avslutas med en kronologisk förteckning över hans publikationer.
Boken utforskar konstnären Gunnar Brusewitz verk och innehåller bildkommentarer samt en biografi. Den är rikt illustrerad och avslutas med en kronologisk förteckning över hans publikationer.
REA-pris150 kr

Mingus bok- och skivbutik
Rodtšenko
Katalog med fotografier och texter på finska, engelska och svenska, som utforskar modernismens konst och arkitektur. Boken är i fint antikvariskt skick och har 83 sidor.
Katalog med fotografier och texter på finska, engelska och svenska, som utforskar modernismens konst och arkitektur. Boken är i fint antikvariskt skick och har 83 sidor.
REA-pris140 kr

Bokliv
Brev till mitt kära
Boken utforskar vårt moraliska ansvar för kärnavfall och dess långsiktiga påverkan på framtida generationer.
Boken utforskar vårt moraliska ansvar för kärnavfall och dess långsiktiga påverkan på framtida generationer.
REA-pris208 kr

Bokliv
Testamentet
Boken utforskar konstnären Marie-Louise Ekmans verk genom reportage och fotografier, med fokus på hennes kreativa process.
Boken utforskar konstnären Marie-Louise Ekmans verk genom reportage och fotografier, med fokus på hennes kreativa process.
REA-pris218 kr
Pangloss antikvariat & text
Skulptur
Katalog över skulptur med inledande text. Häftad, mycket gott skick, 28 sidor, illustrerad. Utgiven av Riksförbundet för bildande konst, 1954.
Katalog över skulptur med inledande text. Häftad, mycket gott skick, 28 sidor, illustrerad. Utgiven av Riksförbundet för bildande konst, 1954.
REA-pris75 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Carl Fredrik Hill
Boken ger en djupgående inblick i en svensk konstnärs liv, verk och kamp med psykisk ohälsa under 1800-talet.
Boken ger en djupgående inblick i en svensk konstnärs liv, verk och kamp med psykisk ohälsa under 1800-talet.
REA-pris148 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Olof Sager-Nelson
Boken utforskar svensk konsthistoria med fokus på betydande konstnärer och deras verk.
Boken utforskar svensk konsthistoria med fokus på betydande konstnärer och deras verk.
REA-pris258 kr

