
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
De' göttaste
Dramatik och lyrik i en fängslande berättelse med skånska inslag. Limhäftad utgåva i fint skick.
Dramatik och lyrik i en fängslande berättelse med skånska inslag. Limhäftad utgåva i fint skick.
REA-pris148 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Selected works
En samling av dramatik och pjäser inom slavisk och baltisk skönlitteratur från 1973.
En samling av dramatik och pjäser inom slavisk och baltisk skönlitteratur från 1973.
REA-pris148 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 6 1994. Tema
Essäer och dikter av svenska poeter, med fotoillustrationer. Temat kretsar kring Fröding och Lillpers.
Essäer och dikter av svenska poeter, med fotoillustrationer. Temat kretsar kring Fröding och Lillpers.
REA-pris55 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 4 - 5 2022. Tema
En samling av lyrik som utforskar teman som skogsfolk, romantik och känslomaterialism. Innehåller texter av flera framstående poeter och kritik. Boken är i mycket fint antikvariskt skick och bunden i häftad form.
En samling av lyrik som utforskar teman som skogsfolk, romantik och känslomaterialism. Innehåller texter av flera framstående poeter och kritik. Boken är i mycket fint antikvariskt skick och bunden i häftad form.
REA-pris100 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 4 2015. Tema
Rikt illustrerad tidskrift med lyrikkritik och bidrag från flera samtida poeter. Temat är arkeologi och poesi.
Rikt illustrerad tidskrift med lyrikkritik och bidrag från flera samtida poeter. Temat är arkeologi och poesi.
REA-pris65 kr

Bokliv
Fedra och Andromaque
Två av Jean Racines mest kända tragedier presenteras här i modern översättning, med insikter om deras kritiska mottagande.
Två av Jean Racines mest kända tragedier presenteras här i modern översättning, med insikter om deras kritiska mottagande.
REA-pris198 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Gengangere
En insiktsfull skildring av familjedynamik och moraliska dilemman, med fokus på hemligheter och relationer.
En insiktsfull skildring av familjedynamik och moraliska dilemman, med fokus på hemligheter och relationer.
REA-pris248 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Tidiga 80-talsdramer
Samlade skrifter med dramatiska verk från tidigt 80-tal, inklusive Gillets hemlighet och Lycko-Pers resa. Bunden i häftad utgåva.
Samlade skrifter med dramatiska verk från tidigt 80-tal, inklusive Gillets hemlighet och Lycko-Pers resa. Bunden i häftad utgåva.
REA-pris148 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Vid högre rätt
Två dramer från tidigt 1900-tal som belyser komplexa mänskliga relationer och samhälleliga frågor. Utgiven i klotband med gulddekor.
Två dramer från tidigt 1900-tal som belyser komplexa mänskliga relationer och samhälleliga frågor. Utgiven i klotband med gulddekor.
REA-pris148 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Mannen utan själ
Skådespelet från 1951 utforskar teman av existentiell karaktär och mänsklig isolering. Verket är en del av Radiotjänst teaterbibliotek och ges ut i häftad form.
Skådespelet från 1951 utforskar teman av existentiell karaktär och mänsklig isolering. Verket är en del av Radiotjänst teaterbibliotek och ges ut i häftad form.
REA-pris60 kr

Mingus Bok- och skivbutik
Ett vapen laddat med framtid
Antologin utforskar arbetarkultur genom poesi från Afrika, Spanien, Latinamerika och Kuba, med bidrag från flera framstående poeter.
Antologin utforskar arbetarkultur genom poesi från Afrika, Spanien, Latinamerika och Kuba, med bidrag från flera framstående poeter.
REA-pris140 kr

Mingus Bok- och skivbutik
Tänk om revolutionen kommer på en söndag
Boken utforskar teman kring arbetarkultur och revolutionära idéer i en historisk kontext.
Boken utforskar teman kring arbetarkultur och revolutionära idéer i en historisk kontext.
REA-pris120 kr

Mingus Bok- och skivbutik
Svala
Boken innehåller en personlig hälsning och en dikt av en tidigare ägare från 1952/53.
Boken innehåller en personlig hälsning och en dikt av en tidigare ägare från 1952/53.
REA-pris225 kr

Mingus Bok- och skivbutik
Kärlek Rosor Näktergalar Spanska Folkdikter - 150 spanska Coplas i tolkning av Arne Häggqvist
Fint antikvariskt skick. Häftat band i formatet Pixibok (10x14 cm) med 72 sidor. Innehåller spanska folkdikter och lyrik.
Fint antikvariskt skick. Häftat band i formatet Pixibok (10x14 cm) med 72 sidor. Innehåller spanska folkdikter och lyrik.
REA-pris100 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Skeppsbrutna
En dramatisk berättelse om överlevnad och mänsklig samhörighet efter ett skeppsbrott, med djupgående insikter i livets prövningar.
En dramatisk berättelse om överlevnad och mänsklig samhörighet efter ett skeppsbrott, med djupgående insikter i livets prövningar.
REA-pris148 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 6 1981. Tema
Samling av verk av nya poeter med essäer och dikter, inklusive Edgar Allan Poes tolkningar. Häftad utgåva med 358 sidor.
Samling av verk av nya poeter med essäer och dikter, inklusive Edgar Allan Poes tolkningar. Häftad utgåva med 358 sidor.
REA-pris60 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 3 1991. Tema
Rikt illustrerad antologi med ett urval av dikter och essäer av flera framstående författare.
Rikt illustrerad antologi med ett urval av dikter och essäer av flera framstående författare.
REA-pris60 kr

Mingus bok- och skivbutik
Ena halvan av månen
Diktsamling med urval av moderna och samtida verk, präglad av lyriska teman. Boken är i mycket fint antikvariskt skick och bunden i danskt band.
Diktsamling med urval av moderna och samtida verk, präglad av lyriska teman. Boken är i mycket fint antikvariskt skick och bunden i danskt band.
REA-pris130 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 3 1980. Tema
Samling av antika lyriker och moderna tolkningar, inklusive verk av Catullus och Sapfo. Häftad utgåva med 98 sidor, publicerad av FIB:s lyrikklubb.
Samling av antika lyriker och moderna tolkningar, inklusive verk av Catullus och Sapfo. Häftad utgåva med 98 sidor, publicerad av FIB:s lyrikklubb.
REA-pris55 kr

Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 5 2015. Tema
Rikt illustrerad antologi med ungerska poeter och deras verk, inklusive lyrikkritik och ekopoesi. Boken är i mycket fint antikvariskt skick.
Rikt illustrerad antologi med ungerska poeter och deras verk, inklusive lyrikkritik och ekopoesi. Boken är i mycket fint antikvariskt skick.
REA-pris65 kr
Mingus bok- och skivbutik
Nya linjer. Lyrik från 60-talet
En samling av dikter från 60-talet med verk av flera framstående poeter. Utgiven i häftad form och i normalt antikvariskt skick.
En samling av dikter från 60-talet med verk av flera framstående poeter. Utgiven i häftad form och i normalt antikvariskt skick.
REA-pris200 kr

Mingus bok- och skivbutik
Neues Ketzerbrevier
En samling av lyriska verk med ballader och sånger, som utforskar teman inom tysk poesi. Boken är i pocketformat och innehåller 186 sidor.
En samling av lyriska verk med ballader och sånger, som utforskar teman inom tysk poesi. Boken är i pocketformat och innehåller 186 sidor.
REA-pris65 kr

Mingus bok- och skivbutik
Indre krets
Lyrik på norska med inslag av folksagor. Inbunden med skyddsomslag och 61 sidor. Fint antikvariskt skick.
Lyrik på norska med inslag av folksagor. Inbunden med skyddsomslag och 61 sidor. Fint antikvariskt skick.
REA-pris70 kr
Mingus bok- och skivbutik
Lyrikvännen 5-6 1984
Samling av lyrik och essäer med verk av flera framstående poeter. Innehåller även analyser och dikter av Oskar Loerke. Limhäftad utgåva i fint skick.
Samling av lyrik och essäer med verk av flera framstående poeter. Innehåller även analyser och dikter av Oskar Loerke. Limhäftad utgåva i fint skick.
REA-pris50 kr
