
Mingus Bok- och skivbutik
Skurkstater. den starkares rätt i världspolitiken
Fakta om skurkstater och internationella normer. Inbunden med skyddsomslag, fint antikvariskt skick. Ordfront, 2001, 292 sidor.
Fakta om skurkstater och internationella normer. Inbunden med skyddsomslag, fint antikvariskt skick. Ordfront, 2001, 292 sidor.
REA-pris150 kr

Bokliv
USA:s alla första damer : från Martha Washington till Jill Biden
Boken ger en grundlig översikt av USA:s alla första damer, från Martha Washington till Jill Biden, med fokus på deras liv och historiska betydelse.
Boken ger en grundlig översikt av USA:s alla första damer, från Martha Washington till Jill Biden, med fokus på deras liv och historiska betydelse.
REA-pris238 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
2 x Kuba
Boken ger en personlig inblick i upplevelser av Kuba under och efter den socialistiska revolutionen, med fokus på motstånd och verklighet i en diktatur.
Boken ger en personlig inblick i upplevelser av Kuba under och efter den socialistiska revolutionen, med fokus på motstånd och verklighet i en diktatur.
REA-pris148 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Mexiko
En illustrerad bok om resor och lokalhistoria i Mexiko, utgiven 1984.
En illustrerad bok om resor och lokalhistoria i Mexiko, utgiven 1984.
REA-pris148 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Haiti - mot alla odds
En rikt fotoillustrerad bok som utforskar resor, lokalhistoria och geografi i Amerika.
En rikt fotoillustrerad bok som utforskar resor, lokalhistoria och geografi i Amerika.
REA-pris248 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
2 x Kuba
Boken skildrar författarens upplevelser i Kuba under 1968 och 1974, med fokus på sociala och politiska realiteter i en diktatur.
Boken skildrar författarens upplevelser i Kuba under 1968 och 1974, med fokus på sociala och politiska realiteter i en diktatur.
REA-pris148 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Den kända världen
En episk roman som utforskar livet i den amerikanska Södern innan inbördeskriget, med fokus på slaveriets konsekvenser.
En episk roman som utforskar livet i den amerikanska Södern innan inbördeskriget, med fokus på slaveriets konsekvenser.
REA-pris218 kr
Pangloss antikvariat & text
Joseph McCarthy
Politiska biografier med fokus på Joseph McCarthy. Förlagets klotryggband, ryggfoten något tilltryckt, skyddsomslag i gott skick. 404 sidor.
Politiska biografier med fokus på Joseph McCarthy. Förlagets klotryggband, ryggfoten något tilltryckt, skyddsomslag i gott skick. 404 sidor.
REA-pris145 kr

Antikvariat Bothnia
Weaving the ethnic fabric
Studera sociala nätverk bland svenskamerikanska radikaler i Chicago mellan 1890 och 1940. Boken utforskar politiska och sociala rörelser samt arbetarrörelsens betydelse. Limhäftad och fotoillustrerad.
Studera sociala nätverk bland svenskamerikanska radikaler i Chicago mellan 1890 och 1940. Boken utforskar politiska och sociala rörelser samt arbetarrörelsens betydelse. Limhäftad och fotoillustrerad.
REA-pris150 kr

Bokliv
The JFK Conspiracy
En fängslande skildring av det nästan framgångsrika attentatet mot JFK innan hans presidentskap började.
En fängslande skildring av det nästan framgångsrika attentatet mot JFK innan hans presidentskap började.
REA-pris168 kr

Bokliv
Den tyska hustrun
En historisk roman som utforskar moraliska dilemman under nazismens tid och rymdracet efter andra världskriget.
En historisk roman som utforskar moraliska dilemman under nazismens tid och rymdracet efter andra världskriget.
REA-pris118 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
2 x kuba
Ett personligt reportage om erfarenheter från Kuba 1968 och 1974, som utforskar resans verklighet och utmaningar i en diktatur.
Ett personligt reportage om erfarenheter från Kuba 1968 och 1974, som utforskar resans verklighet och utmaningar i en diktatur.
REA-pris70 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
2 x kuba
Personligt reportage om resor till Kuba under 1960- och 1970-talen. Boken skildrar förväntningar och verklighet i en diktatur, med insikter om livet i ett främmande land.
Personligt reportage om resor till Kuba under 1960- och 1970-talen. Boken skildrar förväntningar och verklighet i en diktatur, med insikter om livet i ett främmande land.
REA-pris70 kr

Bokliv
Swedishness reconsidered
Boken utforskar begreppet svenskhet och dess kulturella och sociala dimensioner.
Boken utforskar begreppet svenskhet och dess kulturella och sociala dimensioner.
REA-pris138 kr
Pangloss antikvariat & text
Utan hemvist
Historisk självbiografi. Förlagsband med skyddsomslag. Normalt antikvariskt skick. Utgiven av Ordfront, 2000. 328 sidor.
Historisk självbiografi. Förlagsband med skyddsomslag. Normalt antikvariskt skick. Utgiven av Ordfront, 2000. 328 sidor.
REA-pris80 kr

Bokliv
Min historia
En personlig skildring av en kvinnas liv och erfarenheter, från barndom till tid som första dam, med fokus på social förändring och kvinnors rättigheter.
En personlig skildring av en kvinnas liv och erfarenheter, från barndom till tid som första dam, med fokus på social förändring och kvinnors rättigheter.
REA-pris158 kr
Trollhättans Bok & media
Renegades born in the USA
En insiktsfull skildring av kulturella och sociala frågor i USA, med fokus på identitet och samhällsförändringar.
En insiktsfull skildring av kulturella och sociala frågor i USA, med fokus på identitet och samhällsförändringar.
REA-pris145 kr
Trollhättans Bok & media
Sjömakt under 100 år US Navy 1890-1990 - Del 2 1945-1990
Boken ger en översikt av US Navy:s utveckling och sjömakt mellan 1945 och 1990.
Boken ger en översikt av US Navy:s utveckling och sjömakt mellan 1945 och 1990.
REA-pris70 kr
Pangloss antikvariat & text
Here at The New Yorker
Media och journalistik. Utgåva från Da Capo Press, 1997. Häftad, 406 sidor. Skick: fint. ISBN: 0-306-80810-2.
Media och journalistik. Utgåva från Da Capo Press, 1997. Häftad, 406 sidor. Skick: fint. ISBN: 0-306-80810-2.
REA-pris80 kr

Bokliv
Trump : miljarderna, medierna och makten
Boken skildrar Donald Trumps väg till makten och hans liv präglat av ambitioner, lögner och mediekontroll.
Boken skildrar Donald Trumps väg till makten och hans liv präglat av ambitioner, lögner och mediekontroll.
REA-pris98 kr

Antikvariat Bothnia
Weaving the ethnic fabric
Utforska sociala nätverk bland svenskamerikanska radikaler i Chicago mellan 1890 och 1940. Boken belyser emigration, migration och släktforskning med historiska perspektiv. Illustrerad med karta och i mycket fint skick.
Utforska sociala nätverk bland svenskamerikanska radikaler i Chicago mellan 1890 och 1940. Boken belyser emigration, migration och släktforskning med historiska perspektiv. Illustrerad med karta och i mycket fint skick.
REA-pris180 kr

Knorrens antikvariat
Jag överlevde Têt och Järntriangeln
Boken ger en insikt i militärhistoriska händelser under Têt-offensiven och Järntriangeln.
Boken ger en insikt i militärhistoriska händelser under Têt-offensiven och Järntriangeln.
REA-pris95 kr

Antikvariat Bothnia
Origins of the Cold War
Analys av kalla kriget och dess ursprung, med fokus på historiska och politiska aspekter. Klammerhäftad publikation från 1968.
Analys av kalla kriget och dess ursprung, med fokus på historiska och politiska aspekter. Klammerhäftad publikation från 1968.
REA-pris110 kr

Bokliv
Navajo - Att tänka och vandra i skönhet
Boken utforskar kulturen och traditionerna hos Navajo-folket, med fokus på deras historia och livsstil.
Boken utforskar kulturen och traditionerna hos Navajo-folket, med fokus på deras historia och livsstil.
REA-pris178 kr
