
Bokliv
Spöket i grottan och andra historier från 1946-1947
Denna bok innehåller klassiska Kalle Anka-historier av Carl Barks, samlade i kronologisk ordning.
Denna bok innehåller klassiska Kalle Anka-historier av Carl Barks, samlade i kronologisk ordning.
REA-pris387 kr

Antikvariat Bothnia
Linnéminnen i Upsala botaniska trädgård. Antikritik
Utforska en insiktsfull kritisk granskning av Carl von Linnés liv och verk, med fokus på hans arv inom botaniken. Boken erbjuder en djupdykning i historiska perspektiv och vetenskapliga biografier. Bunden i trådhäftad form, perfekt för den botaniskt intresserade.
Utforska en insiktsfull kritisk granskning av Carl von Linnés liv och verk, med fokus på hans arv inom botaniken. Boken erbjuder en djupdykning i historiska perspektiv och vetenskapliga biografier. Bunden i trådhäftad form, perfekt för den botaniskt intresserade.
REA-pris115 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Studier i C. J. L. Almqvists författarskap åren kring 1840. D. 2, 'Poesi i sak'
Boken analyserar C. J. L. Almqvists författarskap och litterära bidrag under 1840-talet, med fokus på poesins samhälleliga aspekter.
Boken analyserar C. J. L. Almqvists författarskap och litterära bidrag under 1840-talet, med fokus på poesins samhälleliga aspekter.
REA-pris148 kr

Antikvariat Bothnia
Linnaeus as a Phytogeographer
Utforska Carl von Linnés betydelse inom växtgeografi genom en illustrerad vetenskaplig biografi. Boken erbjuder insikter i botanik och Linnés liv, i ett normalt antikvariskt skick.
Utforska Carl von Linnés betydelse inom växtgeografi genom en illustrerad vetenskaplig biografi. Boken erbjuder insikter i botanik och Linnés liv, i ett normalt antikvariskt skick.
REA-pris150 kr

Antikvariat Bothnia
Carl von Linnés religiösa åskådning
Boken utforskar Carl von Linnés religiösa perspektiv och hans betydelse inom botaniken. Den presenterar en akademisk avhandling med fokus på hans liv och gärningar. Exemplaret är i trådhäftad form.
Boken utforskar Carl von Linnés religiösa perspektiv och hans betydelse inom botaniken. Den presenterar en akademisk avhandling med fokus på hans liv och gärningar. Exemplaret är i trådhäftad form.
REA-pris115 kr

Antikvariat Bothnia
Linnéminnen i Upsala botaniska trädgård. Antikritik
Utforska en djupgående analys av Carl von Linnés liv och verk, med fokus på hans betydelse inom botaniken. Boken ger insikter om Linnés arv och hans påverkan på trädgårdskonst och vetenskap. Trådhäftad utgåva från 1905.
Utforska en djupgående analys av Carl von Linnés liv och verk, med fokus på hans betydelse inom botaniken. Boken ger insikter om Linnés arv och hans påverkan på trädgårdskonst och vetenskap. Trådhäftad utgåva från 1905.
REA-pris115 kr
![Theodor Magnus Fries : Bref och skrifvelser af och till Carl von Linné. Första afdelningen. Del I-VI [av VIII]](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-theodor-magnus-fries-bref-och-skrifvelser-af-och-till-carl-von-linne-forsta-afdelningen-del-i-vi-av-viii-boia21718.jpg?v=1780278207&width=563)
Antikvariat Bothnia
Bref och skrifvelser af och till Carl von Linné. Första afdelningen. Del I-VI [av VIII]
Samling av skrifter och brev relaterade till Carl von Linné, med fokus på botaniska ämnen. Innehåller viktiga dokument och korrespondens från en framstående botaniker. Trådhäftad i fint skick.
Samling av skrifter och brev relaterade till Carl von Linné, med fokus på botaniska ämnen. Innehåller viktiga dokument och korrespondens från en framstående botaniker. Trådhäftad i fint skick.
REA-pris600 kr
Bokliv
Carl Elis Silow : det första dödsoffret inom svenskt flyg
Boken utforskar livet och ödet för det första dödsoffret inom svenskt flyg.
Boken utforskar livet och ödet för det första dödsoffret inom svenskt flyg.
REA-pris228 kr

Bokliv
Med livet som insats : min historia
En personlig berättelse om kampen mot spelberoende och vägen till återhämtning.
En personlig berättelse om kampen mot spelberoende och vägen till återhämtning.
REA-pris218 kr

Bokliv
Prästgårdens trädgård : ett bortglömt kulturarv
Boken utforskar prästgårdarnas trädgårdar som viktiga odlingsmiljöer och kulturella arv genom historien.
Boken utforskar prästgårdarnas trädgårdar som viktiga odlingsmiljöer och kulturella arv genom historien.
REA-pris238 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Brev 1803-1866
En samling brev från en av Sveriges mest betydelsefulla författare, som ger insikt i hans liv och litterära reflektioner.
En samling brev från en av Sveriges mest betydelsefulla författare, som ger insikt i hans liv och litterära reflektioner.
REA-pris178 kr

Antikvariat Bothnia
Carl Linnaeus
Upptäck en fascinerande biografi om en av vetenskapens största pionjärer inom botanik. Boken utforskar Carl von Linnés liv och hans banbrytande arbete som formade modern botanik. Illustrerad och i mycket fint skick.
Upptäck en fascinerande biografi om en av vetenskapens största pionjärer inom botanik. Boken utforskar Carl von Linnés liv och hans banbrytande arbete som formade modern botanik. Illustrerad och i mycket fint skick.
REA-pris150 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Leopold och Reuterholmska tiden 1792-1796
Boken utforskar den litterära och kulturella kontexten under en specifik tid i svensk historia, med fokus på viktiga personligheter och händelser.
Boken utforskar den litterära och kulturella kontexten under en specifik tid i svensk historia, med fokus på viktiga personligheter och händelser.
REA-pris148 kr

Antikvariat Bothnia
Linneansk linje
Utforska den svenska konsthistorikern och riksantikvarien Knut Hagbergs insatser inom kulturmiljövård och byggnadshistoria. En viktig röst för bevarandet av kulturarvet.
Utforska den svenska konsthistorikern och riksantikvarien Knut Hagbergs insatser inom kulturmiljövård och byggnadshistoria. En viktig röst för bevarandet av kulturarvet.
REA-pris80 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Löjtnant Åhls äventyr
Boken utforskar idéhistoriska perspektiv och lärdomshistoria med fokus på vetenskapens utveckling i Sverige.
Boken utforskar idéhistoriska perspektiv och lärdomshistoria med fokus på vetenskapens utveckling i Sverige.
REA-pris178 kr

Antikvariat Bothnia
Carl von Linné 1778-1978. Utställning i Uppsala universitetsbibliotek. Exhibition catalogue with summaries in English
Utställningskatalog som presenterar 118 föremål relaterade till Carl von Linné och botaniken. Katalogen är klammerhäftad och i fint skick.
Utställningskatalog som presenterar 118 föremål relaterade till Carl von Linné och botaniken. Katalogen är klammerhäftad och i fint skick.
REA-pris125 kr

Antikvariat Bothnia
Linnéminnen i Upsala botaniska trädgård. Antikritik
Boken utforskar Carl von Linnés arv och betydelse inom botaniken, med fokus på hans minnen i Upsala botaniska trädgård. Den ger insikter om vetenskapliga biografier och trädgårdsvetenskap.
Boken utforskar Carl von Linnés arv och betydelse inom botaniken, med fokus på hans minnen i Upsala botaniska trädgård. Den ger insikter om vetenskapliga biografier och trädgårdsvetenskap.
REA-pris115 kr

Bokliv
The Journal of Carl Gustaf Tessin
Boken presenterar Carl Gustaf Tessins dagbok från hans studier i Paris, med fokus på hans möten med tidiga rokokokonstnärer.
Boken presenterar Carl Gustaf Tessins dagbok från hans studier i Paris, med fokus på hans möten med tidiga rokokokonstnärer.
REA-pris309 kr

Bokliv
Vackra dagboken
Boken innehåller dagboksanteckningar från en lantbrukare under 1830-talet, vilket ger en inblick i det vardagliga livet på den tiden.
Boken innehåller dagboksanteckningar från en lantbrukare under 1830-talet, vilket ger en inblick i det vardagliga livet på den tiden.
REA-pris198 kr

Bokliv
Linnés herbarium : växtarkens dolda historia
Boken utforskar Carl von Linnés herbarium och dess betydelse för botanikens historia och vetenskaplig utveckling.
Boken utforskar Carl von Linnés herbarium och dess betydelse för botanikens historia och vetenskaplig utveckling.
REA-pris332 kr
Bokliv
Partille herrgård och dess ägare
Boken utforskar Partille herrgårds historia och dess ägarfamiljer, samt kulturarvets förvaltning genom tiderna.
Boken utforskar Partille herrgårds historia och dess ägarfamiljer, samt kulturarvets förvaltning genom tiderna.
REA-pris238 kr

Antikvariat Bothnia
Arvet från Newton och Linné. Vetenskapliga förbindelser mellan Sverige och England i gångna tider
Vetenskaplig utställningskatalog som utforskar förbindelser mellan Sverige och England, med fokus på Carl von Linné och Isaac Newton. Innehåller 224 utställda föremål och omfattande kommentarer.
Vetenskaplig utställningskatalog som utforskar förbindelser mellan Sverige och England, med fokus på Carl von Linné och Isaac Newton. Innehåller 224 utställda föremål och omfattande kommentarer.
REA-pris250 kr
Antikvariat Bothnia
Västgöta och Bohuslänska resa 1742 Med anmärkningar uti historia naturali, fysik, medicin, ekonomi, antikviteter etc. Jämte nödiga figurer
Beskrivning av en forskningsresa i Sverige med fokus på botanik och naturhistoria.
Beskrivning av en forskningsresa i Sverige med fokus på botanik och naturhistoria.
REA-pris200 kr
Trollhättans Bok & media
Jung-kulten en modern mysteriereligions födelse
Boken utforskar födelsen av en modern mysteriereligion kopplad till Jung-kulten.
Boken utforskar födelsen av en modern mysteriereligion kopplad till Jung-kulten.
REA-pris65 kr
