
Mingus bok- och skivbutik
Västerbotten 1997
En samlad utgåva av tidskriften Västerbotten som utforskar odlingslandskap, familjeliv och tidningsbilder från 1900-talet.
En samlad utgåva av tidskriften Västerbotten som utforskar odlingslandskap, familjeliv och tidningsbilder från 1900-talet.
REA-pris150 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
1963 / 5
Tidskriften från 1963 erbjuder insikter i svensk och internationell litteratur genom essäer och kritik.
Tidskriften från 1963 erbjuder insikter i svensk och internationell litteratur genom essäer och kritik.
REA-pris70 kr

Knorrens antikvariat
En botanisk vandring i Arjeplogsfjällen
Boken erbjuder en illustrerad guide till växtlivet i Arjeplogsfjällen, med fokus på botaniska observationer.
Boken erbjuder en illustrerad guide till växtlivet i Arjeplogsfjällen, med fokus på botaniska observationer.
REA-pris160 kr

Antikvariat Bothnia
Vintersoldat. 1957 års upplaga
Soldatreglemente för vinterförhållanden med fokus på militärteknik och friluftsliv. Rikt illustrerad och utgiven i limhäftad form.
Soldatreglemente för vinterförhållanden med fokus på militärteknik och friluftsliv. Rikt illustrerad och utgiven i limhäftad form.
REA-pris125 kr

Bokliv
För den värmländska lanthushållningens väl
Boken samlar texter från 1790-1822 om jordbrukets utveckling och insatser för att förbättra lanthushållningen.
Boken samlar texter från 1790-1822 om jordbrukets utveckling och insatser för att förbättra lanthushållningen.
REA-pris208 kr

Bokliv
Gå bara : min flykt från Somalia till Sverige
En personlig berättelse om flykt från Somalia till Sverige, som belyser migrationens utmaningar och rasismens påverkan.
En personlig berättelse om flykt från Somalia till Sverige, som belyser migrationens utmaningar och rasismens påverkan.
REA-pris301 kr

Bokliv
Festskrift till Göran Millqvist
En festskrift som hedrar en framstående rättsvetare med bidrag inom civilrätt, sakrätt och insolvensrätt.
En festskrift som hedrar en framstående rättsvetare med bidrag inom civilrätt, sakrätt och insolvensrätt.
REA-pris940 kr

Bokliv
IUI/IFN 1939-2009 : sju decennier av forskning om ett näringsliv i utveckling
Boken ger en översikt av ett forskningsinstituts betydelse och verksamhet inom ekonomisk forskning i Sverige under 70 år.
Boken ger en översikt av ett forskningsinstituts betydelse och verksamhet inom ekonomisk forskning i Sverige under 70 år.
REA-pris198 kr
Pangloss antikvariat & text
Rimfrost och trädgårdsdrömmar
Rikligt illustrerad bok om trädgårdsskötsel. Prisma, 2004. Häftad, fint antikvariskt skick. 155 sidor. ISBN 91-518-4176-2.
Rikligt illustrerad bok om trädgårdsskötsel. Prisma, 2004. Häftad, fint antikvariskt skick. 155 sidor. ISBN 91-518-4176-2.
REA-pris75 kr

Pangloss antikvariat & text
Gotska Sandön
Rikligt illustrerad bok om nationalparken Gotska Sandön. Förlagets pappband i mycket gott skick med skyddsomslag. 160 sidor, utgiven 2008.
Rikligt illustrerad bok om nationalparken Gotska Sandön. Förlagets pappband i mycket gott skick med skyddsomslag. 160 sidor, utgiven 2008.
REA-pris100 kr

Trollhättans Bok & media
Brevväxlingen mellan Jöns Jacob Berzelius och Carl Palmstedt del 2
Denna bok innehåller en samling av brevväxling mellan två framstående forskare, med insikter i deras professionella relation och vetenskapliga diskussioner.
Denna bok innehåller en samling av brevväxling mellan två framstående forskare, med insikter i deras professionella relation och vetenskapliga diskussioner.
REA-pris200 kr

Trollhättans Bok & media
De gamle och skogen kulturarvet i skogslandskapet
Boken utforskar kulturarvet i skogslandskapet och dess betydelse för samhället.
Boken utforskar kulturarvet i skogslandskapet och dess betydelse för samhället.
REA-pris485 kr


Antikvariat Bothnia
Utur stubbotan rot
Boken utforskar Carl von Linnés liv och arbete, med fokus på hans betydelse för botaniken. Innehållet är illustrerat och sammanställt av flera medverkande författare.
Boken utforskar Carl von Linnés liv och arbete, med fokus på hans betydelse för botaniken. Innehållet är illustrerat och sammanställt av flera medverkande författare.
REA-pris80 kr

Mingus bok- och skivbutik
Hets! En bok om skolan
En insiktsfull analys av utbildningssystemet och dess sociala aspekter, med fokus på psykologiska och pedagogiska perspektiv.
En insiktsfull analys av utbildningssystemet och dess sociala aspekter, med fokus på psykologiska och pedagogiska perspektiv.
REA-pris110 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Järnvägen till Ronehamn
Boken ger en insiktsfull inblick i en bortglömd del av svensk järnvägshistoria och dess ekonomiska utmaningar.
Boken ger en insiktsfull inblick i en bortglömd del av svensk järnvägshistoria och dess ekonomiska utmaningar.
REA-pris178 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Liv, lust och mening
Boken behandlar trädgårdsskötsel och prydnadsväxtodling med fokus på liv, lust och mening.
Boken behandlar trädgårdsskötsel och prydnadsväxtodling med fokus på liv, lust och mening.
REA-pris248 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
BLM
Boken utforskar fransk litteraturhistoria och innehåller verk av flera framstående författare.
Boken utforskar fransk litteraturhistoria och innehåller verk av flera framstående författare.
REA-pris178 kr

Antikvariat Bothnia
Förteckning över Skånes fåglar. Checklist of the birds of Scania, Sweden
En illustrerad förteckning över fåglar i Skåne, med fokus på ornitologi och zoologi. Boken erbjuder en översikt av regionens fauna och fåglar. Klammerhäftad och i mycket fint skick.
En illustrerad förteckning över fåglar i Skåne, med fokus på ornitologi och zoologi. Boken erbjuder en översikt av regionens fauna och fåglar. Klammerhäftad och i mycket fint skick.
REA-pris100 kr

Bokliv
Villaträdgårdens historia : ett 150-årigt perspektiv
Boken ger en översikt över villaträdgårdars utveckling under 150 år, med fokus på historiska perspektiv.
Boken ger en översikt över villaträdgårdars utveckling under 150 år, med fokus på historiska perspektiv.
REA-pris541 kr

Bokliv
Dagbok för medvetet ätande
Boken utforskar medvetet ätande och dess betydelse för hälsa och välbefinnande.
Boken utforskar medvetet ätande och dess betydelse för hälsa och välbefinnande.
REA-pris188 kr

Knorrens antikvariat
Svenskt skogslexikon
Detta skogslexikon ger insikter i 1800-talets skogssvenska och skogens historia genom faksimil av ett tidigare verk.
Detta skogslexikon ger insikter i 1800-talets skogssvenska och skogens historia genom faksimil av ett tidigare verk.
REA-pris260 kr

Trollhättans Bok & media
Småkryp
En bestämningsbok för 445 arter av småkryp, med fokus på ryggradslösa djur och deras roll i naturen.
En bestämningsbok för 445 arter av småkryp, med fokus på ryggradslösa djur och deras roll i naturen.
REA-pris120 kr

Knorrens antikvariat
Rådjurets liv
Boken ger en illustrerad inblick i rådjurens liv och beteende.
Boken ger en illustrerad inblick i rådjurens liv och beteende.
REA-pris260 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
BLM
En samling verk på svenska från 1970, med bidrag av flera författare, inklusive noveller och dikter.
En samling verk på svenska från 1970, med bidrag av flera författare, inklusive noveller och dikter.
REA-pris178 kr
