Pangloss antikvariat & text
Modern french drama 1940-1980
Fransk litteraturhistoria och dramatik. Häftad utgåva från Cambridge University Press, 1984. Normalt antikvariskt skick med lätta bruksspår och illustrationer.
Fransk litteraturhistoria och dramatik. Häftad utgåva från Cambridge University Press, 1984. Normalt antikvariskt skick med lätta bruksspår och illustrationer.
REA-pris125 kr

Bokliv
Tre dramer : Jaktsällskapet ; Minetti ; Ritter, Dene, Voss
Denna utgåva innehåller tre pjäser av en inflytelserik dramatiker, som utforskar teman som makt, isolering och mänskligt förfall.
Denna utgåva innehåller tre pjäser av en inflytelserik dramatiker, som utforskar teman som makt, isolering och mänskligt förfall.
REA-pris208 kr

Mingus bok- och skivbutik
Antigone
Klassisk fransk dramatik som utforskar teman av motstånd och lojalitet genom en tidlös berättelse. Boken är i fint antikvariskt skick och utgiven i pocketformat.
Klassisk fransk dramatik som utforskar teman av motstånd och lojalitet genom en tidlös berättelse. Boken är i fint antikvariskt skick och utgiven i pocketformat.
REA-pris65 kr
Mingus bok- och skivbutik
Les Femmes Savantes
En dramatisk föreställning av en klassisk pjäs, anpassad för grammofon. Flera kända skådespelare medverkar i denna vinyl-LP.
En dramatisk föreställning av en klassisk pjäs, anpassad för grammofon. Flera kända skådespelare medverkar i denna vinyl-LP.
REA-pris100 kr

Mingus bok- och skivbutik
Les Plaideurs
Fransk dramatik med fokus på rättsprocesser och mänskliga relationer i en humoristisk ton. Häftet innehåller 67 sidor av skarpa dialoger och insikter.
Fransk dramatik med fokus på rättsprocesser och mänskliga relationer i en humoristisk ton. Häftet innehåller 67 sidor av skarpa dialoger och insikter.
REA-pris60 kr

Mingus bok- och skivbutik
Le voyageur sans bagages / Le bal des voleurs
Två franska dramer med teman av identitet och förlust. Innehåller anteckningar och understrykningar.
Två franska dramer med teman av identitet och förlust. Innehåller anteckningar och understrykningar.
REA-pris75 kr

Mingus bok- och skivbutik
Becket ou l'honneur de Dieu
Dramatikens djup utforskas i denna franska pjäs som berör teman av ära och tro. En tankeväckande berättelse som bjuder in till reflektion.
Dramatikens djup utforskas i denna franska pjäs som berör teman av ära och tro. En tankeväckande berättelse som bjuder in till reflektion.
REA-pris60 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
The genius of Shaw
Boken ger en djupgående insikt i George Bernard Shaws liv och inflytande på modern litteratur och teater.
Boken ger en djupgående insikt i George Bernard Shaws liv och inflytande på modern litteratur och teater.
REA-pris288 kr

Mingus bok- och skivbutik
La Sauvage suivi de L'Invitation au Château
En dramatisk berättelse som utforskar komplexa relationer och mänskliga känslor, med inslag av fransk kultur och teater. Boken innehåller anteckningar och markeringar.
En dramatisk berättelse som utforskar komplexa relationer och mänskliga känslor, med inslag av fransk kultur och teater. Boken innehåller anteckningar och markeringar.
REA-pris60 kr

Mingus bok- och skivbutik
Mutter Courage und ihre Kinder
En dramatisk skildring av krigets konsekvenser och mänsklig överlevnad, med insikter genom marginalanteckningar och understrykningar.
En dramatisk skildring av krigets konsekvenser och mänsklig överlevnad, med insikter genom marginalanteckningar och understrykningar.
REA-pris65 kr

Mingus bok- och skivbutik
The Wesker Trilogy. Chicken Soup with Barley - Roots - I´m talking about Jerusalem
Dramatik som utforskar livets komplexitet genom tre pjäser. Teman av identitet och kultur vävs samman med skarpa insikter och mänskliga relationer. Bunden i paperback.
Dramatik som utforskar livets komplexitet genom tre pjäser. Teman av identitet och kultur vävs samman med skarpa insikter och mänskliga relationer. Bunden i paperback.
REA-pris65 kr

Mingus bok- och skivbutik
Look Back in Anger. A Play in Three Acts
En dramatisk pjäs som utforskar relationer och känslor i efterkrigstidens England. Boken är i normalt antikvariskt skick och är utgiven i paperback.
En dramatisk pjäs som utforskar relationer och känslor i efterkrigstidens England. Boken är i normalt antikvariskt skick och är utgiven i paperback.
REA-pris60 kr

Mingus bok- och skivbutik
La Folle de Chaillot
En dramatisk pjäs i två akter som utforskar teman av galenskap och verklighet. Texten är i sin helhet och utgiven i pocketformat.
En dramatisk pjäs i två akter som utforskar teman av galenskap och verklighet. Texten är i sin helhet och utgiven i pocketformat.
REA-pris65 kr

Mingus Bok- och skivbutik
Claus Peymann köper sig ett par byxor och går ut med mig och äter
Boken innehåller tre dramoletter som utforskar teman kring relationer och existentiella frågor.
Boken innehåller tre dramoletter som utforskar teman kring relationer och existentiella frågor.
REA-pris190 kr

Bokliv
Love, Lies and Conception
En berättelse om kampen med infertilitet och relationens prövningar när drömmen om barn hotar att krossa ett äktenskap.
En berättelse om kampen med infertilitet och relationens prövningar när drömmen om barn hotar att krossa ett äktenskap.
REA-pris242 kr
Pangloss antikvariat & text
Shakespeare's early comedies
Litteraturvetenskaplig analys av tidiga komedier. Humanities Press, 1983. Häftad, 216 sidor. Rygg något bleknad, annars i gott skick. ISBN: 0-391-02865-0.
Litteraturvetenskaplig analys av tidiga komedier. Humanities Press, 1983. Häftad, 216 sidor. Rygg något bleknad, annars i gott skick. ISBN: 0-391-02865-0.
REA-pris95 kr
Mingus bok- och skivbutik
Intro
En fängslande samling tecknade serier som utforskar dramatiska teman. Boken är bunden i dekorativt pappband och innehåller 124 sidor.
En fängslande samling tecknade serier som utforskar dramatiska teman. Boken är bunden i dekorativt pappband och innehåller 124 sidor.
REA-pris80 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Shakespearean tragedy; lectures on Hamlet, Othello, King Lear, Macbeth
Boken ger en djupgående analys av tragedier inom dramatiken, med fokus på centrala verk som Hamlet och Macbeth.
Boken ger en djupgående analys av tragedier inom dramatiken, med fokus på centrala verk som Hamlet och Macbeth.
REA-pris80 kr

Mingus bok- och skivbutik
Calderón
Ett suggestivt versdrama som utforskar identitet, makt och ungdomligt uppror i en historisk kontext.
Ett suggestivt versdrama som utforskar identitet, makt och ungdomligt uppror i en historisk kontext.
REA-pris150 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Salome
Ett fängslande drama som utforskar kärlek, begär och makt genom Salomes tragiska berättelse. En djupgående analys av mänsklig psykologi och moraliska dilemman.
Ett fängslande drama som utforskar kärlek, begär och makt genom Salomes tragiska berättelse. En djupgående analys av mänsklig psykologi och moraliska dilemman.
REA-pris458 kr

Mingus bok- och skivbutik
Othello
En kortad LP-version av en klassisk pjäs som utforskar teman som rasism, kärlek och svek genom komplexa karaktärer. Speltid cirka 50 minuter.
En kortad LP-version av en klassisk pjäs som utforskar teman som rasism, kärlek och svek genom komplexa karaktärer. Speltid cirka 50 minuter.
REA-pris80 kr
Pangloss antikvariat & text
Expedition Shakespeare
Litteraturvetenskap och engelsk litteratur. Förlagsband, mycket gott skick. Skyddsomslag med lätt skav och märke efter prislapp. Alfabeta, 2007.
Litteraturvetenskap och engelsk litteratur. Förlagsband, mycket gott skick. Skyddsomslag med lätt skav och märke efter prislapp. Alfabeta, 2007.
REA-pris75 kr
Bokliv
As you like it
En komedi som utforskar teman kring kärlek, identitet och sociala normer genom förväxlingar och lekfullhet.
En komedi som utforskar teman kring kärlek, identitet och sociala normer genom förväxlingar och lekfullhet.
REA-pris108 kr

