
Trollhättans Bok & media
Svitjods saga
Boken utforskar samhällsteknikens grundläggande aspekter och dess historiska utveckling.
Boken utforskar samhällsteknikens grundläggande aspekter och dess historiska utveckling.
REA-pris160 kr

Knorrens antikvariat
För Sverige - nuförtiden
Boken utforskar aktuella frågor och samhällsfrågor i Sverige under tidigt 2000-tal.
Boken utforskar aktuella frågor och samhällsfrågor i Sverige under tidigt 2000-tal.
REA-pris115 kr

Mingus bok- och skivbutik
Politik och organisation
Studier av arbetarrörelsens historia, med fokus på statens relation till arbetarklassens organisationer. Boken innehåller insikter inom samhällsvetenskap och rättsvetenskap. Häftad i normalt antikvariskt skick.
Studier av arbetarrörelsens historia, med fokus på statens relation till arbetarklassens organisationer. Boken innehåller insikter inom samhällsvetenskap och rättsvetenskap. Häftad i normalt antikvariskt skick.
REA-pris140 kr

Bokliv
Mellan kaos och kontroll : social ordning i flottan 1670-1716
Studien utforskar hur den svenska flottan under stormaktstiden formade social ordning och maktrelationer bland dess personal.
Studien utforskar hur den svenska flottan under stormaktstiden formade social ordning och maktrelationer bland dess personal.
REA-pris248 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Född till agitator
En grundlig studie av en centralgestalt inom svensk arbetarrörelse, med fokus på hans liv, politiska gärning och betydelse. Boken belyser kontroverser och insatser genom arkivforskning och intervjuer.
En grundlig studie av en centralgestalt inom svensk arbetarrörelse, med fokus på hans liv, politiska gärning och betydelse. Boken belyser kontroverser och insatser genom arkivforskning och intervjuer.
REA-pris148 kr

Mingus bok- och skivbutik
Äventyret Sverige. En ekonomisk och social historia
En djupgående utforskning av Sveriges ekonomiska och sociala historia, med rik illustration. Boken är lämplig för både studenter och allmänhet.
En djupgående utforskning av Sveriges ekonomiska och sociala historia, med rik illustration. Boken är lämplig för både studenter och allmänhet.
REA-pris150 kr
Pangloss antikvariat & text
Vem är hon
Biografiska notiser om över 3000 kvinnor. Förlagsband i gott skick, skyddsomslag med lätta bruksspår. Norstedts, 1988. 616 s. ISBN: 91-1-863422-2.
Biografiska notiser om över 3000 kvinnor. Förlagsband i gott skick, skyddsomslag med lätta bruksspår. Norstedts, 1988. 616 s. ISBN: 91-1-863422-2.
REA-pris80 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Svenska skägg
Boken utforskar skäggens historia och betydelse i svensk kultur genom olika tidsepoker.
Boken utforskar skäggens historia och betydelse i svensk kultur genom olika tidsepoker.
REA-pris60 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Swedes looking west
Boken utforskar relationerna mellan Sverige och västvärlden med fokus på ekonomi och samhällsvetenskap.
Boken utforskar relationerna mellan Sverige och västvärlden med fokus på ekonomi och samhällsvetenskap.
REA-pris178 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Sagu-brott af 1734 års riksdag i Stockholm
Berättelsen ger en insyn i 1734 års riksdag och dokumenterar spelet bakom kulisserna. En skarp och partisk granskning av politiska intriger under en avgörande tid i svensk historia.
Berättelsen ger en insyn i 1734 års riksdag och dokumenterar spelet bakom kulisserna. En skarp och partisk granskning av politiska intriger under en avgörande tid i svensk historia.
REA-pris178 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Det svenska kommittéväsendet intill år 1905
Boken ger en historisk översikt över det svenska kommittéväsendet fram till 1905, med fokus på politik och samhällsvetenskap.
Boken ger en historisk översikt över det svenska kommittéväsendet fram till 1905, med fokus på politik och samhällsvetenskap.
REA-pris178 kr

Mingus bok- och skivbutik
Folket i Nya Sverige. Vår koloni vid Delawarefloden 1638-1655
Upptäck Sveriges tidiga kolonialhistoria i Nordamerika. Boken utforskar livet och kulturen i kolonin vid Delawarefloden mellan 1638 och 1655. En fascinerande inblick i en ofta förbisedd del av vår historia.
Upptäck Sveriges tidiga kolonialhistoria i Nordamerika. Boken utforskar livet och kulturen i kolonin vid Delawarefloden mellan 1638 och 1655. En fascinerande inblick i en ofta förbisedd del av vår historia.
REA-pris125 kr

Bokliv
Första gången hos optikern
Boken beskriver vad som händer vid ett besök hos optikern, med fokus på barnets upplevelse.
Boken beskriver vad som händer vid ett besök hos optikern, med fokus på barnets upplevelse.
REA-pris158 kr

Bokliv
Ett trevande försök
Tre korta berättelser om hjältar och idioter. Häftad utgåva från ditt bokförlag Sverige.
Tre korta berättelser om hjältar och idioter. Häftad utgåva från ditt bokförlag Sverige.
REA-pris88 kr

Bokliv
Handbok för andelsjordbruk
Denna handbok ger insikter och erfarenheter för att starta och driva andelsjordbruk i Sverige.
Denna handbok ger insikter och erfarenheter för att starta och driva andelsjordbruk i Sverige.
REA-pris240 kr

Bokliv
Drömkurragömma
Bilderbok om en flicka som letar efter sin katt. Förlagsband, 32 sidor, på svenska. Illustrerad av Jessica Elfvendahl.
Bilderbok om en flicka som letar efter sin katt. Förlagsband, 32 sidor, på svenska. Illustrerad av Jessica Elfvendahl.
REA-pris148 kr
Bokliv
Vänbok till Torleif Bylund
Boken innehåller uppsatser om straffprocess och relaterade ämnen, skrivna tillägnade en framstående jurist.
Boken innehåller uppsatser om straffprocess och relaterade ämnen, skrivna tillägnade en framstående jurist.
REA-pris488 kr
Pangloss antikvariat & text
Handens arbete i Halland förr och nu
Kulturstudier och regional kulturhistoria. Förlagets dekorerade och laminerade pappband, 336 sidor, gott skick. Utgiven av Hallands bildningsförbund och Bokförlaget Settern, 1990.
Kulturstudier och regional kulturhistoria. Förlagets dekorerade och laminerade pappband, 336 sidor, gott skick. Utgiven av Hallands bildningsförbund och Bokförlaget Settern, 1990.
REA-pris145 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Ottar. Livet i havet ved Svalbard
Fotoillustrerad bok om livet i havet vid Svalbard, med fokus på kulturstudier och samiska traditioner. Klammerhäftad, 56 sidor, utgiven 1984.
Fotoillustrerad bok om livet i havet vid Svalbard, med fokus på kulturstudier och samiska traditioner. Klammerhäftad, 56 sidor, utgiven 1984.
REA-pris358 kr

Bokliv
Levda rum och beskrivna platser
Boken utforskar hur regionala identiteter i Blekinge och Jämtland formas genom kulturella och historiska narrativ.
Boken utforskar hur regionala identiteter i Blekinge och Jämtland formas genom kulturella och historiska narrativ.
REA-pris178 kr

Mingus Bok- och skivbutik
Den samiska vandringsrösten
Boken utforskar den samiska kulturen och dess traditioner genom en vandring i berättelser och röster.
Boken utforskar den samiska kulturen och dess traditioner genom en vandring i berättelser och röster.
REA-pris200 kr

Bokliv
Journalism по-русски
Boken ger insikter om de utmaningar som journalister möter i dagens Ryssland och främjar samarbete mellan kollegor.
Boken ger insikter om de utmaningar som journalister möter i dagens Ryssland och främjar samarbete mellan kollegor.
REA-pris208 kr

Bokliv
Uppsatser om försäkringsavtalslagen
Antologin utforskar den nya försäkringsavtalslagen från 2006 med fokus på skadeförsäkring genom sju fristående uppsatser.
Antologin utforskar den nya försäkringsavtalslagen från 2006 med fokus på skadeförsäkring genom sju fristående uppsatser.
REA-pris430 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Kolbottnar, bönemöten och krut
Boken utforskar kulturstudier i Sverige och behandlar teman som kolbottnar och bönemöten.
Boken utforskar kulturstudier i Sverige och behandlar teman som kolbottnar och bönemöten.
REA-pris148 kr
