Pangloss antikvariat & text
Jarlens sekel
Bok om 1200-talets Sverige. Förlagsband i mycket gott skick. Utgiven av Ordfront, 2002. 623 sidor med 8 färgplanscher.
Bok om 1200-talets Sverige. Förlagsband i mycket gott skick. Utgiven av Ordfront, 2002. 623 sidor med 8 färgplanscher.
REA-pris75 kr
Pangloss antikvariat & text
Ärkebiskop Johan Olof Wallins resa genom Hälsingland sommaren 1838
Resa genom Hälsingland 1838. Häftad utgåva från Åsak, 1987. Normalt antikvariskt skick, illustrerad, med skyddsomslag i gott skick.
Resa genom Hälsingland 1838. Häftad utgåva från Åsak, 1987. Normalt antikvariskt skick, illustrerad, med skyddsomslag i gott skick.
REA-pris65 kr
Pangloss antikvariat & text
Skötsam kvinnosyn
Akademisk avhandling om kvinnosyn i svensk TV 1956-1969. Häftad, mycket gott antikvariskt skick, 350 sidor, utgiven av Stockholms universitet 1999.
Akademisk avhandling om kvinnosyn i svensk TV 1956-1969. Häftad, mycket gott antikvariskt skick, 350 sidor, utgiven av Stockholms universitet 1999.
REA-pris85 kr

Bokliv
Vem var min mor på jorden : Dikter
Diktsamlingen utforskar teman som kärlek, död och ensamhet med en kombination av enkelhet och djup komplexitet.
Diktsamlingen utforskar teman som kärlek, död och ensamhet med en kombination av enkelhet och djup komplexitet.
REA-pris250 kr

Trollhättans Bok & Media
Att stilla herrevrede
Kulturstudier om övertro och magi. Författarförlag, 1988. Hårdband i normalt antikvariskt skick med bruksslitage och skav på pärm.
Kulturstudier om övertro och magi. Författarförlag, 1988. Hårdband i normalt antikvariskt skick med bruksslitage och skav på pärm.
REA-pris500 kr


Antikvariat Bothnia
Sigtuna
Historia om Sigtuna, Sveriges äldsta medeltidsstad. Förlagets halvklotband, fint antikvariskt skick, utgiven av Hugo Gebers Förlag 1941.
Historia om Sigtuna, Sveriges äldsta medeltidsstad. Förlagets halvklotband, fint antikvariskt skick, utgiven av Hugo Gebers Förlag 1941.
REA-pris450 kr
Bokliv
Business taxation in Sweden
Boken ger en översikt av svensk inkomstskattelag för företag, inklusive beskattning av enskilda firmor och aktiebolag.
Boken ger en översikt av svensk inkomstskattelag för företag, inklusive beskattning av enskilda firmor och aktiebolag.
REA-pris342 kr

Trollhättans Bok & Media
Skara stifts herdaminne I (1) 1850-1930
En dokumentation av Svenska Kyrkans Diakonistyrelse som beskriver Skara stifts historia mellan 1850 och 1930.
En dokumentation av Svenska Kyrkans Diakonistyrelse som beskriver Skara stifts historia mellan 1850 och 1930.
REA-pris225 kr

Bokliv
Krona och menigheter
Boken utforskar hur avståndet till maktcentrum påverkade relationer och lojaliteter i det tidigmoderna svenska samhället.
Boken utforskar hur avståndet till maktcentrum påverkade relationer och lojaliteter i det tidigmoderna svenska samhället.
REA-pris198 kr

Bokliv
Gustav III:s hov
Boken reviderar och kompletterar bilden av Gustav III och hans hov, med fokus på nöjeslivet och medlemmarna i kungafamiljen.
Boken reviderar och kompletterar bilden av Gustav III och hans hov, med fokus på nöjeslivet och medlemmarna i kungafamiljen.
REA-pris238 kr

Bokliv
Administration i offentlig sektor - Om expansion, elevering och mittokrati
Boken analyserar den växande administrationens roll inom offentlig sektor och dess konsekvenser samt erbjuder handlingsalternativ.
Boken analyserar den växande administrationens roll inom offentlig sektor och dess konsekvenser samt erbjuder handlingsalternativ.
REA-pris405 kr

Bokliv
8 steg till bättre sömn : vetenskapligt förankrade metoder för att sova gott
Boken presenterar forskningsbaserade metoder för att hantera sömnproblem med fokus på KBT och ACT.
Boken presenterar forskningsbaserade metoder för att hantera sömnproblem med fokus på KBT och ACT.
REA-pris208 kr

Bokliv
Domstolen : en nämndemans betraktelser
Boken ger en inifrånperspektiv på domstolars verksamhet och undersöker hur sociala skillnader förstärks inom rättssystemet.
Boken ger en inifrånperspektiv på domstolars verksamhet och undersöker hur sociala skillnader förstärks inom rättssystemet.
REA-pris208 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Mäktiga medier, mager demokrati
Boken ger en introduktion till massmediesamhället och diskuterar mediernas påverkan på demokratin.
Boken ger en introduktion till massmediesamhället och diskuterar mediernas påverkan på demokratin.
REA-pris98 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Ambassaden i Paradiset
Boken utforskar Sveriges unika diplomatiska förbindelser med Nordkorea och de komplexa händelser som följde.
Boken utforskar Sveriges unika diplomatiska förbindelser med Nordkorea och de komplexa händelser som följde.
REA-pris218 kr

Knorrens antikvariat
Makten över Ericsson
Boken utforskar maktstrukturer inom företaget Ericsson och ger en insikt i dess historia och utveckling.
Boken utforskar maktstrukturer inom företaget Ericsson och ger en insikt i dess historia och utveckling.
REA-pris240 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Growth and fluctuations of Swedish industry 1869-1912
Boken utforskar tillväxt och svängningar inom den svenska industrin mellan 1869 och 1912.
Boken utforskar tillväxt och svängningar inom den svenska industrin mellan 1869 och 1912.
REA-pris160 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Johan Rosenhanes dagbok 1652-1661.
Dagboken ger en inblick i livet under 1600-talet, med personliga reflektioner och historiska händelser. Boken är bunden i pappband med skyddsomslag och innehåller 385 sidor.
Dagboken ger en inblick i livet under 1600-talet, med personliga reflektioner och historiska händelser. Boken är bunden i pappband med skyddsomslag och innehåller 385 sidor.
REA-pris160 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Varje mor är en dotter
Boken analyserar 30 kvinnors berättelser om familj, vänskap och könsrelationer med fokus på kroppsliga aspekter.
Boken analyserar 30 kvinnors berättelser om familj, vänskap och könsrelationer med fokus på kroppsliga aspekter.
REA-pris80 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Från Bergslagen till Nordamerika
Boken utforskar migrationen från Bergslagen till Nordamerika och dess historiska betydelse.
Boken utforskar migrationen från Bergslagen till Nordamerika och dess historiska betydelse.
REA-pris90 kr

Knorrens antikvariat
Humlan som flyger
En illustrerad bok från 2013 som utforskar humlans flygförmåga och livscykel.
En illustrerad bok från 2013 som utforskar humlans flygförmåga och livscykel.
REA-pris275 kr

Mingus bok- och skivbutik
Bland resenärer och kosmopoliter
Essäsamling som utforskar svensk kultur och dess relation till omvärlden. Innehåller insikter om historia och skönlitteratur. Boken är inbunden med skyddsomslag och har 224 sidor.
Essäsamling som utforskar svensk kultur och dess relation till omvärlden. Innehåller insikter om historia och skönlitteratur. Boken är inbunden med skyddsomslag och har 224 sidor.
REA-pris160 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Den förtrollade prinsen
En roman som utforskar familjedynamik och hemligheter i en till synes idyllisk sommarhusmiljö.
En roman som utforskar familjedynamik och hemligheter i en till synes idyllisk sommarhusmiljö.
REA-pris148 kr

![Dahlstedt, Magnus ; Lalander, Philip [red.] : Manifest](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-dahlstedt-magnus-lalander-philip-red-manifest-9789144125688_9bc7b73f-b9ce-4fcd-8341-488d27d1081b.jpg?v=1775522485&width=556)