Pangloss antikvariat & text
Ramses. Ljusets son
Första delen i serien om Ramses II. Förlagets dekorerade och laminerade pappband. Andra upplagan, gott skick. 353 sidor.
Första delen i serien om Ramses II. Förlagets dekorerade och laminerade pappband. Andra upplagan, gott skick. 353 sidor.
REA-pris50 kr
Pangloss antikvariat & text
1980
Del 3 i Yorkshire-kvartetten. Inbunden utgåva från Modernista, 2013. Fint antikvariskt skick med skyddsomslag i gott skick.
Del 3 i Yorkshire-kvartetten. Inbunden utgåva från Modernista, 2013. Fint antikvariskt skick med skyddsomslag i gott skick.
REA-pris90 kr
Pangloss antikvariat & text
Gilly Hopkins hittar hem
Roman om vänskap och tillhörighet. Förlagets dekorerade och laminerade pappband. Läsband. Ngt veckade sidor. Utgiven av Berghs 1989. ISBN: 91-502-0973-6.
Roman om vänskap och tillhörighet. Förlagets dekorerade och laminerade pappband. Läsband. Ngt veckade sidor. Utgiven av Berghs 1989. ISBN: 91-502-0973-6.
REA-pris65 kr
Pangloss antikvariat & text
Under the Dome
Psychologisk drama om en stad avskuren från omvärlden. Limhäftad, något sämre antikvariskt skick. Gallery Books, 2010.
Psychologisk drama om en stad avskuren från omvärlden. Limhäftad, något sämre antikvariskt skick. Gallery Books, 2010.
REA-pris65 kr
Pangloss antikvariat & text
Trolldomsmästarens återkomst
Roman med inslag av fantasy. Pocketutgåva från B. Wahlström, 2005. Fint antikvariskt skick, 217 sidor. ISBN 91-32-43508-8.
Roman med inslag av fantasy. Pocketutgåva från B. Wahlström, 2005. Fint antikvariskt skick, 217 sidor. ISBN 91-32-43508-8.
REA-pris25 kr
Pangloss antikvariat & text
Röd måne och svarta berg
Roman med inslag av noveller. Natur och Kultur, 2000. Dekorerat och laminerat pappband. 298 sidor, gott skick. ISBN: 91-27-07939-2.
Roman med inslag av noveller. Natur och Kultur, 2000. Dekorerat och laminerat pappband. 298 sidor, gott skick. ISBN: 91-27-07939-2.
REA-pris80 kr
Pangloss antikvariat & text
Dödskänd
Roman om livets komplexitet. MånPocket, 2003. Pocket, gott skick, 348 sidor. Översättning av David Nessle. ISBN: 91-7001-081-1.
Roman om livets komplexitet. MånPocket, 2003. Pocket, gott skick, 348 sidor. Översättning av David Nessle. ISBN: 91-7001-081-1.
REA-pris40 kr
Pangloss antikvariat & text
Sköldpaddans långsamma vals
Boken utforskar teman av tid och förändring genom en berättelse som fängslar läsaren.
Boken utforskar teman av tid och förändring genom en berättelse som fängslar läsaren.
REA-pris65 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Svart fredag
Roman som utforskar teman kring hämnd och konsekvenser av krig. Pappband i fint antikvariskt skick med skyddsomslag. 352 sidor, Bra böcker 1987.
Roman som utforskar teman kring hämnd och konsekvenser av krig. Pappband i fint antikvariskt skick med skyddsomslag. 352 sidor, Bra böcker 1987.
REA-pris148 kr
Pangloss antikvariat & text
Den yttersta kärlekens gulag
Roman med inslag av noveller. Bonniers, 2006. Förlagsband med skyddsomslag. Fint antikvariskt skick. 380 sidor. ISBN: 91-0-010943-6.
Roman med inslag av noveller. Bonniers, 2006. Förlagsband med skyddsomslag. Fint antikvariskt skick. 380 sidor. ISBN: 91-0-010943-6.
REA-pris40 kr
Pangloss antikvariat & text
Vishetens sten. Konungarnas dal
Boken utforskar teman kring visdom och makt i en historisk kontext.
Boken utforskar teman kring visdom och makt i en historisk kontext.
REA-pris40 kr

Trollhättans Bok & Media
Sahara
Roman med amerikansk skönlitteratur. B. Wahlström, 2003, 472 s. Hårdband i normalt antikvariskt skick.
Roman med amerikansk skönlitteratur. B. Wahlström, 2003, 472 s. Hårdband i normalt antikvariskt skick.
REA-pris150 kr

Bokliv
The blades of life : the first step
En ung prins ger sig ut på ett äventyr för att hitta sin försvunna syster och bekämpa en ond gud.
En ung prins ger sig ut på ett äventyr för att hitta sin försvunna syster och bekämpa en ond gud.
REA-pris237 kr

Bokliv
Under byggandet av den kinesiska muren och andra texter ur kvarlåtenskapen
Boken utforskar teman som byråkrati och alienation genom texter ur författarens kvarlåtenskap.
Boken utforskar teman som byråkrati och alienation genom texter ur författarens kvarlåtenskap.
REA-pris188 kr
Bokliv
Dr Jekyll & mr Hyde
En nyöversättning av en klassisk kortroman som utforskar människans inre splittring och moraliska konflikter.
En nyöversättning av en klassisk kortroman som utforskar människans inre splittring och moraliska konflikter.
REA-pris198 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Hedersgästen
Berättelsen utforskar mänskliga relationer och moraliska dilemman i ett förändrat Sydafrika, där identitet, klass och ras står i fokus. Karaktärerna konfronterar sina fördomar och val genom en händelse som påverkar deras liv.
Berättelsen utforskar mänskliga relationer och moraliska dilemman i ett förändrat Sydafrika, där identitet, klass och ras står i fokus. Karaktärerna konfronterar sina fördomar och val genom en händelse som påverkar deras liv.
REA-pris148 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
The winter spirits
En samling spökhistorier med jul- och adventstema som utforskar mystik och gemenskap i vintermörkret.
En samling spökhistorier med jul- och adventstema som utforskar mystik och gemenskap i vintermörkret.
REA-pris178 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
En snuskgubbes anteckningar
Boken utforskar livet i Los Angeles marginaler med fokus på arbete, relationer och social utsatthet.
Boken utforskar livet i Los Angeles marginaler med fokus på arbete, relationer och social utsatthet.
REA-pris218 kr

Bokliv
Ett enkelt hjärta : tre berättelser
En samling noveller som utforskar teman kring vardagsliv, ideal och mänskliga relationer.
En samling noveller som utforskar teman kring vardagsliv, ideal och mänskliga relationer.
REA-pris238 kr

Mingus bok- och skivbutik
Riding the rap
En berättelse som utforskar teman av brott och rättvisa i en fiktiv kontext.
En berättelse som utforskar teman av brott och rättvisa i en fiktiv kontext.
REA-pris70 kr

Bokliv
Tell me everything
En skönlitterär roman som utforskar vänskap, kärlek och livets mening genom en mordutredning i Maine.
En skönlitterär roman som utforskar vänskap, kärlek och livets mening genom en mordutredning i Maine.
REA-pris248 kr

Bokliv
Tunneln och andra berättelser
Denna samling innehåller en surrealistisk novell och tre andra texter, alla med djupa tolkningar och unika stilbyten.
Denna samling innehåller en surrealistisk novell och tre andra texter, alla med djupa tolkningar och unika stilbyten.
REA-pris218 kr

Trollhättans Bok & media
Slaktaren
En kort berättelse från 2008 som utforskar teman kring slakt och dess konsekvenser.
En kort berättelse från 2008 som utforskar teman kring slakt och dess konsekvenser.
REA-pris115 kr

Trollhättans Bok & media
Drakar & demoner 6 - Morkeleb den svarte
En äventyrsspelbok från 1988 med inslag av fantasy och rollspel.
En äventyrsspelbok från 1988 med inslag av fantasy och rollspel.
REA-pris225 kr
