
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Spela pjäser
Samling av pjäser skrivna av tio dramatiker, anpassade för unga skådespelare. Idealisk för teaterverksamhet och utbildning.
Samling av pjäser skrivna av tio dramatiker, anpassade för unga skådespelare. Idealisk för teaterverksamhet och utbildning.
REA-pris148 kr

Mingus bok- och skivbutik
Skuggas vikt
Utforska en samling modern lyrik som bjuder på djupa insikter och känslor. Denna bok, i mycket fint antikvariskt skick, erbjuder en unik poetisk upplevelse.
Utforska en samling modern lyrik som bjuder på djupa insikter och känslor. Denna bok, i mycket fint antikvariskt skick, erbjuder en unik poetisk upplevelse.
REA-pris120 kr

Bokliv
Passage för simsvaga fiskar
Diktsamlingen utforskar mellanrum och öppna platser, där tankar och känslor får andrum i en poetisk skildring.
Diktsamlingen utforskar mellanrum och öppna platser, där tankar och känslor får andrum i en poetisk skildring.
REA-pris258 kr

Mingus bok- och skivbutik
Än finns det gott om natt
Dikterna utforskar skuld, skam och sanning genom ett triangeldrama där en kvinna och två män påverkas av ett gammalt kärleksminne.
Dikterna utforskar skuld, skam och sanning genom ett triangeldrama där en kvinna och två män påverkas av ett gammalt kärleksminne.
REA-pris140 kr

Mingus bok- och skivbutik
Din disciplin
En gripande och tankeväckande samling av dramatik och lyrik som utforskar komplexa teman i mänskliga relationer. Boken är i mycket fint antikvariskt skick och bunden i häftad form.
En gripande och tankeväckande samling av dramatik och lyrik som utforskar komplexa teman i mänskliga relationer. Boken är i mycket fint antikvariskt skick och bunden i häftad form.
REA-pris130 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Spöksonaten
Ett expressionistiskt drama som utforskar borgerligt förtryck och inre konflikter genom spöken som representerar livets aspekter.
Ett expressionistiskt drama som utforskar borgerligt förtryck och inre konflikter genom spöken som representerar livets aspekter.
REA-pris148 kr

Mingus Bok- och skivbutik
Aniara
En poetisk och filosofisk skildring av människans plats i universum genom en rymdfärd efter jordens undergång.
En poetisk och filosofisk skildring av människans plats i universum genom en rymdfärd efter jordens undergång.
REA-pris110 kr
Pangloss antikvariat & text
Revel
Lyrik av enskilda författare. Häftad utgåva från 2010 i fint antikvariskt skick. Mycket gott skick. ISBN 978-91-976440-8-2.
Lyrik av enskilda författare. Häftad utgåva från 2010 i fint antikvariskt skick. Mycket gott skick. ISBN 978-91-976440-8-2.
REA-pris75 kr

Bokliv
Själens hemligheter (arabiska)
En novellsamling som utforskar teman som relationer, identitet och främlingskap genom olika livshistorier.
En novellsamling som utforskar teman som relationer, identitet och främlingskap genom olika livshistorier.
REA-pris198 kr

Bokliv
Dikter i urval
Samling av dikter som utforskar platser och känslor med ett språk som växlar mellan socialrealism och skönhet.
Samling av dikter som utforskar platser och känslor med ett språk som växlar mellan socialrealism och skönhet.
REA-pris208 kr

Mingus bok- och skivbutik
Golgata
En poetisk utforskning av livets komplexitet och existentiella frågor, med starka bilder och känslor. Häftad, 175 sidor.
En poetisk utforskning av livets komplexitet och existentiella frågor, med starka bilder och känslor. Häftad, 175 sidor.
REA-pris140 kr

Mingus bok- och skivbutik
Jag, du, vi
Diktsamling med moderna och samtida verk, illustrerad med vackra bilder. En inspirerande läsupplevelse för lyrikälskare.
Diktsamling med moderna och samtida verk, illustrerad med vackra bilder. En inspirerande läsupplevelse för lyrikälskare.
REA-pris70 kr

Knorrens antikvariat
När dagarna är räknade
Boken utforskar teman kring tidens gång och livets förgänglighet.
Boken utforskar teman kring tidens gång och livets förgänglighet.
REA-pris60 kr

Mingus bok- och skivbutik
Ro, bror
Diktsamling som utforskar teman av ro och relationer genom modern poesi. Boken är i mycket fint skick och utgiven i danskt band.
Diktsamling som utforskar teman av ro och relationer genom modern poesi. Boken är i mycket fint skick och utgiven i danskt band.
REA-pris170 kr

Mingus bok- och skivbutik
Visa stenar
Vacker bok med dikter och bilder, utgiven i stort format. Inbunden med skyddsomslag och 95 sidor.
Vacker bok med dikter och bilder, utgiven i stort format. Inbunden med skyddsomslag och 95 sidor.
REA-pris175 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Arthur Maxglans och andra filmmanuskript
En samling av filmmanuskript som utforskar teman kring dramatik och berättande.
En samling av filmmanuskript som utforskar teman kring dramatik och berättande.
REA-pris148 kr

Mingus bok- och skivbutik
En gång drar regnet in över land
En prosalyrisk skildring av vattnets kretslopp och existentiell samhörighet. Vattenformerna utforskas genom starka verser.
En prosalyrisk skildring av vattnets kretslopp och existentiell samhörighet. Vattenformerna utforskas genom starka verser.
REA-pris90 kr

Mingus bok- och skivbutik
Kommunismen
Diktsamlingen utforskar kommunismens historia genom hundra röster och olika uttrycksformer. Den bjuder på korta dikter, dialoger och en sonettkrans som skildrar emigrationen till Sovjetunionen.
Diktsamlingen utforskar kommunismens historia genom hundra röster och olika uttrycksformer. Den bjuder på korta dikter, dialoger och en sonettkrans som skildrar emigrationen till Sovjetunionen.
REA-pris150 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
De tusen dikternas bok
Verket utforskar teman som hav, natur och människans plats i världen genom både poetiska och prosaiska perspektiv.
Verket utforskar teman som hav, natur och människans plats i världen genom både poetiska och prosaiska perspektiv.
REA-pris338 kr

Bokliv
Vi var en gång
En historia om människans skörhet och barndom. Förlagsband, 244 sidor, på svenska. En stark och personlig berättelse om kärlek och överlevnad.
En historia om människans skörhet och barndom. Förlagsband, 244 sidor, på svenska. En stark och personlig berättelse om kärlek och överlevnad.
REA-pris168 kr

Mingus bok- och skivbutik
Månader, brev
Diktsamling som utforskar livets skörhet och dödens närhet under pandemin. Brev mellan två människor som söker kontakt i en förändrad värld.
Diktsamling som utforskar livets skörhet och dödens närhet under pandemin. Brev mellan två människor som söker kontakt i en förändrad värld.
REA-pris80 kr
Bokliv
Stjärnstoft
Diktsamlingen utforskar teman som ensamhet, barndom och relationer genom poetiska scener och filosofiska betraktelser.
Diktsamlingen utforskar teman som ensamhet, barndom och relationer genom poetiska scener och filosofiska betraktelser.
REA-pris228 kr

Bokliv
Tales from the Land of Neverending Stories (arabiska)
Berättelsen utforskar sociala och mänskliga frågor genom en subtil humor som bjuder in till reflektion.
Berättelsen utforskar sociala och mänskliga frågor genom en subtil humor som bjuder in till reflektion.
REA-pris228 kr

Mingus Bok- och skivbutik
Texter
Boken innehåller en samling texter med förord av Marie Lundqvist och publicerades 2023.
Boken innehåller en samling texter med förord av Marie Lundqvist och publicerades 2023.
REA-pris150 kr
