
Antikvariat Bothnia
Fältarbetsinstruktion för armén. Del V. Minarbeten (FältarbI V). 1962 års upplaga
Rikt illustrerad fältarbetsinstruktion för armén med fokus på minarbeten. Boken ger insikter i militär teknik och krigshistoria. Klammerhäftad och i mycket fint skick.
Rikt illustrerad fältarbetsinstruktion för armén med fokus på minarbeten. Boken ger insikter i militär teknik och krigshistoria. Klammerhäftad och i mycket fint skick.
REA-pris125 kr
Trollhättans Bok & media
Malmö i skimmer och skugga stadsbyggnad & arkitektur 1945-2005
Boken utforskar stadsbyggnad och arkitektur i Malmö mellan 1945 och 2005, med fokus på både ljus och skugga.
Boken utforskar stadsbyggnad och arkitektur i Malmö mellan 1945 och 2005, med fokus på både ljus och skugga.
REA-pris225 kr

Bokliv
Sverige : från norr till söder
Denna bok ger en lättläst presentation av 20 utvalda platser i Sverige med deras unika historier och bilder.
Denna bok ger en lättläst presentation av 20 utvalda platser i Sverige med deras unika historier och bilder.
REA-pris208 kr

Bokliv
Astrid is angry / Astrid is bored
Boken utforskar Astrids känslor av ilska och tristess genom två berättelser som kan läsas från olika sidor.
Boken utforskar Astrids känslor av ilska och tristess genom två berättelser som kan läsas från olika sidor.
REA-pris158 kr

Mingus bok- och skivbutik
Kort beskrivning av Lappland
Utforska Lapplands kultur och samisk tradition genom insiktsfulla översättningar och kommentarer. Boken erbjuder en djupgående analys av etnologiska och antropologiska perspektiv. Häftad utgåva med 87 sidor.
Utforska Lapplands kultur och samisk tradition genom insiktsfulla översättningar och kommentarer. Boken erbjuder en djupgående analys av etnologiska och antropologiska perspektiv. Häftad utgåva med 87 sidor.
REA-pris90 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Kyrkogårdsromantik
Boken utforskar teman kring död och förgängelse inom engelsk litteraturhistoria, med fokus på lyrikens uttryck.
Boken utforskar teman kring död och förgängelse inom engelsk litteraturhistoria, med fokus på lyrikens uttryck.
REA-pris458 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Nuteater
Boken utforskar teater och film med fokus på konstnärliga uttryck och visuella medier.
Boken utforskar teater och film med fokus på konstnärliga uttryck och visuella medier.
REA-pris70 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Gustaf VI Adolf
Boken ger en varm och insiktsfull porträttering av Gustaf VI Adolf som privatperson och kung.
Boken ger en varm och insiktsfull porträttering av Gustaf VI Adolf som privatperson och kung.
REA-pris148 kr

Bokliv
Mimmi och beslutet
Boken handlar om en familjs erfarenheter av att bli familjehem och de känslor som följer med beslutet.
Boken handlar om en familjs erfarenheter av att bli familjehem och de känslor som följer med beslutet.
REA-pris168 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Den Svenska Litteraturen
En grundlig genomgång av svensk litteraturhistoria med fokus på modernister och arbetardiktare. Boken erbjuder insikter i litteraturvetenskap och språk. Pappband, normalt antikvariskt skick.
En grundlig genomgång av svensk litteraturhistoria med fokus på modernister och arbetardiktare. Boken erbjuder insikter i litteraturvetenskap och språk. Pappband, normalt antikvariskt skick.
REA-pris178 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Den Svenska Litteraturen
Utforska den svenska litteraturens utveckling med fokus på den storsvenska generationen. Boken erbjuder insikter i litteraturvetenskap och svensk litteraturhistoria.
Utforska den svenska litteraturens utveckling med fokus på den storsvenska generationen. Boken erbjuder insikter i litteraturvetenskap och svensk litteraturhistoria.
REA-pris178 kr

Mingus bok- och skivbutik
Orätt. Rättsrötan efter Göteborgshändelserna
Analyserar rättssystemets utmaningar och konsekvenser av händelser i Göteborg. En insiktsfull skildring av samhällsfrågor.
Analyserar rättssystemets utmaningar och konsekvenser av händelser i Göteborg. En insiktsfull skildring av samhällsfrågor.
REA-pris110 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Den brinnande skogen
En studie av återkommande brandmotiv i Hjalmar Bergmans diktning, med fokus på litterära teman och stilistiska grepp.
En studie av återkommande brandmotiv i Hjalmar Bergmans diktning, med fokus på litterära teman och stilistiska grepp.
REA-pris148 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Den brinnande skogen
En studie av upprepningstendenser i Hjalmar Bergmans diktning, med fokus på brinnande motiv. Utforskar litterära teman och stilistik i svensk litteraturhistoria.
En studie av upprepningstendenser i Hjalmar Bergmans diktning, med fokus på brinnande motiv. Utforskar litterära teman och stilistik i svensk litteraturhistoria.
REA-pris148 kr

Mingus bok- och skivbutik
Försvaret främst. En antologi om hur Sverige kan och bör försvara sig
Sverige har en rik historia av militärt försvar som grundades under kalla kriget. Denna antologi diskuterar behovet av att återuppbygga ett starkt försvar, med insikter från experter inom olika områden.
Sverige har en rik historia av militärt försvar som grundades under kalla kriget. Denna antologi diskuterar behovet av att återuppbygga ett starkt försvar, med insikter från experter inom olika områden.
REA-pris175 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Öar i väster
Boken utforskar resor och lokalhistoria i Norden, med fokus på öar i väster.
Boken utforskar resor och lokalhistoria i Norden, med fokus på öar i väster.
REA-pris148 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
I utvandrarnas spår
Boken utforskar utvandringen från Sverige och dess påverkan på politik och samhällsvetenskap.
Boken utforskar utvandringen från Sverige och dess påverkan på politik och samhällsvetenskap.
REA-pris70 kr

Antikvariat Bothnia
Svensk officersmatrikel. Del IV. Reservofficerare
Omfattar cirka 3000 biografier inom krigshistoria och militär, med fokus på reservofficerare. Boken är limhäftad och i normalt antikvariskt skick.
Omfattar cirka 3000 biografier inom krigshistoria och militär, med fokus på reservofficerare. Boken är limhäftad och i normalt antikvariskt skick.
REA-pris110 kr

Mingus bok- och skivbutik
Samernas samhälle i tradition och nutid
En djupgående analys av samisk kultur och dess historiska utveckling. Boken utforskar renskötsel, traditioner och nutida utmaningar. Illustrerad och med omfattande notapparat.
En djupgående analys av samisk kultur och dess historiska utveckling. Boken utforskar renskötsel, traditioner och nutida utmaningar. Illustrerad och med omfattande notapparat.
REA-pris175 kr

Mingus bok- och skivbutik
Fäbodväsendet i övre Dalarna
Boken utforskar fäbodväsendets betydelse i övre Dalarna, med fokus på kulturstudier och det lokala näringslivet. Innehåller fotografier och är i normalt antikvariskt skick.
Boken utforskar fäbodväsendets betydelse i övre Dalarna, med fokus på kulturstudier och det lokala näringslivet. Innehåller fotografier och är i normalt antikvariskt skick.
REA-pris75 kr


Antikvariat Bothnia
Västergötlands flora
Upptäck Västergötlands flora med en detaljerad förteckning över kärlväxter. Boken erbjuder en grundlig insikt i botanik och växtanatomi, perfekt för både studenter och entusiaster. Bunden i klotband och i mycket fint skick.
Upptäck Västergötlands flora med en detaljerad förteckning över kärlväxter. Boken erbjuder en grundlig insikt i botanik och växtanatomi, perfekt för både studenter och entusiaster. Bunden i klotband och i mycket fint skick.
REA-pris200 kr

Bokliv
Finntorparna i Mången - Jord, människor och rättsuppfattning i förproletär bergslagsmiljö
Boken utforskar finntorparens liv och deras kamp mot ekonomiska och sociala strukturer i en bergslagsmiljö.
Boken utforskar finntorparens liv och deras kamp mot ekonomiska och sociala strukturer i en bergslagsmiljö.
REA-pris245 kr

Bokliv
Mera deg : privatekonomi, budget och vanor - verktyg som faktiskt funkar
Boken utforskar aspekter av privatekonomi och ger insikter för en bred publik.
Boken utforskar aspekter av privatekonomi och ger insikter för en bred publik.
REA-pris299 kr

Bokliv
Design i informationsåldern
Boken utforskar hur designens roll förändrades mot slutet av 1900-talet och blev central för företags visuella identitet.
Boken utforskar hur designens roll förändrades mot slutet av 1900-talet och blev central för företags visuella identitet.
REA-pris198 kr
