
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Ditt kompetenta barn
Boken utforskar jämlikhet och ömsesidighet i föräldraskap utan auktoritär fostran.
Boken utforskar jämlikhet och ömsesidighet i föräldraskap utan auktoritär fostran.
REA-pris118 kr

Bokliv
Äpplen : trädet, frukten, musten
En personlig berättelse om att återuppliva en övergiven äppelodling, med fokus på skötsel, beskärning och musttillverkning.
En personlig berättelse om att återuppliva en övergiven äppelodling, med fokus på skötsel, beskärning och musttillverkning.
REA-pris238 kr
Trollhättans Bok & media
Hjälp, vi har fått en tonåring!
En informativ bok som utforskar utmaningar och insikter kring att hantera tonåringar.
En informativ bok som utforskar utmaningar och insikter kring att hantera tonåringar.
REA-pris105 kr

Bokliv
Omvårdnad vid diabetes
Boken utforskar personcentrerad omvårdnad och kvalitetsförbättring inom diabetesvården med fokus på teamsamverkan och egenvård.
Boken utforskar personcentrerad omvårdnad och kvalitetsförbättring inom diabetesvården med fokus på teamsamverkan och egenvård.
REA-pris380 kr
Bokliv
Vägen tillbaka : behandling av barn med uppgivenhetssyndrom
Boken handlar om barn med uppgivenhetssyndrom och beskriver en framgångsrik miljöterapeutisk behandlingsmetod för dessa traumatiserade barn.
Boken handlar om barn med uppgivenhetssyndrom och beskriver en framgångsrik miljöterapeutisk behandlingsmetod för dessa traumatiserade barn.
REA-pris400 kr
Pangloss antikvariat & text
Gör det själv
Praktisk guide för hem och trädgård. Utgåva från Ica, 2004. Inbunden, dekorerat pappband. Gott skick med enstaka repor. 240 sidor.
Praktisk guide för hem och trädgård. Utgåva från Ica, 2004. Inbunden, dekorerat pappband. Gott skick med enstaka repor. 240 sidor.
REA-pris90 kr

Bokliv
Ledarskap med Jesus som förebild - handledning
Boken erbjuder en handledning för vuxna ledare som vill inspireras av Jesu ledarskap genom bibelhändelser och praktiska exempel.
Boken erbjuder en handledning för vuxna ledare som vill inspireras av Jesu ledarskap genom bibelhändelser och praktiska exempel.
REA-pris277 kr

Knorrens antikvariat
Boken om barn - av pappor
Boken utforskar fädernas perspektiv på barnuppfostran och relaterade ämnen.
Boken utforskar fädernas perspektiv på barnuppfostran och relaterade ämnen.
REA-pris245 kr

Bokliv
Livskraft i församlingen
Boken utforskar livskraften i församlingen genom berättelser från Luleå stift och fokuserar på dess möjligheter att skapa engagerande gudstjänstliv och diakoni.
Boken utforskar livskraften i församlingen genom berättelser från Luleå stift och fokuserar på dess möjligheter att skapa engagerande gudstjänstliv och diakoni.
REA-pris340 kr

Bokliv
De döda skriver inga böcker
Boken skildrar utanförskap och förtvivlan inom psykvården, och belyser behovet av korrekt stöd och lyssnande.
Boken skildrar utanförskap och förtvivlan inom psykvården, och belyser behovet av korrekt stöd och lyssnande.
REA-pris198 kr
Pangloss antikvariat & text
Leva livet ut
Hälsovård och palliativ vård. Häftad utgåva från Tiden, 1987. Ryggfoten aningen tilltryckt, övrigt mycket gott skick. 218 s. ISBN 91-550-3251-6.
Hälsovård och palliativ vård. Häftad utgåva från Tiden, 1987. Ryggfoten aningen tilltryckt, övrigt mycket gott skick. 218 s. ISBN 91-550-3251-6.
REA-pris65 kr

Bokliv
Vansinnets historia under den klassiska epoken
Boken utforskar historiska uppfattningar om vansinne och normalitet, samt hur dessa formar samhällets hantering av psykisk hälsa.
Boken utforskar historiska uppfattningar om vansinne och normalitet, samt hur dessa formar samhällets hantering av psykisk hälsa.
REA-pris228 kr
Bokliv
Knäck koden
Boken erbjuder en handledning för samtal kring teman som svek, vänskap och identitet för äldre ungdomar och unga vuxna.
Boken erbjuder en handledning för samtal kring teman som svek, vänskap och identitet för äldre ungdomar och unga vuxna.
REA-pris382 kr

Knorrens antikvariat
Upptäck din tonårings kärleksspråk
Boken utforskar kärleksspråk och kommunikation mellan föräldrar och tonåringar.
Boken utforskar kärleksspråk och kommunikation mellan föräldrar och tonåringar.
REA-pris145 kr
Trollhättans Bok & media
Längta efter liv församlingsväxt i Svenska kyrkan
Boken utforskar församlingsväxt inom Svenska kyrkan och diskuterar strategier för att öka engagemang och deltagande.
Boken utforskar församlingsväxt inom Svenska kyrkan och diskuterar strategier för att öka engagemang och deltagande.
REA-pris145 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Tro och kärlek
Boken från 1926 utforskar relationen mellan tro och kärlek inom praktisk teologi.
Boken från 1926 utforskar relationen mellan tro och kärlek inom praktisk teologi.
REA-pris178 kr

Bokliv
Psychiatric nursing staff and the workplace : perceptions of the ward atmosphere, psychosocial work environment, and stress
Studien undersöker psykiatriska vårdpersonalens uppfattningar om arbetsmiljö och stress i samband med avdelningsatmosfär.
Studien undersöker psykiatriska vårdpersonalens uppfattningar om arbetsmiljö och stress i samband med avdelningsatmosfär.
REA-pris168 kr

Bokliv
Om könets existens : tankar om den nya synen på kön
Boken analyserar den moderna synen på kön och dess potentiellt reaktionära konsekvenser för individer och samhälle.
Boken analyserar den moderna synen på kön och dess potentiellt reaktionära konsekvenser för individer och samhälle.
REA-pris188 kr

Trollhättans Bok & media
Uppfostran utan gråt
Boken utforskar metoder för uppfostran och betonar vikten av att undvika gråt i processen.
Boken utforskar metoder för uppfostran och betonar vikten av att undvika gråt i processen.
REA-pris75 kr
Trollhättans Bok & media
Uppfostran utan gråt om samspelet mellan barn och föräldrar
Boken utforskar samspelet mellan barn och föräldrar och betonar vikten av en gråtfria uppfostran.
Boken utforskar samspelet mellan barn och föräldrar och betonar vikten av en gråtfria uppfostran.
REA-pris100 kr

Bokliv
Leva med fler barn
Stöd och insikter för flerbarnsfamiljer. Boken utforskar frågor om syskon, kärlek och balans i familjelivet. Intervjuer och professionell kunskap ger vägledning för en växande familj.
Stöd och insikter för flerbarnsfamiljer. Boken utforskar frågor om syskon, kärlek och balans i familjelivet. Intervjuer och professionell kunskap ger vägledning för en växande familj.
REA-pris238 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Förföljaren
Skildrar en debutberättelse med inslag av spänning och drama i svensk skönlitteratur. Boken är utgiven i halvklotband och innehåller 317 sidor.
Skildrar en debutberättelse med inslag av spänning och drama i svensk skönlitteratur. Boken är utgiven i halvklotband och innehåller 317 sidor.
REA-pris258 kr

Bokliv
Sjuksköterska - ett jobb för livet
Boken utforskar sjuksköterskans roll, omvårdnad och etiska aspekter inom hälso- och sjukvård.
Boken utforskar sjuksköterskans roll, omvårdnad och etiska aspekter inom hälso- och sjukvård.
REA-pris368 kr

Bokliv
De samhällsbesvärliga : förhandlingar om psykopati och kverulans i 1930- och 40-talens Sverige
Boken utforskar hanteringen av psykopati och kverulans i 1930- och 40-talens Sverige, med fokus på medborgerliga rättigheter.
Boken utforskar hanteringen av psykopati och kverulans i 1930- och 40-talens Sverige, med fokus på medborgerliga rättigheter.
REA-pris238 kr
