
Bokliv
Med slavar i lasten
En historisk skildring av Abraham Brinks liv, som utforskar slavhandelns påverkan och motståndet mot den.
En historisk skildring av Abraham Brinks liv, som utforskar slavhandelns påverkan och motståndet mot den.
REA-pris198 kr

Bokliv
Ringlinjen
En kufisk man i Svartsele hamnar i centrum för en mordutredning när hans granne hittas död.
En kufisk man i Svartsele hamnar i centrum för en mordutredning när hans granne hittas död.
REA-pris218 kr

Bokliv
Livet pågår
I en by där höstkylan sätter in, väntar ett par sitt första barn samtidigt som mystiska syner och frågor om det förflutna väcks.
I en by där höstkylan sätter in, väntar ett par sitt första barn samtidigt som mystiska syner och frågor om det förflutna väcks.
REA-pris238 kr

Bokliv
Tyska avdelningen : om krisen, ryssen eller mellanchefen kommer
En berättelse om människor i kris och deras interaktioner, med fokus på oväntade utmaningar och påverkan på resor.
En berättelse om människor i kris och deras interaktioner, med fokus på oväntade utmaningar och påverkan på resor.
REA-pris208 kr

Bokliv
Strumpdockor är vi allihopa
En psykologisk thriller om en man som skapar en fejkprofil på nätet och förlorar kontrollen över sitt liv.
En psykologisk thriller om en man som skapar en fejkprofil på nätet och förlorar kontrollen över sitt liv.
REA-pris228 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Nätet
En roman som utforskar en ung mans inre konflikter och självrannsakan genom minnen och relationer.
En roman som utforskar en ung mans inre konflikter och självrannsakan genom minnen och relationer.
REA-pris148 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Bland grodprinsar och prinsgrodor
En skönlitterär roman som utforskar familj, relationer och kärlek genom en kvinnas reflektioner över sina livsval.
En skönlitterär roman som utforskar familj, relationer och kärlek genom en kvinnas reflektioner över sina livsval.
REA-pris80 kr
h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Riktig kärlek
Boken utforskar teman kring identitet och relationer genom ett nyanserat språk och starka karaktärer.
Boken utforskar teman kring identitet och relationer genom ett nyanserat språk och starka karaktärer.
REA-pris168 kr

Bokliv
The Stone keeper
En berättelse som utforskar teman av äventyr och mystik i en fantasivärld.
En berättelse som utforskar teman av äventyr och mystik i en fantasivärld.
REA-pris237 kr

Bokliv
Snapphonor : hjältinnor i livets tjänst
En debutroman som skildrar livet för snapphonorna under dansk-svenska kriget och häxprocessernas tid i Göinge.
En debutroman som skildrar livet för snapphonorna under dansk-svenska kriget och häxprocessernas tid i Göinge.
REA-pris253 kr

Bokliv
Min lysande konung : en romanberättelse om Måns Nilsson på Aspeboda död 153
En skönlitterär berättelse om Måns Nilsson på Aspeboda, vars lojalitet mot Gustaf Vasa förvandlas till hat.
En skönlitterär berättelse om Måns Nilsson på Aspeboda, vars lojalitet mot Gustaf Vasa förvandlas till hat.
REA-pris249 kr

Bokliv
Sankte Per
En kriminalroman där en begravningsbyråanställd blir indragen i en skrämmande händelsekedja efter ett hot, med kommissarie Sten Wall som huvudkaraktär.
En kriminalroman där en begravningsbyråanställd blir indragen i en skrämmande händelsekedja efter ett hot, med kommissarie Sten Wall som huvudkaraktär.
REA-pris98 kr

Bokliv
Stormens skördar
En historisk skildring av krig och svält under tidigt 1600-tal i Tyskland, med fokus på en knekts och en generals utmaningar.
En historisk skildring av krig och svält under tidigt 1600-tal i Tyskland, med fokus på en knekts och en generals utmaningar.
REA-pris280 kr

Bokliv
Glad och god skall människan vara - och stark
Boken utforskar livets komplexitet, relationer och strävan efter lycka genom en konstnärs perspektiv.
Boken utforskar livets komplexitet, relationer och strävan efter lycka genom en konstnärs perspektiv.
REA-pris228 kr
Pangloss antikvariat & text
Kebbe och byfånet
Historisk roman. Inbunden, förlagsband. Något sämre antikvariskt skick. Skyddsomslag i normalt antikvariskt skick. 199 sidor.
Historisk roman. Inbunden, förlagsband. Något sämre antikvariskt skick. Skyddsomslag i normalt antikvariskt skick. 199 sidor.
REA-pris115 kr
Pangloss antikvariat & text
Förbannade fred
Roman om skönlitterära teman. Natur och Kultur, 2009. Andra tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket gott skick. 221 s. ISBN 978-91-27-11765-5.
Roman om skönlitterära teman. Natur och Kultur, 2009. Andra tryckningen. Förlagsband med skyddsomslag. Mycket gott skick. 221 s. ISBN 978-91-27-11765-5.
REA-pris60 kr
Pangloss antikvariat & text
Minnen av en ängel i sovsäck
Historiska romaner och noveller. Inbunden med förlagsband. Normalt antikvariskt skick. Skyddsomslag med enstaka riss, i övrigt gott skick.
Historiska romaner och noveller. Inbunden med förlagsband. Normalt antikvariskt skick. Skyddsomslag med enstaka riss, i övrigt gott skick.
REA-pris45 kr

Pangloss antikvariat & text
Den mörka hemligheten
Historisk roman. Förlagsband med skyddsomslag, fint antikvariskt skick. Utgiven av Schibsted 2006. 277 sidor. ISBN 91-7713-276-9.
Historisk roman. Förlagsband med skyddsomslag, fint antikvariskt skick. Utgiven av Schibsted 2006. 277 sidor. ISBN 91-7713-276-9.
REA-pris125 kr

Pangloss antikvariat & text
Som guld i glöd
Historisk roman med noveller. Häftad utgåva från Lars Ahlin-sällskapet, 2007. Normalt antikvariskt skick, aningen snedläst, några fläckar på omslaget.
Historisk roman med noveller. Häftad utgåva från Lars Ahlin-sällskapet, 2007. Normalt antikvariskt skick, aningen snedläst, några fläckar på omslaget.
REA-pris50 kr
Pangloss antikvariat & text
Djävulsögat
Historisk roman. Rabén & Sjögren, 1989. Helklotband i mycket gott skick. Skyddsomslaget har bruksspår, veck och en mindre reva.
Historisk roman. Rabén & Sjögren, 1989. Helklotband i mycket gott skick. Skyddsomslaget har bruksspår, veck och en mindre reva.
REA-pris70 kr

Pangloss antikvariat & text
Liemannen
Del 6 i serien Blodsbröder. Förlagsband, 2007. Fint antikvariskt skick med skyddsomslag. 281 sidor.
Del 6 i serien Blodsbröder. Förlagsband, 2007. Fint antikvariskt skick med skyddsomslag. 281 sidor.
REA-pris95 kr
Pangloss antikvariat & text
Vinden går över gräset
Historisk roman om kärlekens vägar. Förlagsband med skyddsomslag, lätta bruksspår. Albert Bonniers, 1997. 238 sidor. ISBN: 91-0-056489-3.
Historisk roman om kärlekens vägar. Förlagsband med skyddsomslag, lätta bruksspår. Albert Bonniers, 1997. 238 sidor. ISBN: 91-0-056489-3.
REA-pris45 kr
Pangloss antikvariat & text
Barnen kär
Historisk roman. Pocketutgåva från Fripress, 1988. 181 sidor. Gott skick. ISBN 91-7896-070-3.
Historisk roman. Pocketutgåva från Fripress, 1988. 181 sidor. Gott skick. ISBN 91-7896-070-3.
REA-pris24 kr
Pangloss antikvariat & text
Biätaren
Kriminalroman med historiska inslag. Förlagsband, normalt antikvariskt skick. Skyddsomslag något veckat, i övrigt mycket gott skick. 278 sidor.
Kriminalroman med historiska inslag. Förlagsband, normalt antikvariskt skick. Skyddsomslag något veckat, i övrigt mycket gott skick. 278 sidor.
REA-pris75 kr
