
Antikvariat Werner Stensgård
Sveriges mynt 1719-1776.
Boken utforskar myntens historia i Sverige mellan 1719 och 1776, med detaljerade illustrationer och beskrivningar.
Boken utforskar myntens historia i Sverige mellan 1719 och 1776, med detaljerade illustrationer och beskrivningar.
REA-pris250 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Knappologi om Gustaf III:s riksdalrar
Utforska myntens historia med fokus på Gustaf III:s riksdalrar. Boken innehåller detaljerade tabeller och en plansch, vilket ger en djupare förståelse för numismatikens värld. Klammerhäftad och i gott skick.
Utforska myntens historia med fokus på Gustaf III:s riksdalrar. Boken innehåller detaljerade tabeller och en plansch, vilket ger en djupare förståelse för numismatikens värld. Klammerhäftad och i gott skick.
REA-pris140 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Olof Skötkonungs mynt och andra Ethelred-imitationer
Boken utforskar Olof Skötkonungs mynt och Ethelred-imitationer, med fokus på antikvariska aspekter.
Boken utforskar Olof Skötkonungs mynt och Ethelred-imitationer, med fokus på antikvariska aspekter.
REA-pris120 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Kongl. Maj:ts Nådiga Kungörelse Och Förordning, Til befordrande af behörig stadga och säkerhet uti Rikets Mynt- och Penninge-wäsende. Gifwen Stockholms Slott then 27 November 1776
Reform av myntsystemet 1776, som introducerade riksdalern som huvudmynt. Övergång från dubbel myntfot till enbart silvermyntfot. Inrättande av skilling, kopplad till banco sedlar, som användes fram till 1855.
Reform av myntsystemet 1776, som introducerade riksdalern som huvudmynt. Övergång från dubbel myntfot till enbart silvermyntfot. Inrättande av skilling, kopplad till banco sedlar, som användes fram till 1855.
REA-pris800 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Svenska numismatiker under fyra sekler
Biografier av över 70 numismatiker från 1600-talet till 1900-talet. Boken är bunden i gult skinnimitat med guldtext och är i gott skick.
Biografier av över 70 numismatiker från 1600-talet till 1900-talet. Boken är bunden i gult skinnimitat med guldtext och är i gott skick.
REA-pris400 kr

Antikvariat Werner Stensgård
En gustaviansk medaljdebatt
En intressant skrift om medaljavbildningar och deras historiska betydelse inom numismatik. Boken är i mycket gott skick och bunden i häftad form.
En intressant skrift om medaljavbildningar och deras historiska betydelse inom numismatik. Boken är i mycket gott skick och bunden i häftad form.
REA-pris100 kr

Bokliv
Sveriges Guldmynt : mynt präglade 1512-2020
Boken ger en omfattande katalog över svenska guldmynt från 1512 till 2020, inklusive värderingspriser och statistisk inventering.
Boken ger en omfattande katalog över svenska guldmynt från 1512 till 2020, inklusive värderingspriser och statistisk inventering.
REA-pris450 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Myntdirektörens årsberättelse 1928
Årsberättelsen från 1928 innehåller information om mynt och justering av myntplattar.
Årsberättelsen från 1928 innehåller information om mynt och justering av myntplattar.
REA-pris90 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Görtzens kokerska - Anteckningar om mynttecknens eftermäle
Anteckningar om mynttecknens eftermäle med fokus på historia och numismatik, inklusive medaljer och nödmynt. Häftad utgåva med fotoillustrationer.
Anteckningar om mynttecknens eftermäle med fokus på historia och numismatik, inklusive medaljer och nödmynt. Häftad utgåva med fotoillustrationer.
REA-pris100 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Samlingen af svenska mynt i Riksbankens myntkabinett
Boken ger en översikt av svenska mynt i Riksbankens myntkabinett och innehåller tillägg för djupare insikt.
Boken ger en översikt av svenska mynt i Riksbankens myntkabinett och innehåller tillägg för djupare insikt.
REA-pris300 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Corpus nummorum saeculorum IX-XI qui in Suecia reperti sunt. Catalogue of Coins from the Viking Age found in Sweden. 1 Gotland, Akebäck-Atlingbo.
Katalog över mynt från vikingatiden, funna i Sverige. Innehåller detaljerad information och bilder av mynt från Gotland.
Katalog över mynt från vikingatiden, funna i Sverige. Innehåller detaljerad information och bilder av mynt från Gotland.
REA-pris200 kr

Bokliv
Myntårsboken 2025 : värderingsbok för Sveriges mynt 995-2024
En omfattande katalog över svenska mynt och sedlar från 995 till 2024, med detaljerade värderingar och illustrerade varianter.
En omfattande katalog över svenska mynt och sedlar från 995 till 2024, med detaljerade värderingar och illustrerade varianter.
REA-pris218 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Engineering the ancient world
Boken utforskar ingenjörskonst och dess tillämpningar i antikens värld, med fokus på tekniska framsteg och konstruktioner.
Boken utforskar ingenjörskonst och dess tillämpningar i antikens värld, med fokus på tekniska framsteg och konstruktioner.
REA-pris80 kr

Antikvariat Bothnia
The standard catalogue of British orders, decorations and medals
Rikt illustrerad bok om brittiska medaljer och dekorationer, med värderingar och insikter inom militärhistoria och numismatik.
Rikt illustrerad bok om brittiska medaljer och dekorationer, med värderingar och insikter inom militärhistoria och numismatik.
REA-pris110 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Läderkanonen från Tidö i Livrustkammaren.
Boken presenterar en detaljerad beskrivning av en historisk läderkanon och dess betydelse i samlingen.
Boken presenterar en detaljerad beskrivning av en historisk läderkanon och dess betydelse i samlingen.
REA-pris160 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Sweriges Rijkes Ständers Besluth, Som aff them eenhellelighen giordes på then Rijkzdagh som hölts vthi Stockholm then 12. Novembr
Ett intressant dokument om Trettioåriga kriget och myntväsendet, tryckt i Stockholm 1635.
Ett intressant dokument om Trettioåriga kriget och myntväsendet, tryckt i Stockholm 1635.
REA-pris650 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Svensk numismatisk bibliografi intill år 1903
Ett omfattande standardverk som dokumenterar svenska mynt och numismatiska skrifter fram till 1903.
Ett omfattande standardverk som dokumenterar svenska mynt och numismatiska skrifter fram till 1903.
REA-pris200 kr

Antikvariat Werner Stensgård
The coinage of England
Boken ger en allmän översikt över Englands myntprägling och dess historiska betydelse.
Boken ger en allmän översikt över Englands myntprägling och dess historiska betydelse.
REA-pris300 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Kungiörelse, Angående Åtskillige uti Hamburg warse blefne Falska Ducater, med Hollendsk Prägel
En redogörelse för falska dukater och sex specifika mynt som upptäcktes i Hamburg.
En redogörelse för falska dukater och sex specifika mynt som upptäcktes i Hamburg.
REA-pris500 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Sten Stures den yngres markstycken, nytt om 1521-1523 års klippingmynt, m.m
Utforska medeltiden och vikingatiden genom en djupgående analys av klippingmynt från 1521-1523. Boken erbjuder insikter i myntens historia och deras betydelse i politisk kontext. Häftad utgåva med 16 sidor och två planschblad.
Utforska medeltiden och vikingatiden genom en djupgående analys av klippingmynt från 1521-1523. Boken erbjuder insikter i myntens historia och deras betydelse i politisk kontext. Häftad utgåva med 16 sidor och två planschblad.
REA-pris120 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Der schatz von Sigsarve, Gotland
En antikvarisk studie från 1953 som utforskar fynden från Sigsarve på Gotland.
En antikvarisk studie från 1953 som utforskar fynden från Sigsarve på Gotland.
REA-pris120 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Collections de M. Egbert Smilda à Utrecht, de feu M. le Colonel J. A. Ort à La Haye, de M. le Dr. Manoel Ramos de Pilar de Alagoas
Boken dokumenterar en samling av konstverk och föremål från flera kända samlare, inklusive en sällsynt del av Manoel Ramos samling.
Boken dokumenterar en samling av konstverk och föremål från flera kända samlare, inklusive en sällsynt del av Manoel Ramos samling.
REA-pris180 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Aes grave, a study of the cast coinages of Rome and central Italy
En studie av bronset som användes som proto-valuta i antikens Italien och övergången till mynt.
En studie av bronset som användes som proto-valuta i antikens Italien och övergången till mynt.
REA-pris800 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Gustav Vasas mynt
Boken utforskar myntpräglingen under Gustav Vasas tid, med detaljerade tabeller och ljustrycksplanscher.
Boken utforskar myntpräglingen under Gustav Vasas tid, med detaljerade tabeller och ljustrycksplanscher.
REA-pris150 kr
