![Holmberg, Kjell ; Nilsson, Harald [red] : Samlad glädje.](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-holmberg-kjell-nilsson-harald-red-samlad-gladje-werg47.jpg?v=1773736513&width=510)
Antikvariat Werner Stensgård
Samlad glädje.
En jubileumsskrift som innehåller artiklar om mynt och medaljer, utgiven av Numismatiska klubben i Uppsala.
En jubileumsskrift som innehåller artiklar om mynt och medaljer, utgiven av Numismatiska klubben i Uppsala.
REA-pris90 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Beskrivning av Brännkyrka med myntavbildning - Dissertatio academica, de paroecia Brænkyrka, Toerneæ meridionalis in Sudermannia
Boken innehåller en akademisk beskrivning av Brännkyrka och ett avbildat arabiskt mynt funnet i Sverige.
Boken innehåller en akademisk beskrivning av Brännkyrka och ett avbildat arabiskt mynt funnet i Sverige.
REA-pris800 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Myntauktion. Myntauktioner i Sverige AB. Auktion 8. (MISAB)
Utforska myntauktioner och deras betydelse inom numismatik. Boken ger en inblick i myntens historia och politiska kontext. Utgiven i pappband och i gott skick.
Utforska myntauktioner och deras betydelse inom numismatik. Boken ger en inblick i myntens historia och politiska kontext. Utgiven i pappband och i gott skick.
REA-pris180 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Myntauktion. Myntauktioner i Sverige AB. Auktion 13. (MISAB)
Utforska den fascinerande världen av myntauktioner med denna detaljerade bok. Den ger insikter i myntens historia och deras betydelse inom arkeologi och politisk historia. Boken är i gott skick och utgiven i pappband.
Utforska den fascinerande världen av myntauktioner med denna detaljerade bok. Den ger insikter i myntens historia och deras betydelse inom arkeologi och politisk historia. Boken är i gott skick och utgiven i pappband.
REA-pris180 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Utdrag af Myntdirektörens underdåniga berättelse för år 1884
Boken innehåller en redogörelse för guld- och silvermyntning samt myntverkets räkenskaper från 1884.
Boken innehåller en redogörelse för guld- och silvermyntning samt myntverkets räkenskaper från 1884.
REA-pris180 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Om myntwäsendet, och swenska silfwer- penningars rätta wärde emot hwarannan.
Boken utforskar myntväsendets historia och värdet av svenska silverpenningar. Den ger en inblick i ekonomiska och numismatiska aspekter från 1700-talet. Häftad utgåva med anteckningar.
Boken utforskar myntväsendets historia och värdet av svenska silverpenningar. Den ger en inblick i ekonomiska och numismatiska aspekter från 1700-talet. Häftad utgåva med anteckningar.
REA-pris900 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Kongl. May:tz Stadga och Förordning, Tobaks Handelen Angående
En redogörelse för regler och åtgärder mot olaglig tobakshandel i Sverige under 1680-talet.
En redogörelse för regler och åtgärder mot olaglig tobakshandel i Sverige under 1680-talet.
REA-pris450 kr
![[Kolbe ; Fanning] : The Anders Frösell Library - Early printed numismatic books. 2010.](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-kolbe-fanning-the-anders-frosell-library-early-printed-numismatic-books-21-werg3702.jpg?v=1774539653&width=506)
Antikvariat Werner Stensgård
The Anders Frösell Library - Early printed numismatic books. 2010.
En samling av tidigt tryckta numismatiska böcker från en känd samlare, utgiven 2010.
En samling av tidigt tryckta numismatiska böcker från en känd samlare, utgiven 2010.
REA-pris120 kr
![Jacques. Schulman : [catalogues from Schulman] 3 catalogues from 1904.](http://bokliv.se/cdn/shop/files/bok-jacques-schulman-catalogues-from-schulman-3-catalogues-from-194-werg3585.jpg?v=1774319676&width=464)
Antikvariat Werner Stensgård
[catalogues from Schulman] 3 catalogues from 1904.
Tre kataloger från 1904 som dokumenterar mynt och medaljer från olika delar av världen, med detaljerade index och beskrivningar.
Tre kataloger från 1904 som dokumenterar mynt och medaljer från olika delar av världen, med detaljerade index och beskrivningar.
REA-pris900 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Medeltida småkonst - Sigill i Riksarkivet
Utforska medeltida småkonst och sigill från Riksarkivet. Boken ger en inblick i historiska artefakter och deras betydelse. Bunden i förlagets pappband.
Utforska medeltida småkonst och sigill från Riksarkivet. Boken ger en inblick i historiska artefakter och deras betydelse. Bunden i förlagets pappband.
REA-pris90 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Danske billetter
Boken ger en översikt över danska sedlar och deras historia, utgiven av Dansk numismatisk forening.
Boken ger en översikt över danska sedlar och deras historia, utgiven av Dansk numismatisk forening.
REA-pris250 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Förteckning öfver en samling böcker, gravyrer och planscher, utländska och en del svenska mynt, etnografiska föremål m.m
En förteckning över en samling av mynt och etnografiska föremål från 1882.
En förteckning över en samling av mynt och etnografiska föremål från 1882.
REA-pris180 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Sankt Helena-medaljer till Sverige
Boken handlar om Sankt Helena-medaljer och deras historia i Sverige, med fotoillustrationer och dokumentation från 1958.
Boken handlar om Sankt Helena-medaljer och deras historia i Sverige, med fotoillustrationer och dokumentation från 1958.
REA-pris100 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Lov om ny skillemynt
Denna publikation från 1866 innehåller en myntförordning och är i gott skick.
Denna publikation från 1866 innehåller en myntförordning och är i gott skick.
REA-pris250 kr

h:ström - Antikvariat & Bokhandel
Konung Gustaf I:s mynt
Boken ger en insikt i myntens historia under Gustaf I:s tid, med fokus på numismatik och arkeologiska aspekter. Innehållet är informativt och speglar dåtidens språkbruk.
Boken ger en insikt i myntens historia under Gustaf I:s tid, med fokus på numismatik och arkeologiska aspekter. Innehållet är informativt och speglar dåtidens språkbruk.
REA-pris298 kr
Trollhättans Bok & media
Kyrkans märken vapen, stämplar, sigill, emblem
Boken utforskar kyrkans symboler, inklusive vapen, stämplar och sigill, med fokus på deras historiska betydelse.
Boken utforskar kyrkans symboler, inklusive vapen, stämplar och sigill, med fokus på deras historiska betydelse.
REA-pris65 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Krigsfinansiering och krigshushållning i Karl XII:s Sverige.
En ekonomihistorisk analys av Sveriges finansiering under Karl XII:s tid, med fokus på skattesystem och nödmyntets påverkan.
En ekonomihistorisk analys av Sveriges finansiering under Karl XII:s tid, med fokus på skattesystem och nödmyntets påverkan.
REA-pris95 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Vente à Amsterdam de monnaies et médailles, 19 janvier 1931 SCHULMAN J.
Utforska en fascinerande auktion av mynt och medaljer från 1931, med fokus på konst och numismatik. Boken erbjuder en inblick i samlingar och historiska värden.
Utforska en fascinerande auktion av mynt och medaljer från 1931, med fokus på konst och numismatik. Boken erbjuder en inblick i samlingar och historiska värden.
REA-pris150 kr

Trollhättans Bok & media
The Art of The Medal
Boken utforskar konsten och historien bakom medaljdesign och dess betydelse.
Boken utforskar konsten och historien bakom medaljdesign och dess betydelse.
REA-pris315 kr

Bokliv
Serpents and Crosses
Illustrerad volym i förlagsband om skandinaviska mynt från vikingatiden. Utgiven av Kungl. Vitterhetsakademien, omfattar 557 sidor.
Illustrerad volym i förlagsband om skandinaviska mynt från vikingatiden. Utgiven av Kungl. Vitterhetsakademien, omfattar 557 sidor.
REA-pris430 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Financefrågor. Vårt bankväsende, som det är och som det borde vara
Boken utforskar frågor kring fri sedelutgivning och bankväsendets funktion under 1800-talet.
Boken utforskar frågor kring fri sedelutgivning och bankväsendets funktion under 1800-talet.
REA-pris450 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Förteckning över Växjö högre allmänna läroverks mynt- och medaljsamling jämte Smålands museums i Växjö därmed förenade likartade samlingar
En beskrivande katalog över en mynt- och medaljsamling med cirka 8000 mynt från Växjö.
En beskrivande katalog över en mynt- och medaljsamling med cirka 8000 mynt från Växjö.
REA-pris600 kr

Antikvariat Werner Stensgård
Svenska guld-, silfver- och kopparmynt 1522-1872
Boken innehåller information om svenska mynt från 1522 till 1872 och är i gott skick med anteckningar.
Boken innehåller information om svenska mynt från 1522 till 1872 och är i gott skick med anteckningar.
REA-pris400 kr

Antikvariat Werner Stensgård
The silver of fairyland. A Transylvanian tthaler collection in the Magyar Nemzeti Bank.
Boken utforskar en samling av transylvanska mynt, inklusive deras historia och variationer.
Boken utforskar en samling av transylvanska mynt, inklusive deras historia och variationer.
REA-pris450 kr
